Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Informacije, pitanja i odgovori  (Pročitano 243561 puta)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #20 poslato: 06. Decembar 2009. u 17:21 »
tdejo86, da li je i na tvojoj meteo stanici Nexus, vrednost temperature wind chill u polju WIND, uvek visa od out temperature u polju OUT  :neznam:(trebalo bi da bude ista ili manja, zar ne)? Ovo vidim i na slici gde si predstavio meteo stanicu.
Na mojoj stanici (Nexus), wind chill je visa za 1,3 C do 2 C. Koliko sam shatio u uputstvu vrednost wind chill se ocitava sa temperaturnog senzora smestenog u kucistu anemometra, je li to znaci da je on dosta neprecizan.
Slika od pre par minuta
.
Posto imam tri spoljasnja termo hidro senzora evo trenutno ocitanih podataka sa njih
senzor 1: 7,7C 90%
senzor 2: 7,7C 89% i
senzor 3: 7,9C 89%
 

« Poslednja izmena: 06. Decembar 2009. u 17:36 rade »



Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #21 poslato: 06. Decembar 2009. u 18:13 »
Ni ja nemam dugo stanicu, ali uglavnom je viša temperatura. Bilo je hladnije jedino kad je bilo ispod 4 stepena i kad je duvao jak severni vetar. Ne znam sad gde, ali negde sam video kako računa taj index. Možda neko od iskusnijih može to da pojasni.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #22 poslato: 06. Decembar 2009. u 18:18 »
pa ne bi smelo da bude tako ali ne poznajem dobro kako to kod Nexus mašina funkcioniše
Kod mene na ws 2307 wind chill ima ili iste ili niže vrednosti od vrednosti temperture

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #23 poslato: 06. Decembar 2009. u 18:40 »
Evo tabele za wind chill
Zasigurno Wind chill treba da je isti sa temp vazduha kada vetra nema, a da ima nize vrednosti kada duva i to sve nize sto je vetar jaci.



Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #24 poslato: 06. Decembar 2009. u 18:58 »
Sada vidim da postoje "stare" i "nove " metode izracunavanja wind chill, evo linka za kalkulaciju
http://www.csgnetwork.com/windchillcalc.html

Recimo za T=7C i vetar od 5 km/h, po starom wind chill je 8C (znaci vece), a po novom 6C.

Za NEXUS izgleda vazi stara formula kod koje je wind chill visi od Temp vazduha za brzine vetra ispod 8 km/h.

Kod mene je sada na Nexus-u, na primer T=7,3C,  vetar 2,1 km/h, a wind chill 8,5C


Nova metoda se koristi od novembra 2001 godine, izgleda samo u SAD i Kanadi.
« Poslednja izmena: 06. Decembar 2009. u 19:16 rade »



Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #25 poslato: 07. Decembar 2009. u 14:34 »
Pitanja za ptprince,

Za potrebe analize rada stanice, koliki interval snimanja podataka da postavim (5min,10,20,30,60)?

U softveru sa stanicom podaci se snimaju u fajlu sa ekstenzijom .dbf (NexusOrg.dbf), da li to moze da se iskoristi za analizu?



Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #26 poslato: 07. Decembar 2009. u 15:07 »
Za potrebe analize rada stanice, koliki interval snimanja podataka da postavim (5min,10,20,30,60)?

Dovoljno je 10 minuta, mada ako želiš, stavi i 5 (tako, vidim, tdejo86 šalje u Weather Underground). Ja ću se snaći.

U softveru sa stanicom podaci se snimaju u fajlu sa ekstenzijom .dbf (NexusOrg.dbf), da li to moze da se iskoristi za analizu?

Naravno. Ne bi trebalo da bude problem. Fajlove ove ekstenzije otvaraju i importuju Excel, Access i drugi alati.

Pustio sam je u rad, pronasla je sve senzore i malo sam eksperimentisao sa kisomerom (100 impulsa = 70,6 mm padavina)

Kako i čime si merio probne padavine? Koje su dimenzije otvora kišomera (veći i manji prečnik, a ako ti je lakše, može i obim i veći prečnik)? Koliko je to ml vode u probnoj količini?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #27 poslato: 07. Decembar 2009. u 15:33 »
Otvor kisomera je oblika elipse 12cm x 7cm, a za 100 otkucanih impulsa na meteo stanici pokaze 70,6 mm padavina.

Spricom zapremine 15 ml, gde su podeoci po 1ml, utvrdio sam da za jedan impuls treba oko 4,5ml vode.

Ovo su gruba merenja, trebalo bi izmeriti elipsu preciznije (sublerom-lenjir sa nonijusom), kao i kolicinu vode za 1 impuls sa spricom manje podele (recimo od 5ml).

Merio sam sta sam trenutno imao.

Gledacu da merenja uradim preciznije.



Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #28 poslato: 07. Decembar 2009. u 16:32 »
OK, Rade. Super. Pribeležio sam mere, pa ću se sutra javiti.
Svaka čast za snalaženje. Mora da je potrajalo...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #29 poslato: 09. Decembar 2009. u 09:26 »
Evo prva ozbiljnija kiša i velika razilaženja u podacima, nakon instaliranja najnovije verzije Weather-displaya i priključenja na PWS i WU.

Dakle, količine padavina zbirno za juče i danas do 9h izgledaju ovako:

12.7 Main station (glavna jedinica)
14.5 WeatherUndeground (podatke prosleđuje Weather Display)
14.6 Weather Display (ujedno i na sajtu)
18.6 Personal weather stations (podatke prosleđuje Weather Display)

Glavna jedinica beleži korak od 0.7 i ponekad 0.8. WD beleži najčešće 0.8 a bude i 0.7 i 0.9, slično i WU, dok PWS beleži često i 1.0 a ponekad i u 10 minuta 2puta diže sumu iako su padavine uglavnom bile slabe i to se nije moglo desiti.

Pitanje je, kako sve ovo popraviti? Za WD imam ideju da stavim na 90% offset rain i mislim da će onda biti bolji rezultat.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #30 poslato: 09. Decembar 2009. u 10:05 »
Ne znam odakle tolika razlika između stanice i WD-a.  :-\
Kod moje stanice i WD-a se dešava da recimo neki impuls WD ne preuzme pa razlika bude -0.5mm. Recimo sinoć mi se to desilo. Ali ja onda ručno u WD-u dodam količinu koja fali.
Ako je implus na tvojoj stanici 0.7mm a na WD-u 0.8mm onda to možeš u offsetu rešiti
A što se tiče WU i PWS evo oavko.
WU može eventualno da da podatak sa razlikom od +-0.1mm u odnosu na WD. Mislim da je to sasvim OK. Nema velike greške.
A PWS je priča za sebe. Ne znam kako on sabira impulse i kako uvek ima u zbiru više padavina od matičnog WD-a. To je slučaj i kod mene ali mi pravo da ti kažem i nije previše bitan da tražim rešenje problema :)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #31 poslato: 09. Decembar 2009. u 10:44 »
Starija verzija WD je imala grešku od nekih 0,3-0,5 na 10 litara u odnosu na glavnu stanicu. A novija verzija je totalno poblesavila. Staviću sada 90%, a rade ako izvrši precizna merenja i bude rekao tačno koliko je jedna klackalica onda ću opet korigovati.

WU i jeste na minimalnoj razlici, a PWS nek peva svoju pesmu  :doh:

EDIT: stavio sam -13% što je rezultat koji dovodi do one vrednosti koja piše na stanici  :-:


Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #32 poslato: 09. Decembar 2009. u 12:54 »
tdejo vidim da je vlaga 100%, jeli to neka softverska korekcija (stanica pokazuje do 99%).
« Poslednja izmena: 09. Decembar 2009. u 14:22 rade »



Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #33 poslato: 09. Decembar 2009. u 13:46 »
Da ima, Control Panel - Offsets & Initial Rain - Humidity Offsets
Ja sam stavio samo ono kad je 98% da prikazuje 100%, juče sam video da je Palić imao 100%, a prosek za ceo dan 99%  ;)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #34 poslato: 09. Decembar 2009. u 14:14 »
Da ima, Control Panel - Offsets & Initial Rain - Humidity Offsets
Ja sam stavio samo ono kad je 98% da prikazuje 100%, juče sam video da je Palić imao 100%, a prosek za ceo dan 99%  ;)

Pažljivo s tim 100% vlagom, tdejo86. SYNOP dekoder za podatke sa sinoptičkih stanica RHMZ Srbije ima jednu veliku grešku u dekodiranju relativne vlažnosti vazduha.
Naime, za potrebe izračunavanja relativne vlažnosti vazduha potrebno je znati temperaturu vazduha i temperaturu tačke rose. Primenom par formula dobija se relativna vlažnost vazduha.
Za dobar podatak neophodno je da obe vrednosti budu date sa tačnošću 0.1°C. Greška samo jednog od ova dva parametra za 0.1°C daće pogrešnu relativnu vlagu, i to za oko 1% pri temperaturama iznad 7°C, ali za niže temperature ta greška raste. Za ove temperature (između 0 i 5 stepeni) ta greška naraste do 2-3%.
SYNOP dekoder RHMZ ima tu grešku što uzima zaokruženu vrednost obe temperature i tako je uvodi u izračunavanje. Ovim se čini greška u relativnoj vlažnosti vazduha od 2 do preko 10%.

Ja bih te zamolio da vratiš to setovanje na originalno. Ipak, pregledao sam tvoje podatke koje si mi poslao i nema nikakvog razloga da to podešavaš.

Situacija relativne vlažnosti od 100% je ustvari znatno ređa nego što se prikazuje na sajtu RHMZ Srbije. Ona se javlja pre svega na planinama (Kopaonik, Crni Vrh...), dok je u nižim predelima znatno ređa (čak i na Paliću), bez obzira na maglu, padavine ili nešto treće. Zaista je maglovito kada se relativna vlažnost 100%, ali nema svaka magla tu vlažnost. Štaviše, najčešća je vrednost 97-98%.

Dakle, neka stanica pokazuje do 99%, jer tako i treba. Bolje propustiti podatak o 100% vlažnosti zbog instrumenta nego proglasiti visoku vlažnost sa 100%.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #35 poslato: 09. Decembar 2009. u 14:38 »
I kod mene se razlikuju podaci za vlagu prikazani na meteo stanici od onih na sajtu RHMZ. Sada vidim i zbog čega. Kod njih je često 100%, a kod mene, retko preko 96%.



Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #36 poslato: 09. Decembar 2009. u 15:40 »
OK ptprince, vratio sam na staro. Naravno da ću poslušati svaku tvoju sugestiju, ja sam još mlad pa imam svojih bisera  :D

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #37 poslato: 09. Decembar 2009. u 16:16 »
Imaš ti dovoljno godina, ne brini. Ja samo imam dosta iskustva sa meteorološkim podacima 'od njive do trpeze' (tj. od postavljanja instrumenata i merenja, preko unosa, kontrole i obrade podataka do njihovog korišćenja za projekte i radove), a to su već decenije u toj problematici (negde oko tri i po decenije, računajući i amaterski period).
Upravo zbog toga poštujem svake napore, podržavam ih i rado pomažem svima koji se trude (a da žele da im se pomogne).

Dakle, samo napred, ljudi!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #38 poslato: 11. Decembar 2009. u 21:22 »
Već par dana kako imam meteo stanicu TFA Nexus, problem je u tome što kada povežem stanicu sa računarom preko USB kabla, prestaje komunikacija između stanice i spoljnih senzora za temperaturu (3kom.), dok podaci od anemometra normalno stižu.  :neznam:

Čim se raskine USB kabal sa računara, nastavlja se uredno očitavanje podataka sa spoljašnjih senzora.
Prenos podataka sa stanice u računar nesmetano se učitava i u programu Weather Display i u TFA Nexus softveru dobijenom uz stanicu.

Sve ovo dešava se i na desktop PC gde je instalirana Vista i na laptopu gde je Win 7.

Tdejo, pošto imaš istu meteo stanicu, da li ti se javljao ovakav problem.
« Poslednja izmena: 11. Decembar 2009. u 21:54 rade »



Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #39 poslato: 11. Decembar 2009. u 22:54 »
Ne, nisam imao takvih problema koje si opisao. Znam da je default spoljašnji senzor channel 1, e sad zašto se zbuni, to ne znam. Ali podaci treba da stižu i sa i bez priključenja na komp (koristio sam W7, a sad je na XP). Po dva puta sam i ja gubio vezu sa anemometrom i spoljašnjom jedinicom, ali sam brzo primetio i ponovo uspostavio vezu (na glavnoj jedinici se par sekundi drži strelica prema dole i onda on krene u potragu za senzorima). Možda da probaš da ostaviš samo 1 senzor aktivan pa da vidiš šta će se desiti.