Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.  (Pročitano 9566 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« poslato: 18. Maj 2008. u 20:32 »
Ceo dan je bio jako sparan,većim delom je bilo potpuno oblačno,uz maksimalnu temperaturu od 30*C.
Negde pre 18h kada se niska slojasta oblačnost povukla videli su se kumulusi koji bujaju neposredno blizu grada...

U 17.47h odlučujem da malo fotnem,iako nisam očekivao ništa...



Ali nebo se sve više crnelo...





17.51h,grmljavina i ukazuje se ovo







Kreće pljusak krupnih kapi u 17.55h



Međutim,nešto nije u redu...Čuje se jak i čudan zvuk...



Kad sam shvatio šta je istrčao sam napolje i zaurlao jer mi je baba bila napolju...Lupa i šištanje su postajali sve jači...
17.58h



Počeo je haos...



Trajalo je par minuta...
Nakupine ispred ulaza u moju zgradu u 17.00h



Jedan primerak nosim kući i u pomalo odleđenom stanju merim nešto preko 2 cm



Odmah je javljeno da su donji delovi grada poplavljeni,tačnije prostor oko železničke i autobuske stanice,5 minuta hoda od mene...

Krećem dole...Niz Balkansku







Zli oblak...



Oko železničke stanice ludilo



Potopljene šine



Led







Besplatni bazen na železničkoj i zbunjeni ljudi



Tramvaji stoje



Njima se ne gazi po vodi...



Al nekome se žuri...



I do autobuske stanice treba čamac...



Karađorđeva







Radari






Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #1 poslato: 18. Maj 2008. u 20:55 »
Super zabelezeno Pavlovicu
Ovo je mnogo gadno izgledalo
Na radaru se lepo vidi koliko je ustvari malu povrsinu pokrio ali je zato bio razornog dejstva

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #2 poslato: 18. Maj 2008. u 21:26 »
Ja sam video da je nabujao još gori oblak na jugu Mađarske. Maksimalna refleksija je bila na radaru Bilogora. Nažalost nisam snimio.
Super izveštaj Pavloviću. Zaista ne svakidašnja oluja.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #3 poslato: 18. Maj 2008. u 22:05 »
Da zaista danasnji dan u Srbiji,a narocito u okolini nase zemlje bio je katastrofalan.Nemojte da vas zavara prognoza rhmz-a za sutra gde s ekaze samo moguci pljuskovi,kolega koji tamo radi upravo mi je rekao da ce sutra biti slicno vreme,a u utorak i sredu jos gore.U zrenjaninu je palo par kapi kise i malo je sevalo prema jugoistoku.Trenutno je pretezno vedro uz prijatnih 22C
Svaka cast na reportazi pavlovicu,hvala!

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #4 poslato: 18. Maj 2008. u 22:37 »
Citat: pavlovic
Centar grada poharao grad prečnika i do 3 cm.U jednom trenutku lišće je krenulo da leti u vis u krug i čulo se neko čudno šištanje uz lupu grada.

EVo tog močnog cb-a 62-66 DbZA :shock:


Citat: SnowHunter
Kao što već napisa Pavlović centar Beograda je oko 18.00h zahvatilo kratkotrajno, ali vrlo jako nevrijeme sa gradom. Moram priznati da nešto slično u Beogradu još nisam doživio. Slike će najbolje pokazati kako je sve to izgledalo, lokacija je Dorćol, ulica Šantićeva...

Iznenada počinje oluja:



I praktično odmah s jakim gradom:





Za svega nekoliko minuta prozoru je prijetila propast :D :



Nevjerovatne scene na ulicama Beograda, rijeke vode i leda :shock:  :shock:  :shock: :





Jedno lijepo dvorište s puno cvijeća skoro sasvim poharano :cry: :











Haos od lišća i leda nakon oluje:



Komadi grada su zaista imali i preko 3cm u prečniku :shock: :





Skoro sat vremena nakon nevremena ispred zgrade stoji ''smet'' od ledenih zrna :shock: (u Beogradu je danas bilo 30°C):


Citat: COJA
Još par slika:

foto: Dušan Kovačević


foto: Dušan Kovačević


foto: Igor Srdanović


foto:Dragan Stojanović


foto: Ivan Dimitrijević


foto: Ratko Ristić


foto: Dragan Stojanović


foto: Igor Srdanović


foto: Ratko Ristić


foto: Ratko Ristić


foto: Ratko Ristić


foto: Ratko Ristić

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #5 poslato: 18. Maj 2008. u 22:37 »
estofex:


Storm Forecast
Valid: Sun 18 May 2008 06:00 to Mon 19 May 2008 06:00 UTC
Issued: Sat 17 May 2008 22:24
Forecaster: SCHLENCZEK

SYNOPSIS

A weakening upper level longwave trough remains stationary over northwestern Europe. Cold upper airmass overspreads southwestern Europe and the western Mediterranean and a cut-off process with cyclogenesis over northern Italy is expected in the second half of the forecast period. To the south of the upper low, an intense 55 m/s jet streak at 300hPa will translate northeastward with its left exit region over southern Italy around 18 - 00 UTC. An upper ridge over the eastern Mediterranean will lead to stable conditions in Greece and western Turkey.

DISCUSSION

...Northern Algeria, Tunisia, Sicily...

In the wake of the cold front over northern Algeria, diurnal heating and upper level cooling may create some hundred J/kg of almost uncapped MUCAPE. Deep layer shear in order of 25 - 30 m/s over northern Algeria and strong QG forcing in the left exit region of the aforementioned jet streak and about 300 J/kg SRH3 may allow some organized multicells and a few supercells with large hail being the main threat. The area of interest will shift northeastward during the evening and organized thunderstorms will affect parts of Sicily.

...Northern / central Italy...

There is a small region of northern / central Italy where about 20 - 25 m/s deep layer shear will overlap with a few hundred J/kg of CAPE. Although subsidence due to DAVA is expected in the early afternoon, some isolated organized thunderstorms may develop. Isolated large hail is not ruled out but limited CAPE and absence of forcing should preclude a level-one threat.

...Eastern Hungary, Serbia, western Romania...

A quite impressive EML is advected into Serbia and Romania during the morning hours. Diurnal heating may create about 1 kJ/kg MLCAPE in an environment with moderate (15 - 20 m/s) deep layer shear. As the upper level vort max approaches, isolated multicells or supercells will likely develop. Storms may produce large hail and isolated severe gusts. In the late afternoon / early evening, a MCS may form over northwestern Romania and some severe gusts could occur. Later on, this system may affect western Ukraine and southern Belarus.

...Western Ukraine, Belarus...

Recent GFS forecasts show that about 1 kJ/kg MUCAPE should be available over some portions of Ukraine and Belarus. Even though deep layer shear will likely stay below 15 m/s, some organized / pulsating storms may produce isolated large hail. The moist boundary layer should be uncapped and steep LL lapse rates as well as enhanced (10 m/s) low level shear over Belarus suggest that an isolated tornado is not ruled out.
# # #

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #6 poslato: 18. Maj 2008. u 22:38 »
Našao sam još slika:  8)

foto: Zoran Ćirović


foto: Milena Pantelić


foto: Milena Pantelić


foto: Milena Pantelić


foto: Denka Stojanović


foto: Dušan Kovačević:

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #7 poslato: 18. Maj 2008. u 23:09 »
uff zaboravih da komentiram :!:

Sjajne slike Pavloviću, Snowhunter i ostalim Beograđanima. !!!!!!!!!

Nevrijeme je impresivno, tuča prilično velika, ima dobrih komada.
jedno pitanjce: za koliko minuta je palo tih 23 mm oborine ???

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #8 poslato: 18. Maj 2008. u 23:12 »
Palo za nekih 15-ak minuta Coja.Ne znam šta se desilo sa vetrom i da li je bilo pijavice,na tv-u je neka gospođa iz radarskog centra rekla da je duvao vetar 55-60 km-h,al to mi zvuči krajnje slabo za ovakav haos.Žena kod koje kupujem cigare kaže da je iz susednog kafića suncobran veličine otprilike 20x20 m vetar prvo savio a onda i iščupao,pa ga bacio,a stolice su se razletele po ulici...

Evo slika od večeras sa Kalemegdana








Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #9 poslato: 19. Maj 2008. u 00:35 »
evo i mojih fotki nekih sat-sat ipo posle oluje

oko Tasmajdanskog parka












Na Kalemgdanu polomljenog granja i lisca koliko hoces... nadam se da ce to veceras ocistiti sve...



Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #10 poslato: 19. Maj 2008. u 00:38 »
jel vam nisu mnogo velike moje slike? jel vam ucitavaju brzo... malo sam za web pojacao kompresiju i povecao rezoluciju, ipak je bilo nevreme decenije

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #11 poslato: 19. Maj 2008. u 08:07 »
Što više slika vidim sve žešće izgleda ovo nevreme u centru grada BG :o

#Invalid YouTube Link#

#Invalid YouTube Link#
« Poslednja izmena: 19. Maj 2008. u 08:29 Boce »


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #12 poslato: 19. Maj 2008. u 09:35 »
Uveče sam u Dnevniku II bio zatečen izveštajem iz centra grada. Priča o nekom nevremenu u mom gradu... Svašta! Kod mene je par puta zagrmelo, i to oko 1745 i 1755, mada je grmuckalo tu i tamo. Kiša? Bilo je negde tri do četiri kapi po krovnom prozoru. Jaka stvar. Čak nisam nešto ni primetio da se crni. Međutim, ja imam pogled s prozora prema zapadu i jugozapadu, a oblak je prošao istočno od mene na Ceraku. Da, istina, tih par kapi što su pale bile su velike kao novčići od 20 dinara, pa sam pomislio da nedaleko od mene može da bude svašta, a nemora da se dešava baš ništa. Jeste, malčice se smračilo, ali celo popodne je bilo pomalo mračno od slojaste srednje oblačnosti.
Svaka čast, ljudi, na izveštajima! Ovakvo nevreme se ne viđa svaki dan! Bili ste na 'strašnom mestu', za razliku od mene... Naravno, i novinarski izveštaji su odlični. I kad sam sve čuo u Dnevniku II, prvo sam pomislio na Pavlovića i na njegovu spremnost da fotka. Možda i Stefano. I bio sam u pravu, baš su uradili sve kako treba! Super!
Moj izveštaj bi ionako kasnio, jer sam kod kuće i dalje na dial-up vezi, a šanse za kačenje na net su minimalne. Ovako, nije neka šteta, kad nemam šta da priložim osim komentara.
I još jedan komentar: Baš me zanima šta kaže protivgradna, šta su mogli da urade (čak i da su mogli, odnosno da je takav oblak bio negde gde nije zabranjeno dejstvo). Ovo čudo se razvilo vrlo naglo, vrlo usko i vrlo moćno. Efekte vidimo i sami.
Pijavica ili funnel? E, pa ovde je moglo to lako da se desi. Međutim, nisam siguran da je i toga bilo. Štete od pijavice bi bile nezapamćene, dok ono drvo što je palo je više od kovitlaca ispod oblaka koji je mogao da nastane i bez te čarobne trubice koja krlja sve pred sobom. Pa neko bi od 300 hiljada ljudi u zahvaćenom delu grada to morao i da vidi, i samo zbog toga sumnjam.
Pavlović je najbolje prikazao koliko je sve to bilo na malom području onom fotkom koja pokazuje delimično razvedreno nebo i sivi, masni zid od padavina. Setiću se ovog primera uvek kada budem pričao o lokalnim nepogodama.
Nego, u drugom filmiću iz Boceovog posta, neko je sa dušekom na glavi išao po neku staricu koja se bukvalno zatekla na ulici. Pavloviću, da nisi i ti tako nešto radio, s obzirom na tvoje komentare? Ili si to možda bio ti?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #13 poslato: 19. Maj 2008. u 09:52 »
Hehe,nisam to ja,baba se na vreme sklonila :)
Nego Princ zna li se brzina vetra?I još jedno pitanjce-član AW sa CM foruma misli na osnovu slika da je u pitanju bio jak downburst.Ako može neko objašnjenje šta je u stvari downburst i da li je to moguća varijanta za juče?

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #14 poslato: 19. Maj 2008. u 10:07 »
sječam se 1997. god kod mene je nevrijeme došlo oko 23:50 h, 2 minute prije zapuhao je snažan vjetar -downbrust i odmah nakon njega krenila je tuča veličine oraha do kokošijeg jajeta a mjestimice je bilo i večih komada, tada je šteta bila 100 %, na nekim kućama uopće nije bilo niti jednog crijepa kao da je tornado prošao. Nažalost te godine malo ko je imao fotoaparate ili kameru da to zabilježi. Tuča se nije 2 dana otoplia a nevrijeme je trajalo samo 11 minuta

Zanimljivo je spomenuti da je sijevanje bilo svake 2-3 sec ali sve u oblaku nisam zamijetio niti jednu munju do dole. grmuckalo je stalno ali ništa snažno.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #15 poslato: 19. Maj 2008. u 10:13 »
Eto, COJA ti ej super objasnio. Dakle, vrlo verovatno da je to bio downburst.
Što se tačne brzine vetra tiče, čekam info, a čim saznam (danas, nadam se), stavljam post.
Vrlo interesantna serija radarskih slika u budžaku, ali o tome drugi put. Ne sada, jer sam u gužvi, spremam se na put iduće sedmice (Budimpešta).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #16 poslato: 19. Maj 2008. u 10:15 »
Zanimljivo da ni ova oluja nije bila praćena nekom jakom grmljavinom.A ni oluja koja je prošle godine donela najveći grad u centru nije bila praćena jakom grmljavinom.

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #17 poslato: 19. Maj 2008. u 10:23 »
Svasta, ja sa Novog Beograda nisam nista ni cuo ni video, a imam odlican pogled.
Ni kap kise.

Jedina zanimljivost koju sam ucio je jedan Cb sa nakovnjem oko 20:30 u pravcu SI.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #18 poslato: 19. Maj 2008. u 10:30 »
Ima jedan detalj u vezi grmljavine, a to su zakoni rasprostiranja zvuka u atmosferi. Naime, kao i druga talasna kretanja (npr. svetlost) u vazduhu, i zvuk ima osobinu da se savija i rasipa. Rasipanje zvuka se dešava na raznim preprekama, odbijajući se od njih i tako slabeći, dolazimo do dugotrajnog 'kotrljanja' kao konačnog proizvoda. Međutim, savijanje zvuka se dešava kada zvuk putuje od hladnijih slojeva ka toplijim, skoro se odbijajući od sloja toplog vazduha. Noću, u inverziji, možemo da čujemo zvuke sa površine tla na veliki rastojanjima, jer zvuk 'preskače' prepreke. Ali isto tako, grmljavine se ne čuju sve dok ne dođu 'iznad glave', kada inverzija puca i/ili upadni ugao zvuka na (horizontalnu) površinu inverzionog sloja postane suviše veliki (čuj noćne avione na visinama preko 10 km - ah, da, ti si u centru, pa imaš previše drugih zvukova, dok se to kod mene lepo čuje). Samo vidimo sevanje i to je sve. Danju, inverzije nema, i zvuk se prostire manje-više normalno. Čak se pomalo savija uvis, zaobilazeći nas sve dok nam ne sedne na glavu. Je li iko pomislio zašto se grmljavina ne čuje na dalje od 20 km, iako je zvuk dovoljno snažan da dobaci i dalje?
Ovaj oblak je bio prilično masivan, pa je zvuk bio jako prigušen. Istina, električna pražnejnja uopšte nisu bila intenzivna. Nisam siguran (neka me neko ispravi ili dopuni ako ovde grešim), ali mislim da se sve suviše brzo odigralo (nastanak oblaka) da bi stiglo da se nešto konkretno naelektriše kao kod već formiranih oblaka. Takođe, ovo je čist dokaz da električne pojave u oblaku i prateće meteorološke pojave često nemaju mnogo veze jedna sa drugom. Liči na onu narodnu 'tresla se gora, rodio se miš', samo u drugom pravcu. Možda, ali samo možda, stvaranje zrna grada i naelektrisanje imaju neke veze, ali to je već špekulacija i ne bih dalje o tome.
I dalje čekam info o max. vetru... Za sada samo 16 m/s, ali videćemo za detalje.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Veliko nevreme u Beogradu 18.5.2008.
« Odgovor #19 poslato: 19. Maj 2008. u 10:40 »
downbrust ne puše svugdje isto, on puše odozgor prema dole pa je velika mogučnost da su neki djelovi Beograda gdje je oblak bio najjjaci mjestimice udari bili možda 80-90 km/h, a recimo par ulica dalje da je bio znatno slabiji.