Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Klimatske karakteristike 2021.  (Pročitano 14517 puta)

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Klimatske karakteristike 2021.
« poslato: 03. Februar 2021. u 23:03 »



Kao osnovu koristio sam podatke za dnevne količine padavina dostupne na sajtu RHMZ-a.

Link:
http://www.hidmet.gov.rs/ciril/osmotreni/padavine.php

Podatke o količini za sam početak meseca preuzeo sam iz operativnih biltena dostupnih u arhivi.


S obzirom da sam veći deo prošlog meseca bio odsutan od meteoroloških dešavanja, što zbog obaveza, što zbog putovanja, ne bih se usudio da analiziram razvoj sinoptičke situacije koji je uslovio da na nekim stanicama bude rekordno kišan prvi mesec u godini. Sa nestrpljenjem ću sačekati mesečni bilten RHMZ-a.  :)

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 268
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Klimatske karakteristike 2021.
« Odgovor #1 poslato: 02. Maj 2021. u 21:24 »
Mart i april ove godine je obeležilo veoma hladno vreme u za to doba godine. Još od zime 2016/2017 se nije desilo da dva meseca u nizu budu hladnija od proseka.

Odstupanje geopotencijala na 500 mb u odnosu na prosek 1981-2010


Odstupanje temperature na 2m u odnosu na prosek 1981-2010. Najveća negativna anomalija upravo kod nas.


Kao što su kolege već spominjale, posledica niskih temperatura je bila i skoro potpuno odsustvo cumulonimbusa. U Novom Sadu, a verujem i u većini drugih gradova nije zabeležen nijedan dan sa grmljavinom u aprilu. Poslednji april koji nije imao nijedan dan sa grmljavinom je bio davne 1991. godine, pre tačno 30 godina.

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 268
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Klimatske karakteristike 2021.
« Odgovor #2 poslato: 19. Jun 2021. u 10:40 »
Proleće za nama bilo je najhladnije još od 1997. U Novom Sadu je pritom oboren rekord po najmanjem broju dana sa grmljavinom. Takav trend će se po svemu sudeći nastaviti i tokom leta.

Citat
 Хладно и просечно кишно пролеће
 Осмо најхладније пролеће у Сомбору од 1942. год.
 У Новом Саду је превазиђен, а у Сремској Митровици достигнут
минимални пролећни број дана са грмљавином

Link: http://www.hidmet.gov.rs/data/klimatologija/ciril/prolece.pdf