Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Pleme Dogoni i zvezda Sirius  (Pročitano 44977 puta)

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Pleme Dogoni i zvezda Sirius
« poslato: 17. Jul 2008. u 13:28 »

Dogoni nemaju nikakvu opremu za posmatranje zvezda, ali znaju da je Sunce centar našeg solarnog sistema i da Mesec kruži oko Zemlje. Oni znaju da su orbite planeta u našem solranom sistemu eliptične, a ne kružne, da Jupiter ima mesece a Saturn prstenove.




   Ono što najviše zbunjuje, njihovi drevni festivali utemeljeni su na postojanju jedne zvezde koju su naučnici otkrili tek 1995. godine, a predstavlja predanja unutar njihove kulture hiljadama godina. Njihova glavna svetkovina usredsređena je na zvezdu Sirijus, najsjajniju zvezdu na noćnom nebu (8,6 svetlosnih godina udaljena od Zemlje), u sazvežđu Oriona, po čemu je dobila ima „Pasija zvezda“.




   Odakle saznanje koje Dogoni imaju o ovim ozbiljni astronomskim podacima? Po njihovim legendama, vanzemaljski posetioci amfibijskog izgleda, spustili su se sa nebesa u jednom svemirskom brodu pre više od 10.000 godina da bi ih o tome obavestili. Ubrzo po završetku drugog svetskog rata, ugledni francuski antropolozi Marsel Griol i Žermen Diterlen, otputovali su u Mali i proveli 15 godina među Dogonima koji žive na jednoj 180km dugoj ravnici. Timbuktu, mala pražnjava varoš koja je vekovima bila jedva nešto više od legende, leži prema severu od njihove glavne naseobine. Njih dvojica su tu od sveštenika, prvi put čuli neverovatno precizne detalje o astronomskim podacima, do kojih smo tek trebali doći preciznom naučnom verifikacijom.




   Ova dva istraživača su otkrili da je pleme jedno od najzabačenijih na svetu, imalo složene legende koje su sezale vekovima unazad. Za Dogone, polazna tačka nastanka života je zvezda Sirijus. Dogoni su očigledno nekako zaključili pre mnogo vekova da Sirijus nije jedinstvena zvezda, nego da ih ima tri. Rekli su da postoji glavna zvezda, i da oko nje kruži druga zvezda kojoj su pripisivali karakteristike jednog gustog i ekstremno teškog objekta, znanog danas kao „beli patuljak“. Beli patuljci su male guste zvezde. Sirijus B je čak manja u prečniku od Zemlje. Jedna kašičica te zvezde težila bi preko 5 tona.



   Tek 1862.godine je američki astronom Alvan Klark, koristeći moćan teleskop od 46cm ustanovio da Sirius zaista ima i drugu zvezdu, kojoj je dao ime Sirius B ili „Štene“. Dogoni su ga u pogledu tog otkrića preduhitrili za nekoliko stotina godina – bez teleskopa.



   Sirius B je vekovima integralni deo kulture Dogona. Oni ga znaju pod nazivom „Po Tolo“. Pomoću njegove orbite određuje se vreme održavanja svetkovine Siguri, najvažnijeg datuma u životu Dogona.
   Prema plemenskom predanju, Štene je neverovatno teško. I ovde dogonska legenda beleži poen. Godine 1928. engleski astronom Artur Edington, obznanio je da je Sirius B prvi poznati primer belog patuljka.



   Mada Sirius B ne može biti viđen golim okom, Dogoni tvrde da njegova orbita traje tačno 50 godina. Naravno, posle višegodišnjih proučavanja, naučnici sa zapada su ustanovili da ona zaista iznosi 50,04 godine (plus, minus 0,09 godina). Slučajnost? Možda.



    Ali gde je treća zvezda u koju su Dogoni verovali? 1996. godine, francuski astronomi Daniel Benest i Ž.L.Divan obavestili su javnost da su verovatno otkrili još jednu zvezdu koja kruži oko Sirijusa i kojoj su dali ime Sirijus C.
  Kako su Dogoni mogli imati znanja o zvezdama stotinama godina pre pojave teleskopa? Pripadnici plemena tvrde da ih je pre više od 10.000 godina posetila vanzemaljska rasa koja je stigla sa Sirijusa u svemirskim brodovima.



   Dogoni su sasvim kategorični u pogledu tih posetilaca. Prema kazivanju plemena, oni su bili amfibije (humanoidna glava i grudi plus donji deo tela sa krljuštima i repom), da su se zvali Nomosi i da su se spustili u „kovčegu“ ili raketi.
   Naučnici su se dugo podsmevali ovim tvrdnjama. Jedan od njih je izneo tezu da su Dogoni stekli svoja astronomska znanja od francuskih misionara koji su posetili te krajeve. Ali legende su prethodile i otkriću zvezda i dolasku misionara.









   Ukoliko su Dogoni povezani sa Sirijcima, onda je to dokaz da su oni prvo posetili upravo Egipat, a ne zapadnu Afriku. Dogonske legende potiču iz drevnog Egipta, odakle i oni potiču izvorno, otprilike 3000 godina pre nove ere, gde se takođe govorilo da su ih posetili vanzemaljci. Moguće je da su i sami Dogoni došli iz drevnog Egipta. Arheolozi su naime ustanovili da Dogoni žive u području Timbuktua samo 500 godina i da su potisnuli pleme Telema, čiji se grobovi još i danas mogu naći u tim krajevima.





   
   Drevni egipćani su na neki način stekli sofisticirana znanja o zvezdama. Raspored tri glavne piramide u gizi se podudara savršeno sa rasporedom Sirijusa i njegova dva pratioca. Dugački tuneli u Keopsovoj velikoj piramidi usmereni su ka tim zvezdama i omogućavaju da se vide čak i danju. Ovi tuneli su usmereni prema Orionu sa zapanjujućom tačnošću.

   Ovo je nedovoljno da bi objasnilo misteriju, zato što oni nisu mogli znati da Sirijus B orbitira oko Sirijusa A, niti da znaju o trećoj zvezdi jedva vidljivoj modernim teleskopima, niti šta je super-gusta materija i da je opišu. Do saznanja o super-gustoj materiji došlo se tek u movije vreme sa razvićem nuklearne fizike. Specifična znanja koja su stekli, nisu mogla biti stečena metodama koje su posedovali.



   Postoje direktni dokazi da sve ovo nije samo puka slučajnost. gde se krije istina? U svemirskom brodu koji još uvek prevaljuje ogromnu razdaljinu do kuće? U svakom slučaju, eto povoda još burnijem nastavku slušanja i gledanja i najskrovitijih uglova kosmosa, u traganju za inteligentnim životom.   
   

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Pleme Dogoni i zvezda Sirius
« Odgovor #1 poslato: 17. Jul 2008. u 13:51 »
Kad god se pokreće ovakva tema, ne mogu a da se ne setim jedne sjajne SF knjige Džejmsa Bliša 'Zvedzane spore'. Posle čitanja te knjige shvatio sam da niti sam jedini, niti sam prvi koji razmišlja o nastanku ljudske rase i civilizacije na taj način. Erih fon Deniken je bio malo neozbiljan, jer njegov pristup mi je izgledao malo diletantski, jer dokazi mu nisu bili mnogo ubedljivi.
Ko nije čitao 'Zvezdane spore', ukratko ću reći da se knjiga sastoji iz nekoliko odvojenih priča o 'prilagođenim ljudima', rasama koja potiču od ljudske, a nad njima je izvršeno prilagođavanje uslovima života na nekoj planeti koju bi naselili potomci te rase. Original rasa je prećutno bila pred katastrofom, jer njihova planeta je pred nestankom. Naravno, preporučujem ljubiteljima knjige i ove teme da je pročitaju.
Tada mi pade na pamet da smo mi, ljudi na ovom mestu, ovoj planeti, možda 'prilagođeni'. Ah, ko zna šta smo ustvari, šta je posejalo život ovde... koacervati ili vanzemaljci, pitanje je ne samo sad, već i uvek.
Ipak, PtPrinceza me skoro podseti da, ako imaš neku teoriju koja je suluda i neprihvaćena, a tvrdiš da bi mogla biti tačna, pa napiši SF roman i svi će te saslušati. Izađeš li u naučnu javnost sa takvim nalazima, niko neće želeti da je javno prihvati, jer se ne uklapa u sliku sveta koja je 'teškom mukom napravljena' (ovo me podseća na dete koje je sastavilo Puzzle od 5000 komana i ljubomorno leži preko sastavljene slike, a onda mali bata dođe i kaže 'Znaš, taj deo ti ne stoji ovde, evo, vidiš...' i pokaže mu gde se prešao. Ili možda nije? NE, NE i NE! Jedva sam i ovo sastavio, a sad ćeš da mi tu prčkaš! NE DAM! (Uh, što imam lepo mišljenje o tekovinama civilizacije...)

Nele, sjajna storija koja me ponovo baca u razmišljanja... Hvala ti što se trudiš (a ponegde i uspevaš) da održiš sivu masu (little grey cells, kao što kaže Poirot) u pokretu...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Pleme Dogoni i zvezda Sirius
« Odgovor #2 poslato: 17. Jul 2008. u 14:08 »
Ovo što napisah sam proučavao dosta dugo. Jednostavno, reših da ubacim i ovde, iako nije meteorološka tema. Tema je za razmišljanje u svakom slučaju. Na neki način je indirektan dokaz o postojanju inteligentnog života.
Što se tiče našeg nastanka, o tome već pisah. Da li smo inicirani ili ne, ostaje pitanje do čvrste potvrde. U svakom slučaju, neko jeste umešao prste. Potvrda tome jeste i naše nastojanje za istim. Trenutno je napadnut Mars i neće biti ostavljen na miru sve dok se ne naseli. Ubrzavanjem tehnologije, verovatno ćemo dočekati to, jer od ideje stvaranja prirodnog efekta staklene bašte tamo, do novih ubrzanih o stvaranju atmosfere, govore da moda nećemo čekati jako dugo.
Uz to, radi se na projektima gde će se jedan deo ljudi prilagođavati uslovima na Marsu. Biće mnogo višlji od nas, slabijih kostiju, mnogo sličniji onim vanzemaljcima i prilikama kakve smo navikli da viđamo u SF romanima i filmovima. Ovo iz razloga drugačije gravitacije. I najverovatnije ti ljudi neće moći dolaziti tek tako na zemlju, jer će im ova gravitacija pretiti ozbiljno.
Naravno, ovo su sve samo predviđanja, a šta će se sve dogoditi do tada, ko zna. Najverovatnije toliko prilagođavanje, da se nećemo morati značajnije fizički menjati.

Deniken je zaista preterivao. Nakon onog skadala oko navodne vanzemaljske biblioteke koju je otkrio, većina stvari mu je pala u vodu. Ali... nije imao mere.
Zato je Sagan učinio daleko više na istom polju, kao i na nastavku izučavanja Dogona o kojima ovde pisah.

I nema na čemu :) Ako sam uspeo da pokrenem sivu masu u kognitivnim centrima, onda je već sve urađeno :)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Pleme Dogoni i zvezda Sirius
« Odgovor #3 poslato: 17. Jul 2008. u 14:31 »
Nele super interesantan tekst :smartass:
Hvala ti što nam daruješ ovakve teme
Nele ti si suvo zlato ovog foruma definitivno  :)

Mislim da na ovom forumu stvarno može da se pročita puno kvalitetnih tekstova i razmišljanja
Baš uživam sa svima vama

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Re: Pleme Dogoni i zvezda Sirius
« Odgovor #4 poslato: 04. Novembar 2008. u 14:29 »
Sve ono o Dogonima je lepo i zanimljivo, ali lik koji ih je "pronasao" je na kraju priznao da je izmislio i podmetnuo citavu pricu.
A da, i piramide predtavljaju pojas Oriona, mada bi mogli da pronadjemo i gomilu drugih podudarnosti, u odnosu na druge zvezde

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Re: Pleme Dogoni i zvezda Sirius
« Odgovor #5 poslato: 04. Novembar 2008. u 14:34 »
Takodje, moram da dodam da Sirijus nije u Orionu.....

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Pleme Dogoni i zvezda Sirius
« Odgovor #6 poslato: 04. Novembar 2008. u 15:10 »
Da, Sirijus je Pseća zvezda, poznata kao Alpha Canis Minor. Orion je sazvežđe koje je udaljeno malo po nebeskom uglu, a oba sazvežđa se prikazuju tako što Orion vodi malo kuče...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: Pleme Dogoni i zvezda Sirius
« Odgovor #7 poslato: 04. Novembar 2008. u 20:39 »
ma kazem ja, nele bi mogao da pise bestselere :)
i jos malo misticizma /ali bez patetike, kojoj je takodje sklon/ - to bi vec bila ozbiljna literatura!
nadmasio bi mnoge mistifikatore...  8)

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Pleme Dogoni i zvezda Sirius
« Odgovor #8 poslato: 04. Novembar 2008. u 21:15 »
Moram priznati da nisam znao za sve to o podmetanju priče. Neki detalji jesu bili sumnjivi, ali eto, ispade prazna priča. Propade mi vreme :)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: Pleme Dogoni i zvezda Sirius
« Odgovor #9 poslato: 04. Novembar 2008. u 22:51 »
i prazna prica je dobra prica!

btw, pre nekog vremena imala sam strasno glup san: dolazila je neka silna svetleca prasina, kroz neke tunele ili dimnjake, kao da ih neki vetar gura, tu se kao nesto malo uplasim, ali onda se ubrzo iznenadim i smirim: neko mi objasnjava da ciste teren, ti neki likovi iz galaksije su kao alergicni na nasu prasinu, pa su tek sad kao nasli nacin kako da je ciste ispred sebe... elem, ubrzo se na nekoj mojoj terasi pojavljuje mali beli lik, kao duh... tu se vec ne plasim, samo smo se gledali...

stvarno nisam toliko mastovita da izmislim ovako besmislen san, niti sam gledala skoro neki sf koji bi uticao na vizije...
naravno, nisam ni prorok, ali bila je neka vest negde da je neki otpadni tip iz one amerikanske agencije koja se bavi malim zelenim likovima, potvrdio da oni zaista tako izgledaju...
/a zasto sam ih ja sanjala kao bele, a ne zelene - to je vec valjda samo za psihoanalizu ili tako nesto/

elem, to sto je neko objavio da je izmislio, moze se takodje dovesti u pitanje, posto iz raznih razloga se doticna tema i propagira i zataskava...
niko, ama bas niko, ne moze biti siguran ni u sta sto je objavljeno... narocito poslednjih godina: manipulacija informacijama podriva i utemeljene naucne zakone, a sta tek s takvim legendama...

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Re: Pleme Dogoni i zvezda Sirius
« Odgovor #10 poslato: 05. Novembar 2008. u 06:17 »
i prazna prica je dobra prica!

Ali samo ako se iz nje izvuce neki zakljucak.
Tako da Neletu vreme nije propalo jer je dosao do zakljucka tog i tog, sto naravno vazi u bilo kom slucaju, a ne samo u ovome.

Van mreže Brandzi

  • **
  • Poruke: 700
  • Starost: 42
  • Lokacija: Zemlja snova :)
Re: Pleme Dogoni i zvezda Sirius
« Odgovor #11 poslato: 05. Novembar 2008. u 09:54 »
Nele, hlava ti, zaista interesantna prica :)
Samo tako nastavi :)
Zivot je lep, samo ga treba znati ziveti...


Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Pleme Dogoni i zvezda Sirius
« Odgovor #12 poslato: 05. Novembar 2008. u 10:09 »
Još da sam ja izmislio priču, ko zna, možda bih i zaradio nešto :)

A zaista nisam znao za to da je izmišljeno. Pratio sam sve to prilično dugo vremena, ali eto, promaklo mi je izgleda, iako je bilo sumnjivo. Mada, ko zna.
Nakon nekog vremena, setih se ponovo toga, pa reših da podelim, iako nije naučno.

Što se nauke tiče, ona je postala jako opasna. Naime, redovni fizički zakoni se ne poštuju, a izmišljaju neki potpuno nepromišljeni. Iz iskustva, poznajem dosta njih koji su ono što su videli u eksperimentima, mistifikovali i obavijali ezoterijom. Ne samo oni neiskusni, već i "zvanični".
Možda postoji razlog za to, ali sumnjam, sem neki lični.