Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jul 2017.  (Pročitano 58677 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #80 poslato: 10. Jul 2017. u 12:23 »
Kako da ne:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #81 poslato: 10. Jul 2017. u 12:54 »
Koliko god mi sad prizeljkivali kisu i osvezenje, za sada, jos uvek ne mozemo reci nista sa sigurnoscu. Zbog zdravstvenih problema sam manje pratio karte modela, ali sada cu biti malo aktivniji. Sto se tice narednog vikenda, ocekujem da dodje do spustanja visinske doline ka jugu i jugoistoku kontinenta, ali jos uvek ne znamo gde ce tacno doci do njenog pozicioniranja, primera radi, poslednji izlaz EC modela sve to pomera istocnije pa bi smo mi imali samo kratkotrajno osvezenje bez padavina, dok GFS6Z ponovo vraca padavine kod nas, a sinopticku situaciju vidimo na karti koju je Kimi upravo postavio. Dakle, nastavljamo da pratimo pa da vidimo da li cemo uspeti da izvucemo i neku kisu iz svega ovoga, pad temperature je sve izvesniji (iako jos ne znamo u kojoj meri i koliko bi trajao), barem na par dana, ali i sto se toga tice cemo morati da sacekamo da bismo bili sigurniji.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #82 poslato: 10. Jul 2017. u 13:18 »
Dopuniću svoju prognozu sa portala sa ESTOFEX prognozom za večeras, visoke CAPE vrednosti na tromeđi Srbije/Hrvatske i BiH, lokalno do 1400 J/kg uz postojanje simboličnog smicanja do 10 m/s. Strujanje reklo bi se jugozapadno.

Level 1 upozorenja za zapadne, severne i delom centralne krajeve Srbije:



Karta 0-3km zavojitosti strujanja vazduha i mogućnost superćelija:


Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 142
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #83 poslato: 10. Jul 2017. u 13:21 »
Gfs 6Z dosta bolji za naredni vikend, znaci nebo i zemlja u odnosu na prethodni izlaz.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #84 poslato: 10. Jul 2017. u 20:38 »
Потврђују модели углавном вечерас оно што се јутрос цртало, нема овде леба за нас, зонална струја на Атлантику штанцује циклоне, AC се гура на наше крајеве, самим тим и нема могућности да се формира висински циклон изнад наших крајева, добићемо викенд освежење и опет нови круг врућина, тако стоје ствари тренутно.  :facepalm:

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #85 poslato: 10. Jul 2017. u 23:21 »
Zove mene moja baba od 92 godine i pita hoce li biti kiše. Ja joj kazem, ma kakva kiša baba, vidis da smo baksuzi i da nas nece kiša. Kaze ona meni, bice sine kise, boli me koleno i svrbe me uši.  :rofl:  :rotf: Kaze dzabe buljis u taj forum i te karte, nemaju oni pojma, stalno promase prognozu, pitaj ti mene. Eto, ako neko hoce da veruje mojoj babi, moze da se nada... A vala posle ovoliko promena i promasaja, mozda cu i da joj poverujem...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #86 poslato: 10. Jul 2017. u 23:52 »
 ^^ Haha, dobra je baka, slatko me nasmeja.  :laugh:

Evo da malo nastavimo sa humorom, pošto ova karta ukupnih padavina do srede uveče i jeste humor, ali onaj crni, najcrnji.  :grin:



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #87 poslato: 11. Jul 2017. u 00:10 »
Sve padavine odvukose planine, Alpi i Karpati..

A vidi i CG, belo, da belje ne moze biti, da ne bude samo jos pozara an CG primorju.. :cry:

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #88 poslato: 11. Jul 2017. u 14:32 »
GFSu se opet priviđaju neke padavine večeras, ne znam šta je više sa tim modelom, udarila mu vrućina u kućište.  :grin:
Danas postoje šanse za istok zemlje, za Vojvodinu skoro svi modeli suvi jedino zna se ko drži padavine.
Mislim gledajući karte, ovo večeras predstavlja jednu od boljih sinoptičkih situacija jer nam se približava kratkotalasna visinska dolina zapadno, dovoljno prisutan CAPE  skoro sve do sutradan bukvalno, slab gradijent pritiska u prizemlju takođe, ispred doline advekcija ciklonske vrtložnosti PVA, kao posledica PVA prostrana zona divergencije po visini iznad Srbije (dodatno vertikalno naviše kretanje u nižim slojevima), postojaće i smicanje vetra zbog jačanja istog po visini. Iako sve ovo postoji, padavine se jedva naziru kod nas. Možda je sve tako zbog advekcije suvog vazduh sa jugozapada u toku celog dana, tajming ne bi trebalo da je toliko loš uzimajući u obzir svu prisutnu energiju i sinoptički potpomognuto podizanje. Ovde stvarno previše stvari treba da se poklopi da bi došlo do neke konkretne kiše, smorilo više pratiti.


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #89 poslato: 12. Jul 2017. u 00:32 »
EC je veceras uveo veoma lepu kisu za moj kraj u noci izmedju srede i cetvrtka.
Oko 8mm se crta sto je u ovim uslovima pravo bogatstvo.
GFS daje tek oko 2mm.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #90 poslato: 12. Jul 2017. u 09:46 »
Ovo na kartama je zaista neverovatna situacija, do kraja meseca nema naznaka da se kod nas nešto promeni. Za to vreme širom zapadne, centralne, istočne Evrope nestabilno vreme. Počeću da verujem da je onaj ledeni talas iz januara meseca poremetio nešto u atmosferi iznad Srbije. :hm: Više od dva meseca mi nismo imali konkretne razvoje sa zapadnom i jugozapadnom strujom u centralnoj Srbiji. Sve su to neki kratkoživeći sistemi bili.

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #91 poslato: 12. Jul 2017. u 10:50 »


Suša se nastavlja...  :confused:  :oboze:
« Poslednja izmena: 12. Jul 2017. u 12:24 Paun79 »


Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #92 poslato: 12. Jul 2017. u 12:15 »
Juče je GFS reklo bi se jedini model koji je dobro skinuo situaciju, hajde da se nadamo ta tako neće biti za večeras i ujutru na četvrtak, jer jedva da daje padavina.
EC je malo više padavinski raspoložen, WRF i ARW crtaju padavine samo za Vojvodinu. Nastavlja se period banalnih situacija bez ozbiljnije kiše.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #93 poslato: 12. Jul 2017. u 12:50 »
Ukupne padavine po GFS-u u narednih nedelju dana. Osim naravno morskih i ostrvskih površina, deluje da svuda ima nešto padavina osim kod nas (Srbija, Crna Gora, dobar deo Bosne). Preti opasnost od ekstremne suše i šumskih požara.



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #94 poslato: 12. Jul 2017. u 14:48 »
Европска Атакама, ово је страшно, наравно нови талас врућина зацементиран на картама уз то ни промил шанси за икакве падавине, тешко нама.


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #95 poslato: 12. Jul 2017. u 18:51 »
Strasan je novi GFS za iducu nedelju, ponovo se crtaju ekstremne vrucine do 40C. Dok to ne dodje uzivajmo u utesnom osvezenju, do nedelje normalne letnje temperature izmedju 25 i 30C i sa svezim nocima tako da ce bar moci da se spava.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #96 poslato: 13. Jul 2017. u 08:27 »
Na kraju se i ostvari visinski ciklon negde oko Albanije, ali naravno u "Sahari" to ne menja ništa, ostaje suvo:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #97 poslato: 13. Jul 2017. u 10:13 »
Bogami Nis na yr.no ima kad se skupi 5.4mm :hm:  :)
Bugari bi se izvukli...Bem ti susu... ;)
« Poslednja izmena: 13. Jul 2017. u 11:23 Bart »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #98 poslato: 13. Jul 2017. u 13:45 »
I GFS je značajno povećao šanse da u južnoj polovini zemlje ovo eto ne bude samo suva promena.



Severoistok Grče, jug Bugarske i krajnji zapad Turske će ipak izvući odličnu kišurinu iz ovoga.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2017.
« Odgovor #99 poslato: 13. Jul 2017. u 21:18 »
Dobar ec i veceras, ajde dobar kolko moze da bude... Vise u nista ne verujem dok se ne desi i tad cu se pitam dal se desilo ali eto ima sta da se prati do juce nije imalo...
Edit: Yr.no na 10ak mm za Nis... Ima jos vremena za svakakve promene.
« Poslednja izmena: 13. Jul 2017. u 21:45 Bart »