Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jaka nevremena u Srbiji - 19. 5. 2019.  (Pročitano 22302 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Jaka nevremena u Srbiji - 19. 5. 2019.
« poslato: 20. Maj 2019. u 15:41 »
Nakon dužeg vremena, juče je bilo ozbiljnije akcije u većem delu Srbije. Naročito interesantno je bilo na području Vojvodine, uključujući i Beograd sa okolinom, i rekao bih da je u ovoj oblasti to bila najozbiljnija konvekcija još od 2016. godine. Ujedno, to je bila i prva ozbiljnija konvekcija ove sezone, sve do sada se svodilo na izolovane sporadične pljuskove sa grmljavinom.

Nije ovo bilo iznenađenje. Kako se ovaj dan primicao, modeli su jedan po jedan počeli da uvode konvektivne "bombe", koje bi se uz jako smicanje premeštale od južne i jugozapadne Srbije preko centralnih do severnih delova. Tradicionalno u ovakvim situacijama je najbolji posao odradio GFS, dok je podbacio EC koji je tek u poslednjem izlazu pred dešavanja uveo jače razvoje.

Sondažu od 12Z iznad Beograda neću kačiti, jer nije reprezentativna (preniske prizmene tačke rose, a i atmosfera se tek kasnije popodne destabilizovala), pa evo prognostičke GFS-ove za 15UTC u Beogradu:



I pored ograničenog CAPE-a, vidimo vrlo izraženo smicanje i skretanje vetra u pravcu kazaljke na satu sa visinom, od jugoistočnog u prizemlju do jugozapadnog na većim visinama. U najnižim slojevima atmosfere ipak nije bilo jačeg vetra koji bi feniranjem omeo razvoje.

Modeli su davali kasnu aktivaciju i bili su u pravu. Dugo se čekalo na prve razvoje, ali kad je jednom krenulo u kasnim popodnevnim satima, došlo je do prave eksplozije. Tek oko 17h prvi razvoji i grmljavina, dok je oko 18h to već ozbiljnije izgledalo. Praktično uporedo su krenuli razvoji duž zone konvergencije od jugozapadne Srbije, do ove izolovane superćelije u Banatu:




izvor - RHMZ

Iznad Beograda u tim trenucima razvoj kumulusa, a već se i u bazi tih kumulusa videla rotirajuća struktura koja je nagoveštavala potencijal za formiranje superćelijskih oblaka:



Sve sam se nadao da će akcija makar malo poraniti jer sam u to doba morao prema poslu, ali želje mi se nisu ostvarile.
I usput je bilo zanimljivih stvari za fotkanje, koliko sam uspeo u vožnji:



Superćelija u nastanku ka severu:







Ubrzo kreće žurka i u okolini Beograda. Pred početak smene sam uhvatio 10-15 minuta da odem do terase i vidim šta se dešava.
Radarski snimci u tim trenucima:





Moglo se videti na radaru (pogotovo na drugoj slici) da je u pitanju školski primer HP superćelije koja se kretala udesno u odnosu na preovlađujuće visinsko strujanje. I tih desetak minuta su bili dovoljni da zabeležim fotke kakve odavno nisam uhvatio. Pogled nije bio baš savršen na tu stranu, jedna antena je konstantno smetala. A i doba dana je već bilo kad je svakako krenulo da se smrkava, pa je falilo svetlosti za kvalitetnije fotke. Ali ipak je ostalo ovekovečeno:









Superćelija je bila ogromna i nije mogla da stane cela u kadar, pa evo i jedan kraći video:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=SJ1H6f0kZNA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=SJ1H6f0kZNA</a>

Jako brzo se kretalo uz vidljivo vrtloženje u bazi oblaka:









Smrklo se skroz, kišne zavese jako blizu, kreće i olujan vetar i jaka grmljavina:







Usledio je silovit downburst uz poneko zrnce grada i udare vetra koji su dostizali i 22m/s. U toj turi je za kratko vreme na aerodromu palo 12mm. U gradu je bilo i krupnijeg grada. Nažalost, nisam uspeo više ništa da usnimim ili fotografišem, jer sam već tada bio u gužvi sa poslom.

Videlo se da to nije bilo sve što je mislilo i da su nove ćelije sa juga tek pristizale. Sve se to lepo vidi na animaciji koju je Bart napravio:



Vidi se lepo da je sve počelo uz pojedinačne izolovane superćelije i višečelijski sistem na jugozapadu, da bi se kasnije uveče sve spojilo u jedan ogromni mezoskalni konvektivni sistem (MCS).

U Beogradu naredna tura prošla bez olujnog vetra i grada uz obilne pljuskove i jako puno grmljavine. Nakon toga je bilo još natapače uz povremenu grmljavinu. Pala je obilnija kiša koja ovog puta nije bila potrebna naročito. Količina padavina na području grada prilično ujednačena, uglavnom 25-30mm. Na Vračaru zvanično 25mm, na aerodromu 29mm.

Reportaži prilažem još i ukupne munje sa animacijom koje je napravio Škomi:





Sve u svemu, jedan konvektivni događaj za pamćenje. Kako to vole da kažu po fb stranicama, pravi "supercell outbreak".  :)
Pristizalo je juče i dosta materijala, kako na forumu, tako i na stranicama Severe Weather Europe i ostalim slične tematike. Naleteo sam na mnoge odlične fotografije superćelija po Banatu. S obzirom da sam u naslovu teme ostavio prostora za celu Srbiju, ne bi bilo loše da dopunimo reportažu sa što više materijala od jučerašnjeg dana, da ostane ovde ovekovečeno.

Nažalost, ovakva dešavanja nisu mogla da prođu bez štete od grada i olujnog vetra. Ali to je priroda i protiv nje ne možemo. Ostaje da se nadamo da šteta nije velika i da će biti brzo sanirana.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 19. 5. 2019.
« Odgovor #1 poslato: 20. Maj 2019. u 22:39 »
Nadao sam se da će biti barem neka dopuna ili utisak, pa evo ostaje da sam dopunim reportažu.

Čačak (video - indeksonline):

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=rKAWY8PGruo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=rKAWY8PGruo</a>

Zrenjanin (video - IloveZrenjanin):

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=6yhIbvC-VMM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=6yhIbvC-VMM</a>

Ljubišin video iz Česterega:  :worthy:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=YiQwPF43KD0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=YiQwPF43KD0</a>

Evo i nekoliko fenomenalnih Ljubišinih ulova fotogenične superćelije u južnom Banatu (Čestereg Meteo).







Na fb stranici SWE je juče osvanulo jako puno odličnih fotografija tih fotogeničnih superćelija u Banatu (moguće i da je isti oblak na većini fotografija u pitanju), ali se ipak plašim da objavim ovde, jer znate kakvi su ljudi, danas jedva čekaju ako se ukaže prilika da tuže zbog autorskih prava ili tako nešto ne bi li izvukli kakvu korist... Ali dobro, da ne mračim više. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 19. 5. 2019.
« Odgovor #2 poslato: 21. Maj 2019. u 00:48 »
Slike iz Mladenovca:











To je oluja ka Beogradu.

Nadam se da će Ljubiša okačiti svoje slike, gde je popravljen kontrast, osvetljenje itd. kako bi se lepše videlo šta je šta, pošto je ovako bledo jako.

Inače, ovo jesu bile HP superćelije, ali RFD nije baš pun padavinama kako to ume da bude, u nekim trenucima (kod Kikinde, recimo), na radaru je zaličilo i na klasičnu superćeliju (prema celokupnoj morfologiji), a ima i fotografija uživo gde nema tako jakih padavina u RFD.

Superćelija kod Čačka je imala intenzivne padavine u RFD regionu.

Uz sve to, baze su bile nešto više zbog suvog sloja tj. LFC i LCL su bili visoko, te je bila mala šansa za pojavu tornada. Međutim, kod Elemira se vidi na jednoj slici da je mezociklon imao dosta nižu bazu.


Šteta što se nije niko setio da sačuva radarske slike sa radara u Rumuniji, s obzirom da tamo može da se uveća slika i vide svi detalji superćelija.
« Poslednja izmena: 21. Maj 2019. u 01:10 zec »

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 19. 5. 2019.
« Odgovor #3 poslato: 21. Maj 2019. u 09:49 »
Sjajna reportaza druze!  :thumbup: Sreca da si ulovio tih 10-15min. pre posla, pa si napravio bas mocne fotke i snimak ove supercelije!  :worthy:

Evo kako je ta supercelija izgledala odavde









Ovde su bila dva jaca naleta. U prvom pljusak pracen pojacanim vetrom i sitnim gradom, palo je oko 10mm, a onda iz drugog naleta ponovo pojacan vetar, jak pljusak i sitan grad. Posle je neko vreme padala natapaca. Na nebu trajan light show. Kod mene je ukupno palo 26.1mm, na AMS Kotez kilometar juznije 30.8mm.




Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Jaka nevremena u Srbiji - 19. 5. 2019.
« Odgovor #4 poslato: 21. Maj 2019. u 16:55 »
Super fotke Miloše, Škomi i Zec.

Napravio sam i ja par fotki pred dolazak oluje. Kod Airport city-a nije bilo grada, ni olujnog vetra, samo jak pljusak.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 19. 5. 2019.
« Odgovor #5 poslato: 21. Maj 2019. u 17:43 »
Prejaka reportaža,svaka čast Miloshe,Zec,Skomi,Stefano  :tu: Slike su brutalne,pogotovo od SC  :) Tandem konvektivaca i sve iskomentarisano profi
Da ne ostane samo na komentaru-dodaću i ja par slika
Ovo je onaj prvi oblak koji je Zec opisao,otišao je pravo na Bg, krećući se u SE struji,bio sam u kolima i krivo mi što nisam i munje upecao tad

Druga slika je dolazak sistema sa W i SW,bila je u fazi slabljenja da bi ponovo dobila na snazi čim je prešla u Banat

Već je bio i mrak pa se ne vidi najbolje
I ova poslednja je od juče,prelep CB koji se baš brzo razvio SE i otišao na Smederevo


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.576
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 19. 5. 2019.
« Odgovor #6 poslato: 22. Maj 2019. u 13:06 »
Još jedna iz srednjeg Banata ...

Ovde je superćelija bila u jačanju ... nešto kasnije je krenuo led u mestima Torda, Bašaid i Banatska Topola. Delimično je zahvatila atare sela Banatski Dvor i Čestereg.
Svi strelci koji su mogli da dejstvuju na ovaj oblak su dobili komande i ispucali sve što su imali.
Učinak je ipak bio poražavajuć ...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 19. 5. 2019.
« Odgovor #7 poslato: 22. Maj 2019. u 15:31 »
 ^^
Sjajan ulov, i tajming i lokacija, možda i najbolja fotografija superćelije od kad je foruma.  :worthy:

A što se tiče učinka, žao mi je što je tako. Verovatno ste i sami znali da je oblak ovakvih prostornih i vertikalnih razmera prejak protivnik i da tu ni 50 raketa ne bi imale neki efekat. To je priroda i protiv nje ne možemo.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 19. 5. 2019.
« Odgovor #8 poslato: 22. Maj 2019. u 15:46 »
Odlicna reportaza kolege, slike su fantasticne.

Takodje se ne secam da su fotografije bile ovako dobre kada je u pitanju supercelija a pogotovo se to odnosi na ovu Ljubisinu, kao na dlanu!

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 19. 5. 2019.
« Odgovor #9 poslato: 22. Maj 2019. u 16:47 »
 ^^ Društvo svaka čast za fotke, dugo nisam video fotogeničnije superćelije iz Srbije. Moj naklon. :nnc:
Generalno nisam imao dobar pogled ka dolazećim olujama, uz to se i smrklo pa fotografijama neću dopuniti vrhunsku reportažu. Jedino sam sačuvao tzv. "sandwich" satelitsku sliku sa hrvatskog DHMZ-a, koja predstavlja miks (sendvič) infracrvenog i vidljivog (visoke rezolucije) dela spektra zračenja. Tu se delimično vide probijajući vrhovi nepogoda (obojeni braonkasto/bordo zbog niske temperature), koji pokazuju koliko su zapravo oluje bile vertikalno razvijene. Tajming pojavljivanja probijajućeg vrha na satelitu je uvek povezan sa jačinom nepogode tj. uzlazne struje. Ova slika je za termin 19:00 koji se približno poklapa sa terminom najveće radarske refleksije u 19:15.


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.576
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 19. 5. 2019.
« Odgovor #10 poslato: 22. Maj 2019. u 19:38 »
Hvala ljudi...jednostavno se namestilo. Protutnjala je na svega par kilometara od protivgradne, tako da sam mogao lepo da je fotografišem.
Evo kako je bilo ispod nje ... u pitanju je selo Torda na nekih 5km od Česterega.






Dan posle ...





Foto: Manga József

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jaka nevremena u Srbiji - 19. 5. 2019.
« Odgovor #11 poslato: 23. Maj 2019. u 02:16 »
Pored ovako šugave sezone, šugavih oblaka, šugavih i niskih temperatura i generalno šugavog maja 2019-e ovo REPORTAŽA ZA ISTORIJU. Jedna od NAJBOLJIH IKAD. :D