Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1348021 puta)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1240 poslato: 28. Jun 2015. u 17:08 »
Jučerašnji tornado u blizi grada Raleigh (North Carolina):



P.S. Osim tornada pažnju privlači i cena $2.579 za galon, dakle unleaded je oko 73din/lit.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1241 poslato: 28. Jun 2015. u 19:50 »
Evo gde je najviše grmelo u periodu od 2008. do 2012.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1242 poslato: 28. Jun 2015. u 20:15 »
Ne mogu reći da na ovoj karti nisam očekivao da će se naći ovaj zapadni karpatski deo Rumunije.

Duže vreme sam mislio da su najinteresantniji predeli za razvoje istočni krajevi Bosne,ali ipak kad se malo šire pogleda Karpati su mama.

Ukupno najviše grmljavina bude očekivano na južnim delovima Alpa.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1243 poslato: 28. Jun 2015. u 23:06 »
Kimi ti verovatno znas da li je u funkciji ova meteo stanica kod Sneznika (meni deluje da nije) i zanima me u cijem je vlasnistvu. Nisam znao da postoji:





Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1244 poslato: 28. Jun 2015. u 23:12 »
Nije u funkciji Sale,već par godina,od kada je osmatrač preminuo. :( Jako dobar čovek je to bio,zavoleo je bio posao osmatrača.

Stanicu je postavio RHMZ,jer je Vrnjačka Banja bila u sklopu klimatoloških stanica.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1245 poslato: 28. Jun 2015. u 23:43 »
Stvarno tuzno i velika steta. :( Mogli su nekog novog osmatraca da nadju i angazuju, nego da to propada tako.. :neznam:

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1246 poslato: 29. Jun 2015. u 18:02 »
Уопште ми није јасан овај РХМЗ. Током целог дана не издају никакве најаве на кишу и пљускове са грмљавином, а било их је данас, није да није, а и још их има. Ваљда се досете да издају кад нешто стигне до Београда. ???

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1247 poslato: 29. Jun 2015. u 21:54 »
Jedno zanimljivo pitanje mi je palo napamet.

Da li je košava najjači,da tako kažem "dublje" kontinentalni vetar u Evropi ? :D U smislu toga da se zanemaruju jugo,bura,mistral itd...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1248 poslato: 01. Jul 2015. u 12:29 »
Prethodne dvije godine je jul bukvalno išao iz krajnosti u krajnost, ne toliko u temperaturnom, koliko u padavinskom smislu.

Jul 2013. je u Beogradu bio drugi najsušniji u istoriji mjerenja sa svega 2.9mm padavina zvanično.



Jul 2014. nikada neću zaboraviti. Palo je 251.2mm padavina, praktično sve su bile konvektivne uz grmljavinu. Drugi najkišovitiji jul u istoriji mjerenja. Zabilježeno je čak 12 dana sa grmljavinom.



Iskreno se nadam da jul ove godine može da bude makar ne nekoj zlatnoj sredini. Mada, kako se trenutno odvija razvoj sinoptičke situacije na kartama globalnih modela, bojim se da bi prva dekada mogla znatno više da podsjeća na jul 2013. Šta će biti poslije, vidjećemo. Imam neki osjećaj da će nestabilan period krenuti tek u drugoj polovini mjeseca kad ne budem tu.  8)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1249 poslato: 02. Jul 2015. u 10:07 »
Eh,ta prošla sezona.Ko zna kad će se ponoviti :)

Teško je i setiti se svih oluja koje su protutnjale,prestao sam bio i da brojim.To zaista objašnjava neke stvari :D
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1250 poslato: 03. Jul 2015. u 21:18 »
Ensembli GFS-a za okolinu Madrida....majko moja mila.



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1251 poslato: 04. Jul 2015. u 21:37 »
 ^^

Само се ти смеј њима, мртва трка  :P



И данашњи дан ми је био поприлично непријатно, не желим да ни замишљам како ће бити на > 40 C.



Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1252 poslato: 05. Jul 2015. u 10:45 »
EH.....



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1253 poslato: 05. Jul 2015. u 13:31 »
Eh, stara dobra vremena... Mogli bismo ovako da se prisjećamo do sutra.  :popcorn:

Meni je ova radarska bila pobjednička toga dana, kolika je samo ovo gromada od oblaka bila nad Šumadijom, jednostavno ne pamtim da je nekad ovolika oblast imala kompaktan crveni odraz:



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1254 poslato: 05. Jul 2015. u 14:19 »
Upravo tako kolega ! :) Fascinantne radarske slike se kriju u arhivi protekle godine.Teško je bukvalno i izbrojati koliko je snažnih  sistema bilo u protekloj sezoni :) Sve nam je to bilo normalno tada,jer smo se već bili i navikli na konstantna uzbuđenja na nebu.

Tek sada,u ovoj sezoni,uviđamo koliko je prošla bila raj za sve ljubitelje nestabilnosti i oluja.2014-to,dugo ćemo te pamtiti !Da se bar hoće ponoviti nekada (dobro bez onih nimbostratusnih potopa u maju) .... :D

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1255 poslato: 05. Jul 2015. u 15:38 »
Jaoo prola sezona je bila ludilo u konvektivnom smislu naravno. Dana sa jakim razvojima i olujama je bilo mnogo, evo mene nije mrzelo pa sam odabrao jos neke radarske slike u danima kada je bilo jakih razvoja.

24.06.2014.. Jako nevreme u dolini Zapdne Morave i Nisu...





25.06..Kao sto smo vec ranije pisali radari za pamcenje, jake oluje u Macvi, Beogradu i severu Sumadije, tokom noci jakih oluja je bilo i u centralnom delu zemlje:





30.06... Jaki razvoji u istocnoj Srbiji, preko nase zemlje tog dana je prolazio hladni front..



8.07..Ovu radarsku sliku vredi okacito zbog ove grdosije kod Zajecara.. :deda:



16.07 i 18.07..Jake oluje u severoistocnoj struji zahvatele su veci deo zemlje..







21.07...grdosija od oblaka u Cacku, jako nevreme je zahvatilo taj grad, potom se prosirilo na Kragujevac..



Kraj jula preskacem, Kimi i Milos su pisali o tome u predhodnim postovima i okacili radarske slike. Nakon tog 30. jula, sledeci dan sa jakim nevremenima je bio 5. avgust, mislim da je tada bila jos zesca akcija nego 30. jula, ali smo od tog dana malo sacuvali radarske slike.. Radari:





Potom je bila jedna pauza od dve nedelje, pa 23. avgusta ponovo gledasmo radarske slike za pamcenje, supercelija je tada prosla severom Sumadije:

















Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1256 poslato: 05. Jul 2015. u 18:30 »
Bravo Sale !Divan je osećaj prisetiti se svega toga... :)

Gore iznad smo kačili "paklene" ensemble.Evo jednih veoma dobrih,negde okolina Moskva.

Vidi ti ko je to nama ukrao naše prošlogodišnje padavinske ensemble ???

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1257 poslato: 07. Jul 2015. u 22:11 »
Da li ce ikad proraditi vise kompozitna radarska slika na sajtu RHMZ-a? Jos par dana i bice tacno mesec dana od kako radar na Jastrebcu nije u funkciji.

Planiram da im posaljem poruku mejlom, ali ne znam da li cu dobiti odgovor.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1258 poslato: 08. Jul 2015. u 10:29 »
E ljudi nije mi jasno ove temperature da li su to sa stanice rhmz ili negde drugde jer npr u 8:50 pisalo je da je 30 stepeni u Nisu a na sajtu rhmz na aktuelne temperature je pisalo da je u 9h bilo 26? to mi nije jasno... Prosle godine sem ciklona Tamare u Nisu je bio opasan i Shana jer je za jedno vece palo 73mm  kakva je to grmljavina bila jos je pamtm... Au kako bi nam sad doslo nekih 30ak litara kise... sale pn izgleda treba placamo pretplatu za rhmz kao za rts jer jadni nemaju pare da plate one sa megatrendom i nekim 10 smerom koji su zavrsili a nema veze sa poslom u rhmz...
Na ove temperature sam mislio..
http://www.hidmet.gov.rs/ciril/osmotreni/automatske_stanice.php

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1259 poslato: 09. Jul 2015. u 20:48 »
Ne ucrta li se nešto kokretno narednih 5-6 dana,u nekom doglednom periodu 7-10 dana unapred.....već mogu slobodno ovu sezonu da otpišem,tj. da svrstam u kategoriju "za zaborav".
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*