Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Obilan sneg u Beogradu, 12/12/2021  (Pročitano 9195 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Obilan sneg u Beogradu, 12/12/2021
« poslato: 13. Decembar 2021. u 15:12 »
Nakon snežne zime 2018/19, usledile su dve veoma slabe zime po pitanju snega u Beogradu, a prethodna je bila još i dobra u poređenju sa pretprošlom koja gotovo da nije ni imala snega. Bilo bi mnogo da je vezalo još jednu takvu zimu, a ova je već na početku odlučila da im ne pravi društvo.

Modeli su generalno odradili dobar posao za Beograd sa okolinom. Davale su se veoma obilne padavine od prethodnog ciklona i stalno su šetale severno-južno, zapadno-istočno, ranije-kasnije. Bilo je nekoliko opcija u igri, ali delovalo da je Beograd u svakoj od njih u povoljnom položaju za obilan sneg. Na kraju je pobedila najzapadnija/najsevernija varijanta, po kojoj je zona sa maksimumom padavina bila baš tu oko Beograda, plus sever Šumadije i Kolubara.

Modeli su davali jako velike količine padavina, u proseku 50-70mm, a bilo je varijanti i do 100mm. Sve padavine koje su se davale za subotu 11. decembar su bile u obliku kiše, a za nedelju 12. decembar u obliku snega. Jedino je noć između subote i nedelje bila pod znakom pitanja sa vrstom padavina.

Na kraju je u subotu bilo uglavnom slabe kiše, koja se značajno pojačala u noći između subote i nedelje, postepeno je prelazila u susnežicu i na kraju u sneg tek u nedelju rano ujutru oko 4h. Do 7h je sneg već pojačao i formirao se snežni pokrivač od 5-6cm kod mene. Na Vračaru zvanično 28.2mm padavina i svega 2cm snega. Bilo je jasno da je gotovo polovina prognoziranih padavina otišla na kišu i susnežicu, ali bilo je "u igri" još barem 30-40mm do ponedeljka ujutru.

Sneg je padao jakim intenzitetom i oko 9-10h ujutru je to već bila prava idila uz 10-ak cm snega u mom kraju koji je bio prekrio sve površine, pa se zabelela i najprometnija ulica u kraju.









Prvi susret sa snegom moje mrvice od 4 meseca, u maminom naručju je bila zaštićena od vetra koji se baš razduvao u tim trenucima:



Sledeća šetnja oko 11-12h kada je već bilo 15-20cm snega:





Na kolima se već bilo prilično skupilo:

















Tu je usledio period od 2-3h najjačeg intenziteta snega kada je visina snežnog pokrivača bukvalno rasla "na oči".





Sad je već prilično dobro zavejalo kola na parkingu i visina snega je dostigla ~30cm.

















Verovatno i najefektivnija fotka jučerašnjeg zatrpavanja:









U prognozama sam napisao da ukoliko se ostvari prognozirani intenzitet snega plus temperatura oko 0°C i vrlo jak vetar, da je pitanje hoće li to biti zimska idila ili elementarna nepogoda. U prepodnevnim satima je sve izgledalo tako lepo idilično, a u popodnevnim se pretvorilo u košmar kada je pod teretom snega počelo da pada drveće, jedno po jedno. Samo ispred moje zgrade pet stabala je oboreno, što bi bi bilo možda i svako peto stablo. Slična je situacija svuda po kraju i generalno u višim delovima Beograda. Srećom, barem ispred moje zgrade nije bilo povređenih ni štete na kolima.







Sneg je nastavio da pada do kraja dana ozbiljnim intenzitetom sve do 19h. Uveče je na Vračaru zvanično izmereno 26cm.
U toku noći je sneg bio znatno slabiji, ali uspelo je da padne još koji cm, pa je uz svo sleganje izmereno 27cm u Karađorđevom parku.
Klimatološka stanica Košutnjak je javila visinu od 32cm, što je i neki reprezent za moj kraj. Ukupna količina padavina za 24h na Vračaru je iznosila 38mm, što je verovatno i najveća količina padavina za 24h u obliku snega koju pamtim. Ukupno za dva dana neverovatnih 66mm, što je značajno više od mesečnog proseka za decembar. Kada se uzmu u obzir te cifre, može se reći da je ovo bilo epsko zatrpavanje i pored toga što je bilo u skorijoj prošlosti većih snegova po pitanju izmerene visine.







Toliko od mene, nadam se da će biti još snega ove zime, ali na nižoj temperaturi i uz manje vetra kako bi priroda ostala pošteđena. Očekujem da kolege dopune reportažu sa svojim fotkama.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Obilan sneg u Beogradu, 12/12/2021
« Odgovor #1 poslato: 13. Decembar 2021. u 21:59 »
Miloše veoma detaljna reportaža i prelepe slike. Meni je najinpresivnije u takvoj situaciji što dan ranije nije bilo ni trunke snega, da bi samo 24h kasnije uživao u ambijentu kojeg se ni Kopaonik nebi postideo. Nisam znao da si postao tata. Pa čestitam. :)

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Obilan sneg u Beogradu, 12/12/2021
« Odgovor #2 poslato: 13. Decembar 2021. u 22:18 »
Одлична репортажа Милоше  :tu: Напокон да и ова тема живне  :) Слике су  :thumbup:
Заиста реткост је да у тако кратком интервалу падне толико снега , нажалост дрвеће је страдало али то се и очекивало у таквим условима  :(
Надам се да ће ове зиме још бити репортажа и наравно да прођу без штете...

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Obilan sneg u Beogradu, 12/12/2021
« Odgovor #3 poslato: 13. Decembar 2021. u 22:35 »
Svaka čast na reportaži.Naredne snegove, na nadam se nižim temperaturama, šalji severije  :D Danas skoknuo do Pančeva i prizor u odnosu na moj kraj nebo i zemlja, u količini, a ovo neću ni komentarisati.Čestitke  :)

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Obilan sneg u Beogradu, 12/12/2021
« Odgovor #4 poslato: 13. Decembar 2021. u 22:44 »
Baš šteta da ovoliki sneg padne na ovoj temperaturi, da je barem bilo -2 -3 sve bi bilo drugačije, priroda bi bila poštedjena, automobili ne oštećeni i moje kolege električari bi imali manje posla.
Miloše pohvala za slike i celu priču, bravo.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Obilan sneg u Beogradu, 12/12/2021
« Odgovor #5 poslato: 15. Decembar 2021. u 11:05 »
Odlična reportaža, Miloše! Evo i par mojih.








Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Obilan sneg u Beogradu, 12/12/2021
« Odgovor #6 poslato: 15. Decembar 2021. u 16:13 »
Kod mene je podbacio sneg 12 decembra maksimum je bilo oko 10cm i to se sve skoro otopilo , bljuzge je bilo dosta , vidim Surčin je imao samo 15cm skoro duplo manje nego Vračar.

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Obilan sneg u Beogradu, 12/12/2021
« Odgovor #7 poslato: 17. Decembar 2021. u 17:56 »
Uživao sam u reportaži, divne fotke i opisi, na sjajan način si dokumentovao ovaj ciklon u Beogradu!  :first: Pravo zatrpavanje u višim delovima grada, prelepo izgleda, ali šteta za oštećena/oborena stabla...

Za Borču kao jedan od najnižih delova grada (u mom delu naselja svega 70m) je i pre početka padavina bilo upitno na šta će to ličiti, i pored intenziteta koji su modeli davali. U noći između subote i nedelje kiša se pošteno ispadala, sve je bilo natopljeno, ali je na iznenađenje u toku svitanja već zabelelo na većini površina.

Dobar intenzitet snega se držao u toku većeg dela dana u nedelju, uz pojačan vetar i temperaturu oko 0.2C. Polako su popustile i bare, pa je sredinom dana bio lep ambijent, nije više bilo bljuzgavice. Uveče kako je intenzitet oslabio, već se raskvasilo i počelo je da kaplje sa krovova, tako da više nije bilo idilično. Najviša visina pokrivača koju sam izmerio je bila oko 15cm.

Par slika iz Borče u nedelju (12.12.)







U ponedeljak (13.12.) sam s @Paunom skoknuo do brda iznad grada-Dunava. Uz stratus, netaknut sneg i led/inje koji je okovao sve, od trave, žbunja do drveća, ambijent je bio pravi zimski! Najviša visina do koje smo se popelio je oko 250m.



Pogled prema gradu-Dunavu pre nego što smo ušli u stratus



Nadam se da se vide brazde/mini nanosi snega






















Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Obilan sneg u Beogradu, 12/12/2021
« Odgovor #8 poslato: 17. Decembar 2021. u 19:48 »
Hvala svima na komentarima i efektnim dopunama.  :tu:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Obilan sneg u Beogradu, 12/12/2021
« Odgovor #9 poslato: 21. Decembar 2021. u 23:32 »
Odlična reportaža Miloše, kao i slike! Posebno ovi GIF-ovi upečatljivo prenose snežnu atmosferu tog dana.  :tu:  Odlične slike i ostalih kolega, kao dopuna reportaži.

Nadovezaću se i ja sa nekoliko slika sa NBG-a od nedelje popodne (12. decembar):