Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembar 2017 - I dekada  (Pročitano 49639 puta)

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #360 poslato: 03. Decembar 2017. u 22:46 »
Trenutno bez snijeg u Sarajevu..Evo par slika..










Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #361 poslato: 04. Decembar 2017. u 06:25 »
Lepe slike ljudi.
U SC ovog jutra pada slab sneg, sa Kosova se priblizavaju malo jace padavine, tako da ce biti snega i u naredna dva sata.
T 0C
Visina snega 2cm

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #362 poslato: 04. Decembar 2017. u 07:48 »
Koja laz za Mitrovicu -7C,ams tamo nije izmerila ni -5C.
Ovde kasnije se ravedrilo i bile je oko -4C

Послато са SP6.2 уз помоћ Тапатока


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #363 poslato: 04. Decembar 2017. u 07:59 »
Oblacno i hladno jutro.
Sinoc oko 23h prosao talas sneznih padavina koji nije uticao na visinu sneznog pokrivac,pa i dalje je tu 7-8cm.
T -0.8°C.
Off:
U SC ovog jutra pada slab sneg.
Komsija vozi auto sa reg SC i do skoro sam razmisljao odakle je auto. :)

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #364 poslato: 04. Decembar 2017. u 08:14 »
Lijepe slike  :tu:
Vedro u Štitaru uz mraz.
-3C, snijega ima 3 cm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #365 poslato: 04. Decembar 2017. u 08:39 »
Jutros -2 kod mene.. Ovde na Visnjickoj banji i hladnije cini mi se.. Prosao sam kroz neke delove grada jutros uglavnom ove sa vecom nmv. Solidno je napadalo na Kaludjerici,MML, Mirjevu -svuda preko 10cm. Ovde na Visnjickoj banji i 15cm odokativno..


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #366 poslato: 04. Decembar 2017. u 09:35 »
Koja laz za Mitrovicu -7C,ams tamo nije izmerila ni -5C.
Ovde kasnije se ravedrilo i bile je oko -4C

Zašto misliš da bi neko "lagao" i namerno davao lažne podatke za Sr. Mitrovicu??  :/

Znam da je ovo forum gde svako može da piše šta želi, ali jedno je pisati neku svoju procenu npr. kakvo se vreme očekuje (i logično je da tada imamo dosta različitih mišljenja) a sasvim drugo je za zvanične podatke tvrditi da su lažni bez ikakvog argumenta pa još i pogrešno (da ne kažem lažno) govoriti kako AMS nije izmerila ni -5C.
Ko duže prati šta pišem, lako može da zaključi da nemam nikakav razlog da "branim" RHMZ -često sam ukazivao na neke greške u SYNOP podacima ali samo u situacijama kada je to očigledno pogrešno i kada za to postoje "neoborivi argumenti" -tvoj jutrošnji komentar je pogrešan i može da dovede u zabludu članove koji bi, eventualno, poverovali u tvoju izjavu "o laži za temp.".
U mnogim mestima je temp. u jutarnjim satima bitno opala jer se razvedrilo, slično je bilo i u Sr. Mitrovici gde je do 7h minimum bio -6.8C a potom je opalo do blizu -8C.
I sama AMS koju spominješ je imala -7.6C u 8.02h a zvaničan podatak u SYNOPu za 08h (merenja za stanicu 13266, to se obično radi 10min pre punog sata) je -7.4C.

AAXX 04071 13266 41902 02701 11074 21083 30168 40277 52008 74444==

Podaci sa AMS za period od 8-9h:

 Температура       
     Температура (у термину)    -5.2    °C
 *    Температура, максимум, у последњих 60 мин.    -5.2    °C
 *    Температура, минимум, у последњих 60 мин.    -7.6    °C
 *    Температура, просек, у последњих 60 мин.    -6.5    °C
 *    Температура, термин максимума у последњих 60 мин.    08:00   
 *    Температура, термин минимума у последњих 60 мин.    07:02

Znamo da na ove termine treba dodati sat vremena, dakle -5.2C je izmereno u 9h a u 8.02h je bilo -7.6C.
U Sr.Mitrovici je do 05h bilo oblačno a potom se brzo razvedrilo i temp. je vrlo brzo opala (-3.7C u 6h, -7.4C u 7h i potom je još malo opala -kao što sam napisao).

Deluje mi da ima članova (srećom, veoma mali broj) koji žele da baš njihovo mesto ima najnižu ili najvišu temp., da je baš kod njih palo najviše snega ili kiše (tada se obično stavi 4-5  :comeon: ili sličnih "simbola" koji pokazuju oduševljenje) ... a kada situacija nije takva počinju da pišu da "neko laže" ako se objavi podatak da je druga lokacija imala takve vrednosti...
Imali smo mi nekada na forumu člana koji je govorio (to je toliko puta ponovio da smo shvatili da se ne šali) da se za Beograd namerno objavljuje veća visina snega nego u Novom Sadu, da je to "zavera" i slično...
Nadam se da moj komentar može da se prihvati bez ljutnje, moja želja nije da nekoga "napadam" već da zamolim da se ne iznose tvrdnje da je nešto "laž" kada postoje očigledni dokazi za suprotno (tj. dokazi da je objavljen podatak ispravan i sasvim logičan).

Ne pratim podatke sa stanice AMS Ravnje jer me ne interesuju ali sećam se da je neko napisao da ta stanica pokazuje višu temp. u toplim danima i da se tu često vide vrednosti veće nego u susednim područjima, pa bi možda bilo dobro da se ta AMS proveri/testira/ponovo baždari za naredno proleće/leto...

U Beogradu, na Vračaru je do 07h bilo potpuno oblačno i min. temp. je bila -0.4C (izmerena baš u 07h tj najverovatnije 10-ak minuta ranije, kako se inače radi) a potom se brzo razvedrilo i temp. je opala do -1.2C. Na Košutnjaku je min. temp. bila -2.5C zabeležena malo pre 8h, na Ceraku -2.4C u 07.55h, kod Vuka je minimum zabeležen u 8h (-1.1C), prema AMS Karaburma minimum od -1.0C je zabeležen u 8.09h. Na aerodromu u Surčinu min. temp. je bila oko 7.30h (blizu -3C) a na aerodromu pored Batajnice u 8.30h je bilo ~ -4C.

@Risbo:
Odlična procena iskusnog člana, naročito kada je sneg u pitanju  ;)
Na vrhu Zvezdare je sinoć bilo 14-15cm snega (u tom terminu na Vračaru 10cm vlažnog, "teškog" snega a na donjem delu Dorćola samo 6cm). Uzimajući u obzir toplu tj. nedovoljno hladnu podlogu na koju je sneg padao, ovo je odličan "rezultat"  ;) za prvi sneg u novoj sezoni.

Edit 9.45h: U Beogradu je posle spomenutih -1.2C na Vračaru sada temp. tačno na nuli.
« Poslednja izmena: 04. Decembar 2017. u 09:50 Profiamater »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #367 poslato: 04. Decembar 2017. u 10:21 »
U Novom Sadu danas lep zimski dan. Fino je smrznulo noćas. Trentuno i dalje u minusu -1. Snega ima oko 9cm kod mene u kraju. Juče izmerio 10.5, malo se sleglo to je to. Fino je zabetonirao snežni pokrivač.
Ne mogu da verujem da se podudaram sa merenjima na Rimskim Šačevima.  :O  To su retki trenuci.

Trenutno je pretežno oblačno.


Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #368 poslato: 04. Decembar 2017. u 10:40 »
Onda imaju 2 Ams u Mitrovici ova nije izmerila ni -5C
Vedro je napolju uz topljenje snega....

Послато са SP6.2 уз помоћ Тапатока


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #369 poslato: 04. Decembar 2017. u 11:05 »
@Risbo:
Odlična procena iskusnog člana, naročito kada je sneg u pitanju  ;)
Stvarno risbo ima odlicne procene ne samo kada je sneg u pitanju, zna on na sta mislim :)

Onda imaju 2 Ams u Mitrovici ova nije izmerila ni -5C
Vedro je napolju uz topljenje snega....
Verovatno ima 2, ali tu posto se ne zna odakle su podaci predlazem ti da gledas na sajtu rhmz-a doduse nema direktan link ali evo otkucas u google automatske meteoroloske stanice rhmz i nadjes...http://www.hidmet.gov.rs/latin/osmotreni/automatske_stanice.php


Inace ovde od jutros proleti po neka pahulja T 1.2C

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #370 poslato: 04. Decembar 2017. u 11:33 »
Kod mene ugrejalo sunce, pa se sneg topi sa svih strana kao da je +10°C, a ne +1°C. Kad sam otvorio prozor, po zvuku sam pomislio da pada kiša napolju. :)
Uskoro stiže naoblačenje, a u toku noći moguće nove slabije padavine u okviru slabo izraženog toplog fronta. Modeli kažu da su veće šanse da to bude kiša, ja mislim ako bude išta padalo da će biti mokar sneg. Ali s obzirom na prognoziranu količinu padavina (manje od 1mm), gotovo da je svejedno šta će padati.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 597
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #371 poslato: 04. Decembar 2017. u 13:35 »
I ovde sunce i topljenje snega ali samo na osunčanim stranama,dok u hladu gotovo da se i nije topio..


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #372 poslato: 04. Decembar 2017. u 13:52 »
Onda imaju 2 Ams u Mitrovici ova nije izmerila ni -5C

Đorđe, ja sam mislio na zvanična merenja RHMZa -te AMS su mnogo pouzdanije od merenja na raznim privatnim meteo-stanicama (ne mislim samo na Srbiju) koje možeš da pronađeš na WeatherUnderground-u. Tamo postoji ogroman broj PWS ali npr. od 100.000 stanica podaci su pouzdani (merenja se vrše u skladu sa pravilima) za max 30-40%. Svakako nemam razlog da pišem nešto protiv Wunderground-a, ko me bolje poznaje zna da postoje brojni razlozi da pišem pohvalno ;) -ovo je realna procena nekoga ko je dobro upućen "u materiju" u vezi Wunderground-a (i dok Alan S. nije prodao firmu 2012. i nakon toga). Dakle ne kažem da AMS Laćarak ima netačne podatke (zaista ne znam niti me zanima gde je neko postavio stanicu i da li su merenja po propisima) ali generalno mislim da dosta stanica širom sveta ima nepouzdane podatke na Wunderground-u. Primer: za San Francisko pratim merenja sa 3-4 lokacije iako ima bar 40-50 stanica na sajtu...
Pozdrav!

U Beogradu je posle sunčanih perioda tokom prepodneva, sada potpuno oblačno uz +2.0C (pre sat vremena je bilo +3.5C).

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #373 poslato: 04. Decembar 2017. u 13:56 »
Hvala na odgovoru
Jutros bilo suncano i temperatura skocila na 4C sad se naoblacilo i spala ispod 3C.
Ovaj moj kraj ima mikroklimuu

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Sapcanin123

  • **
  • Poruke: 618
  • Lokacija: Sabac-centar
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #374 poslato: 04. Decembar 2017. u 13:58 »
Oblacno i hladno.Trenutna temperatura je 2.stepena.
Ostalo je jos malo snega po travi i automobilima.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #375 poslato: 04. Decembar 2017. u 14:26 »
Nisam siguran ali mislim da Novi Sad korača ka ledenom danu verovali ili ne. Poslednja merenja kažu -0.2
U 13h jedini minus ako pogledamo stanice u niziji.


Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #376 poslato: 04. Decembar 2017. u 15:05 »
U Sarajevu oblacno,povremeno se i sunce probije T 1*C..Visina snijega i zvanicno 40cm..Evo jos par slika..










Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #377 poslato: 04. Decembar 2017. u 16:12 »
Zašlo sunce nad Novim Sadom.  :tu:


Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #378 poslato: 04. Decembar 2017. u 16:56 »
U Bijeljini posle vedrog i suncanog prijepodneva,posle podne se naoblacilo.Zbog Max t. koja je presla 5C,ostali su samo ostatci u sjevernim stranama od jutrosnjih 8cm snijega :) :) :).
U ostatku R.S. sto se tice snjeznog pokriva stanje je različito.
U sjevernim i zapadnim krajevima samo je simboličan pokrivac od 1 cm u Prijedoru do 4cm u Doboju. Banja Luka je mjerila 2 cm.
U istocnim i jugoistočnim krajevima najvise i ima snijega kako se i ocekivalo.
Gacko 45cm,Kalinovik 40, Srebrenica 33cm,Han Pijesak 31,Sokolac 28cm,Foča 22cm i Visegrad 14cm.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2017 - I dekada
« Odgovor #379 poslato: 04. Decembar 2017. u 17:12 »
Jutro je bilo suncano, medutim oko 11h se naoblacilo i tako je bilo tokom dana. Visina snega na travi je oko 4cm, a tamo gde je nema jos sinoc se otopio.

Jedna slika od jutros: