Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2016.  (Pročitano 55051 puta)

Van mreže sabac

  • **
  • Poruke: 1.365
  • Starost: 34
  • Lokacija: Sabac
  • 2024
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #60 poslato: 14. Jun 2016. u 23:39 »
Moze pomoc za sabac, ima li kakvih uslova za oluje ili ne ? Cetvrtak,petak?
Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #61 poslato: 14. Jun 2016. u 23:57 »
Baš gledam i prosto ne verujem ... mnogo "boje, brojeva i linija" na kartama. Nisam previše stručan ali mi ovo deluje opasno. E sad, voleo bih da mi neko od iskusnijih članova objasni da li "nešto" može da pokvari ovakvu prognozu ako se i u narednim izlazima zadrže ovakvi parametri?

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #62 poslato: 15. Jun 2016. u 00:04 »
Meni je cudno sto nema padavina, a mislim i da mi juznije od ovoga tesko nesto da dobijemo nesto ozbljnije ma tesko nesto i da dobijemo, kako mi se cini sve je u jugozapadnoj struji... E da, slazem se sa Ljubisom ovo je za nekog strucnijeg da kaze vidjenje ove situacije, naravno niko nece to shvatiti da tako 100% ce biti, vec samo misljenje...Vidim da dikile kaze da nije video a i zec bas prati ovaj drugi deo nedelje i cini mi se ponedeljak duze vreme, to govori da je nesto sto se retko vidja...
Estofex za sutra tj. danas...
« Poslednja izmena: 15. Jun 2016. u 00:34 Bart »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #63 poslato: 15. Jun 2016. u 00:43 »
Džaba ne znam kakvi parametri u četvrtak, kad će nešto faliti da pokrene razvoje. Da li će tu biti neke inhibicije, manjak vlage u prizemnom sloju, inverzija ili nešto četvrto stvarno ne znam. Ali u oblati sa tim najjačim parametrima nema ni jednog jedinog mm padavina kod bilo kog modela. U toj situaciji treba otpisati ikakve razvoje, ukoliko modeli ostanu suvi.
Petak je sasvim druga priča, imamo hladni front koji će pokretati razvoje. Modeli daju malo padavina, ali i minimalne padavine na kartama su dovoljne za nezaustavljive eksplozije uz tako jake parametre. Petak baš "bode oči". Ja i dalje mislim da će se tu teško izroditi nešto konkretnije, mada šanse postoje. Ovo pričam samo na osnovu iskustva i osjećaja, ne na osnovu karata.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #64 poslato: 15. Jun 2016. u 00:51 »
Karte sam okacio cisto da imamo za arhivu. Ono sto fali je svakako vlaga u cetvrtak. Za petak se stanje popraclja, ali parametri u petak za centralne i istocne delove Hrvatske su jezivi. Tu ce se sve iygleda poklopiti, a mozda se sve prebaci i na delove Backe. Svakako zanimljiv period je pred nama.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #65 poslato: 15. Jun 2016. u 00:54 »
Sredinom dana sjeverna Bosna i Slavonija, ali kasno popodne i uveče se to lagano premješta ka Srbiji. Što više gledam, sve mi čudnije to izgleda. Parametri kakvih se ni Oklahoma ne bi postidjela. A nije sve to ni tako daleko, ušlo u 72h. A tek posle, vikend, početak naredne sedmice. Uh, moralo bi da se izrodi nešto iz svega toga, nisu modeli baš toliko neupotrebljivi. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #66 poslato: 15. Jun 2016. u 05:51 »
Ovo nikada nisam video od kada pratim modele:





Pogledajte tek tornado kompozitni parametar, ovo se retko viđa na teritoriji Evrope:


Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #67 poslato: 15. Jun 2016. u 05:56 »
Ali sto je najgore u celoj ovoj prici je to ako se i bude ostvarilo nesto od ovoga ljudi pojma nemaju da im se nesto ovako sprema. RHMZ ce kao i po obicaju ostati ogradjen. Pa ce posle biti kuku nama. Jaceg nevremena ce svakako biti lokalno. Ali kao sto rekoh mnogi ni ne slute sta moze da ih zadesi jer sve meteo kuce najavljuju pravo leto pocevsi od danas.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #68 poslato: 15. Jun 2016. u 06:14 »
 :O Cim videh 10ak postova  u prognozi,znao sam da se nesto debelo zaokrenulo. Kada vi koji pratite dugo godina- niste videli ovakve karte,sta dalje reci.Žalosno je sto kaže Ivke-ljudi pričaju o vrućinama a ne znaju sta se sprema -_- Ovi parametri deluju zastrašujuće. E sad da smo neka iole organizovanija država,pa da na vreme proglase alarme,obaveste ljude,spreme rakete u zonama izražene opasnosti. Tek kada se nesto desi mi reagujemo.Da nisam na forumu,očekivao bih leto i paklene vrućine počevši od danas..Ipak nije ovo daleko,48h

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #69 poslato: 15. Jun 2016. u 07:38 »
pošto je igra podignuta na viši nivo, a ja nisam high roller  :grin: zamolio bih iskusne članove, ako može neko, da da procenu:
- ukoliko zaista bude tornado, koja jačina bi bila? "samo" pijavica ili nešto čak i jače?!
- koji procenat dajete da se zaista tako nešto i ostvari? 50%? 80%?
- koji gradovi bi bili potencijalno na udaru?
- kad bi krenulo nevreme/ludilo tačno?
- kakav bi scenario trebalo da bude posle smirivanja nevremena? opet skok temperature ili maksimalno dnevno do 30C?

hvala unapred.
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #70 poslato: 15. Jun 2016. u 08:34 »
Meteogram za Beograd GFS 00Z, nije 68-ma ali izgleda da će biti varljivo leto.


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #71 poslato: 15. Jun 2016. u 08:45 »
 ^^ Baš gledam jutros ... a ja od 20-og idem na odmor ...  :facepalm:


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #72 poslato: 15. Jun 2016. u 09:52 »
Luđački izgleda ovo za petak, neverovatni parametri ! I što je najjače, lako bi moglo da se ostvari sada, jer kao što rekoše kolege, sada hladan front može dati potreban impuls. Subota seli jake parametre južnije, a posebno bi zanimljivo bilo izgleda na istoku.

A po GFS-u show program bi nastavio i u nedelju, ponedeljak i utorak, i to u celoj Srbiji, jedino bi verovatno CAPE malo smanjio kao i intenzitet smicanja. :O
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #73 poslato: 15. Jun 2016. u 10:50 »
Da malo vidimo i danasnji dan sta nudi... Nije nesto posebno ali nije los gfs sa padavinama, naravno konvektivne kad su broj ne znaci mnogo ali eto prvi put posle duze vreme vidim ima nesto i u Niskoj rupi  :)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #74 poslato: 15. Jun 2016. u 10:52 »
Današnji dan može doneti superćelije, uz solidnu energiju se poklapa i jako smicanje.

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 142
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #75 poslato: 15. Jun 2016. u 11:08 »


Ako ostanu ovakvi parametri mislim da ce subota noc biti vesela, Gfs daje padavine a i dosta visok Cape negde oko 1500 sto je za vecernje sate dovoljno.Nedelja ce takodje biti zanimljiva mozda bude i leval 3. videcemo.Parametri jesu strasni jos ako bi bilo vlage mislim da bi imali istorijsku oluju, modeli jos lutaju ali do petka ce se znati priblizna lokacija.

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 142
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #76 poslato: 15. Jun 2016. u 11:12 »


Evo za nedelju, sta reci Cape dobar, energije koliko hoces a i vlage.Ako ostane ovako Nedelja je sigurna u to sam ubedjen.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #77 poslato: 15. Jun 2016. u 11:55 »
Polako se sve to slabi, što je i bilo za očekivati. EC je suv ko barut za petak i mislim da su pored svih parametara male šanse da se nešto ozbiljnije tu pokrene. Po EC-u bismo prolazne nestabilnosti imali u nedjelju, pa onda opet od srijede, dok GFS daje šou program od nedjelje pa nadalje. Nema mi ničeg goreg nego kad se nešto odlaže i odlaže, bojim se da će se i to u nedjelju premjestiti za ponedjeljak, pa utorak i tako dalje. Modeli polako vraćaju i vrućine za narednu sedmicu, doduše ništa ekstremno kao u petak.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #78 poslato: 15. Jun 2016. u 12:06 »
Ako neka se smanjuje,nikome ni ne bi odgovaralo da se stvarno ostvarilo pogotovo ne severu srbije u petak. Slazem se da mnogi vole oluje i supercelije ali u takvoj meri... hehe. :worthy: :) Za sada ne verujem previse GFS,iz iskustva mislim da ce se vrucine ipak produziti tj vratiti na kartama.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #79 poslato: 15. Jun 2016. u 12:09 »
Pa jeste presušio za Bg, ali za Vojvodinu, posebno njen zapad i dalje ima nešto. Tu i jeste uostalom najveća šansa da bude nešto.

Za to nakon nedelje treba uzeti u obzir da je prosek EC-a malo istočniji od glavnog, bliskiji GFS-u. Trebalo bi ipak da se nađemo u toj južnoj struji ovog vrtloga u Jadranu, koja bi obezbeđivala dotok vlage na visini dovoljan za razvoje. Što se GFS ensembla tiče, oni su i više nego sigurni u taj scenario.

Mislim, i više je nego jasno da će razvoji u petak i subotu biti izolovani, ali mogu biti veoma veoma snažni. Za razvoje u široj oblasti svakako treba čekati period od nedelje..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*