Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Polarni vorteks (Polar vortex)  (Pročitano 83126 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #80 poslato: 05. Januar 2018. u 20:19 »
Pulsar hvala ti na ovom postu.  :tu:

Pratim ja stanje koliko god mogu i svakako ce biti reci o tome ovde. Ali pre toga treba "izgurati" trecu smenu nocas.  :D

Sutra pisem, ovoga puta sigurno. Da vidimo da li postoje naznake za nesto novo u daljem periodu, a Pulsar je vec dosta toga i napisao.  :)

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #81 poslato: 05. Januar 2018. u 20:55 »
A ne znam, danas nisam baš optimista. Evo uzmimo samo u obzir zonalni vjetar, odugovlači se smanjenje brzine, možda je to što se centar PV nalazi iznad prirodnog staništa Sjevernog pola, održava ugaone brzine  visokim.


A ovaj stacionarni pacifički talas nama ne donosi nikakve koristi, samo Americi, što je i do sada bio slučaj. AO vrlo loše prognoziran po ECMWF, GFS i nekako motanje oko neutralno do negativno, ako to ostane tako, šanse da PV troposfere ostane razbucan na udaljene vrtloge postaje teško, a to nam treba da stratosfera ne preuzme ulogu i postane kompaktan po cijeloj visini, prenos hladnoće strato-troposfera bi onda bio lakši.

Tako sam ja do sada razumio stvari i problematiku.

Ono što me muči, a možda je Mile na to nailazio, je problematika ozona. Ono što sam do sada vidio, a povezano je sa zagrijevanjem stratosfere, ne nužno za  SSW (jer ne mora uvijek samo on značiti poalrni napad na naše zemlje, zato ima drugih, plodonosnih, vrsta stratosferskih zagrijavanja). Na, priznajem par zima koje sam pregledao, za koje znam da su biel baš zime, ozona je bilo iznad prosjeka. Ove godine to nije slučaj, bar ne kada sam zadnji put gledao te parametre.

Zato sam tražio od forumaša da izdvoje hladne prodore, prodore sa obilnim snijegom, i kombinovane prodore, da napravimo neke statistike, ali nema nikakvog odziva, a ja nemam toliko vremena da pretražujem po internetu sve te podatke. Naime, spominjane su godine sa toplim januarom, a te godine imaju slične indexe kao ova godina. Statistika je lažna, znam, ali masa naučnih radova je takva.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #82 poslato: 11. Januar 2018. u 18:05 »
Evo malo optimizma, da i ovdje ostavim komentar.
Veza T-S-T (troposfera-stratosfera-troposfera) se blago nazire onako kako je voe zimoljupci, pa bi se zima mogla produžiti. Usporediti sa ovim postom:
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3873.msg245422.msg#245422
i sa ovim kartama:







Ima dosta parametara koji nisu na strani produžetka zime, o tome ako stignem kasnije, obimno je. Koliko sam kopao jedan od njih je i NAO koji često kao pozitivan izražava zdrav PV. Nadam se da će se još neko uključiti.
I dalje po ensima prisutno zagrijavanje.



Ako izazove SSW/MMW stvarno treba onda više pažnje posvjećivati MJO fazama 2 i 3 kao vezom sa  slabljenjima PV.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #83 poslato: 11. Januar 2018. u 18:20 »
Pulsar shvatio si da se ne razumem bas u tematiku ali volim da pitam... :) Nesto gledam danas za wave 2 i razumeo sam da je on pokazatelj  za visok vazdusni pritisak u evropi na visim sirinama... E sad gledao kartu  za 25.1. i ona pokazuje skoro sve plavo jer to znaci nistaod nekih zanimljivosti ili?


Izvor:
http://weatheriscool.com/index.php/stratospheric-forecast-1-wave2-500hpa-gfs/

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #84 poslato: 11. Januar 2018. u 21:05 »
Odgovorti ću onoliko koliko znam, ova oblast je tako velika i mlada a puna nepoznanica za naučnike.
Najbolje ti je da usporediš sliku Wave 2 sa stacionarnim talasom Wave 1 (Pacifički talas ili Majka talasa), on je dobro razvijen:


Wave 2 nam je potreban, povećava eliptičnost PV, deformiše ga, prenos toplote do stratosfere efektivniji, smanjuje se ugaona brzina PV, samim time se povećava trenje tako deformisanog PV po cijeloj vini stupca itd.
Uzima se 45-75°N  širine za praćenje, gdje i nastaju grebeni, pozitivne anomalije, prikazane tim slikama, u vertikalnom stupcu od donjih slojeva tropsofere do 1mb stratosfere.
Jako je bilo bitno održavanje što duže bloka nad Scadni/Euroazija, baš iz ovog razloga.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #85 poslato: 11. Januar 2018. u 22:18 »
Hvala Pulsar_  :tu:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #86 poslato: 13. Januar 2018. u 11:24 »

                                        FU Berlin & DWD

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #87 poslato: 20. Januar 2018. u 11:25 »
Nakon niza najava koje traju dvije sedmice da se smanji zonalni vjetar za daleki period, nakon jučerašnjeg izlaza kada je bila ova slika

Rekao sam dobra promjena radi uroka u šali više... kada ono dobijemo sa dva zadnja izlaza:

Ovo može nagovjestiti bolju postavku na kraju mjeseca i za početak februara u smislu nekih blokova koji bi spustili hladni zrak.
Što se PV tiče nije bajno, SSW teško izvodiv, a i vrijeme curi...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #88 poslato: 31. Januar 2018. u 20:05 »
Videh na komsijskom forumu pa da pitam lemija ako ima vreme da odg... Kakvo je ovo šamaranje Pv-a?  :grin:

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #89 poslato: 04. Februar 2018. u 11:52 »
Pogledajte prognozu za t10hpa na kartama gfs za period posle 60 sata pa nadalje. Ovo bi trebalo da se odrazi na niže slojeve u drugoj polovini meseca. možda neko ko zna da komentariše, mislim da je vrlo jako zagrevanje vrlo širokog pojasa

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #90 poslato: 06. Februar 2018. u 16:00 »
Zanimljiv tekst... Donekle se slaze sa mojim razmsjanjem koje sam iskreno bazirao samo na t100hpa karti...
https://www.aer.com/science-research/climate-weather/arctic-oscillation/

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #91 poslato: 09. Februar 2018. u 18:39 »
Da ostane zabelezeno kad smo doziveli da se ovo H pomerio od Aljaske i koliko ja shvatam to bi trebalo da postane Sibirac :)


Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #92 poslato: 09. Februar 2018. u 23:25 »
Zanimljiv je to  razvoj situacije. Taj kanadski vrtlog je poprilično duboke jezgre i nakon splita. Ipak II zakon termodinamike je jasan i vrijedi i ovdje. Predviđaju se temperature na 10mb blizu 0°C.  Netipično je dešavanje ovog zagrijavanja prema literaturi... Možda bi o tome bolje Mile, jer je pisao ranije o sličnim stvarima.

I dalje se ne zna precizno kako će reagovati troposfera. Naznake su sa ECMWF modelom da se od početka treće dekade pravi Scandi AC, NAO bi postepeno otišao iz + predznaka to znači aktivno Sredozemlje. Pitanje je  da li se može održati Scandi dugo... vidjet ćemo...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #93 poslato: 10. Februar 2018. u 10:37 »
Lepo objasnjeno i lepa grafika.. Citam ove poznatije ljude koji se bave ovom tematikom i cesto spomenu da ne znaju ili nemaju podatke da su se desila ovakva 2 zagrevanja...
https://twitter.com/twitter/statuses/962118691096731648
« Poslednja izmena: 10. Februar 2018. u 10:50 Bart »

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #94 poslato: 10. Februar 2018. u 12:49 »
Da. Evo da dodamo i ovaj link (za one koje vole učiti i dijeliti znanje, nesebično), fantastičanu analizu je narapvio  https://twitter.com/antmasiello/status/962079635172483072 Anthony, nevjerovatan je. Uvijek ima vremena za analize, popraćene slikama, bez prazne priče. Međutim, da bi se shvatile ove neke stvari treba dosta predznanja. Spominjao sam ovdje GWO i njegov uticaj, negdje u nekoj temi, on se može smatrati i uzrokom sa +AAM/+MT (kasne efekti 10-12 dana) na SSW.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #95 poslato: 11. Februar 2018. u 12:37 »
Evo braco skauti da ostane zabelezeno kako ce izgledati deoba stratosferskog polarnog vorteksa i dupli ssw...Meni je ovo bas  interesantno desavanje sto ste vec shvatili  :grin:, mozda 2 nedelje istocnog strujanja, nisam bas optimistican za NAO indeks citao sam da mu SST(sea surface t) anomalija ne dozvoljava da predje u minus ali da i to bi trebalo da se resi kasnije u mesecu... Ovaj ssw moze imati uticaj i na mart i gledam neke karte kazu kod nas temperatura za mart niza od proseka(a i za april), naravno ne shvatiti to toliko ozbiljno...
Steta sto Profi sada nije tu on bi ili nesto rekao ili dao neki nagovestaj na sta da obratimo paznju  :)

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #96 poslato: 11. Februar 2018. u 12:44 »
Kreće split PV na kanadski i sibirski dio, dvije sestre, lobo, režanj, kako god, nazivi za isto. Sibirski dio ide prema kanadskom koji ga apsorbira. Kanadski vortex ostaje poprilično jak po cijeloj vertikali, naročito pravi probleme za bolje organiziraniju zimsku situaciju na troposferi, svojom aktivnošću.





Teško je predvidjeti šta će se desiti sa njim, pa modeli daju dosta velike razlike. GFS je bio puno zimskiiji, ali od 00z više naginje k ECMWF modelu. EPS/ECMWF ne spušta niti NAO nisko niti AO. Negativan AO, znači vladanje grebena/anticiklona preko Sjevernog pola, što bi značilo razmontiravanje jezgre hladnog zraka i njegovo "curenje" prema srednjim geografskim širinama.
NAO negativan znači stvaranje grebena/anticiklona preko Sjevernog Atlantika, Grenland-Scandi-Rusija jer je to slijed događaja hlađenja ruskog/sibirskog sektora i "negativnih" istočnih zonalnih vjertova (inače je "prirodan" smjer zapad). Istovremeno takvo stanje ostavlja snižen geopotencijal po Sredozemlju. ECMWF/EPS vidi i dalje jak kanadski vrtlog i tako hrani islandski minimum i odugovlači bolju reakciju troposfere i to je problem. Čak su problematični i istočni zonalni vjetrovi po ECMWF-u koji više nemaju kontinuitet od 12.02, do 18.02, kada su bili prisutni ispod tropopauze- uspješna propagacija(širenje)  do troposfere, zbog toga je bilo i bolje raspoređeno polje višeg pritiska na relaciji Grenland-Scandi-Rusija. Današnji  EPS izlazi su lošiji onda i na troposferi.



 
Kasnije je opet vidljiva propagacija nakon zagrijavanja kanadskog vrtloga.

Evo kako to izgleda na 500hPa:
 
 GEFS daje preokret - NAO i -AO, ali pogledajmo EPS, kanadski vrtlog nije izmješten kao kod GEFS-a, uticaj Atlantika prisutan, manje pozitivnih geopotencijalnih anomalija preko kruga Sjevernog pola:



Ovo je samo trenutni pogled na stanje karata, bez ikakve prognoze, jer su modeli još podložni velikim promjenama zbog velikih dešavanja u stratosferi.

EDIT: Bart postavio karte dok sam pisao ;)
Napravio sam grešku na oznakama u gornjoj karti, hajd ne mogu sada popravljati.... :)

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #97 poslato: 11. Februar 2018. u 22:46 »
Po mnogo čemu je ovaj SSW jako zanimljiv, od velikih brzina zapadnih vjetra do možda rekordno visokih suprotnih smjerova, onda spada u rekorde prijenosa topline te hladne i duboke jezgre do PV splita i SSW.
Sve će to imati odraza na nepouzdanost modela, vrlo vjerovatno.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #98 poslato: 14. Februar 2018. u 20:05 »
Ovako braco skauti ovo su prognoze a one kazu da ce istocno strujanje mlazne struje na 10hpa potrajati do kraja meseca... Znamo sta to znaci uspostavljanje ac-eva tj blokova, samim tim i prodora hladnog vazduha e sad dal ce nam odgovarati ne zna se zavisi od pozicije i duzine zadrzavanja ac-a...
Zanimljivosti:
Neki slicni SSW-evi   ;)
1984. godine je bio 23.februara i 35 uzastopnih dana istocnog strujanja pa onda jedan dan zapadno pa opet jos 5 dana istocno strujanje i to nije bilo finalno vec se 20 dana kasnije odigralo finalno zagrevanje
2009. godine je bio 24. januara i istocno strujanje potrajalo 29 dana
2013. valjda 6. januara je imalo 20 dana istocnog strujanja mlazne struje...
Izvor: Zac Lawrence  :smartass:
« Poslednja izmena: 14. Februar 2018. u 20:26 Bart »

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #99 poslato: 07. Mart 2018. u 11:42 »
Hteo sam jos juce da postavim, ali zaboravih :grin:. Ljudi pogledajte koliko je juzno otisao jet stream u mnogim delovima severne polulopte. Ovo vise izgleda na tropski nego na polarni vortex. To su Indija i Tunis, bez nekog izdizanja AC grebena koji bi narusio i iztalasao struju.




Evo slika sa severnog pola mozda se bolje vidi, jer ima oznaceno gde je severni pol.
« Poslednja izmena: 07. Mart 2018. u 11:54 real madrid »