Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Klimatske promene, globalno otopljavanje  (Pročitano 280868 puta)

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #100 poslato: 13. Novembar 2008. u 15:55 »
Interesantno svakako. Naslov mi se sviđa (adaptacija na klimatske promene), ali ostalo je jako klimavo. Podržavam ovo što si rekao povodom toga, jer priča o računaru je zaista ne samo sumnjiva, već blago rečeno problematična.
Problem je jako veliki. Naime, računar ima još uvek mali kombinatorni koeficijent, tako da ko zna kako je i zašto "odabrao" baš te uslove. S druge strane, ta čitava simulacija može biti samo primer igre sa nulama i jedinicama, ništa više, gledajući s apsekta predviđanja nepredvidivog, što je jasno zaključiti.

Želeo sam nakon malo praćenja "muzičke slagalice" koju prikazuju na TV-u.... dobro de, delom i zbog Milke Canić, moje junakinje (Milka, živela!!! :) ), ali najviše zbog matematičke igre kod koje mi je jako sumnjivo ispisivanje brojki računara nakon izvršne komande "stop" svakog od igrača. Kasnije, računar donosi najbolji mogući rezultat. Pitanje jeste: da li je taj rezultat dobio kombinatornom brzinom, ili sam sebi namešta brojeve???
Pitanje koje trenutno u igri proveravam matematički, ali bi bilo jako dobro izmeriti stvari i videti do kog nivoa on to radi. Dakle, veštačka inteligencija može da se poigrava sa nama, a da to i ne znamo.
Mi smo kretanje molekula.... zašto život, ne bi mogao biti kretanje elektrona???

No, da se vratimo na temu, tj ja bar delimično, na ono što me je zainteresovalo u tekstu najviše: Nešto što je korak napred jeste biološki računar, sa neuronskom mrežom sličnom našoj, ali je i tu pitanje koliko će imati mogućnost odluke.
U osnovi, zašto greše? Upravo zato, što je već uvreženo mišljenje da se kombinovanjem podataka, može dostići precizno predviđanje. Ovo je po meni lično glupo... jer bi mitologija profitirala i to pre ko zna koliko vekova unazad.
Otud se dakle smatra, da računar, kao veći, snažniji i sa mnogo življim i lako oživljivim podacima u sebi, njihovom kombinacijom i rekombinacijom, može izvršiti predviđanje za koje mi nismo u stanju. Ali prvo, nivo informacija je premali, a drugo, nivo kombinatorne moći takođe.

Zato ne verujem da on može dati preciznu prognozu.

Mislim da bi se sistem i praćenje teme o kombinovanju podataka trebalo strogo kontrolisati u naučnim krugovima, jer zahteva ispitivanje. Ovo što čitam nije prošlo takvo ispitivanje, već je načinjena prognoza izneta u javnost, a da li je tačna ili ne, ne može se reći, sve dok do tog trenutka ne dođemo. A to je kao što vidimo sve sami apsurd.

Naravno, finansije za dalji rad tog računara se na ovaj način mogu dobiti sasvim lako, tako da možda i ne čudi što je sve učinjeno kako jeste.

Moje lično gledište na stvar jeste da nije ni bitno šta će sa planetom biti tada. Mi ćemo uskoro lutati svemirom. Jedina nevolja je što većina taj isti svemir od kog potekosmo, ne smatra prirodom, već samo uzak dom u kojem živi. Tako nešto je nevolja naših misli, koja tek treba da iščezne. Nadam se uskoro.

Dakle pridružujem ti se u skepticizmu povodom izjava na koje nailazimo. Mogu biti istinite, u kom slučaju ćemo mi pogrešiti, ali ako se to i dogodi, računari sa tom temom neće imati ništa (prevedeno: živeo abakus! :) ).

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #101 poslato: 13. Novembar 2008. u 16:09 »




A sad, šta ja o tome mislim: Ostajem nepokolebljiv u svom uverenju globalne klimatske promene su samo dramatizacija iz ko-zna-kakvih pobuda sa ko-zna-kakvim ciljevima. Možete imati i najmoćniji računar, ali računari rade samo ono što je čovek smislio. A nije smislio ništa novo ni pametno po gledanju na klimatske promene. O meteorološkim modelima postoji jedna tužna istina, a to je kako ga 'nahraniti'. Jer, 'garbage in - garbage out'!

Potpisujem tvoje reči... ;) I ostaću nepokolebljiv u svom uverenju do kraja... A znaju se i pobude i ciljevi te dramatizacije... Jasno je da je krajnji cilj ove providne priče  :-: NOVAC... I ova priča je samo kapljica u moru ostalih bajki koje pokušavaju da se nametnu, sa istim ciljem-kako zgrnuti NOVAC... Ova planeta je odavno postala mala za gramzive i pohlepne... :( :-\ :evil:
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #102 poslato: 05. Februar 2009. u 17:57 »
Jedna zanimljivost vezana za ovu temu.

Pre neki dan gledao sam na tv-u kako su naucnici iz amerike(a odakle bi drugo) u Los Andjelesu izvrsili eksperiment i u jednom delu tog milionskog grada ofarbali krovove kuca,zgrada,garaža,itd, u belu boju.
Polse odredjenog vremena a kolikog to ne znamo jer nije objavljeno uspeli su da spuste srednju temperaturu za 2C stepena!!!
Brzo svi u farbare po belu boju...

Hocu da kazem da se slazem po ovom pitanju sa vecinom na ovom forumu i da je "globalno otopljavanje" samo mit koji su proizveli mocni i bogati zarad svojih interesa.
Sve i da postoji taj problem bi mogao da se resi jer ljudi se setaju po mesecu,putuju kosmosom iz zabave,kloniraju se,cak su i napravili eksperiment koji ce pokazati kako je i iz cega nastao svet,simulaciju takozvanog "Velikog Praska" ,a ne mogu da "ohlade" planetu za stepen,dva,pa to je smesno i strasno!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #103 poslato: 06. Februar 2009. u 10:22 »
Nadam se, cikoon, da si svoj poziv da se ide po belu boju napisao kao fazon. Genčić je pre neki dan pisao o tako nečemu, ali ne mogu da se setim gde ono beše. Svejedno, generalno sam saglasan sa time, ali imajući u vidu moj odgovor da se takvi poduhvati po meni smeštaju u 'Bad Meteorology'.

Priroda je živa. I Zemlja je živa. Doduše, nije živa onako kako zamišljamo živo biće, ali život nije samo ono što mi kao ljudska vrsta možemo da pojmimo. Zato smatram da priroda, Zemlja i sve što je živo imaju svoj sistem samoregulacije. Termoregulacija na planeti postoji, i opisana je u meteorologiji jednačinama bilansa energije. Koliko uđe, toliko izađe. Ako se nešto i za trenutak zagreje, ohladiće se.. I obrnuto. Najzad, velika misao iz termodinamike, tačnije entropije (mere neuređenosti nekog sistema) kaže 'sistem teži ravnoteži'. Sva ova 'mrdanja' su samo pokušaji prirode da se smiri. I zato posle kiše stiže Sunce, posle ledenog doba stiže toplo doba, ali i obrnuto. Jesmo u interglacijalnom periodu, ali to za naše živote je krajnje nebitno, osim ako neko neće poživeti makar četvrodocifren ili petocifren broj godina.
Do tada, sistem samoregulacija naše planete može lako da izbriše ljudsku vrstu, pre nego što ta vrsta uništi sam ostali živi svet.

Da, da, jednog dana će nestati struje...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #104 poslato: 06. Februar 2009. u 11:36 »
Naravno ptprince da sam napisao kao fazon,prvi deo moje poruke je na neki nacin ismejavanje toga sto sam cuo na tv-u.

Jako sam zainteresovan za ovu temu,znam da je dosta komplikovana i da postoji puno kontraverza o necemu sto nazivaju "globalno otopljavanje" ali voleo bi da svi koji o tome saznaju nesto novo napisu ovde makar to zvucalo besmisleno kao sto je i moja prethodna poruka.

Sto se tice unistenja ljudske vrste od strane nase planete,pa ljudi svojom "brigom" o planeti nisu nista bolje ni zasluzili od nje.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #105 poslato: 06. Februar 2009. u 18:30 »
Ova tema bas mi ne da mira. :idea:
U danasnjim "Novostima" izasla je prognoza Branka Sparavala za sledecih nedelju dana i tu nista nije neobicno,
ALI eto ti u nastavku teksta Verice Gburčik velikog zagovornika "globalnog zagrevanja" (tvrda struja!) koja ove visoke ali i nize temerature koje dolaze u narednoj nedelji povezuje sa pogodite s čim? "globalnim zagrevanjem".
Pre nekoliko dana rekordno niske temperature u Britaniji i visoki snezni pokrivac u Londonu ali i Parizu je posledica,naravno "globalnog zagrevanja"...
Dalje u tekstu stoji da su britanski stručnjaci prognozirali da ce ovo biti jedna od 5 najvrelijih godina od kad postoje merenja  :blahblah:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #106 poslato: 06. Februar 2009. u 18:35 »

Dalje u tekstu stoji da su britanski stručnjaci prognozirali da ce ovo biti jedna od 5 najvrelijih godina od kad postoje merenja  :blahblah:

 :lmao: Britanci svake godine tako govore  :lmao: a leti ima temperatura jedva prelazi 25 stepeni :popcorn:

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #107 poslato: 06. Februar 2009. u 19:17 »
Svet oko nas, kao i naša planeta pre su vibratorne prirode negoli bilo kakve žive. Suštinski, ako bismo bili u stanju da se odvojimo od ovog sistema, dakle da posmatramo prostorne procese sa strane, videli bismo da postoji splet struna od kojih je izgrađen svemir i koji se kreće ciklično. Ta cikličnost proizvodi efekte koje zapažamo, od onih najudaljenijih na granici svemira, do klime koja nas okružuje. Dakle gledano iz našeg referentnog sitema, primetili bismo da entropija postaje uska i da zavisi isključivo od prirode vremena. Priroda nije ništa življa od običnog časovnika koji nam visi na zidu.

Želim reći to, da je planeta na kojoj živimo trenutno u "najidealnijem" položaju. Malo bliže i ispekli bismo se. Malo dalje i zaledili bismo se.
Radio sam neka merenja.. tj više njih odjednom i našao divnu analogiju. Zemlja je jednostavan LM317. Elektroničari bi odmah znali o čemu pričam, ali za neupućene, LM317 je skoro uobičajen regulator napona (ili temperature, kako želite). On reguliše temperaturu u određenom dijapazonu. Iznad tog opsega, on posustaje, sve dok ne bude uništen.
Slično se dešava i sa zemljom (čak pokazuje iznenađujuće sličnosti sa poluprovodnicima u ovoj priči), pa trenutno jeste istina da ona sama reguliše protoke, ali da to čini samo u određenoj granici. Njena upotreba van te granice može biti određena nekim eksternim uslovom, pri kojem ona neće moći da reguliše dovoljno široko i desiće se što se mora desiti: popustiće, na ovaj ili onaj način.

Sumnjam da će zemlja biti uništena od strane ljudi. Ove tvrdnje nisu ništa bolje od onih o globalnom zagrevanju. Dešava se upravo suprotno. Naravno, malo je ko obavešten o tome da se na primer, većina produkata fosilnih goriva troši od strane zemljinih prirodnih procesa i biva anulirana, slično kao kada kuvamo vodu da bi isparila. Testirao sam ovo. Koliko sam direktno video, upravo vanzemaljski uticaji mogu učiniti da nastanu globalne klimatske promene, u ovom ili onom pravcu, zemaljski slabo.

Ako bih želeo da istražujem u meteorologiji, bio bi mi presudan početak atmosfere, odnosno zakoni koji mogu odrediti "početne uslove". Zakon početnih uslova je recimo bezbol (eto teme Bodo :) ). Mi znamo da se bačena loptica kreće određenom putanjom, sa jedne na drugu stranu, koja je brzina, gde će pasti itd. Ali da bismo znali više, moramo se vratiti do početnih uslova: ugao bacača, snaga, trenutak izbacivanja loptice u udar vetra itd itd.
Uslove pri kojima je nastala atmosfera. Ovo bi bilo veoma zanimljivo istraživanje, jer ona trenutno, iako ne deluje tako, zaista miruje. Deluje mi, gledano filozofski, da kao da je nastupio period kada život cveta, kako bi dobio šansu da se sa ove planete, odalji i proširi u udaljene delove galaksije.

Dakle klimatske promene postoje, ali svakako je da se u meteorologiji ne može pronaći način da se to objasni, jer se zahteva na žalost da se u to unese i mnogo toga drugog.

Nećete verovati, ali najidealniji detektor globalnih klimatskih promena bi bio čovek. Radim na uređaju koji bi trebao da to pokaže. Jer najveći deo toga što primetimo u atmosferi i uopšte oko nas, jeste hemijski promenljivo. Veoma malo koliko sam zapazio, dolazi od interakcija elektromagnetski. A čovek reaguje na te promene savršeno. Da ne reaguje, ne bi bilo horoskopa :)
Merenja koja napravih skoro u vezi meseca, pokazuju da je razlog ljudskog nespavanja u dve stvari: pojavi svetlosti i gravitacije punog meseca. Pri tom sam izmerio da se povećava znatno nivo seratonina u mozgu, te ljudi zato ne spavaju. Nivo se menja usled menjanja gravitacije najviše! Sve ostalo je minorno. Moja merenja elektromagnetskih talasa su pokazala negativne rezultate. Čestice tek načinjem.
Naravno, pojava promene gravitacije nosi sa sobom i značajnije klimatske promene, iako se na to ne obraća pažnja. Kada sam počeo gledati u meteo merenja, ispalo je da su ona dosta odokativna da bi se tako nešto utvrdilo (jer niko ne meri karakteristike meseca i temperaturne promene klime u isto vreme).

Znači: čestice i hemijske reakcije koje potom slede i eto promena klime. Na nama je da odredimo koji stepen promena ćemo nazvati opasnim ili možda globalnim...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #108 poslato: 07. Februar 2009. u 02:26 »
Da i ja dodam neko svoje zapažanje... ;)
Poslednjih decenija kao da se zapaža pojačana ciklonalna aktivnost u toku zime, naročito u decembru i januaru. Povećava se količina oblačnosti i ukupna zimska suma padavina. Zimske anticiklonalne situacije se ređe dešavaju u odnosu na ranije periode. U letnjem periodu (maj-septembar) ne mogu da zapazim neku bitniju razliku u učestalosti javljanja ciklonalnih i anticiklonalnih situacija u odnosu na ranije periode.
Vrlo je moguće da su ove učestalije i snažnije serije ciklona odgovorne za nešto toplije zime poslednjih decenija. Ovo je neka moja opservacija koja je bazirana na letimičnom uvidu u vremenske situacije, detaljnijim analizama se nisam bavio (do sada).
A može li se naći neko objašnjenje ovih promena u atmosferskoj cirkulaciji  :?: Sigurno da može... ;) Ja ga, naravno, ne znam... Samo znam da to sigurno nije takozvano "globalno otopljavanje"... ??? ;D




Priroda je živa. I Zemlja je živa. Doduše, nije živa onako kako zamišljamo živo biće, ali život nije samo ono što mi kao ljudska vrsta možemo da pojmimo. Zato smatram da priroda, Zemlja i sve što je živo imaju svoj sistem samoregulacije. Termoregulacija na planeti postoji, i opisana je u meteorologiji jednačinama bilansa energije. Koliko uđe, toliko izađe. Ako se nešto i za trenutak zagreje, ohladiće se.. I obrnuto. Najzad, velika misao iz termodinamike, tačnije entropije (mere neuređenosti nekog sistema) kaže 'sistem teži ravnoteži'. Sva ova 'mrdanja' su samo pokušaji prirode da se smiri. I zato posle kiše stiže Sunce, posle ledenog doba stiže toplo doba, ali i obrnuto. Jesmo u interglacijalnom periodu, ali to za naše živote je krajnje nebitno, osim ako neko neće poživeti makar četvrodocifren ili petocifren broj godina.
Do tada, sistem samoregulacija naše planete može lako da izbriše ljudsku vrstu, pre nego što ta vrsta uništi sav ostali živi svet.

Da, da, jednog dana će nestati struje...

Kao da sam ti ja ovo izdiktirao... ;) Slažem se 100%... ;) Baš lepe rečenice... :) :D
« Poslednja izmena: 07. Februar 2009. u 02:37 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #109 poslato: 08. Februar 2009. u 13:25 »
Zimske anticiklonalne situacije se ređe dešavaju u odnosu na ranije periode.
Vrlo je moguće da su ove učestalije i snažnije serije ciklona odgovorne za nešto toplije zime poslednjih decenija.

Ne vrlo moguće, nego je sasvim sigurno da pojačana ciklonalna aktivnost uzrokuje toplije zime nego ranije, ipak sam morao da se malo ispravim. A takozvani Sibirski anticiklon je znatno manje prisutan kod nas u odnosu na ranije decenije, što je i logično, s obzirom na češće ciklonalne uticaje kojima smo izloženi. Zašto je to tako, šta je uslovilo ovakve pojave :?: Ima li nekog stručnijeg objašnjenja za opisane promene :?: Ako su ovo uopšte neke promene, mada gledajući i upoređujući starije podatke i pojave sa novijim ipak mislim da su ovo u najmanju ruku neka "pomeranja"... ;)
Eto sada nekog mog monologa na ovu temu, glasno razmišljam... :lmao: Da malo olakšam sebi... :lmao:
« Poslednja izmena: 08. Februar 2009. u 14:06 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #110 poslato: 09. Februar 2009. u 10:02 »
Ovde već odlazimo od teme o klimatskim promenama. Uzrok takvim promenama jeste u malo drugačijoj raspodeli 'špageta', krivudave strujnice oko hemisfere (od 2-3 talasne dužine) po kojima se 'voze' cikloni'. Anticikloni su prilično statične tvorevine, jer nastaju termički, a ne dinamički.
Naime, ti 'špageti' skroluju po hemisferi prilično sporo. Otprilike se pomaknu za četvrtinu talasne dužine za 10-25 dana. To je ujedno objašnjenje za periode stabilnog, pa periode nestabilnog vremena. Tu je deo odgovora zašto košava ume da duva 21 dan. Ti periodi umeju da pogode karakteristični deo godišnjeg doba, pa da leto učine kišnim ili sušnim, zimu snegovitijom ili ledenijom sa sve maglama, proleća sušna ili nestabilna... Nikakvih klimatskih promena tu nema. Bilans energije u sistemu Zemlja-atmosfera ostaje isti i dalje, samo dolazi do preraspodele.
To što će se neko možda i pozvati na 'vidi, u Americi je loše vreme, i Kini je loše vreme, pa i kod nas je loše vreme - klima se menja' je čista nebuloza. Nema dovoljno informacija o vremenu u nespomenutim područjima. Najzad, nevreme ume da bude strašno lokalno, a tropski cikloni imaju svoje standardne dimenzije.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #111 poslato: 10. Februar 2009. u 01:08 »

Naime, ti 'špageti' skroluju po hemisferi prilično sporo. Otprilike se pomaknu za četvrtinu talasne dužine za 10-25 dana. To je ujedno objašnjenje za periode stabilnog, pa periode nestabilnog vremena. Tu je deo odgovora zašto košava ume da duva 21 dan. Ti periodi umeju da pogode karakteristični deo godišnjeg doba, pa da leto učine kišnim ili sušnim, zimu snegovitijom ili ledenijom sa sve maglama, proleća sušna ili nestabilna... Nikakvih klimatskih promena tu nema. Bilans energije u sistemu Zemlja-atmosfera ostaje isti i dalje, samo dolazi do preraspodele.

Hvala na objašnjenjima. ;) Slažem se sa zaključcima. Nisam ni ja pomenuo klimatske promene, već samo zapazio neka "pomeranja"...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #112 poslato: 06. April 2009. u 02:35 »
NA ANTARKTIKU SE UPRAVO URUŠIO 40 KILOMETARA DUG „LEDENI MOST“
Pukao držač ledene ploče


OSLO - Ledeni most koji je, po svemu sudeći, držao ogromnu ledenu ploču na Antarktiku pukao je i mogao bi izazvati dalje lomljenje leda kao posledicu globalnog otopljavanja, izjavio je juče glaciolog Britanskog instituta za antarktičke studije Dejvid Von.
- Neverovatno je kako je led pukao. Pre samo dva dana bio je nedirnut - rekao je Von Rojtersu, pokazujući kao dokaz satelitske snimke ledene ploče Vilkins.
Snimci, koje je načinila Evropska svemirska agencija (ESA), pokazuju da je 40 kilometara dugačak ledeni most, za koji se veruje da vezuje ploču sa glavninom leda, pukao na najužem mestu, na kojem je širok oko 500 metara. Umesto njega, u moru su sada plutajući komadi leda.
Vilkins, veličine Jamajke, jedna je od 10 ledenih ploča koje su se smanjile ili urušile poslednjih godina na Antarktičkom poluostrvu, najse vernijem delu antarktičkog kopna, gde se temperatura poslednjih decenija povećala zbog globalnog otopljavanja.
- Ostvo Čarcot (koje je „ledeni most“ povezivao sa kopnom) biće sada zaista ostrvo, prvi put u istoriji - rekao je Von.
Von, koji je u januaru bio „u poseti“ Antarktiku, kaže da su promene tamo retko ovako dramatične.
Nestanak „mosta“, visokog oko 20 i gotovo 100 kilometara širokog mogao bi da omogući vodenim strujama da speru dobar deo Vilkinsove ploče.
Još devet ledenih ploča smanjilo se ili urušilo na antarktičkom poluostrvu u poslednjih 50 godina, često u trenutku - poput ploče Larsen A 1995. i Larsen B 2002. godine.

izvor: Glas javnosti

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #113 poslato: 06. April 2009. u 10:17 »
Globalne promene su jako spore i ne mogu da prouzrokuju ništa tako naglo, kao što je rušenje neke ledene tvorevine (a da je do malopre bilo nedirnuto).
Antarktik je uglavnom nenastanjeno područje, pogodno za štošta, kao što su istraživačke baze, poligoni za ispitivanja koječega... Mislite o tome.
Licemerno je označavati uzrok nešto što je po definiciji nastalo kao zlo, kao što je globalno otopljavanje. To vam dođe isto kao kad gledate Dnevnik RTSa i nad svim se čudite, a kad dođe vremenska prognoza, zakukate 'Pa ti meteorolozi stalno lažu'. Od silnih laži se više ne razlikuju kategorije laž i istina (Ko je gledao onaj film Ratom protiv istine, iliti Wag The Dog, sa Dastinom Hofmanom i Robertom De Nirom?)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #114 poslato: 06. April 2009. u 10:58 »
Nisam kompetentan da ulazim u pricu previse ali se slazem da je rec "nedirnut" visak u tekstu. Cim su ga imenovali i posmatrali, znaci da su se odredjene promene desavale.

Ovo je bilo stanje pre odvajanja.

On 25 March 2008 a 405 km2 (156 sq mi) chunk of the Wilkins ice shelf disintegrated, putting an even larger portion of the glacial ice shelf at risk.[4][5] While temperature may have played a part in this disintegration, several recent earthquakes magnitude 5.0 and greater along the Pacific-Antarctic Ridge may also have contributed.[6][7][8] Scientists were surprised when they discovered the rest of the 14,000 km2 (5,400 sq mi)[9] ice shelf is beginning to break away from the continent. What is left of the Wilkins ice shelf is now connected by only a narrow beam of ice

On 5 April 2009 the thin bridge of ice off to the Wilkins Ice Shelf off the coast of Antarctica has splintered, and scientists expect it could cause the collapse of the Shelf. There are reports the shelf has exploded into hundreds of small ice bergs. There is some attribution of these events to warming by David Vaughan of the British Antarctic Survey


Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #115 poslato: 06. April 2009. u 11:26 »
Da, interesantna promena za godinu dana.
Ono što sam hteo da istaknem u svom postu jeste da mi možemo samo da se čudimo nastalim promenama, a ne možemo ništa da označimo kao uzrok, jer nemamo način da znamo sve. Niti ima meteoroloških podataka predstavljenih u tom posmatranju, niti pomena o bilo kakvim aktivnostima u tom području. Kako je to obala Antarktika, prostora za špekulaciju ima dosta, od naučnih teza do teorija zavere. Da skrenem pažnju na ovaj deo teksta (podvukao sam ono na šta mislim):

On 5 April 2009 the thin bridge of ice off to the Wilkins Ice Shelf off the coast of Antarctica has splintered, and scientists expect it could cause the collapse of the Shelf. There are reports the shelf has exploded into hundreds of small ice bergs. There is some attribution of these events to warming by David Vaughan of the British Antarctic Survey[/i]

Interesantno... Kako se ledena ploča tako odvalila da je eksplodirala u stotine malih santi? Ne mislim da je puko zagrevanje te ploče u trajanju od godinu dana pomoglo eksploziji. Da jeste, verovatno bi se otopio taj komad, ili bi se otopila neka labava veza između te ploče i ostatka leda. Pretenciozno rečeno, dinamit je izmišljen pre globalnog zagrevanja, zar ne?
Još mi je indikativnije šta se kaže u nastavku teksta (iza podvučenog). Kaže, postoji neko označavanje ovih događaja prema zagrevanju od strane Dejvida Vona iz Britanskog Antarktičkog Istraživanja (prevod je doslovan, mada umem ja to i bolje :D). Međutim, ostaje mi nejasno da li je dotični naučnik ukazao na ovu vezu ili je prouzrokovao pojavu na taj način. Ovo već ide u Jezićke nedoumice, tipa 'Dete je ujelo prase' - ko je u toj priči ujedena žrtva, dete ili prase?
Čitano unazad, priča ima mnogo više smisla (pazi sad dara za špekulaciju): Dejvid Von iz ekipe istraživača je razneo ledenu ploču u stotine malih santi leda, što je prouzrokovalo lomljenje tankog ledenog mosta koji povezuje Vilkinsovu ledenu ploču sa kontinentom. Ovo je urađeno samo da se zaokruži proces započet prošle godine, usled zemljotresa jačina 5.0 i više, duž Pacifičko-Antarktičkog grebena, dok je to mogla da učini i povećana temperatura.
Nedorečeno: Britancima je smetalo iz nekih razloga da sačuvaju tu ledenu ploču. Možda se iz istih razloga sve to zagrevalo, pa kako je zagrevanje sporo, pucanje leda se učinilo boljim rešenjem. 'Ionako smo mi izmislili globalno zagrevanje', rekli bi Britanci.
Pasiv u rečenicama koje opisuju ovakve promene mi ide na živce. 'Promene su se dešavale' je lako reći. Mnogo je teže reći 'to i to je prozrokovalo promene', jer se tada ne mora ukazivati samo na prirodne procese, već i na neke konkretne akcije. Pasiv kao jezička alatka skida odgovornost sa događaja ('nisam ja, majke mi' - i iza leđa prekršteni prsti). Imam neki osećaj u vezi svega toga, jer sam video i viđam nastajanje takvih priča (skroz drugačijih od ove, ali konotacija je beskrajno slična).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #116 poslato: 08. April 2009. u 21:05 »
Prosto neverovatno, 40 km. dug ledeni most...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #117 poslato: 29. Jun 2009. u 15:39 »
Ne znam da li vi znate ali biće drugih teorija kako se zaštiti od globalnog otopljavanja na nazovi veštački način. . .  ;)

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #118 poslato: 29. Jun 2009. u 16:29 »
kakvih teorija?
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže The_Night_Hawk

  • *
  • Poruke: 248
  • Starost: 52
  • Lokacija: Banjaluka,BiH
  • Nisam ja ovca, ja sam mrav!!! Ovce su mnogo veće!
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #119 poslato: 30. Jun 2009. u 13:52 »
Ma zna se sve...
Amerikanci će prvo svojim ljudima da nametnu porez na CO 2,a onda probati da ostalima to učine...
Činjenica da je ugljen dioksid,kao i ugljen monoksid,gas TEŽI od vazduha,i da je efekat staklene
bašte IZMIŠLJEN ovdje očigledno nije bitan.
U ovim mutnim vremenima stradale su i bitnije stvari od meteorologije.
Mada bitnijih mnogo i nema u današnjoj civilizaciji.
Mnogo puta je napisano da se GLOBALNO ništa ne dešava.
Pa ni u ledenom dobu nije čitava planeta bila zaleđena,ah,do vraga i političari...