Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2015  (Pročitano 72508 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2015
« Odgovor #20 poslato: 01. Februar 2015. u 11:24 »
Ove zime je snijega bilo samo na meoteogramima. Lijepo je makar vidjeti ovakvu prognozu, iako je već jasno da se nije ostvarila. Kakav bi samo ovo intenzitet snijega bio:



Možda i jedan od najjačih snjegova u zadnjih par godina koji je pao na meteogramu.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2015
« Odgovor #21 poslato: 01. Februar 2015. u 11:56 »
A toliko malo fali da se taj hladniji vazduh prosiri i nad nama, ne znam, mozda sam veciti optimista ali ipak ima vremena za korigovanje polozaja tog ciklona, bez obzira sto se sada modeli uglavnom slazu, ne treba nama puno korigovanja pa da se situacija potpuno promeni, ipak je danas tek nedelja, ima vremena.

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Februar 2015
« Odgovor #22 poslato: 01. Februar 2015. u 12:05 »
Novi GFS takodje los, jedino pozitivno sto je uveo kakve takve padavine u obliku snega izmedju subote i nedelje. Postavlja AC iznad skandinavije od sledeceg vikenda ali i to nije dovoljno da se spusti hladnoca do nas. Izgleda de se treba pomiriti sa cinjenicom da ce u buducnosti sneg kod nas biti retka pojava.
« Poslednja izmena: 01. Februar 2015. u 12:17 ljubostinja »

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Februar 2015
« Odgovor #23 poslato: 01. Februar 2015. u 12:23 »
Ne znam samo sto mi se brisu postovi,jel sam mozda uvredio nekog?samo sam realan.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2015
« Odgovor #24 poslato: 01. Februar 2015. u 12:30 »
Po meni bi bilo veliko iznenadjenje da su modeli taj ciklon pomerili istocnije.
GFS vec nedelju dana crta taj ciklon i ne znam da li je imao jedan ili dva izlaza gde je ciklon video na mestu koje nama odgovara, konstantno ga je crtao tu gde jeste i na kraju ce tako i biti.
Imacemo puno hladne kise, zapadnije od nas bice to veliki sneg.

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Februar 2015
« Odgovor #25 poslato: 01. Februar 2015. u 13:07 »
Pošteno da vam kažem čisto sumnjam da će bilo koji model da 100% tačno ubode postavku ciklona (za 05 Februar) u sredozemlju a takodje teško će i putanju ciklona da 100% tačno trasira. Pa pogledajte i ove karte dole, svaki model crta po svome - generalno jeste taj ciklon dosta zapadno ali evo koliko pratim ove karte retko se desi da bilo koji model 100% pogodi položaj i putanju ciklona. Priroda je to. Uvek u manjoj ili čak ponekad i većoj meri ima odstupanja.







GEM to vidi malo istočnije

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Februar 2015
« Odgovor #26 poslato: 01. Februar 2015. u 13:11 »
Imacemo puno hladne kise, zapadnije od nas bice to veliki sneg.

Sve ovo postaje već jako frustrirajuće, kao da se neko poigrava s nama... Da bar dominira islandska depresija i ciklonijada na Atlantiku, a na nas da se proširi suptropski AC i da nas preplavi afrička toplota, pa proleće u februaru da bude - lakše mi bi bilo nego ovo. Ovde imamo situaciju da će zapadno od nas biti zaptrpavanje, o ovde iritantno kišovito vreme uz +5°C. Obično sam optimista, ali ovakva situacija mi troši poslednje zalihe nade da stvari mogu da se postave makar malo dobro za nas ove "zime".  :-\

Daleko bi nam lakše bilo bez svih tih "potencijala".  >:(

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2015
« Odgovor #27 poslato: 01. Februar 2015. u 13:21 »
Pošteno da vam kažem čisto sumnjam da će bilo koji model da 100% tačno ubode postavku ciklona (za 05 Februar) u sredozemlju a takodje teško će i putanju ciklona da 100% tačno trasira. Pa pogledajte i ove karte dole, svaki model crta po svome - generalno jeste taj ciklon dosta zapadno ali evo koliko pratim ove karte retko se desi da bilo koji model 100% pogodi položaj i putanju ciklona. Priroda je to. Uvek u manjoj ili čak ponekad i većoj meri ima odstupanja.
Mikane uglavnom se slazem sa tobom, niko ne moze da prognozira nesto 100% tacno, mada kada se termin priblizi na dan-dva modeli uglavnom dobro odrade posao i precizno odrede polozaj ciklona.
U ovom slucaju modeli bi morali da se strasno obrukaju da bi ovaj deo Balkana dobio sneg, nema tu puno mesta za korekciju.
Da postoji neko dvoumljenje kod modela ili da jedan model vidi drugaciji polozaj i putanju ciklona pa da se i nadamo necemu, ali ovako mislim da je sve jasno kao dan.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Februar 2015
« Odgovor #28 poslato: 01. Februar 2015. u 13:37 »
Lepo sam napisao da od ove serije dubokih ciklona nema ništa. Ove zime smo imali jedan sneg i povremeno, mestimično, pahuljanje. Snega bi bilo da je onaj prvi ciklon povukao još hladniji vazduh, i da je nastala manja pauza pre novog ciklona. A mi nismo imali ništa od toga.
Čak i kiša kilavi, sve po 2, 3, 5 mm. Nikako da bude konkretnijih padavina (osim juga, jugozapada Srbije). Naravno, kiša nam nije potrebna u velikim količinama, ali samo kažem da je vreme kao u Velikoj Britaniji. Od svih onih ciklona dobiju par milimetara vodenog taloga i orkanski vetar. Profitiraju samo navetrene strane planina.
Dakle, pre intenzivnijeg zahlađenja uz stabilno vreme, u narednih sedam dana imaćemo kišicu. :-)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2015
« Odgovor #29 poslato: 01. Februar 2015. u 13:38 »
Dobro, do juče se kiša crtala i na zapadnom Balkanu, sve do Julijskih Alpa, pogotovo u srijedu i četvrtak. Danas je sinoptička situacija toliko korigovana da bi zapadni Balkan dobio snijeg, a mi hladnu kišu. Šta ako se ciklon pomjeri još 100km ka jugoistoku, pa bude i kod nas snijega? Vjerovatno su i na hrvatskom meteo-forumu juče kukali zbog kišetine koja se crta, a danas se raduju zbog snijega. Tako je to u ovakvim situacijama, nijanse odlučuju, nikad se tu ne zna.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2015
« Odgovor #30 poslato: 01. Februar 2015. u 13:38 »
jeste,  stvari stoje vrlo lose po nas,  ali dok ne dodjemo na dan-dva, kako ti kazes, do 5. Februara ima jos vremena,  i tek kad u utorak i posle poslednjeg GFS-ovog izlaza uvece vidim slicne karte ovim danasnjim onda cu prestati da gajim i to malo optimizma koji sada imam :)

EDIT: Milose, tako je, ti si jedan od iskusnijih clanova foruma, hvala sto razbijas ovaj pesimizam :)

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Februar 2015
« Odgovor #31 poslato: 01. Februar 2015. u 13:42 »
@Ciklon
Ok, ali ja sam i dalje sumnjičav u te globalne modele i njihovu preciznost. Čak i mnogo precizniji WRF model promašuje za stotinak km (i to u terminu +6h) . Evo i slika pa ako grešim, ispravite me.
Sat slika


WRF karta



Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2015
« Odgovor #32 poslato: 01. Februar 2015. u 13:50 »
^^ Oblačnost na satelitskim snimcima otprilike odgovara položaju ciklona na 700-300mb, nikako u prizemlju što je prikazano na ovoj karti.

Milose, tako je, ti si jedan od iskusnijih clanova foruma, hvala sto razbijas ovaj pesimizam :)

Nema tu pesimizma i optimizma, mi smo prije svega ljubitelji meteorologije i treba da uživamo u svim vremenskim prilikama. Sama činjenica da je ova situacija tako teška za preciznu prognozu je čini zanimljivom, i zato se i razvila ova interesantna diskusija na forumu. E sad, što se tiče snijega, ja bih zaista volio da padne jer ga nije bilo puno ove zime. Ali i da ne padne, bože moj, biće ga neki drugi put, nije smak svijeta. Ja bih jedino volio da naredna epizoda prođe sa što manje kiše, kako bismo izbjegli nove poplave.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Februar 2015
« Odgovor #33 poslato: 01. Februar 2015. u 13:59 »
Ok, Miloše hvala na objašnjenju ... a jel postoji onda neka WRF karta koja realnije odslikava stanje sa sat snimke ?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2015
« Odgovor #34 poslato: 01. Februar 2015. u 14:11 »
^^ Ako hoćeš da provjeriš tačnost prognoze WRF-a, imaš na ovom sajtu http://wx.hamweather.com/maps/currents/pressure/eur.html
prikaz trenutnog stanja prizemnog pritiska, koje se jako dobro uklapa sa WRF-ovom kartom što si okačio:



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2015
« Odgovor #35 poslato: 01. Februar 2015. u 14:55 »
@Milosh
Slazem se, iako nema snega,  ima sta da se prati, i zanimljiv period je pred nama u svakom slucaju. Samo kazem, kao sto si i ti rekao, da ipak to nista nije sigurno za 5-6. Februar, jer se u svakom izlazu ti cikloni pomeraju po malo, kao sto si i sam rekao, ni zapadu Balkana juce nije crtan sneg,  a danas je to dosta drugacije,  naravno da treba i komentarisati,  i diskutovati o izlazima,  ali mislim da nema potrebe za nekim razocarenjima vec sad, posto je to primetno u komentarima, na to sam mislio kad sam spomenuo pesimizam :)

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Februar 2015
« Odgovor #36 poslato: 01. Februar 2015. u 15:34 »
I ja se slazem sa,Miloshom i sa Mile94, moje misljenje je da ciklon dosta se pomera te tamo te ovamo, tako da tek 5 ili 6 februara bicemo na kolko toliko jasnijem putu ciklona, trebamo uzeti u obzir daje, GFS poveco padavine od 7 pa nadalje, a daih upredhodnim izlazima nije ni bilo, a zatim jutrosnji EC, crta za 10 polarni vazduh sto nijedan nije model predvideo a takodje imamo jedan jak ciklon iznad zapadne  Rusije, tacnije vise prema Evropi naklonjen, od toga ciklona bice prouzrokovan sekudarni ciklon u Egejsom moru koji se krece ka jugozapadu i severu samim time smatram da bi taj ciklon mogao da se popne nad Crnim morem i pocne se hraniti toplim vazduhom, to bi kod nas bio lep snegopad jel bi zaista povukao polarni vazduh iz Sibira, i sa AC iznad Britanije obezbedjivo nam duzi period zime na Balkanu samim time taj jaci efekat zime bi se nad Srbijom osetio u tom slucaju Hrvatska gubi bitku za zimu. E sad daleko je to ali kazem da modeli posle 9 vide jos jaci udar zime nego ovo oko 5 ili 6, jesu pomerili zimu ali su je i ojacali, i sa hladnocom a i padavinama samim time  potencijala je dosta i posle ovako dugog vremena mislim da nam se vec od 7 sprema ono glavno prava zima koja ce samo biti sve dublja i izrazenija. E kada se napuni Vlaska nizija sa hladnim vazduhom,  mozemo se moliti da se stvori jak ciklon u sredozemlju i time posto je i vreme, a i u tom periodu se i javlja verzija hladne kosave i po visini sto nam donosi samo sneg. :D
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2015
« Odgovor #37 poslato: 01. Februar 2015. u 15:54 »
Lepo je to sto je aktivnost na forumu bas zavidna,ali ljudi to vam ne daje za prao da pisete ovde sve i svasta.

Mi dosta gledamo kroz prste,ali neka granica mora da postoji.Posle kad se budemo prisecali svega ovoga bice skroz konfizno i nerazumno.

Vreme je tako kakvo je.Za zelje,ocekivanja i negodovanje imamo temu "meteo chat".

ON:
Svi modeli drze za sutra prolazni talas sneznih padavina juznije od Kragujevca.Valjda ce iz toga uspeti napokon da zabeli,jer se daje oko solidnih -6 na 850Hpa.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2015
« Odgovor #38 poslato: 01. Februar 2015. u 22:38 »
EC veceras daje znatno vise temperature za period od 4. do 6. februara nego sto je to cinio prethodnih dana.
Ciklon ima nepovoljniji polozaj po nas pa otuda tako visoke temperature koje ce prelaziti 10C.
GFS je takav razvoj video dosta pre EC ali je onda u poslednjem izlazu spustio temperaturu. Sada su zamenili mesta.
Stvarno im se nista ne zna...

Edit: Kakav ce to snegopad biti u zapadnim delovima Hrvatske, Zagreb i Varazdin mogu dobiti preko pola metra snega.  :o
Kao i pre dve zime(12/13) ciklon ce ih zatrpati snegom dok ga mi necemo ni videti.
« Poslednja izmena: 01. Februar 2015. u 23:22 ciklon »

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Februar 2015
« Odgovor #39 poslato: 01. Februar 2015. u 23:26 »
Polude GFS veceras sa padavinama za naredni vikend. Naravno vecina padavina je u tecnom stanju. Sva sreca pa je to samo jedan izlaz  :-\ ,,Ce da poginemo u vodu brate mili ,,