Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Време у Србији—апликација  (Pročitano 23921 puta)

Van mreže D.i M.e

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Велики Шиљеговац
    • Време у Србији
Време у Србији—апликација
« poslato: 01. Januar 2016. u 22:00 »
Поздрав свима!

Ово ће бити мало дуже, али мислим да има разлога за то.

Пратим ваше прогнозе од прошлогодишњих поплава, са вести редовно, а ретко и са форума. Пошто живим на селу знам како на пролеће и лети буквално минути могу да буду важни до када ће бити промене времена и какве, да не причам о краткорочним и дугорочним прогнозама.

На телефону користим више извора које имају неке чудне тренутне податке (јер је свуда различито) и прогнозе су опет у облику података које се често не поклапају па све то пробам да ускладим јер се многи ослањају овде на моје процене.

Приметио сам и на својим страницама а и на форуму, Фејсбуку и прогнозама да понекад користите радарске и сателитске слике са тренутним временом. Такође верујем да су најтачнији подаци за тренутно време у Србији на страници РХМЗа. На крају, да је корисно кад у току промене времена извештавате где се шта дешава на форуму.

Проблем је што сви ти извори података нису погодни за коришћење на телефону, спори су и захтевају доста времена пошто их има на различитим местима. Због тога сам дошао на идеју да све те податке објединим на једном месту, јер мислим да је, као што рекох, понекад важно да гледајући те податке можеш одредити најкраткорочнију прогнозу која је исто важна, а с друге стране, пошто се бавим програмирањем, то ми је корисна вежба за неке технологије што нове што са посебном применом.

За сада ти подаци могу да се виде на следећој страници, али сам мислио да направим посебну апликацију јер би се она брже учитавала јер се много ствари може сачувати локално а не да се изнова учитава:

https://vreme.milandinic.com/

Можете погледати и на телефону да видите како изгледа.

Дакле, сви извори података су са других страница, већина слика је и овде. Пошто се ради о државним или међудржавним установама, ти подаци су у јавном власништву, једино ваша прогноза није. :) Када се направи захтев, сервер врши упите да би преузео тренутне слике/податке. То се обавља на различите начине па се то сними на сервер и наредних пет минута се свима показују ти подаци. Све се учитава са једног сервера.

Такође сам додао и могућност извештавања, то је могућност остављања кратких коментара о тренутном времену који се приказују наредних 24 сата. Замишљено је да кад се дешава нека промена времена ту могу из различитих места да оставе да се види како се креће.

Тако да бих волео да чујем неке критике, шта фали или не треба овде и сл. Не могу баш све да урадим, али нешто може још сада.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Време у Србији—апликација
« Odgovor #1 poslato: 10. Januar 2016. u 12:35 »
Dobrodošao na forum!

Ako praviš MVP za nowcasting aplikaciju, trenutne temperature i prognoze nisu toliko bitne. S druge strane satelit, radarske slike i karte munja su obavezne i tome bih posvetio punu pažnju.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Време у Србији—апликација
« Odgovor #2 poslato: 10. Januar 2016. u 13:01 »
Заиста би ово било супер када би направио, поготово пошто сад огромна већина користи телефоне, све на једном месту везано за праћење нестабилности, било би феноменално...  :thumbup:

Као што рече Стефано, прогнозе, а и тренутне температуре нису толико примарне, само радарске слике,а могао би и анимације радарских слика пошто је то битно, барем мени, а мислим и већини, сателит и карте муња и то би било то.

Van mreže D.i M.e

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Велики Шиљеговац
    • Време у Србији
Odg: Време у Србији—апликација
« Odgovor #3 poslato: 10. Januar 2016. u 14:55 »
Хвала на одговорима!

Да додам да сам ја и мислио да може да се бира шта ће се приказивати и да се то запамти, али то је још више посла из мени мање познате материје па то не могу сада. (ово може да се види када се притисне на главне наслове да раде као картице, али не добро) Тако би подаци о температурама, прогнозе и остало биле необавезне па кога занима он изабере.

А за слике не знам које бих још требало да додам/избацим, ово сам нашао а да може да се искористи. Такође сам размишљиао да ли да постоје засебне странице за сваку категорију па да се на почетку бира, али ми се учинило да се тако превише компликује, овако је све једноставно.

С друге стране анимације су посебно доста велике, у међувремену сам баш радио да се слике смањују зависно од величине екрана, али опет не може много да се извуче, са анимацијама му је потрбно и до пар мегабајта по учитавању што може да буде проблем на телефонима.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Време у Србији—апликација
« Odgovor #4 poslato: 10. Januar 2016. u 16:19 »
Je l' planiraš da napraviš nativnu aplikaciju ili ćeš ostati na responsive web sajtu?

Van mreže D.i M.e

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Велики Шиљеговац
    • Време у Србији
Odg: Време у Србији—апликација
« Odgovor #5 poslato: 10. Januar 2016. u 18:15 »
Да, апликацију за андроид (барем сада) која би овако изгледала.

Van mreže ElGatoNegro

  • *
  • Poruke: 140
  • Starost: 36
  • Lokacija: Prokuplje
Време у Србији—апликација
« Odgovor #6 poslato: 10. Januar 2016. u 23:38 »
Možda bi bilo pametno ubaciti mapu sa ekstremnim vremenskim prilikama..postoji vec takva aplikacija za evropu..zove se EWOB pa pogledaj..tako nesto da se napravi samo za teritoriju balkana

Послато са Lenovo A2010-a уз помоћ Тапатока