Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Vatreni tornado  (Pročitano 24108 puta)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Vatreni tornado
« poslato: 02. Mart 2011. u 17:27 »
Interesantna pojava..

Vatreni tornado u Madjarskoj

Tokom velikog požara u fabrici za preradu plastičnih masa u mađarskom mestu Kistarča, koji je izbio sinoć, došlo je do nastanka retkog fenomena poznatog kao “vatreni tornado”.

Ova pojava, koja se naziva i kovitlacem, može da nastane samo pod određenim okolnostima, a ogleda se u formiranju vertikalnog vazdušnog stuba, koji se po pravilu izdvaja od ostaka vatrene stihije.



Najčešće se javlja kod šumskih požara, i obično dostiže visinu od 10 do 50 metara, sa nekoliko metara u prečniku, a traje nekoliko minuta. Zabeleženi su, međutim, i slučajevi koji su se prostirali čitav kilometar u visinu. Najsmrtonosniji kovitlac ove vrste bio je onaj tokom velikog zamljiotresa u Kantou, u Japanu, gde je za 15 minuta vatreni tornado odneo 38.000 života.
U sinoćnom požaru u Mađarskoj nije bilo ljudskih žrtava, ali je pričinjena velika materijalna šteta i uništeni su objekti na površini od 400 kvadratnih metara. Oko 70 vatrogasaca je uspešno obavilo misiju gašenaj požara, koji je izbio oko 8 sati uveče, iz zasad nepoznatih razloga, i brzo se proširio u fabrici punoj lako zapaljivih materijala.

izvor"Blic"

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Vatreni tornado
« Odgovor #1 poslato: 02. Mart 2011. u 17:37 »
Evo jos na tu temu.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ssn2kmNf0ME" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ssn2kmNf0ME</a>

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Vatreni tornado
« Odgovor #2 poslato: 03. Mart 2011. u 08:12 »
Ovo sam pre izvesnog vremena gledao na You tube ... zanimljivo ... i opasno naravno!

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Vatreni tornado
« Odgovor #3 poslato: 03. Mart 2011. u 11:47 »
kako se to cudo formira? ima li neko ideju?

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Vatreni tornado
« Odgovor #4 poslato: 03. Mart 2011. u 11:50 »
Verovatno kao i klasični tornado ... toplo, hladno ... specifični uslovi ... i eto ga ...  :D ... al' sam objasnio!?  :rofl:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Vatreni tornado
« Odgovor #5 poslato: 03. Mart 2011. u 15:21 »
od mene dobijas like za duhovit odgovor :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Vatreni tornado
« Odgovor #6 poslato: 03. Mart 2011. u 17:46 »
A kako vam se čini činjenica da još uvijek nije u potpunosti objašnjeno kako nastaje pravi tornado, tj. zašto baš u takvim uslovima nastaje? :) Naravno, postoji više teorija, ali o tome u nekoj drugoj temi. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Vatreni tornado
« Odgovor #7 poslato: 03. Mart 2011. u 19:19 »
Zato sam i napisao ono "specifični uslovi" ... da popunim prazninu koja nedostaje u teorijama o nastanku tornada a i u mom znanju! ;)