Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Parcijalno pomračenje Sunca - 20.3.2015.  (Pročitano 27422 puta)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Parcijalno pomračenje Sunca - 20.3.2015.
« poslato: 14. Mart 2015. u 18:05 »
Sledećeg petka 20. marta imaćemo prilike da doživimo parcijalno tj. delimično pomračenje Sunca. Na krajnjem severu Evrope , Grenlandu i na Farskim ostrvima to će biti potpuno pomračenje Sunca. Pomračenje Sunca je astronomska pojava koja se dešava kada Sunce baca Mesečevu senku na površinu planete Zemlje, što se može dogoditi samo kada je Mesec u fazi mladine, odnosno u položaju konjunkcije, kada se nalazi između Zemlje i Sunca , što se i vidi na slici ispod teksta:



U Srbiji možemo očekivati da će Mesec pokriti oko 51% Sunca što spada pod parcijalno pomračenje.  :smartass:

Slika i GIF animacija na kojima se vidi pomračenje u procentima u zavisnosti od lokacije na Zemlji:





Što se tiče Srbije i u ovom slučaju Beograda , to bi izgledalo nešto ovako:





Pomračenje bi počelo  u 09:39 , maksimum zaklanjanja u 10:48 i završetak u 11:58 - sve ukupno trajalo bi  2 sata i 19 minuta.  :sun
Sada jedino da se nadamo da neće biti oblačno tog jutra i da ćemo moći da to sve posmatramo bez puno muke (uz pomoć nekih naočara ili slično tome :)) jer će se sledeće parcijalno pomračenje koje će biti vidljivo iz Srbije desiti tek 2022. godine!



« Poslednja izmena: 14. Mart 2015. u 19:50 Miki »

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Parcijalno pomračenje Sunca - 20.3.2015.
« Odgovor #1 poslato: 14. Mart 2015. u 19:22 »
Ja se odlično sećam pomračenja  iz Avgusta 1999god. Bilo je ceo dan sunčano pa je moglo da se prati,
tada je totalno pomračenje zahvatalo i krajnji sever naše zemlje...

Inače kada je počelo pomračenje nije bilo žive duše u gradu, ljudi se zatvorili u četiri zida navukli roletne na prozore kao da se sprema apokalipsa.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Parcijalno pomračenje Sunca - 20.3.2015.
« Odgovor #2 poslato: 15. Mart 2015. u 08:03 »
Kod mene je te 1999.godine bilo 99% pomračenje,dok je samo dvadesetak km severnije bilo totalno. Kod nas nije bilo zatvaranja po kućama ... ustvari, možda i jeste, ali znam da smo mi (čitaj moj kraj) svi bili napolju i gledali taj nesvakidašnji događaj kroz maske za varenje i zagaravljena stkla. Sećam se čudnih nijansi boja ... ma bilo je super. Nadam se da će biti vedro i da ćemo moći da vidimo ovo delimično pomračenje.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Parcijalno pomračenje Sunca - 20.3.2015.
« Odgovor #3 poslato: 15. Mart 2015. u 15:34 »
Ja nisam imao masku za varenje ali sam plamenom sveće zagaravio staklo i kroz to posmatrao,

ipak najviše bih voleo da vidim potuno pomračenje, to bi bio pravi doživljaj ali od njega nema ništa jer će se sledeće potpuno pomračenje Sunca desiti u Srbiji tek 2082god.




Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Parcijalno pomračenje Sunca - 20.3.2015.
« Odgovor #4 poslato: 20. Mart 2015. u 15:48 »
Eto prođe i ovo delimično pomračenje Sunca koje sam ja propratio uz pomoć ni manje ni više nego CD-diska ( za koje se iskreno uzdam da mi je sačuvao vid 8) ). 
Pri korišćenju CD-a , Sunce je pri maksimalnom zaklanjanju izgledalo kao Mesec.  ???
Evo kako je to izgledalo na Farskim ostrvima , tamo je bilo potpuno pomračenje...

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=gH2KVfaBxOE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=gH2KVfaBxOE</a>

A evo kako je to izgledalo iz Srbije , konkretno iz Česterega - foto: Ljubiša.


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Parcijalno pomračenje Sunca - 20.3.2015.
« Odgovor #5 poslato: 20. Mart 2015. u 16:33 »
Lepe slike danasnjeg pomracenja Sunca.
Ja nisam danas gledao u Sunce.
Ucinio sam to 1999. godine i odlicno se secam toga dana. U mom kraju svi su gledali kroz one rendgenske snimke, secam se da je ulicna rasveta bila ukljucena i  vladala je neka cudna atmosfera, euforija.
Da nisam bio obavesten danas ne bih ni znao da je pomracenje Sunca.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Parcijalno pomračenje Sunca - 20.3.2015.
« Odgovor #6 poslato: 20. Mart 2015. u 19:45 »
Evo jos jedna slika, da malo obogatimo temu. Posluzila je maska za zavarivanje :)

« Poslednja izmena: 20. Mart 2015. u 20:11 Aleksa »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Parcijalno pomračenje Sunca - 20.3.2015.
« Odgovor #7 poslato: 20. Mart 2015. u 19:51 »
Zanimljiv događaj, tih 5-6 minuta dok je bilo prekriveno pola sunca, nebo je bilo drugačije boje, sve je bilo mračnije. Sigurno da se osjećaj ne može porediti sa potpunim pomračenjem sunca, ali i ovo je bilo interesantno.
Kao što sam već pisao u aktuelnim, meni je bilo posebno zanimljivo pratiti sunčevo zračenje na AMS Košutnjak iz minuta u minut. Potpuno vedro vrijeme bez ijednog oblaka i bez sumaglice, izmaglice ili bilo čega drugog što bi ometalo sunčevo zračenje (osim Mjeseca naravno :)) nam je omogućilo da vidimo koliko je zapravo sunčevo zračenje bilo slabije. Tajming se savršeno poklapa sa ovim što je naveo Miki:

Pomračenje bi počelo  u 09:39 , maksimum zaklanjanja u 10:48 i završetak u 11:58 - sve ukupno trajalo bi  2 sata i 19 minuta.  :sun
Sada jedino da se nadamo da neće biti oblačno tog jutra i da ćemo moći da to sve posmatramo bez puno muke (uz pomoć nekih naočara ili slično tome :)) jer će se sledeće parcijalno pomračenje koje će biti vidljivo iz Srbije desiti tek 2022. godine!






Vidimo da je oko 10.50h insolacija bila minimalna i oko 320 W/m2, a bez pomračenja bi u tom terminu bila oko 680 W/m2, tako da je sunčevo zračenje bilo duplo slabije. Slično bi slabljenje izazvao prolazak običnog cirrostratusa ili tanjeg altostratusa, tako da ko nije znao za pomračenje, ne bi primijetio ništa toliko čudno.

Super fotke, Ljubiša i Aleksa!  :super:


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Parcijalno pomračenje Sunca - 20.3.2015.
« Odgovor #8 poslato: 21. Mart 2015. u 00:59 »
oko 10.50h se jasno vidjelo da je sunce slabije nego što bi trebalo pri putpuno vedrom vremenu.
Prvu fotku sam snimio u 10.50h, a drugu u 12h. Mislim da se primećuje razlika u jačini sunca.




Van mreže astrogule

  • *
  • Poruke: 93
  • Lokacija: Beograd, Vozdovac
    • Astrofotografija i fotografija
Odg: Parcijalno pomračenje Sunca - 20.3.2015.
« Odgovor #9 poslato: 21. Mart 2015. u 15:03 »

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Parcijalno pomračenje Sunca - 20.3.2015.
« Odgovor #10 poslato: 22. Mart 2015. u 09:54 »
Astrogule, vrhunski! :super:
Da dodam da je fotka koju je Miki postavio nastala fotografisanjem kroz rendgenski snimak, onako "iz ruke". Bio sam na poslu pa nisam mogao nešto ozbiljnije da eksperimentišem. U svakom slučaju, zadovoljan sam rezultatom. :)
@Aleksa, odlična! :super:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Parcijalno pomračenje Sunca - 20.3.2015.
« Odgovor #11 poslato: 23. Mart 2015. u 00:56 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Yjibg3jWx_4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Yjibg3jWx_4</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=eL3GU2JDMjs" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=eL3GU2JDMjs</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=pRx9qTBHGao" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=pRx9qTBHGao</a>