Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Budjenje prirode usred jeseni  (Pročitano 30591 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Budjenje prirode usred jeseni
« poslato: 17. Novembar 2010. u 22:02 »
Gotovo svake jeseni primetim kestenove koji po drugi put pocinju da listaju ili da cvetaju, 2001 godine krajem oktobra procvetali su jorgovani... a evo danas sam na nekoliko mesta u gradu video procvetale forzicije, koje obicno cvetaju pocetkom marta ili u februaru ako je zima topla...

« Poslednja izmena: 18. Novembar 2010. u 10:58 Stefano »

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #1 poslato: 17. Novembar 2010. u 22:17 »
To je normalno s obzirom da su preko pola novembra temperature bile preko 20 stepeni...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #2 poslato: 17. Novembar 2010. u 22:28 »
Stefano poznati botanicar!Tebi nista ne promice, cak ni nazivi cveca.Forzicije, narcisi, rododendroni, klematisi...Bogami, slusao sam i ja pomalo Draganu Tucovic-Baranac(nadam se da znate ko je to). :D

Sve u svemu, reci cu ti samo da je to znak da ide jedna uzasno hladna zima!!! :D :D :D :D

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #3 poslato: 18. Novembar 2010. u 10:57 »
Citat
Sve u svemu, reci cu ti samo da je to znak da ide jedna uzasno hladna zima!!!
Ja se ipak nadam da gresis :) volim da pratim budjenje proleca, tako da znam kako se zove to prolecno cvece i zato mi je bilo cudno kad sam video... zivo me zanima sta bi se desilo kada, recimo hipoteticki, ne bi ni doslo do zahladjenja, kada bi maksimalne temperature tokom decembra, januara bile u proseku 10 C... kako bi tad priroda reagovala...

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #4 poslato: 19. Novembar 2010. u 23:25 »
Pozdrav drugari,da se ubacim malo u diskusiju,kao dokazani botanicar a iposto vec ne mogu u onom navijackom delu foruma,pardon u Prognozama gde se priziva -50C  :pop:

Elem,ovo Stefano nije forzicijavec Jasminum nudiflorum iliti zimski jasmin.
On cveta prvi od svih biljaka,vec u februaru,a ovoje definitivno poremecen ciklus zbog ovog vremena.

Sto se tice kestena,to je drvo jako kratke vegetacije,vec u avgustu lisce pocinje da mu otpada. To je delom i zbog neodgovarajuceg zemljista,jer on trazi kiselu podlogu a u urbanim zonama zemljiste je mahom alkalno.
Tako da se on od septembra kada je ostao bez lisca pa do sad vec odmorio i usled visokih temperatura vegetacija ponovo krece.

E sad,kao odgovor na tvoje pitanje kako bi se biljke ponasale da izostane mraz,mozemo uzeti primer Meksiko Sitija.
Usled velike nadmorkse visine od 2250m,grad ima umeren i blagu klimu uprkos tropskoj geografskoj sirini.
u najtoplijem mesecu temperature su od 12C do 28C,a u najhladnijem januaru od 5C do 20C!
Mraza gotvo nikad nema,ili je to ona nocni light frost.
U takvoj klimi,sve ove biljke umerenog pojasa koje poznajemo (kesten,breza,vrba,javor,platan) su gotovo zimzeleni,jer cim odbace i ako odbace list krecu ponovo u vegetaciju. Prolecne cvetnice poput jorgovana,forzicija i slicno cvetaju u nekoliko navrata godisnje. Tamo imam drugaricu i imam informacije i iz prve ruke.
dakle,da se sad desi nastavak ovih temperatura,verovatno bismo docekali novu godinu pod zelenim krosnjama i uz jorgovan :D

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #5 poslato: 20. Novembar 2010. u 00:09 »
^^ pozdrav Mare, dugo te nije bilo na forumu. Ova informacija za Mexico city je veoma dragocena, jer pojma nisam imao oko toga... zaista je interesantno videti da uobicajne vrste biljaka imaju svoj vegetativni period vise puta godisnje...

A reci mi koja je razlika izmedju forzicije i ovog sto sam ja slikao? jer znam da forzicija ima iste ovakve zute cvetove... ja sam mislio da su ovo male forzicije, a da su oni zbunovi velike... nisam znao da su to 2 razlicite biljke...

Sto se tice kestena, ja sam mislio da mu u avgustu opada lisce zbog susnog vremena, nisam znao da to ima veze sa zemljistem. Prvi put sam to primetio septembra 2000-te, posle onog vrelog leta, kada su kestenovi ozeleneli ponovo i procvetali. I ove godine sam video kesten koji je procvetao drugi put iako leto nije bilo toplo i susno.

Ako imas jos neke informacije iz Mexico city-a i slicnih destinacija oko vegetacije slobodno pisi...

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #6 poslato: 20. Novembar 2010. u 16:34 »
Verujem da mnogi mesaju ovde dve biljke,ali osim po periodu cvetanja i bolji cveta zapravo nemaju slicnosti. Zimski jasmin je,logicno,iz porodice jasmina dok su forzicije iz porodice maslina,verovali ili ne.
Poticu iz istocne Azije.
Ovo sto pricam za Mexico City naravno ne govorim iz licnog iskustva (nazalost,ali nadam se suprotnom u buducnosti :D ) ali citao sam a i kazu mi da je tako. Naravno,tamo ipak preovladava vegetacija suptropskog pojasa,palme,kaktusi,egzoticno drvece,ali upravo zbog neobicne i povoljne klime opstaju i razni cetinari i drvece i biljke uerenog pojasa,ali sa izmenjenim rezimom vegetacije.
Pretpostavljam da je slicno i na nekim drugim lokacijama sa slicnom klimom ( Bogota-Kolumbija,Adis Abeba-Etiopija,ili mozda cak i kanarksa ostrva) ...
A kesten je nazalost zrtva nepovoljnog zemljista,i ne znam zasto ga uopste sade u tolikoj meri u Beogradu kad jednostavno nije vrsta kojoj odgovara ovde.
p.s. prisutan sam ja redovno na forumu,citam,ali da pisem u navijacnom delu foruma vise nemam snage. Pozz :D

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #7 poslato: 21. Novembar 2010. u 16:26 »
baš smo drugar i ja pre neki dan spazili kako su procvetale ruže ispred njegove kuće

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #8 poslato: 22. Novembar 2010. u 15:26 »
i kod mene su ruze procvetale ispred zgrade...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #9 poslato: 23. Novembar 2010. u 09:18 »
Kod mene su napupeli jorgovani (ako se dobro razumem u biljke).
Sve što nije normalno u biljnom svetu, nije dobro. ako ne bude oštra zima, biće neka druga pošast - bolesti, poplave, neko čudo. Zato sve to tumačim kao znake upozorenja (nema veze sa meteorologijom).

Opet, i to se dešavalo ranije, pa ne smatram da je sve ovo nešto krajnje ekstremno.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #10 poslato: 09. Decembar 2010. u 21:28 »
Jos jedan vesnik proleca u decembru... japanska dunjica (Palmark, ispravi me ako sam pogresio), obicno cveta pocetkom marta, ovaj put pocetkom decembra :)


Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #11 poslato: 09. Decembar 2010. u 21:32 »
Moze li da se napravi rakija od te dunje? -)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #12 poslato: 09. Decembar 2010. u 21:34 »
hahahaha... mozda neka japanska dunjevaca :)

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #13 poslato: 09. Decembar 2010. u 23:41 »
Svaka cast na izboru teme!
Takodje kao i Stefano volim prirodu i maltene svake godine primetim da neke biljke imaju preran pocetak ciklusa vegetacije. I ja sam pre 20-tak dana video kesten ovde u gradu koji je gotovo citavom krosnjom ponovo procvetao. Pre nisam vidjao citave krosnje rascvetale, vec samo po grancicu,dve..
Elem, cuo sam da je tradicionalno verovanje vezano za ovakvu pojavu u flori uglavnom usmereno ka hladnoj zimi.
Pitam se da necemo mozda videti i visibabe krajem decembra ili pocetkom januara, jer u poslednjih nekoliko godina i one znaju da porane..

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #14 poslato: 09. Decembar 2010. u 23:51 »
Citat
ja sam pre 20-tak dana video kesten ovde u gradu koji je gotovo citavom krosnjom ponovo procvetao. Pre nisam vidjao citave krosnje rascvetale, vec samo po grancicu,dve..
Pozdrav Freeze... da nisi slucajno fotkao taj kesten? ja sam samo jedne godine video da je kesten na jesen procvetao deo, a to je bilo 2000-te godine u oktobru...

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #15 poslato: 10. Decembar 2010. u 00:07 »
Pozdrav Freeze... da nisi slucajno fotkao taj kesten? ja sam samo jedne godine video da je kesten na jesen procvetao deo, a to je bilo 2000-te godine u oktobru...

Na zalost ne, pao je mrak, i kada sam prosao pored njega mob. telefon, jedino sto sam imao pri sebi, nije vredeo..
 
Drvo se nalazi u kraju grada koji je daleko od mene, pa retko svracam, ali sada me bas zanima da li je i jedan cvet preziveo mrazeve koji su ovde u medjuvremenu usledili (posebno ovaj sto je bio u subotu).

Ipak, ubrao sam jednu od mnogobrojnih grozdastih cvasti devojci..:), pa je makar jedna cvast imala bolju sudbinu od ostalih, pretpostavljam, i posluzila necemu..



Sto se tice kestena,to je drvo jako kratke vegetacije,vec u avgustu lisce pocinje da mu otpada. To je delom i zbog neodgovarajuceg zemljista,jer on trazi kiselu podlogu a u urbanim zonama zemljiste je mahom alkalno.

Ovo je ziva istina, primetio sam da ih se sve vise susi ili delimicno susi, ili su rastom delimicno ili potpuno zakrzljali.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #16 poslato: 10. Decembar 2010. u 00:23 »
Citat
Ipak, ubrao sam jednu od mnogobrojnih grozdastih cvasti devojci :)
:super:

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Budjenje prirode usred jeseni
« Odgovor #17 poslato: 11. Decembar 2010. u 22:30 »
Tako je Stefano,u pravu si za naziv biljke,ne znam tacan latinski naziv.
I kod mene je procvetala i jako mi je zao sto ce sve te cvetove i pupoljke mraz dokusuriti.
Lepo je videti rascvetan zbun u sred decembra  :D