Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2015  (Pročitano 72511 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2015
« Odgovor #80 poslato: 04. Februar 2015. u 00:06 »
dokazano je da moze, ali sta dovodi do tolikih razlika izmedju 850mb i 2m? Evo konkrentno za subotu u poslednja dva izlaza GFS je na 2m podigao temperaturu za citava 4 stepena, jutrosnji izlaz je crtao +2, barem u Vojvodini, a vecerasnji +5-6, dok je temperatura na visini manje-vise ostala nepromenjena
Evo kako bi to izgledalo po novom GFS-u, jos povecane padavine, ali i temperatura


Evo temperature na 2m za subotu

850mb:

850mb:
« Poslednja izmena: 04. Februar 2015. u 00:42 Mile94 »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2015
« Odgovor #81 poslato: 04. Februar 2015. u 00:18 »
Znači eto nama pljuskova snega.  :bang:

Ne vidim nigde logiku tako visokih temperatura u nedelju recimo, pogotovo što će biti oblačno sa padavinama. Inače vetar u prizemlju će duvati pojačan severozapadni, znači vazduh velikom brzinom ide kroz Panonsku niziju iz Mađarske gde je debeli minus, a temperatura neće da padne ispod nule. To je ravnica, brisan prostor, nema fena tako da mi nije mi uopšte jasno. Još se hladan vazduh podvlači pod topao. Trebalo bi u prizemlju prvo da stigne zahlađenje, a ne obrnuto.
Ali eto ovakve situacije pokazuju da nešto propuštam.
Verovatno modeli uzimaju u obzir golo tlo i izračivanje toplote iz istog, dok je u Mađarskoj tada tlo prekriveno snežnim pokrivačem.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Februar 2015
« Odgovor #82 poslato: 04. Februar 2015. u 00:24 »
Aj neka mi neko objasni kako je moguće da na 850mb bude -10, a na 2m +2. Iskreno ne znam da li sam to ikada video?  :neznam:

Te situacije nisu retke kada postoji veliki vertikalni gradijent temperature, naročito uz pojačan vetar:
nemam sada vremena da "iskopam" neke primere kada je bilo baš kako ti spominješ tj. oko -10 ili -11C na 850hPa a u prizemlju je temperatura bila iznad nule (ali u pitanju uglavnom nisu bili dani sa potpuno oblačnim vremenom a naročito ne sa bitnim padavinama -obično su dani sa sunčanim intervalima i mogućim veoma kratkotrajnim pljuskovima snega tokom kojih temp. kratkotrajno, značajno opadne).
Doduše trenutno nisam video da GFS daje +2C u danu sa -10C na 850hPa -u nedelju daje +2C ali uz -8C na 850hPa a u ponedeljak daje oko -2C uz -10C na 850hPa. (ako samo dobro video, priznajem da sam na brzinu pogledao gotove mape umesto da sam otvorim GFS grb2 fajl i vidim raw model data kako obicno radim).

Prema ovome što GFS18z "vidi" sasvim je realno očekivati sneg u BGu i NSu uz temp. ipak ispod nule ali bez detaljne analize i nekih drugih modela svakako ne mogu da tvrdim da je sneg u nedelju "100% siguran".

@Joe:
Joe, davno sam ti "obećao" sneg za 6. februar ali vreme je izgleda rešilo da me "zezne" ali verujem da prihvataš sneg (da sada ne "ureknem", jer EC je uglavnom suv tj. daje jedva 1mm za NS) i sa dan-dva zakašnjenja  ;)

Svakako da ima uticaja i visina na kojoj se "nalazi" nivo 850hPa, u nedelju je Geop.height oko 1380m a u pon. 1420m (područje od BGa do NSa) a uz veći GPHT i pojačan vetar razlika između T850hPa i T2m (za mesta na npr. 100mnv) može da bude još drastičnija: bilo je situacija sa -14C na 850hPa i 0C u prizemlju (izrazito veliki vertikalni gradijent temperature).

Nije ista situacija ali verujem da je mnogima sasvim logično da je npr. u proleće (da ne uzmem leto i najduže dane krajem juna) uz +10C na 850hPa i jugozapadni vetar temperatura u zapadnoj Srbiji +25C (leti je u sličnoj situaciji razlika između T850hPa i T2m u mestima ispod 200mnv i po 17 stepeni C) ali nekako se za zimu (sa kratkim danima, mada februar više nije "prekratak" što se toga tiče) smatra da uz -10C na 850hPa temp. u prizemlju "mora" da bude negativna.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2015
« Odgovor #83 poslato: 04. Februar 2015. u 00:25 »
Obično ne analiziram detaljno neki izlaz modela dok ne uđe u 72h, ali evo uradiću to sa poslednjim izlazom GFS-a sa meteogram za Beograd, s obzirom da je izlaz jako sličan kao 12Z. Fokusiraću se samo na period subota-ponedjeljak:



Subota je pretopla za snijeg po ovom izlazu iako hladnoće na 850mb ne fali, jednostavno ostao bi zarobljen topliji vazduh od ranije, a vidi se da tu nema nikakve advekcije u prizemnom sloju, a ni značajnijih padavina. Onda ide nedjelja koja sve ljepše izgleda. Prodor hladnog vazduha uz jače padavine bi stigao u noći između subote i nedjelje i onda sasvim lijepih 10-ak cm snijega na negativnoj temperaturi u nedjelju i još eventualnih par cm u ponedjeljak. Ako mene kao snjegoljupca pitate, da li bih volio da se tako nešto ostvari, potpisao bih odmah, pa neka stigne proljeće par dana poslije toga. :)
Naravno, ovo je samo jedan izlaz, ali rastu šanse za scenario nalik ovome, s tim što su i subota i ponedjeljak dva dana koji imaju dosta potencijala za sada.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2015
« Odgovor #84 poslato: 04. Februar 2015. u 00:44 »
Evo, za nedelju temperatura na 2m:

850mb:

Akumulirane padavine za 6 sati, za nedelju do 12h:

I zatim za drugi deo dana, do 18h:
« Poslednja izmena: 04. Februar 2015. u 00:55 Mile94 »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2015
« Odgovor #85 poslato: 04. Februar 2015. u 00:59 »


Evo da se pridružim Milošu. Ovo gore je meteogram za Novi Sad. Sve to lepo izgleda i crta oko 10cm snega.

Svetlo plavo je razlog zašto toliko kukam zbog temperature na 2m. Kada bi pad temperature po visini pratio i pad temperaturepo svim slojevima, to bi bio sneg  i oko 20cm.

Malo da se ispravim. Kako jurne vetar iz Mađarske tako i zahladi, problem je što recimo u subotu gotovo da nema vetra u prizemlju i samim tim, kao što reče Miloš topao vazduh ostaje zarobljen.

I evo šta imamo. Hm vrlo zanimljivo. Svuda okolo minus, samo mi kuburimo.



@Profiamater
Joj neka padne pa makar i 15. februara ali samo da padne solidan sneg. Veoma mi je bitno, veruj mi, imam dobre razloge zašto sam toliko zagrizao.  ;)


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2015
« Odgovor #86 poslato: 04. Februar 2015. u 07:29 »
GFS00Z presusio za nedelju, barem za moj kraj, polako se priklanja EC-u sto se tice vikenda.

Po ovome bi samo u petak bilo kisurine, i onda u nedelju jedva i 1mm snega.

Sto se tice pocetka sledece nedelje, GFS crta formiranje ciklona u Jonskom moru, a EC mnogo zapadnije, u Jadranu, s tim sto ciklon brzo ode na istok i mi ostanemo pod uticajem anticiklona. Kada bi se barem taj ciklon fofmirao severnije nego sto ga  EC crta sada...
Jako slicna kolicina padavina i kod EC-a:
« Poslednja izmena: 04. Februar 2015. u 09:27 Mile94 »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2015
« Odgovor #87 poslato: 04. Februar 2015. u 08:46 »
Uh, baš je presušio GFS jutros za nedjelju i ponedjeljak, onih 10-ak mm su se pretvorili u svega 2-3mm, a EC je ostao na svojih 2-3mm. Ima još dosta vremena do nedjelje, ali ako se nastavi ovaj trend, moglo bi to da bude samo suvo zahlađenje.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Februar 2015
« Odgovor #88 poslato: 04. Februar 2015. u 08:47 »
Po WRF-u možda se i zabeli na istoku Srbije već u petak 06 Februara uveče, će vidimo. Eh kada bi se temperatura na 2m što brže spustila već tokom dana umesto ove kišetine imali bi smo sneg i to baš fin snegopad. Trebalo bi da ova solidna košava što se crta za 06 postavi stvari na svoje mesto, obori T u prizemlju i donese sneg umesto kišetine.  ;D Uzdam se u ovaj scenario.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2015
« Odgovor #89 poslato: 04. Februar 2015. u 09:08 »
Mikane temperatura u prizemlju i neće biti neki problem, da li će biti snega više zavisi od temeprature u slojevima po visini.
U svakom slučaju postoje šanse za sneg u petak predveče na Istoku Srbije.

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Februar 2015
« Odgovor #90 poslato: 04. Februar 2015. u 09:20 »
Mikane temperatura u prizemlju i neće biti neki problem, da li će biti snega više zavisi od temeprature u slojevima po visini.
U svakom slučaju postoje šanse za sneg u petak predveče na Istoku Srbije.

Kako sad to? Pa rekoše u prethodnim postovima da hladnoće po visini ima to jest da će je biti i da je glavni problem T u prizemlju za petak i subotu.  :neznam:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2015
« Odgovor #91 poslato: 04. Februar 2015. u 09:30 »
Hladniji vazduh sa severozapada stiže tek u drugom delu dana. Kod nas na istoku će biti hladnijih slojeva i pre toga ali mislim da neće imati uslova za sneg dok ne pristigne pomoć iz EU. ;)





Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Februar 2015
« Odgovor #92 poslato: 04. Februar 2015. u 09:53 »
Uh, braćo moja mila, teško ćemo mi ovde videt neke fajde ako čekamo na tu vremensku pomoć iz EU  :oboze: šalim se malo  :lmao: .... da ne idem dalje u off samo da dodam da je jutrošnji YR.no uveo deeeeeebeo minus i suvomrazicu od 09.02 i stvarno će biti šteta ako se bar malkice nekih 10ak cm ne zabeli pre tog perioda

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2015
« Odgovor #93 poslato: 04. Februar 2015. u 11:09 »
Novi GFS malo spustio temperature za subotu, sad samo za juzni banat crta od 2-4 stepena, a u svim ostalim krajevima od 0 do 2 stepena, ali znacajnijih padavina ne bi bilo. Dok se za nedelju crtaju padavine, na severu nesto manje, tako da bi krajem dana na severu padavine i prestale. Padavina bi bilo i u ponedeljak, narocito na zapadu ali i u ostalim krajevima Srbije osim u Vojvodini.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Februar 2015
« Odgovor #94 poslato: 04. Februar 2015. u 11:22 »
Mozemo da gledamo u karte i da analiziramo dok nam oci ne pobele ali nema snega pa nema. Bar da se nastavi trend smanjivanja padavina jer ova kisa nikome ne treba. Bar posle ociklciklona da dodje prolece da nas ova zima vise ne muci.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Februar 2015
« Odgovor #95 poslato: 04. Februar 2015. u 11:26 »
Zadovoljili bismo se mi i "mrvicama" od ovog ciklona (5-10 cm snega), ali nekako i te mrvice pokušavaju na sve načine da nas zaobiđu. :-\ 
« Poslednja izmena: 04. Februar 2015. u 12:48 Srks »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2015
« Odgovor #96 poslato: 04. Februar 2015. u 11:33 »
Samo nemoj suvu ledaru...

EC bas tanak,jedva 2-3mm za nedelju i ponedeljak.GFS opet nesto bolji.Generalno ta situacija deluje da bi najvise padavina dala centralnom pojasu zemlje.Oblacnost se nabija prvo sa severa,a zatim prodor naglo usporava,pa bi ta oblacnost sve do ponedeljka tu mogla da daje padavine.

Ovo za petak je bas steta sto nemamo neka strujanja u prizemlju,mada i dalje mozda negde uz izotermiju bude pahulja usled jakih padavina.Na visini ce biti jacih strujanja sa istoka,da ih ima u niziji ona bi bukvalno odradila "posao" i navukla hladnocu koja istovremeno probija tamo i donjim tokom Dunava.

I EC je uveo te konkretnije padavine za petak.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Februar 2015
« Odgovor #97 poslato: 04. Februar 2015. u 11:59 »
Sta nam rade modeli :)

Nisam siguran ali mislim da i veceras moze biti po koja pahulja , nije ni sad toliko toplo a radar dobro izgleda :)

Za dalje je dosta konfuzna situacija .

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2015
« Odgovor #98 poslato: 04. Februar 2015. u 11:59 »

Da, evo vetar po slojevima u atmosferi za petak, dobro bi bilo kad bismo imali strujanja u prizemlju kao na visini ali jednostavno nam ne ide ove zime :)

A sto se tice snega za veceras i u toku noci, prvenstveno je moguc u severnim i istocnim krajevima Srbije, mada koliko vidim temperature nigde nisu nesto previsoke, moglo bi biti nesto snega ali slaba vajda od tog snega, i ako bude padao, sta nam znaci na sutrasnje otopljenje i najavljenu kisurinu za petak.

I evo, po poslednjem izlazu GFS-a, radi poredjenja strujanja prognozirana za vikend:

U subotu jako slabo u prizemlju, i cim se pojaca i u prizemlju vetar tada dolazi i do pada temperature.

Ne valja,  ne valja:

Doduse, moglo bi tu biti susnezice i snega u petak uvece, noc na subotu i u subotu pre podne na temperaturama od 2-3 stepena i nekom minusu izmedju - 4 i -8 kasnije na visini ali od toga nema nista osim bljuzgavice. I onda u nedelju neke simbolicne padavine, neko rece, zadovoljili bismo se i mrvicama, ovo sto se crta su bas, bas mrvice :)
« Poslednja izmena: 04. Februar 2015. u 12:38 Mile94 »

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Februar 2015
« Odgovor #99 poslato: 04. Februar 2015. u 12:37 »
Za petak ne bih komentarisao,jer lako moze biti samo kise , a moze se desiti da negde bude i vlaznog snega...

Ja bih prokomentarisao da Ec po svom meteogramu za Ivanjicu  daje preko 13 mm snega na dobrom minusu u nedelju i ponedeljak,sto je ipak koliko toliko nesto,za razliku od ostatka zemlje gde daje uglavnom mizerne padavine...

Sta da se radi ove zime nas bas nece,ali 2012 i  2009 kada su kod nas bili ogromni snegovi u Hrvatskoj nije bilo nekog snega,jednostavno takvo smo podrucuje da jako tesko cela bivsa Jugoslavija moze dobiti obilan sneg,ili se ciklon postavi kako odgovara istocnoj bosni i Srbiji,a ako ne pada kisa i Makedoniji i Crnoj Gori ,ili se ciklon postavi kako odgovara zapadnoj bosni,hrvatskoj i Sloveniji