Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Septembar 2015  (Pročitano 59631 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #60 poslato: 08. Septembar 2015. u 11:14 »
Napokon su svi modeli složni u padavine u većem delu Srbije od ovog ciklona u četvrtak.

Modeli uglavnom daju oko 30mm za ovde,mada me ne bi čudilo da bude i više,jer ovakav ciklon na svom putu od Afrike preko toplog mora je stvarno u stanju da primi ogromne količine vlage..

Ova ravnomerna,jesenja natapača je i više nego dobrodošla.

A pogle našeg WRF-NMM-a :o

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #61 poslato: 08. Septembar 2015. u 12:12 »
Verovatno ce i biti obilnih padavina, negde ce sigurno pasti i preko 100 mm, svi modeli daju obilne padavine.






Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #62 poslato: 08. Septembar 2015. u 12:24 »
 ^^ Sa kog su sajta ove prve dve karte?

Predeli koji nisu osetljivi na kosavu ce gotovo sigurno imati obilne padavine. Kod mene se crta takodje mnogo padavina, ali sve to uz jak severoistocni i istocni vetar, tako da mi to ne pije vodu uopste. Kolicina bi mogla biti prepolovljena, to isto vazi i za Bocetov kraj.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #63 poslato: 08. Septembar 2015. u 12:27 »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #64 poslato: 08. Septembar 2015. u 12:50 »
GFS ne daje uopšte puno padavina, pogotovo za sjever zemlje, prema poslednjem izlazu to bi bilo tek 3-4mm za Beograd ukupno. Mada znamo da GFS nije baš najbolji model za slojaste padavine, iako je za konvektivne možda i najbolji.
Evo ukupnih padavina prema 00Z izlazu, ovaj u 06Z je to prepolovio:



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #65 poslato: 08. Septembar 2015. u 13:35 »
Glavni GFS cas nacrta potop, cas ga ukine. Obilnih padavina ce, ako ne svugde, sasvim sigurno biti u juznijim krajevima Srbije. Mada bi bilo super da nas zalije i prekine susu u vecem delu Srbije.
Ako se pogledaju ostale karte, ciklon je veoma impresivan, svi parametri su idealni za stvaranje debelog sloja Ns oblaka iznad Srbije, nesto slicno kao maja prosle godine.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #66 poslato: 08. Septembar 2015. u 14:12 »
Predeli koji nisu osetljivi na kosavu ce gotovo sigurno imati obilne padavine. Kod mene se crta takodje mnogo padavina, ali sve to uz jak severoistocni i istocni vetar, tako da mi to ne pije vodu uopste. Kolicina bi mogla biti prepolovljena, to isto vazi i za Bocetov kraj.

Videćemo Sale, ja sam primetio da kad je uz pojačan istočni vetar  putanja ciklona sa istočnim elementima onda ovde skoro sigurno padavine izostaju, međutim kad oblačnost dolazi sa jugozapada ili juga padavine ne mare puno za vetar.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #67 poslato: 08. Septembar 2015. u 14:17 »
Evo sta vidi ECWMF za Nis... Samo jos da se ostvari :)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #68 poslato: 08. Septembar 2015. u 14:26 »
Заиста одавно се овако нешто није цртало, ово ме подсећа када се на приморју и у Подгорици на пример за један дан падне 100 + mm и стварно бих волео то да доживим и земља наравно дозива из све снаге кишу, а такође се овде за викенд одржава манифестација Купусијада, па баш нешто и нисам луд за овом кишом што се црта.

Наш WRF-NMM и овај италијански какав потоп цртају.  :selam: Очекујем да и GFS вечерас повећа падавине, мада прилично неозбиљно прогнозира овај циклон.

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #69 poslato: 08. Septembar 2015. u 15:47 »
Interesantan je ovaj ciklon, po ECMWF-u kod mene treba da padne oko 50 mm kise mozda bude i manje i vise samo da se to ostvari sto kaze Bart, to ja onako amaterski razmisljam neka me neko prepravi ako gresim, dosta je ciklon menjao putanju sto je vec dosta puta i pominjano.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #70 poslato: 08. Septembar 2015. u 18:20 »
Ja ne verujem u neke obilnije padavine, upravo što se modeli dosta dugo muče sa prognozom oko ovog ciklona a kad je tako po nekom nepisanom pravilu padne znatno manje kiše ili bude u pravu onaj model koji daje najmanje padavina, a i košava nam ne gine u četvrtak tako da ne očekujem ništa značajno ovde.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #71 poslato: 08. Septembar 2015. u 19:43 »
Povecao je gfs padavine ali ne toliko mnogo kao sto je na nasem i italijanskom wrf-u... Ja ne razumem sto bi kosava toliko uticala kada ovaj ciklon donosi padavine sa juga, razumem kad dolazi sa jugozapada i zapada ali sada se ne suceljavaju direktno kosava i padavine...Ja sam amater ali mi se cini veoma bitno sto bi prvo padavine (a i oblacnost verovatno) zahvatile jugoistocne delove Srbije i Bugarsku i prvo dosle do Vlaske nizije  i tako poremetile kosavu jer ona tu ne duva i ne bi ih poremetila... Mislim da je neko izbacio sliku da ce centar ciklona biti kod Albanije i tako mi se cini da bi kako se krecu oblaci u smeru suprotnom od smera kazaljke na satu da bi dosle kosavi iza ledja narodski receno...Ja ocekujem oko 20mm kise... Aj Boze pomozi da malo zemlja povrati vlagu :)

P.S. Ja sam amater ne zamerite ako nesto pogresim ili malo mastam, samo zelim kisu :)
« Poslednja izmena: 08. Septembar 2015. u 20:03 Bart »


Van mreže Darko-M.M

  • *
  • Poruke: 59
  • Lokacija: Mala.Mostanica-okolina Obrenovca-175m.n.v
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #72 poslato: 08. Septembar 2015. u 21:09 »
Rhmz izdao upozorenje na obilne padavine za cetvrtak i noc ka petku za centralne, juzne i istocne predele. Daaaaj Boze! :pop: :D

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #73 poslato: 08. Septembar 2015. u 21:11 »
Ja mislim da centrali delovi mogu dobiti najvise kise ovde kod mene teze zbog kosave , eventualno malo da pokvasi , i nisam nesto za kisu prijaju mi ovako prijatni dani :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #74 poslato: 08. Septembar 2015. u 21:19 »
Wrf nas kaze da kosava prestaje kod mene pre padavina a  i Istocna srbija bi dobro prosla....


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #75 poslato: 08. Septembar 2015. u 21:55 »
Po EC padavine krecu na jugu Srbije vec sutra popodne i predvece , primer dajem yr.no za Vranje:




Dakle EC vidi raniji dolazak ciklona.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #76 poslato: 08. Septembar 2015. u 22:15 »
Bice to sasvim solidne padavine za veci deo zemlje, ja ocekujem minimalno 10mm.
EC glavninu padavina predvidja za cetvrtak.

Da dodam i to da nas pocetkom sledece nedelje ocekuje osetan porast temperature i povratak u leto...

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #77 poslato: 09. Septembar 2015. u 00:39 »
Pa neki prosek padavina bi bio oko 30 l/m^2 što je i RHMZ izdao kao upozorenje za četvrtak.
U svakom slučaju kiša, zahlađenje i pojačan vetar nam ne gine.





« Poslednja izmena: 09. Septembar 2015. u 01:04 Miki »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #78 poslato: 09. Septembar 2015. u 07:50 »
Gfs ustalio padavine tu negde malo vise od 15mm za Nis... Ali kakvu bombu crta za predeo oko Djerdapske klisure i Sumadiju...

 i posle toga bi pala dobra kisa na krajnjem istoku...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #79 poslato: 09. Septembar 2015. u 09:54 »
Svi modeli su se slozili da ce ovde sutra biti obilne kise, minimum oko 30 mm, lokalno i znatno vise.



Zanimljivo je kako ce zbog istocnog vetra na navetrenim stranama biti jako obilnih padavina u istocnoj Srbiji. Nema modela koji ne daje velike padavine tom podrucju.





« Poslednja izmena: 09. Septembar 2015. u 10:17 zec »