Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Studije meteorologije-pomoc  (Pročitano 94695 puta)

Van mreže MARIJA*

  • *
  • Poruke: 22
  • Starost: 41
  • Lokacija: Makedonija
Re: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #40 poslato: 15. Septembar 2008. u 13:45 »
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.

Van mreže Majaa

  • Poruke: 1
Re: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #41 poslato: 21. Septembar 2008. u 01:06 »
I ja sam upisala meteorologiju  , pa se vidimo za 10 dana. Pozz  :)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #42 poslato: 21. Septembar 2008. u 01:31 »
Srećno. Pozdrav... ;) :D
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže pmale

  • *
  • Poruke: 26
  • Starost: 34
  • Lokacija: Selenča
Re: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #43 poslato: 18. Novembar 2009. u 12:18 »
pa evo i ja sam upiso meterologiju u NS i da znate nije ni malo lako.....ali ipak je lakse uciti nego raditi na njivi  :smartass:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #44 poslato: 18. Novembar 2009. u 14:02 »
Samo napred pmale  :super:

ali nemoj da imaš životni moto: ''Učiću škole da ne bih radio'' ;)
to nas je i dovelo ovde gde jesmo  :!:

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #45 poslato: 18. Novembar 2009. u 16:56 »
Popularizacijom foruma i prolaskom vremena, ovaj topic je postao HIT sto se tice neodlucnih i neinformisanih u vezi sa studijama meteorologije (najpre u BGu).
To se vidi manje po javnim porukama, a mnogo vise po privatnim porukama, koje sam dobijao u prethodnom periodu.

@pmale:
Ne znam ni za jedan fakultet, koji bi se mogao okaraterisati kao lak.Sto kazu, nista nije lako.Samo napred i cisti te fizike i matematike, ostalo ce ici, ako nista malo lakse.
 :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #46 poslato: 26. Januar 2010. u 16:28 »
Odgovaram na poruku iz druge teme, da tamo ne bismo išli previše u offtopic, mislim da je ovo makar približno odgovarajuća tema.

Ljubav prema meteorologiji često zgasne na studijama, posle preživljavanja sve sile jednačina iz matematike, fizike, a onda dinamičke meteorologije. Ko to preživi i ostane da voli meteorologiju, svaka čast! Studentarijo sa foruma, zato iz sveg srca navijam za vas!

Jeste da smo otišli u offtopic, ali moram da potvrdim ove ptprincove riječi. Iako mi je meteorologija bila interesantna od malena, i neko moje životno opredijeljenje, povremeno mi se smuči kad shvatim šta je uopšte suština te nauke. Ono o čemu mi pišemo i raspravljamo na forumu nije ni deseti dio meteorologije. O tome smo već mnogo puta pričali, ali ne mari da još jednom ponovimo. Dakle, meteorologija je mnogo, mnogo više od prognoze i analize vremena, iako je laici obično povezuju sa prognozom. Matematika mi je dobro išla u srednjoj školi, iako je nikad nisam nešto volio, a fizika mi je bila najmrzniji predmet. Kad pomislim da je meteorologija koja se radi na fakultetu, samo primjena matematike i fizike na procese u atmosferi, dođe mi da je se odreknem za sva vremena. Ali ipak, to mi neće ubiti volju za fakultetom i učenjem, jer ako jednog dana završim meteorologiju, nadam se da se neću baviti naukom, već samo njenom primjenom, što zapravo i radi makar 95% diplomiranih meteorologa. Tako da, nadam se da ćemo i kolega gencic i ja preživjeti sve sile jednačina iz matematike i fizike i nastaviti da volimo meteorologiju, kao što kaže ptprince, ali to neće biti ni malo lako.

Ipak, veći je problem što vrlo malo ljudi koji upisuju da studiraju meteorologiju zaista vole tu nauku. Ne samo nauku, nego išta vezano za nju. Osim nas dvojice, koji smo aktivni na forumu, mislim da makar na drugoj godini nema više nikoga ko prati ovo što i mi pratimo na forumu. Jednostavno, ne zanimaju ih čak ni prognoze, ni kakvo je trenutno stanje. Kao i svi "obični ljudi". Zaista mi je neobično bilo kad me je nedavno jedan kolega sa četvrte godine pitao koja je razlika između hladnog i toplog fronta.  :-\
E to je problem... Kako da zavole meteorologiju na studijama ljudi koji je nikad nisu ni voljeli. Srećom, lično sam upoznao jednog od takvih. Čovjek jednostavno nije znao šta će da upiše, a bio je odličan đak u srednjoj školi. Na preporuku je upisao meteorologiju. U međuvremenu je na studijama zavolio tu nauku, i sada je vrlo uspješan prognostičar. :)
Zato, ne dajmo da nam meteorologija izumre. :D


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #47 poslato: 27. Januar 2010. u 10:34 »
Bravo, Miloše! Čista istina!

Osim nas dvojice, koji smo aktivni na forumu, mislim da makar na drugoj godini nema više nikoga ko prati ovo što i mi pratimo na forumu.

Ja sam, makar formalno, treća godina, mada još vučem repove iz druge...
Ali ima još ljubitelja meteorologije i među studentima. To znate i vas dvojica.

Zato, ne dajmo da nam meteorologija izumre. :D

Zato sam toliko tražio više meteorologije na forumu, i pozivao na dodavanje meteorologije.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefoo

  • **
  • Poruke: 562
  • Starost: 29
  • Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Odg: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #48 poslato: 24. Mart 2012. u 00:17 »
Pozdrav!  :-*

Sve vezano za meteorologiju malo je reci da obozavam.Planiram upisati 'meteoroloski fakultet'. To mi je san. Od malih nogu sam poceo pratiti vremenske  prognoze.Vec 6-7 godina zapisujem T ( u 07,14 i 21h) i opis vremena toga dana. Tako svaki dan.
Inace, II sam razred opste gimnazije i matematika i fizika predstavljaju najvecu prepreku ka mom cilju. Priznajem,los sam matematicar.Ostalo mi sve odlicno ide, ali mat... bolje da ne govorim.
Sad' ne znam sta da radim.  :(   Danas sam razgovarao sa drugaricom o ovome.
Ona mi je rekla da ako to volim da to i upisem, a ne da zavrsim nesto drugo sto ne volim,sto me ne zanima i u cemu ne uzivam. Jer ruzno je kada covjek radi nesto sto ne voli i cemu se ne raduje.
Mene,kao sto sam vec rekao,samo meteorologija zanima.

Ovo me jos vise podstaklo na razmisljanje.
Ali kad se sjetim matematike sve pada u vodu...  :( Ne znam sta da radim...

 Nadam se da ce neko obratiti paznju  na ovu poruku.  :)
„ Vjetrovi su moji prijatelji, oluje moje radosti, sunceva zega moja naslada, mukla studena jutra moji najsvecaniji casovi.”
I. A.

http://www.youtube.com/watch?v=GhLZRizkZ_M&sns=fb

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #49 poslato: 24. Mart 2012. u 00:40 »
 ^^
S'obzirom da si tek u/na drugoj godini gimnazije imaš dovoljno vremena da poboljšaš svoje znanje matematike i fizike, da se pripremiš za prijemni ispit, da budes dobar student na kako ti kažeš "meteorološkom fakultetu" ... i da te ljubav prema meteorologiji ne napusti tokom studija  ;)
Uzgred, poznajem bar nekoliko osoba koje nisu studirale meteorologiju već neke tehničke fakultete sa "gomilom" matematike i fizike i koji su posle mogli (svojom voljom ili sticajem okolnosti) da se "prebace" u "meteorološke vode"... Bitna je ljubav prema meteorologiji ali veoma dobro dodje/(neophodno je) znanje matematike i fizike tačnije primena toga u "meteorološke svrhe" a i "programersko znanje" je svakako dobrodošlo ili makar "ne može da škodi"... a što bi Lane Gutović rekao "A čim ne škodi, znači da koristi"  :D
Ovo sam dosta pojednostavljeno napisao, da ne bih smarao ljude na forumu ali mislim da je suština istaknuta...

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #50 poslato: 24. Mart 2012. u 02:29 »
Stefoo,ja sam sada na prvoj godini. I kod mene je ljubav prema meteorologiji presudila,i zato sam nju upisao umetsto politickih nauka koje sam takodje hteo. Medjutim,neces se nesto naslusati meteorologije u prvoj godini (jedan predmet-opsta meteoroligja,dvosemestralna),u drugoj nesto malo vise je ima,tek u trecoj pocinje zaista meteorologija. Dotle treba da preguras 4 matematike,i isto toliko,a mislim i vise vrsta fizike. Medjutim,ni ja nisam neki ekspert,ali evo drzim se,bitno je da imas ljubav prema njoj,a sva sreca imas i dosta vremena da se lepo pripremis za ovaj fax. Samo lepo radi na matematiici,i nece biti problema,meni je super isla u srednjoj,ali ne moze da se poredi sa ovom sa faxa,pa sam krenuo na privatne. Sve u svemu,drago mi je sto si zainteresovan,dobar izbor ;)

Van mreže Stefoo

  • **
  • Poruke: 562
  • Starost: 29
  • Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Odg: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #51 poslato: 24. Mart 2012. u 16:02 »
Hvala.  :-D
 
Kao sto sam rekao, zainteresovan sam od malena.Ljubav prema meteorologiji je nesto ogromno, ali tu ljubav remeti cinjenica da ne znam matematiku. I mislim da zbog toga neci ni upisati taj fakultet.
Sva sreca imam jos 2 godine,pa cu se potruditi da shvatim sto vise 'stvari'.
Mi sada u opstoj gimnaziji radimo  puno iz matematike.Sledece godine dobijamo vise casova fizike.
Nego, koje oblasti ce mi najvise biti potrebne i na sta treba da obratim najvise paznje?  :)
„ Vjetrovi su moji prijatelji, oluje moje radosti, sunceva zega moja naslada, mukla studena jutra moji najsvecaniji casovi.”
I. A.

http://www.youtube.com/watch?v=GhLZRizkZ_M&sns=fb


Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #52 poslato: 24. Mart 2012. u 16:55 »
Pa dobro,imas vremena da razmislis,i da se spremis,pa ti vidi,ako te ni jedno drugo zanimanje ne privuce,meteorologija definitivno :)
Pa...ne mogu ti reci cemu najvise paznje da posvetis,dosta gradiva se samo iz matematike 1 predje,ali eto,nesto sto obelezi prvu godinu jesu diferencijali i integrali,u svakom predmetu je potrebno da se znaju ;)
Nema na cemu,sta god treba :)

Van mreže Stefoo

  • **
  • Poruke: 562
  • Starost: 29
  • Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Odg: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #53 poslato: 24. Mart 2012. u 18:18 »
Ako ne upisem meteorologiju,onda cu vjerovatno  medicinu (stomatologija),ali to ne volim ni problizno kao meteorologiju.
To bih upisao samo zato sto nema matematike,sto je trazen posao i sto je, po meni,  manje gadljivo od ostalih zanimanja u medicini. Mislim da ce mi biti veoma zao ako ne upisem meteorologiju.

Sve u svemu, imam jos vremena za konacnu odluku. :D
„ Vjetrovi su moji prijatelji, oluje moje radosti, sunceva zega moja naslada, mukla studena jutra moji najsvecaniji casovi.”
I. A.

http://www.youtube.com/watch?v=GhLZRizkZ_M&sns=fb

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #54 poslato: 24. Mart 2012. u 18:19 »
Stefoo,moje mishljenje je da chak i ako ne volish matematiku i kao shto kazesh ako ti i ne ide,da cesh na studijama meteorologije zeleti da uchish matematiku tj njen deo koji je vezan za meteorologiju i na primer kada budesh nauchio neke formule za izrachunavanje nechega shto je vezano za meteorologiju ti cesh zeleti da uchish sve vishe i vishe i nece ti biti teshko. . . Pa cesh onda na osnovu tih formula jednog dana sam moci da pravish prognozu da pratish kretanje ciklona dubinu ciklona itd da sve sam odredish na osnovu nekih parametara. . . Mozesh li da zamislish koliko ce ti to biti intresantno. . .  :D

MOguce da ovo shto sam napisao nije ni priblizno tako,ni meni ne ide matematika ali da sam imao mogucnosti upisao bih meteorologiju sigurno,tako da moj ti je savet da upishesh  neshto shto volish i shto ce ti jednog dana predstavljati zadovoljstvo da radish,malo je ljudi koji se bave onim shto zaista vole,nemoj da ispustish tu priliku :)

Bez muke, nema nauke ali sve se da nauchiti pogotovu ako te zanima. . .  ;)

Ovo je moje lichno mishljenje, najbolje cesh ti sam da razmislish a imash i dosta vremena :)

Van mreže Stefoo

  • **
  • Poruke: 562
  • Starost: 29
  • Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Odg: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #55 poslato: 24. Mart 2012. u 18:40 »
U potpunosti se slazem. :)
To isto mi govore i drugovi iz razreda.
 Ali taj strah od matematike je nekako sve veci i rusi te moje snove. 'Matematiku' kad do sada nisam shvatio, kada cu onda?Za ove 2 godine? Ne, to mi se cini nemoguce.
Nisam bas neki optimista.

Sta znam,mozda na kraju ne bude ni meteorologija ni stomatologija. Mozda bude nesto sto mi sada nije na na kraj'  pameti.
„ Vjetrovi su moji prijatelji, oluje moje radosti, sunceva zega moja naslada, mukla studena jutra moji najsvecaniji casovi.”
I. A.

http://www.youtube.com/watch?v=GhLZRizkZ_M&sns=fb

Van mreže Bura

  • *
  • Poruke: 147
  • Lokacija: Bar, Crna Gora
Odg: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #56 poslato: 24. Mart 2012. u 19:35 »
Pozdrav, ja sam takođe II razred gimnazije, i ja sam još u 9. razredu odlučio da ću da upišem meteorologiju. Ni ja nisam neki  matematičar niti volim tu nauku ali mi ljubav za meteorologijom daje volju da je učim. I meni ima dana kada se zapitam da li je ispravno to što želim da upišem ovaj fakultet iako mi matematika nije jača strana, ali uvjek nekako uspijevam da se izvučem iz tih misli. Mnogo mi pomažu priče moga druga koji studira meteorologiju i njegovi savjeti. Uvijek mi pomogne. Nekako imam osjećaj, koliko god da se trudim oko matematike ti rezultati neće da isplivaju na površinu. Još plus fiziku koju mi predaje čovjek kojeg praktično "boli uvo za sve" koji mi dosad nije objasnio ni jednu lekciju, a kada sam mu rekao da oću da studiram meteorologiju on mi je rekao da radim zadatke sam kući i da ako mi nešto nije jasno da slobodno njega pitam, jer on ne može da objasni djeci koja želi da uči zbog situacije u odjeljenju ( a odjeljenje mi je najnemirnije i najozloglašenije u školi  ;D ). Evo prije nekoliko dana sam počeo da razmišljam da iako nekako budem gurao fakultet, da li ću uopšte proći prijemni ili da li ću uopšete proći maturski iz  matematike. imao bih ja društvo još da pričam o mojim mislima i strahovima, ali nećiu, nije mjesto za to... Pozzzzzz

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #57 poslato: 24. Mart 2012. u 20:40 »
Evo da se javim i ja kao student 4. godine.

Nije se lako odluciti za meteorologiju, jer je dosta specificna.  Iako je ona ogranicena na proucavanje atmosfere, u sebi opet sadrzi sijaset mogucih usmerenja. Ako nesto zaista volimo, to treba i da radimo to je moj moto.

Kao srednjoskolac ne treba puno brinuti o predstojecim studijama. Iz srednje skole je potrebno poneti neko opste obrazovanje i vladanje nekim osnovnim pojmovima. Bolje (pred)znanje iz matematike i fizike je pozeljno, MEDJUTIM, moje misljenje je da se i bez toga mogu uspesno zapoceti studije. Kako?

Sve sto ne platis na mostu, platis na cupriji, ili kako god...

Ako smo spremni da sednemo i zagrejemo stolicu i nadoknadimo propusteno u srednjoj skoli i budemo spremni da usvojimo novo sto nam se predaje, mislim da je uspeh zagarantovan. U prevodu, na fakultetu se kako iz matisa, tako i iz fizike po pitanju mnogo cega krece iz pocetka, kao da se ponovo upoznajes sa svime. Naravno, tempo je mnogo brzi i svemu se pristupa iz ugla diferencijalnog racuna, ali to je i opravdano jer su prva znanja o tome stecena u srednjoj skoli.

Dakle, po mom misljenju, spremanjem prijemnog ispita, vec se stice dobar deo predznanja o matematici koju treba znati za pocetak studija (premda je prijemni po mom misljenju sad prilicno lak). Ostalo ce se uz trud povatati na casovima i kod kuce za vreme nastave.

U sustini, meteorologiji moze da se pridje sa dva stanovista, deskriptivno i egzaktno.
Prvi metod bi se odnosio na cisto posmatranje prirode i pracenje njenog ponasanja bez jasne predstave o tome sta je u celoj prici uzrok, a sta posledica desavanja u atmosferi.
 Drugi deo price je da se krene od toga da je svaka pojava u atmosferi posledica udruzenih efekata raznih faktora. Tacno upoznavanje sa njihovim ucescem u odredjenim procesima, kvalitativno i kvantitativno dovodi nas do egzaktnog proucavanja atmosfere. Tu se mi ne zadovoljavamo spekulacijama i nagadjanjima, vec nastojimo da svaki dogadjaj izrazimo kroz jednacine, ciji su clanovi upravo reprezenti svakog pojedinacnog faktora koji utice na proces.

Tako imamo i dva puta na koje mozemo da krenemo.

Amaterski put, na kome cemo ostati na tome da se divimo atmosferi i svim dogadjajima sa cisto fenomenoloskog aspekta ili da se upustimo u jednacine u kojima ce se cesto videti samo brojke, a vrlo malo ''vremena ''.

Drugi put, iako tezi kasnije moze da donese znatno vece zadovoljstvo pukog gledanja u nebo i divljenju prirodi.

Van mreže Bura

  • *
  • Poruke: 147
  • Lokacija: Bar, Crna Gora
Odg: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #58 poslato: 24. Mart 2012. u 20:47 »
Gencicu hvala ti na ovom postu, mnogo mi je pomogao kao i pretpostavljam mnogima sa foruma   :D

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Studije meteorologije-pomoc
« Odgovor #59 poslato: 24. Mart 2012. u 21:20 »
Nista zato, drago mi je ako sam ikako od pomoci.