Meteorologija > Zanimljivosti

Po aprilu se leto poznaje?

(1/2) > >>

Stefan Valjevo:
Ne mogu da dajem neke strucne analize jer nisam ulazio u dublje pore meteorologije osim pracenja letnjih oluja i pravljenja reportaza uglavnom tokom perioda april-septembar. Primetio sam u zadnjih 20 godina od kada pratim klimatska desavanja i meteoroloske pojave iskljucivo u Srbiji, desava se jedan "meteoroloski klise". Gotovo bez izuzetka. U pitanju su paralela meseca aprila sa svakim letom. Moja neutemeljena konstatacija je: "Kisno leto ce 90% biti ako april bude kisovit i hladan. Ako bude april suv i topao, leto ce biti susno i toplo 100%. Od 1997-e godine vodim statistiku godisnjih doba, a od 1998-e u sitnije detalje i nesto kontam "po aprilu se leto poznaje". Mogu li pravi meteorolozi sa strucnog aspekta da mi objasne ovaj "fenomen", msm meteorolozi profesionalci. Maj je uvek kisovit 90% svake godine i najkisovitiji mesec u godini, ali april nije i ume da bude jako suv. Mislim da mi ne mozete osporiti moju tezu, a reci cu i zasto. Mozda zvuci pausalno, ali za maj se bar mozemo sloziti da je 90% kisovit mesec i kad su susne i kad su kisne godine. Sada cu napraviti retrospektivu meseca Aprila i leta kakva su bila u padavinskom smislu (deficit-suficit). Radije bih sve to napisao svojim prstima koji jedva funkcionisu, nego da pravim neku statisticku pogacu jer je stvar naizgled jednostavna. Ne radi se o narodnom sujeverju ili bajanjima, o suncu, kisi, snegu i ledu na Bozic, Krstovdan, Bogojavljenje, Jovanjdanski i Savindanski mraz, meckinoj senci na Sretenje i koje kakve gluposti. Drzacu se cinjenica i paralela sa njima. Radi se povecanoj ciklonskoj i anticiklonskoj aktivnosti u martu i pogotovo u aprilu.

Evo primera u zadnjih 20 godina od kad pratim vreme u mom podrucju (Centralni Balkan) kakvi su bili aprili, a kasnije i leta od 1997-e do 2016-e godine.

1997.

April kisovit i veoma hladan - Leto kisovito i veoma hladno.

1998.

April suv i topao - Leto veoma suvo i toplo.

1999.

April veoma kisovit i hladan - Leto ekstremno kisovito, osim avgusta.

2000.

April ekstremno topao i susan - Leto ekstremno toplo i susno.

2001.

April ekstremno kisovit i hladan - Leto kisovito i hladno.

2002.

April ekstremno kisovit i hladan - Leto ekstremno kisovito i hladno.

2003.

April ekstremno topao i susan - Leto ekstremno toplo i susno.

2004.

April ekstremno kisovit i hladan - Leto kisovito i hladno.

2005.

April ekstremno kisovit i hladan - Leto ekstremno kisovito i ekstremno hladno.

2006.

April umereno kisovit i topao - Leto normalno toplo.

2007.

April ekstremno topao i susan - Leto ekstremno toplo i susno.

2008.

April normalan i topao - Leto ekstremno toplo i susno.

2009.

April topao i susan - Leto vecinom toplo i susno, osim juna i prve dekade jula.

2010.

April ekstremno kisovit i hladan - Leto ekstremno kisovito, osim avgusta.

2011.

April ekstremno topao i susan - Leto ekstremno toplo i susno.

2012.

April u prve dve dekade normalan, a u trecoj ekstremno topao i susan - Leto ekstremno toplo i susno - REKORDERSKO.

2013.

April ekstremno topao i susan - Leto ekstremno toplo i susno.

2014.

April ekstremno kisovit i hladan - Leto ekstremno kisovito i hladno. - REKORDERSKO.

2015.

April topao i susan - Leto ekstremno toplo i susno.

2016.

April ekstremno topao i susan u prve dve dekade, a u trecoj ekstremno kisovit i hladan - Leto toplo i susno, osim juna koji je bio veoma topao sa olujama.

Nikad nisam doziveo topao april i kisovito, a kamoli hladno leto ili veoma kisovit i hladan april, a da te godine bude toplo i susno leto. Da li je to "ne moguca misija"?jQuery(document).ready(function($){jQuery(function(){jQuery("#msg_231391").css("overflow-y", "hidden");});});Tweet

zec:
Ne znam samo gde si ti i kako izračunao ove procente. Kada bi se to tako radilo, pa svi bi bili naučnici i objavljivali svoje radove.
Za mene, a verovatno i svakoga ko meteorologiju shvata kao ozbiljnu nauku, ovo su čiste besmislice.
Da bi se tvoje mišljenje potvrdilo, trebalo bi imati dosta znanja, a i vremena za analizu.

Bart:
Leto 2016 nije bilo susno mozda manje padavina u avgustu ali nije bilo susno a toplo jeste bilo ali nista posebno... To su tvoje subjektivne procene a verovatno je vecina tacna... To mi lici kao u oktobru kada pricamo neka se sad Atlantik ispuca pa ce posle biti zime kod nas kao sto smo videli obicno nije tacno a desava se  i da bude zime...Tako da se ne zna u aprilu kakvo ce leto biti...  Gledaj prognoze od 7 pa ajde i 10 dana ostalo se bas nista ne zna i uzalud razmislja...

risbo gr:
Svako ima svoje teorije i logike.. Pogotovo u letnjim mesecima kada dolazi do cestih odstupanja na malim prostorima. Setite se recimo Juna prosle godine kada su neka mesta imala od 150 do 200mm a neka druga ni 10mm.. I kakav sud dati za taj mesec.Neko ce reci suv a neko ekstremno kisovit.. Bode oci ova zuta tacka oko Kraljeva o.O
Mi vec imamo par meseci koji su susni i u deficitu smo sa padavinama a priroda to mora nadoknaditi.. Ja ocekujem leto slicno proslogodisnjem :)

Gaara:
Potrebna su preciznija merenja da bi neko istraživanje bilo merodovno i da bi mogli da se izvuku zaključci o nekim pojavama i zakonima po kojima se one odvijaju. Bez tačnih merenja, subjektivni doživljaj će uvek imati određenu ulogu I na taj način uticati na rezultate. Čak I kada bi imali precizne podatke, bila bi potrebna ozbiljnija I detaljnija analiza koja sigurno ne bi bila baš jedostavna. Osim primera vezanog za padavine na dva različita mesta koji je naveo risbo može da se desi da u jednom istom mestu u prva dva dana meseca padne 120mm, a da u ostalih 28 ne padne ni kap. Bio bi problem klasifikovati mesec tokom kojeg je pala duplo veća količina padavina od prosečne, a koji je istovremeno imao 4 vezane sušne nedelje.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju