Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Југозападна Србија, 19-20 фебруар 2016  (Pročitano 23694 puta)

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Југозападна Србија, 19-20 фебруар 2016
« poslato: 23. Februar 2016. u 21:10 »
Искористио сам прошли викенд да са друштвом обиђем пределе југозападне Србије. План је био да први дан одемо до Новог Пазара где би ноћили а до тамо би обишли стари град Маглич, Студеницу и Ђурђеве Ступове. Други дан је у плану био обилазак Сопоћана, Пештера, Сјенице, Златара, Златибора и Косјерића.

У петак рано ујутру крећемо за Нови Пазар и прво стајање (после кафе у Мрчајевцима) је стари град Маглич. Прилаз до Маглича је врло проблематичан, зато што прво треба да се пређе Ибар једним пешачким мостом који је у доста лошем стању и који је чак званично и затворен за уботребу, а после тога следи пењање козјим стазама неких 200-300 метара узбрдо.

Цео успон нам је падала умерена киша али је сва срећа престала чим смо стигли до тврђаве.

Поглед на Маглич са обале Ибра



Пешачки мост преко Ибра



Поглед на долину Ибра
















Поглед на мост из другог угла



Следеће стајање нам је био Манастир Студеница.







Пошто је био кратак дан, пожурили смо да после Студенице посетимо и Ђурђеве Ступове код Новог Пазара. Тада се већ и разведрило што нам је омогућило одличан поглед са брда где је манастир на околину.

Голија







Поглед према Црној Гори




Поглед на Нови Пазар



И једна слика из центра Новог Пазара



Прошетали смо мало градом, у суштини град је доста хаотичан, поготово кад је саобраћај у питању, али занимљиво је видети ту мешавину истока и запада.

НАСТАВИЋЕ СЕ...

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Југозападна Србија, 19-20 фебруар 2016
« Odgovor #1 poslato: 23. Februar 2016. u 21:16 »
Други дан крећемо за Сопоћане, док киша неуморно пада.

Код Сопоћана је киша прешла у суснежицу док је чист снег падао неких стотинак метара изнад нас што се може видети и на сликама.







Крећемо ка Пештерској висоравни а у сусрет нам долазе завејана кола, што нам сигнализира да горе има снега. Нисам сигуран на којој је висини била снежна граница али буквално после две три серпентине из кише прелазимо у прави зимски амбијент.





Стижемо и на Пештер где је већ увелико падао снег, било га је око 5цм, али довољно за зимски амбијент. Уживали смо у сваком пређеном километру.













Још мало Пештера





У Сјеници је било више бљузгавице него снега





Идемо преко Златара и Златибора за Косјерић.

На Златару већ озбиљнији снег, има га и по путу









Златарско језеро, ту је негде била и снежна граница





Златиборско језеро, овде је већ било мање снега



Код Ужица је већ било суво, као да ништа није ни падало тај дан



Ипак у близини Ужица у оним брдима, може се видети снежна граница, нисам сигуран која је висина у питању



Последње стајање за тај дан је било у селу Скакавци близу Косјерића где смо обишли водопаде. Прелепо је то изгледало, али мислим да је прави доживљај доћи ту у пролеће.









Поред водопада постоји и одређена инфраструктура за боравак излетника, клупе, столови, па чак и бина са гледалиштем  :grin:





Тиме смо завршили ово дводневно путовање. Било је ту још доста места која се могу обићи, али то ћемо други пут, ионако иде лепо време, па ће бити још прилика  :)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Југозападна Србија, 19-20 фебруар 2016
« Odgovor #2 poslato: 23. Februar 2016. u 23:11 »
Svaka cast Marko.  :tu:
Prelepa reportaza sa jugozapada nase zemlje.
Nikada nisam bio na Pesteru i bas bih voleo da obidjem taj kraj narocito u zimskom periodu.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Југозападна Србија, 19-20 фебруар 2016
« Odgovor #3 poslato: 24. Februar 2016. u 10:49 »
Slike su odlicne :) Ove slike bez snega daju mi utisak kao da je pocetak aprila a ove na Pestaru sa snegom kao da je januar... :)
Ja u tom kraju imam veliku zelju da obidjem kanjon Uvca, valjda ce biti i to nekad :)

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Југозападна Србија, 19-20 фебруар 2016
« Odgovor #4 poslato: 24. Februar 2016. u 18:54 »
Хвала људи.

И ја сам први пут био у тим крајевима, конкретно на Пештеру, некако је доста изолован тај крајњи југозапад земље, тако да једини начин да одем тамо јесте да се са неким циљем запутим у том правцу.