Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Mart 2015.  (Pročitano 76114 puta)

Van mreže Stefoo

  • **
  • Poruke: 562
  • Starost: 29
  • Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #20 poslato: 02. Mart 2015. u 10:40 »
Ohhh, Banjalukoo!
Ne znam što se ovoliko šale sa mnom.  :)

„ Vjetrovi su moji prijatelji, oluje moje radosti, sunceva zega moja naslada, mukla studena jutra moji najsvecaniji casovi.”
I. A.

http://www.youtube.com/watch?v=GhLZRizkZ_M&sns=fb

Van mreže ivanb

  • *
  • Poruke: 186
  • Lokacija: Arilje
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #21 poslato: 02. Mart 2015. u 10:59 »
@Mikan74
Jeste to znatna količina padavina, ali ugroženiji je zapad, jugozapad Srbije i Republika Srpska, gde je i u maju 2014. bilo najviše poplava. Da ne licitiram količinama padavina jer ima varijacija u modelima, ali trenutno je izvesno da će u navedenim krajevima biti više padavina nego na istoku.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #22 poslato: 02. Mart 2015. u 11:03 »
Mikan74 gde nalazis ovaj meteogram i ovo za sneg? hteo bi ja to za Nish da vidim...

@ Bart

Ta karta je na sajtu http://www1.wetter3.de/

Ne postoji za gradove nego samo ovako kako je postavio Mikan :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #23 poslato: 02. Mart 2015. u 11:09 »
aca asceric ja mislim za meteogram kako da napravim za nish a ovo za sneg znam da nema za gradove. Ipak hvala ti i za ovu kartu sa snegom :)

Van mreže ivanb

  • *
  • Poruke: 186
  • Lokacija: Arilje
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #24 poslato: 02. Mart 2015. u 11:13 »
@ Bart

Ta karta je na sajtu http://www1.wetter3.de/

Ne postoji za gradove nego samo ovako kako je postavio Mikan :)

GFS meteogram nalaziš na http://ready.arl.noaa.gov/READYcmet.php. Koordinate za Niš u decimalnom obliku su 43.32 i 21.89.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #25 poslato: 02. Mart 2015. u 11:23 »
ivanb to je ono sto sam pitao. Hvala :D

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #26 poslato: 02. Mart 2015. u 11:33 »
Eto koliko će malo faliti za ogroman sneg. Na kraju će se u nižim krajevima ispadati obilna kiša. Naravno, ima vremena da se popravi to, ali opet...

Evo kako GFS vidi razvoj situacije kod mene:


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #27 poslato: 02. Mart 2015. u 11:51 »
Nije ovo toliko alarmantna situacija za poplave kao što pričate. Gotovo je izvjesno da će u svim predjelima iznad 500mnv. pasti čist snijeg i to ogroman snijeg. Ja vjerujem da će Avala do subote dobiti skoro metar snijega. Skoro sve bujične rijeke i potoci izviru u višim predjelima i čak i da bude dosta kiše u nižim predjelima neće toliko porasti vodostaji.
Ono što je dobro je što se ne crta neko naglo otopljenje poslije padavina, tako da neće doći do naglog topljenja snijega, jer bi to bila najveća opasnost za poplave.

Što se tiče nižih predjela, modeli za sada forsiraju varijantu u kojoj većina nižih predjela prolazi sa padavinama na granici kiše i snijega tokom većeg dijela perioda. Vidjeli smo u februaru da snijeg koji pada na +1°C koliko god jak intenzitet bio ne može dobro da napada. Ovom snijegu se mogu radovati samo oni koji su planirali da vikend provedu na nekoj od planina.

U Beogradu vrlo moguće da padne i 10-15cm do petka ujutru zvanično ali ne bi to ličilo na ništa.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #28 poslato: 02. Mart 2015. u 12:26 »
Kiša ili bljuzgavica- nema gore kombinacije.. Da je bar stepen,dva hladnije pa da uživamo u snegu,mada nisam bas ljubitelj ovih snegova na dan,dva :)
Viši predeli ce zasigurno imati idilu :D

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #29 poslato: 02. Mart 2015. u 12:51 »
Kakav front stize veceras. Bice tu svega i svacega i jakog vetra, jake kise i pljuskova. To stvarno treba ispratiti. Svi modeli daju obilne padavine, najmanje padavina u Negotinskoj krajni.

Neradujem se nikako oblinim padavinama u nastupajucem periodu. Kod mene bi u cetvrtak (ako se sve poklopi kako treba, a sve ide ka tome) kosava mogla da prepolovi padavine, nadam se da ce tako i biti.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #30 poslato: 02. Mart 2015. u 14:26 »
Ух шта рећи за четвртак,ја ћу тада бити кући где ће бити занимљивије него овде у Београду,нисам паметан,толико гранична ситуација,надам се да ће превагнути у корист снега.

Ова ситуација ме мало подсећа чини ми се на Март 2010,нисам уопште сигуран за датум,кренула је киша,да би негде пре поноћи преснежило,да је до ујутру нападало чак преко 40 центиметра снега,а температура је била и виша од 1 C.

Van mreže cikajowa

  • *
  • Poruke: 75
  • Lokacija: Ljubovija
    • DzoPhotography Tim
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #31 poslato: 02. Mart 2015. u 14:52 »
Pozdrav svima, moj prvi post ovde. Ja nisam meterolog,samo sam snegoljubac  :zima1
Pratim dugo ovaj forum, i ucim pomalo od vas iskusnih :)
Ovako kaze GFS za moje mesto, vi to bolje znate da citate,da li je vecina padavina u obliku snega,a da je mnogo mnogo je  ???
« Poslednja izmena: 02. Mart 2015. u 16:14 cikajowa »
Mi dosta razgovaramo, glasno se smejemo, mnogo radimo, malo spavamo, ali zato mnogo sanjamo :-)
Nekada smo kao rogovi u vreći, ali u ovome se slažemo- tri stvari odaju čoveka: njegove oči, njegovi prijatelji i njegove fotografije.
http://www.dzophotography.com


Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #32 poslato: 02. Mart 2015. u 14:55 »
Od veceras se saltamo na WRF pa cemo videti kako on mirise situaciju. Cini se opet standardna situacija gde ce kosutnjak i visi delovi grada imati temperaturu na oko -0.5C sto ce opet biti bljuzgavo, dok bi ostatak beograda imao +1C. Nesto slicno onom snegu pocetkom februara samo sa mnogo vise i duze padavina...

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #33 poslato: 02. Mart 2015. u 21:11 »
Opet slicna sitvacija kao prosli put,opet imamo balon toplog vazduha iznad Vojvodine......

http://prntscr.com/6bwfwz

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #34 poslato: 02. Mart 2015. u 22:08 »
WRF-NMM kaže u četvrtak obilna kiša u prijepodnevnim satima u nižim predjelima, temperature vidi slične kao GFS tuda između 3°C i 5°C uglavnom. Za četvrtak poslijepodne još nije izašao. EC je najhladniji, on daje za Beograd temperaturu od +1°C za vrijeme 90% padavina.
Mislio sam da idem nazad u četvrtak, ali sačekaću ipak da se malo smiri vrijeme. Čak i da bude nekog mokrog snijega, biće to u rangu nepogode.

Ne znam gdje je bio ovakav ciklon u januaru i februaru, zašto je moralo sve ovako naopako? :(


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #35 poslato: 02. Mart 2015. u 22:20 »
 ^^ Sećaš se nerealno visokih temperatura koje je davao GFS pred onaj sneg početkom februara? Tu se GFS baš obrukao. EC je daleko bolje prognozirao temperature. Nešto mislim da će tako biti i sada. Opet, i po EC-u će biti kritična temperatura u BG-u. Može vrlo lako da se desi da viši delovi grada značajno bolje prođu sa snežnim pokrivačem od nižih.




Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #36 poslato: 02. Mart 2015. u 22:21 »
Генерално су модели смањили количину падавина вечерас и подигли темературу,бар што се тиче мог краја,али има времена да се то још поправи,апсолутни хит ми је наш ВРФ-НММ који за четвртак у подне нацртао температуру од 8-9 C. :lool: Код GFS би на пример негде у то време требало да преснежи полако.

Van mreže ivanb

  • *
  • Poruke: 186
  • Lokacija: Arilje
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #37 poslato: 02. Mart 2015. u 22:54 »
Iako bi mi se sviđalo da padne obilniji sneg, nije loše što su modeli smanjili količinu padavina. Malo je preterano bilo 100+mm što je pre par izlaza za moj kraj prognozirao Gfs kao i EC dan ranije.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #38 poslato: 02. Mart 2015. u 23:30 »
Pozdrav svima, moj prvi post ovde. Ja nisam meterolog,samo sam snegoljubac  :zima1
Pratim dugo ovaj forum, i ucim pomalo od vas iskusnih :)
Dobro nam došao na forum cikajowa! :)
Ono što je sigurno jeste da nam slede obilije padavine ali pitanje je u kom će to obliku biti...? Barem 1/2 padavina bi bilo u obliku kiše na području celog grada a za 2/2 moguć vlažan sneg/susnežica u višim delovima grada u toku noći.
Čekamo WRF meteograme pa ćemo videti.

Van mreže Stefoo

  • **
  • Poruke: 562
  • Starost: 29
  • Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #39 poslato: 03. Mart 2015. u 01:03 »
Predivno izgleda: :) :) :)

„ Vjetrovi su moji prijatelji, oluje moje radosti, sunceva zega moja naslada, mukla studena jutra moji najsvecaniji casovi.”
I. A.

http://www.youtube.com/watch?v=GhLZRizkZ_M&sns=fb