Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2022.  (Pročitano 34061 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #20 poslato: 05. Jun 2022. u 19:36 »
U zadnjem trenu svi sve imaju tendenciju da obrišu, posebno finorezolucijski. Naravno, nekad i ima smisla (iznenadni sistem tokom dana ili prosto previše slojastih oblaka) ali obično bez razloga i onda se žestoko izblamiraju.

Najbolje ih je gledati do 24h pred.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #21 poslato: 05. Jun 2022. u 22:10 »
^^ Ja nisam ni pratio 12Z izlaze finorezolucijskih modela, ali sam bacio pogled na globalne modele i kod njih nije bilo nekih većih odstupanja u odnosu na jutros. Ukoliko su Švajcarci imali neki preokret u poslednjem trenutku, izgleda da je to bilo opravdano ovoga puta.

Jutros sam napisao da se za naredne dane vodi borba između košave i nestabilnosti. Po poslednjim izlazima, kao da nestabilnosti odnose pobedu, pa bi bilo vrlo aktivno od srede do petka, a čak i pomenuta pauza u utorak ne deluje ubedljivo više.
Ovoga puta to liči na one tipične višećelijske potope nalik onima od jula prošle godine, kad je strujanje i smicanje slabo, a energija i vlaga ogromna. Videćemo.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #22 poslato: 06. Jun 2022. u 11:36 »
Sve više padavina se prognozira za naredne dane, u fokusu su sada četvrtak i petak kada bi moglo biti obilnijih padavina na širem području.
Lepo to izgleda na kartama, ali dok ne vidim svojim očima - ne verujem.










padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.331
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #23 poslato: 06. Jun 2022. u 15:28 »

Jutros sam napisao da se za naredne dane vodi borba između košave i nestabilnosti.


Cutao sam i grizao jezik, ali moram da kazem... Ja navijam za KOSAVU i najiskrenije se nadam da ce da prevlada... Meni dosta kise za celo leto... znam da je off ali morao sam...
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Roberto

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Novi Becej
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #24 poslato: 06. Jun 2022. u 15:43 »
Cutao sam i grizao jezik, ali moram da kazem... Ja navijam za KOSAVU i najiskrenije se nadam da ce da prevlada... Meni dosta kise za celo leto... znam da je off ali morao sam...
Nemoj tako,ima delova zemlje gde fali vode.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.331
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #25 poslato: 06. Jun 2022. u 16:29 »
Nemoj tako,ima delova zemlje gde fali vode.

Ma ja "glasam" za to da pada tamo gde treba... ovde danima bije u mestu bzvz a ostatak zemlje kuburi sa susom... i nikako da prestane. Podavi nas skroz :( Poklanjam svima sve ove litre - OVDE ne treba kise do kraja leta. OVDE - U Sm. Palanci!
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #26 poslato: 06. Jun 2022. u 16:37 »
Sofro jasno je to nama, bas cudna situacija ali desavalo se tako i pre da neko mesto sve zivo pogodi ali retko da ostatak zemlje bude istovremeno ovako susan... Pogledaj npr kod BataStepe samo 11mm u maju... To kod tebe padne za 2 sata u toku svakog dana...  :D
Nadam se od srede do kraja nedelje da se to ispravi jer karte obecavaju...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #27 poslato: 06. Jun 2022. u 21:22 »
Modeli samo produžavaju i produžavaju uticaj predstojećeg ciklona na naše područje, tako da sada deluje da će i oba dana vikenda biti ozbiljnih padavina. Akumulirana količina padavina je po ECMWF modelu dostigla 50-100mm na širem području, a ne zaostaju mnogo ni drugi modeli. Situacija neopisivo podseća na onaj čuveni ciklon iz jula prošle godine kada smo poslednji put imali ovako obilne padavine na širem području. Većina padavina bi bile konvektivnog porekla, slično kao i tada, s tim što bi zbog ciklonske cirkulacije i mnogo vlage tu ostajala svako veče prostrana slojasta oblačnost koja bi davala natapaču na širem području, pogotovo u petak i subotu. Sreda i četvrtak više izgledaju kao tipični konvektivni dani.
Ono što ide u prilog lokacijama koje nisu imale padavine ove sezone je što se konačno menja strujanje. Do sada je gotovo u svim situacijama ove sezone strujanje bilo zapadno-severozapadno, pa su ista područja imala konvekciju u mnogo navrata, a ista područja je i sve mašilo u mnogo navrata. Sada ćemo zahvaljujući sporom premeštaju najpre doline, a zatim i ciklona ka istoku imati južno strujanje u sredu i četvrtak, zatim jugoistočno u petak i na kraju severoistočno za dane vikenda. Tako da će biti tu za svakog ponešto. Ako se ostvare aktuelne prognoze, verujem da neće biti mesta u Srbiji koje neće dobiti dvocifrenu količinu padavina i barem jednu turu pristojne kiše. Čak i za Beograd optimistično verujem da će tu biti barem jedna tura sa 10+ mm.
Još samo da prođe sutrašnje zatišje, pa kreće praćenje već od kasnih večernjih sati.





padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #28 poslato: 06. Jun 2022. u 21:59 »
 ^^  :tu:
Ja koliko pratim cini mi se da moj kraj najbolje prodje kada oblaci dolaze iz Beograda . Posto Bg. ne prolazi dobro , moj kraj prodje jos gore . Optimisticna prognoza i bice to spas u poslednji cas .
@Sofro - Uzivaj u vlazi i nikome nista ne daj . Posteno si to zasluzio  :grin:
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže D.i M.e

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Велики Шиљеговац
    • Време у Србији
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #29 poslato: 06. Jun 2022. u 22:54 »


Надам се да ће да се оствари ова ICON/12z прогноза, барем за мој крај. 😅

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #30 poslato: 07. Jun 2022. u 17:47 »
I dalje se tu lome koplja, naročito za naredna dva dana. ICON u poslednjim izlazima uvodi veliku košavsku "rupu" iznad jako velikog dela Srbije, bez gotovo ikakvih mogućnosti za padavine do petka. Drugi modeli nisu na tom tragu za sada, i dalje daju dosta padavina i nestabilnosti i sutra i prekosutra iznad velikog dela zemlje. Videćemo hoće li ICON povući i ostale modele, ali i u tom slučaju ostaje petak kao jedina šansa za konkretnije padavine na širem području. Uticaj ciklona na naše područje za dane vikenda je ponovo ublažen.



Videćemo, ako EC i GFS večeras u 12Z ostanu pri svome, onda je verovatnije da je ICON prenaglasio uticaj košave. U suprotnom, sve se svodi na petak, a kada se šanse svedu na samo jedan dan, uvek negde omane. Sledeća šansa za padavine će se ukazati ko zna kad. Južni i zapadni delovi zemlje nemaju razloga da brinu oko nedostatka padavina, već suprotno - od previše padavina.

EDIT: Upravo se ažurira i GFS koji je značajno smanjio količine padavina za naredna dva dana, pa čak i za petak. Ostaje da vidimo i ECMWF. Sve više vuče na situaciju u kojoj će samo delovi zemlje profitirati sa padavinama, ali ima još vremena za novi preokret.
« Poslednja izmena: 07. Jun 2022. u 17:58 Milosh »


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #31 poslato: 07. Jun 2022. u 18:12 »
Gledajući samo razvijanje i putanju ciklona, i bez pogleda na padavinske karte reklo bi se da su obilne padavine u većem delu zemlje zagrantovane. Iste maksimum maksimuma akumulirani vezuju za planine donjeg Podrinja, što nije da nema smisla, ali ja bih rekao da će to više ići ili da će isti takav krak imati i istočnije dublje u unutrašnjost, pogotovo zapadno od dveju Morava (Velike i Južne). Zbog košave je ipak očekivati da će nešto manje padavina u početku biti u primarnom košavskom području. Glavna rupa u padavinama prostiraće se definitivno tu negde od Prahova pa dalje rumunskom stranom Dunava i kačiti taj deo oko Bele Crkve, Vršca i Plandišta.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Roberto

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Novi Becej
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #32 poslato: 08. Jun 2022. u 07:44 »
Nesto vam se cesto desavaju ispale sa prognozama.

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 837
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #33 poslato: 08. Jun 2022. u 08:41 »
Pa Roberto, prognoze se daju na osnovu prognostickih modela vremena, i svi su bili ubedjeni da nas ocekuje dosta kise od danas do subote, e onda su poceli da odustaju od toga, prvo icon pa i gfs je na tom putu u 18h izlazu, generalno sve je u igri narednih dana, i bice sigurno predela u Srbiji gde ce se to i desiti, ali za celu zemlju to je vrlo tesko prognozirati.... I meni se licno cini, ne znam da li i ostale kolege imaju taj utisak, da su modeli postali prilicno nepouzdani i u kracim periodima, a za duze i da ne pricamo, sad da li se klima i procesi u njoj menjaju ili se koriste neki novi softveri za obradu podataka koji nisu bas dobri, ne znam, ali pre 4-5 godina mislim da su modeli davali dosta kvalitetnije prognoze

Van mreže Roberto

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Novi Becej
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #34 poslato: 08. Jun 2022. u 18:55 »
Pa Roberto, prognoze se daju na osnovu prognostickih modela vremena, i svi su bili ubedjeni da nas ocekuje dosta kise od danas do subote, e onda su poceli da odustaju od toga, prvo icon pa i gfs je na tom putu u 18h izlazu, generalno sve je u igri narednih dana, i bice sigurno predela u Srbiji gde ce se to i desiti, ali za celu zemlju to je vrlo tesko prognozirati....
Pa tako je najjlakse reci.
Padace a mozda i nece.
Ovo je toliko frustrirajuce da je to cudo jedno.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #35 poslato: 08. Jun 2022. u 19:09 »
 ^^ Баба Ванга, гледање у пасуљ, лук, Индијанце итд итд.  :grin:
На основу чега би се могле правити прогнозе ако не гледаш прогностичарске  моделе  :) Најлакше је критиковати...
Иначе, дефинитивно западни и Јз делови ће добити локално и преко 100мм од овог циклона, остали како кога потрефи, исток и источни делови Војводине вероватно најмање.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #36 poslato: 08. Jun 2022. u 19:21 »
Ne postoji taj numerički model koji može predvideti recimo današnji situaciju kada je od prepodnevnih sati bila prisutna vrlo uzana padavinska linija koja je počinjala malo zapadnije od Knjaževca i prostirala se sve do delova Banata. U isto vreme u Sokobanji je palo 34mm  a u Knjaževcu samo 4.5mm. I dalje je na jugoistoku Srbije prisutna slična uzana linija padavina koja se malo pomerila ka istoku, a iz nje će biti padavina i u nastavku večeri i noći. Iako je od danas naš region zahvaćen uticajem ciklona koji če trajati više dana, opet će se količina padavina bitno razlikovati od mesta do mesta i nema te prognoze koja to može tačno da predvidi.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #37 poslato: 08. Jun 2022. u 21:43 »
Pogotovo je nezgodno za prognozu kad se konvekcija umeša, tj. kad su gotovo sve padavine u ciklonu konvektivnog porekla. Tu često dolazi do tzv. "butterfly" efekta, pa mala odstupanja od inicijacije konvekcije u startu dovode do sve većih odstupanja u nekim daljim satima.
Jedino što je bilo sigurno da će ovaj ciklon doneti padavine na širem području, a gde, koliko i kada, to je jednostavno bilo nemoguće prognozirati. Evo večeras je u zapadnim delovima grada palo do 10-ak mm kiše, u istočnim ni kapi. To se nije moglo prognozirati ni pola sata unapred.

Kad je u pitanju prognoza za naredne dane, deluje da sutrašnji dan polako ispada iz kombinacija za košavsko područje, a petak i subota prilično konkretno izgledaju za sever zemlje. Tu je konačno severoistočno strujanje, solidan CAPE, svi modeli daju padavine. EC drži pravi potop za subotu u ovom delu zemlje. Verujem da će jedan od ta dva dana doneti dugo čekani pljusak i barem 2-3mm i kod mene na Miljakovcu. Ne tražim previše, samo da barem vidim kako pada.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #38 poslato: 08. Jun 2022. u 21:43 »
da Boce bas tako...dans sam bio u Zajecar...vedro u Knjazevcu slaba kisa...kad stigo u Sokobanji pravi potop...inace nas zadnjih nedelju dana zakacilo par nepogoda..i bas palo dosta kise, a ja bih rekako da kod nas skroz do Ponedljka ce biti kisi skoro svakog dana

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #39 poslato: 08. Jun 2022. u 22:16 »
Ljudi, nije mi jasan petak 10. jun. Ne znam šta je u igri taj dan? Konvekcija ili natapača ili kombinacija oboje? :hm: