Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2015  (Pročitano 64604 puta)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2015
« Odgovor #40 poslato: 04. Januar 2015. u 23:44 »
Nadam se da ce GFS biti u pravu, jer on daje sneg u gotovo celoj zemlji izmedju ponedeljka i utorka i to dobar sneg izmedju 5 i 10mm (kako gde), dok po drugim modelima EC i WRF-NMM glavina padavina je skoncentrisana zapadnije od mene, granica je Velika Morava. Ali mogu oni da crtaju sta hoce, strujanje je povoljno severno-severozapadno i mislim da ce i dolina Velike Morave dobiti snezni pokrivac.

To izgleda veoma dobro po najnovijem izlazu GFS-a, kao sto rekoh kada su ovakva strujanja nelogicno mi je da moj kraj prodje lose:

« Poslednja izmena: 05. Januar 2015. u 00:00 sale pn »

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2015
« Odgovor #41 poslato: 05. Januar 2015. u 01:14 »
Mozda je GFS poveco padavine al to netreba  se previse nadati taj sneg i ako bude oko 6 bice oko 1 il 2 cm u Vojvodini posto ga sad vec gotovo ni nema, taj od 6 vec ce se 9 otopiti a oko 11 ili 12 opet crta neke padavine u vidu snega, to nista a onda od 15 kisurina ista kako u maju a temparature ce ici do 16 u plusu sve u svemu stize nam prolece od polovine januvara. Znaci ovo vazi za Gfs, model. Ja ipak verujem da ce se nacrtati taj hladan vazduh oko 15 jel ako ne, kuku lele :-[
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2015
« Odgovor #42 poslato: 05. Januar 2015. u 01:37 »
@Radan Polako,ima dosta vremena do tad,mozda već u sledećem izlazu sve okrenu na stranu zime! Malo optimizma bre,ipak je to dalek period ;) Mozda umesto te "kišurine" bude obilan sneg,10,15 dana je veliki Meteoroloski period  cak i u doba napredne tehnologije ;)
Jer sta bi bilo kada bi tačno znali kakvo nas vreme očekuje narednih 20,30 dana-  Prognoze bi  izgubile svaku smisao i ne bi bilo zanimljivo,a i ovaj forum bi  bio mnogo manje posecen... ;)
Offff
« Poslednja izmena: 05. Januar 2015. u 01:54 risbo gr »

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2015
« Odgovor #43 poslato: 05. Januar 2015. u 01:55 »
@risbo gr hvala sto mi daje optimizam kad bi bijo obilan sneg to bi bilo super ej ako se desi :super: ;) castim sve sa foruma picem  ;D  :super: al za moj kraj  8) posto ce uvek biti za juznije od BG tamo svako naoblacenje donosi padavine tokom zime.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2015
« Odgovor #44 poslato: 05. Januar 2015. u 08:26 »
Eto po ko zna koji put modeli ni 12 sati pred padavine se nisu usaglasili. Jutrošnji GFS 00Z prognozira sneg u toku večeri i noći u većem delu Srbije. S druge strane EC padavine ne daje istočnije od Velike Morave. U prethodna 24h GFS je bolje predvideo padavine, tako da kod mene ima kredit.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Januar 2015
« Odgovor #45 poslato: 05. Januar 2015. u 11:04 »
Одличан WFR јутрос за Бг. Даје око 7мм снега, а готово идентично даје и EC , а и GFS. Једино у чему се не слажу је докле ће догурати падавине, као што је Боце већ споменуо, а пошто је GFS сво време гурао ову причу, и од мене има пролаз.

Ево метеограма WFR-а, за Бг:


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2015
« Odgovor #46 poslato: 05. Januar 2015. u 12:25 »
U Novom Sadu očekujem povećanje snežnog pokrivača za oko 5cm, da bi ujutru u utorak bilo izmereno oko 10cm. To je moja nova optimistička prognoza. Nadam se da ću pogoditi kao kod prethodnih snežnih padavina. 

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2015
« Odgovor #47 poslato: 05. Januar 2015. u 13:10 »
Eto, kod prethodnog snijega su modeli smanjivali padavine i na kraju ih sveli na minimum dan pred snijeg. Ovoga puta je bilo obrnuto, današnji izlazi su najizdašniji sa padavinama, i tek sad je izvjesno da će pasti lijep snijeg u cijeloj Srbiji. Konkretno u Beogradu, trebalo bi da padne 10-ak cm, a možda i 15cm do jutra. Slična će biti visina kao kod prethodnog.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2015
« Odgovor #48 poslato: 05. Januar 2015. u 13:21 »
 ^^

Bogami EC je je povećavao padavine za NS do pred sam početak u oba slučaja.   :) Prošli put mi je davao 3mm, da bi na kraju povećao na preko 10mm, dok je sada davao 0mm, da bi na kraju povećao na preko 6mm.  ::)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2015
« Odgovor #49 poslato: 05. Januar 2015. u 13:30 »
Ono što je sigurno da će veći deo Srbije imati lepe snežne padavine. Takođe sigurno je da Negotinska krajina i dobar deo Timočke krajine neće videti ni pahulju. Knjaževački kraj je uvek u posebno delikatnoj situaciji za davanje bilo kakve prognoze. Moje mišljenje da će ipak biti nešto snega i ovde ali je vrlo teško prognozirati koliko, pogotovo u ovakvoj situaciji kad modeli nisu usaglašeni. Veče će brzo doći a onda sledi praćenje radara i satelita.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2015
« Odgovor #50 poslato: 05. Januar 2015. u 13:36 »
Konkretno za moj kraj se ne daju neke značajnije padavine ali očekujem oko 5cm novog snega do jutra.

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Januar 2015
« Odgovor #51 poslato: 05. Januar 2015. u 13:48 »
Nadam se da ce GFS pogoditi,od proslog ciklona dobili smo 15 cm i  u oba izlaza na 6 sati Beograd i moj kraj bili su obojeni zelenom bojom i dobili smo 15 cm snega nadam se da ce tako biti i ovog puta.


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2015
« Odgovor #52 poslato: 05. Januar 2015. u 14:01 »
Tacno sam znao da ce EC i WRF-NMM stopama GFS-a za moj kraj. Nisu bas izdasni kao GFS, ali u svakom slucaju novi snezni pokrivac i u Pomoravlju je zagarantovan.

Kada je severozapadno strujanje u pitanju najbolje prolazi Sumadija, tako da ce ona nocas najbolje proci, to tako i vide modeli.


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2015
« Odgovor #53 poslato: 05. Januar 2015. u 14:02 »
GFS daje oko 5mm za moj kraj ali po njemu su padavine vec trebale da pocnu a trenutno sija sunce.
EC vidi oko 3.5mm vodenog taloga tako da ja ne ocekujem nista pogotovo sto je temperatura dosta visoka.
Delovi juznije od BG-a ce imati bolju situaciju, vise padavina koje stizu kasnije pa temperatura nece praviti problem. Tamo je i sada hladnije nego na severu zemlje.

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 142
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Januar 2015
« Odgovor #54 poslato: 05. Januar 2015. u 14:44 »
GFS crta dobar sneg za 12 Januar, jeste daleko ali videcemo sta ce biti.

Van mreže ivanb

  • *
  • Poruke: 186
  • Lokacija: Arilje
Odg: Januar 2015
« Odgovor #55 poslato: 05. Januar 2015. u 14:55 »
Ovako stoje stvari za moj kraj od vikenda. GFS za 11. i 12. prognozira oko 25mm, uglavnom u solidnom minusu. Posle toga GFS ne prognozira neko znatnije otopljenje kod mene. Možda lupam, ali moguće je da će zbog kotlinskog terena kod mene biti inverzije i celodnevne magle, pa će zbog toga biti hladnije. Nasuprot tome EC za 11. prognozira +12C i pad temperature sa početkom padavina, pa bi od 10mm padavina koliko on prognozira jedan deo bio u obliku kiše i susnežice. Takođe za 13. i 14. EC prognozira temperature do +10C. Mada do tada ima još puno vremena i mnogo se toga može promeniti.
Evo GFS meteograma


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2015
« Odgovor #56 poslato: 05. Januar 2015. u 20:31 »
Veliki minus za EC koji se tek pred sam početak padavina domislio onome što je GFS odavno prognozirao! Znači u toku večeri i noći sneg u većem delu Srbije, osim Negotinske i dela Timočke krajine.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Januar 2015
« Odgovor #57 poslato: 05. Januar 2015. u 21:29 »
Timockoj krajini vise odgovara kosavska situacija za sneg nego severozapadna , ne treba ocekivati mnogo padavina...po EC posle 9-10 januara temperature u plusu tako da ce se i ovo malo snega otopiti!

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2015
« Odgovor #58 poslato: 05. Januar 2015. u 21:34 »
Darko to sam i napisao, ali je Knjaževačka kotlina uvek nešto između ova dva sveta. Kad je košavska situacija onda smo deo Timočke krajine, kod prodora sa severozapada smo uz majku Srbiju. :D

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2015
« Odgovor #59 poslato: 06. Januar 2015. u 01:40 »
EC veoma dobro pogodio pocetak padavina, njihovo trajanje i temperaturu. Sve zajedno jedno veliko nista.
Kada malo bolje pogledam ovu zimu izgleda da imamo problematicnu situaciju, EC za Vojvodinu dobro predvidja situaciju dok je za ostatak zemlje GFS precizniji.
Do sada EC nije predvideo nijedno snezno zatrpavanje Vojvodine dok je GFS imao solidan broj takvih izlaza. Nije se naravno ostvarilo nijedno.
Ja u zimu verujem tek onda kada je EC na kartama pokaze, do tada su sve samo bajke...