Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Proleće 2014.  (Pročitano 42056 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #20 poslato: 25. April 2014. u 08:33 »
U pravu je ciklon evo već danas je mnogo bolja situacija po pitanju temperature za prvomajske praznike, što se ne može reći za padavine. Za sada i dalje velika šansa za pljuskove 1. maja.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #21 poslato: 25. April 2014. u 08:57 »
Ćuti, inače će ti "manjak" biti isporučen baš za prvi maj! ;D

Ja nemam ništa protiv ;)

Ali do Prvog maja, na jugu još 10cm vode. Najmanje će biti zna se gde ;D


Van mreže ssoney

  • **
  • Poruke: 1.731
  • Starost: 44
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #22 poslato: 25. April 2014. u 11:41 »
I ovde se najavljuje promenjivo vreme sa kisom tokom cele iduce nedelje, pa i padavine za 1. Maj. Prica se o stabilizaciji vremena tek posle 6. Maja. Sta ce se desiti ostaje da vidimo...

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=04&dd=25&nav_category=206&nav_id=840464

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #23 poslato: 27. April 2014. u 21:51 »
Izgleda da ce opet biti jaceg zahladjenja oko 4 maja kada bi na 850 MB temperatura bila oko 2 C za moj kraj

http://www.ready.noaa.gov/readyout/15892136_metgram.gif

Siguran sam da bi u tom slucaju moglo biti snega na kopaoniku .

A i yr stavlja temperaturu za Beograd na 7 C u nedelju .

http://www.yr.no/place/Serbia/Central_Serbia/Belgrade/long.html


Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #24 poslato: 27. April 2014. u 23:43 »
poslednje dve godine je bilo lepo vreme za 1.Maj, sada će izgleda biti isti scenario kao 2011.
sećam se da sam se tada jedini izvukao sa foruma što se tiče padavina i grmljavine, bilo je nešto slabe kiše oko podneva dok su ostali prijavljivali akcije tokom čitavog dana

ako uzmemo u obzir slabo strujanje, i ovaj put će neko imati više, a neko manje sreće

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #25 poslato: 06. Maj 2014. u 00:05 »
Samo da napomenem da vecerasnji izlaz EC-a vidi ponovo obilnije padavine i zahladjenje od sledeceg utorka. Ciklon bi bio stacioniran u Egejskom moru i doneo bi obilnije padavine juznije od Beograda. Naravno sve je to daleko za sad ali ako bi se priblizno obistinila prognoza mislim da bi usli u veliki problem sa vodostajima.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #26 poslato: 06. Maj 2014. u 10:47 »
EC i jutros nastavlja da gura pricu od sinoc sti sto je jos povecao padavine, dok sa druge strane GFS pocetak i sredinu sledece sedmice vidi totalno drugacije. Ostaje da pratimo razvoj situacije.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #27 poslato: 07. Maj 2014. u 08:47 »
Desilo se ono sto sam i očekivao. GFS se priklonio EC-u po pitanje sledeće nedelje. Ponovo se daju obilne padavine u celoj zemlji. Jednostavno nema sredine iz ekstrema u ekstrem, ili je suša ili je mnogo kisno..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #28 poslato: 08. Maj 2014. u 09:08 »
Strasan ECMWF jutros,resio je da nas potopi do kraja...

Ne smem ni da gledam padavinske karte...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #29 poslato: 08. Maj 2014. u 12:36 »
GFS maksimalne temperature za tacno nedelju dana. :o Sva sreca pa je jos daleko, ali izgleda da nam obilnije padavine od ponedeljka-utorka opet ne ginu.



Visinski ciklon bi kruzio nad nasim podrucjem neko vreme uslovljavajuci sveze i kisovito vreme.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #30 poslato: 08. Maj 2014. u 14:32 »
Pobedu ponovo odnosi EC jer mu se GFS danas i definitivno priključio i samim tim više nema onog toplog afričkog vazduha koga je GFS model crtao prethodnih dana.Sada zamenu za tu toplinu imamo visulju koja bi nam donosila kišovito i hladnije vreme od proseka.Baš me zanima da li će konačno jedan maj biti i hladniji od proseka... Inače da kažem i to da je kod ljudi već počela kuknjava kako je hladno,kako nema sunca,kako vreme nije normalno itd...

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #31 poslato: 08. Maj 2014. u 14:38 »
GFS maksimalne temperature za tacno nedelju dana. :o Sva sreca pa je jos daleko, ali izgleda da nam obilnije padavine od ponedeljka-utorka opet ne ginu.



Visinski ciklon bi kruzio nad nasim podrucjem neko vreme uslovljavajuci sveze i kisovito vreme.

Ja se bojim da ove T ne opadnu jos vise jos ako se kolicina padavina povecava (a povecava se iz izlaza u izlaz) T ce biti jos manja kod mene po ovom oko 5 C :o

Evo meteogram za kopaonik sneg ucrtan vec od srede

http://freemeteo.com/default.asp?pid=156&la=1&gid=789307


Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #32 poslato: 08. Maj 2014. u 15:20 »
Za sad sve ide ka tome da je EC ovog puta odneo pobedu ali treba to opet uzeti sa rezervom. Nadam se da iako se ostvari prognoza da ipak nece biti kao sto je nacrtao poslednji izlaz GFS-a.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #33 poslato: 08. Maj 2014. u 18:56 »
GFS se bas ne sali. Ono sto je nacrtao 12Z izgleda jezivo.  :sos: :sos: :sos:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #34 poslato: 08. Maj 2014. u 19:47 »
Neverovatno kakve karte crta GFS za Britanska ostrva i Island oko 17-og, 18-og i 19-og maja. :-[ Bukvalno tropske temperature. Visoke temperature stižu gotovo do Islanda. :ufff: Za arhivu.










Za to vreme, kod nas hladno i kišovito ili sveže i suvo.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #35 poslato: 08. Maj 2014. u 19:58 »
GFS se bas ne sali. Ono sto je nacrtao 12Z izgleda jezivo.  :sos: :sos: :sos:
Jeste,samo po meni jos brutalniji je bio GFS 06Z,mislim konkretno za Beograd,jer je davao oko 100 mm za period do 192h,za ostatak Srbije ne znam.Evo i meteorogram: https://ready.arl.noaa.gov/readyout/19912184_metgram.gif
 ^^ Izgleda da je sad obrnuta situacija sto se tice Islanda,ovu zimu su se vrteli ogromni i duboki cikloni i bilo je toplo i susno zimi kod nas.Sad kao da nam se naplacuje sve to od prosle zime. :deda:

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #36 poslato: 08. Maj 2014. u 20:20 »
Treba pogledati padavinsku kartu za ceo region ne samo za Beograd. Nestvarna kolicina se padavina crta i ako bi se to ostvarilo (mada sam skoro siguran da nece) ima li bi problema sa poplavama sigurno.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #37 poslato: 08. Maj 2014. u 21:49 »
Momci, za precizniju prognozu uvek gledajte medijanu svih ensembala jednog izlaza. A medijana kaze da su te kolicine koje daje glavni izlaz modela preterivanje.. Kako stvari za sada stoje izgleda da bi iduce nedelje ponovo moglo biti dobre kise u Srbiji. Ovoga puta tolika kisa bila bi previse cak i u Vojvodini.. Sta je tu je, polako se navikavamo na ekstreme..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #38 poslato: 08. Maj 2014. u 23:14 »
Ovo me podseća na ono kao kad smo zimi primorani da u 300 i nekom satu tražimo gašenje Atlantika,odnosno anticiklon oko Britanije koji bi preokrenuo sinoptičku situaciju u korist zime....a kako se vreme primiče,taj anticiklon sve više slabi dok se unutar 100 i nekog sata opet atlantski cikloni ne spoje.

Poenta priče je takozvana "pokretna traka" ili "autoput" ciklona,koji je jasno na delu i sada u proleće.

Pokušavaju modeli levo desno da pomeraju sisteme,ali na kraju sve ispadne na isti fazon.

Ciklon se gura gore severom Atlantika preko Grenlanda,silazi dole ka Islandu i na rubu anticiklona se zabija za Britaniju i kasnije Skandinaviju.

S obzirom da nema prepreke u vidu azorskog anticiklona,frontalni poremećaji sa lakoćom dolaze do Sredozemlja i bumm,eto ti sekundarnog ciklona.

Ono što podstiče još dodatno ciklogenezu blizu nas je anticiklon iznad Rusije,oko Urala,koji se s vremena na vreme širi i zapadnije na Ukrajinu i Belorusiju pa cikloni ne mogu ni tamo ni vamo nego eto baš iznad naših krajeva se dosta vrte.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Proleće 2014.
« Odgovor #39 poslato: 08. Maj 2014. u 23:27 »
Koelge su sve lepo opisale pa nema sta da se doda. Ocekuje nas veoma zanimljiv period, sto je najbitnije.
Samo mogu da kazem da se radujem ovakvim vremenskim prilikama i uzivacu u njima, jedino bi mi draze bilo da se ovo desava u letnjem periodu.