Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Novembar 2017  (Pročitano 64316 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #60 poslato: 11. Novembar 2017. u 10:07 »
Nakon brisanja zahlađenja na visini, red je došao i na brisanje padavina.

Šta reći, kakva sprdarija od promene. Nego, ne vredi se nervirati, tek je novembar.

Doduše, nizije će tu i najbolje da osete zahlađenje, zbog klina u prizemlju, ali planine pitanje je uopšte da li će i dobiti sneg. Tek iznad 1500m je u igri i to na krajnjem zapadu i jugozapadu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #61 poslato: 11. Novembar 2017. u 11:47 »
Ne znam da li mi se to samo čini ili je zaista tako da modeli nisu odavno bili ovoliko nestabilni po pitanju položaja i razvoja ciklona. Pritom ne mislim samo na ovaj ciklon, već i na poslednjih nekoliko.
Ne znam da li me sećanje vara, ali nešto se ne sećam da su se ranije dešavale ovako nagle promene i zaokreti dan-dva pred početak uticaja ciklona. Pogledati šta su pojedini modeli davali juče, a šta danas, to nisu mala pomeranja, već sasvim drugačije priče.
A navodno modeli napreduju, popravlja se rezolucija, popravlja se parametrizacija mikrofizičkih procesa...

Elem, EC u poslednjem izlazu ukinuo ikakve padavine, daje samo suvo i ne tako izraženo zahlađenje. Ja i dalje verujem da će ovo proći sa konkretnijim padavinama na širem području, ali modeli sa svojom neodlučnošću samo odmažu pri davanju ikakvih preciznijih prognoza. Možda je bolje opredeliti se i gledati samo jedan model, prikloniti se njemu i to je to. Makar je lakše pratiti neke tendencije u tom slučaju.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #62 poslato: 11. Novembar 2017. u 12:00 »
 ^^ Mozda nije do modela vec do mesta  ;)
Inace sledeca dva dana bice bas lepa i prijatna... A posle :mute:

Off: Tekst pesme Zeljka Samardzica:
U oktobru bice u novembru
u novembru bice u decembru
bice bolje sto me vise loze
meni gore biti ne moze
  :rofl:  :rotf:  :grin:

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #63 poslato: 11. Novembar 2017. u 13:24 »
^^ Mozda nije do modela vec do mesta  ;)
Inace sledeca dva dana bice bas lepa i prijatna... A posle :mute:

Off: Tekst pesme Zeljka Samardzica:
U oktobru bice u novembru
u novembru bice u decembru
bice bolje sto me vise loze
meni gore biti ne moze
  :rofl:  :rotf:  :grin:

Verovao ili ne, uze mi reč iz usta  :rofl:
u oktobru, biće u novembru, u novembru biće u decembru, januaru, februaru... nekad, negde, nešto.
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #64 poslato: 11. Novembar 2017. u 18:20 »
Čudo bi bilo da je ciklona krenula u našu korist. Iz godine u godinu vazda ista priča.
Ovo nek nam bude opomena za ubuduće, da ne stvaramo euforiju prije vremena.
Evo sada zadnjim izlazom GFS-a uopšte nema nule iznad većeg dijela BiH, sem sjeverozapadne gdje bi mali krak nulte izoterme mogao zahvatiti. Gledajući to, samo bi najviše planine mogle dobiti neki snijeg.
Po meni najveći gubitnik ove promjene je Sarajevo. Kakav bi samo snijeg mogao dobiti da je samo ostala ona prošla priča na modelima. UUfff...
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 597
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #65 poslato: 12. Novembar 2017. u 17:24 »
Može li neko da mi kaže da li je u sredu moguć kratkotrajan sneg ili bar susnežica u Valjevu,jer accuweather daje temperature od 3 do 5C tog dana... Hvala unapred drugari  :)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #66 poslato: 12. Novembar 2017. u 20:07 »
Јако су слабе шансе, а усудио бих се да кажем и никакве.

Без обзира што се прогнозира релативно ниска температура ваздуха у приземљу, која ће струјити ка нама из суседне БиХ када ветар окрене на западни правац, по висини ће нам фалити хладноће. Само неки виши предели би могли нешто да се овајде, све испод тога не.

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 597
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #67 poslato: 12. Novembar 2017. u 20:40 »
Јако су слабе шансе, а усудио бих се да кажем и никакве.

Без обзира што се прогнозира релативно ниска температура ваздуха у приземљу, која ће струјити ка нама из суседне БиХ када ветар окрене на западни правац, по висини ће нам фалити хладноће. Само неки виши предели би могли нешто да се овајде, све испод тога не.
Hvala ti puno Joco,posto sam jedan od snegoljubaca pa me zanimalo da li ima "vajde" cekati do kasno u noc ne bih li video pahulje slucajno,ali izgleda nista od toga.  :(   :D

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #68 poslato: 12. Novembar 2017. u 22:00 »
Novi EC nešto hladniji nego u prethodnom izlazu....i pojačao je malo padavine za utorak i sredu..:)

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #69 poslato: 12. Novembar 2017. u 22:14 »
Nisam gledao za Srbiju, ali kod mene je i GFS bolji sa snijegom, daleko bolji. Snijeg u ovom dijelu BiH 30-50cm, meni super i doljnja granica.
A i ostale modele koje pratim, a rade sa visokom rezolucijom, su također poboljšali padavine i produžili ih.
Listovi su već otišli zahvaljujući prohladnim danima i jutrima, tako da ne bi bilo neke štete na drveću.
Mislim da ne treba padati u očaj, šta se sve crta do kraja mjeseca, a sa bozirom da su dvije dobre ture snijega dobile planine do sada,  nije loše počelo.
Kiše treba svugdje, to što je palo ovih sedmica, najbolje se vidi koliko je dobro na izvorima, mislim da neki predjeli Srbije nisu sretni sa tim još.
Južni dio CG ima najavu jakih, zaista jakih padavina, što je za upozorenje.

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #70 poslato: 12. Novembar 2017. u 22:35 »
Opet se centar ciklona vraca u srednji Jadran..

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #71 poslato: 12. Novembar 2017. u 22:36 »
Još se to menja. Nije isključena pojava susnežice i u nižim krajevima Srbije utorak-sredu.


Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #72 poslato: 13. Novembar 2017. u 11:27 »
Još se to menja. Nije isključena pojava susnežice i u nižim krajevima Srbije utorak-sredu.

Temperatura na visini u okolini beograda ce biti 5C. Mozda zlatarski okrug i na planinama, ostalo samo kisa...

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 234
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #73 poslato: 13. Novembar 2017. u 12:57 »
Зависно од реализације, распореда и снаге предвиђених баричких система над Гренландом и Скандинавијом, за четири-пет дана креће први озбиљнији "контигент" хладног ваздуха са севера (северозапада). За значајније падавине, потребна је "сарадња" Средоземља.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #74 poslato: 13. Novembar 2017. u 14:26 »
Nece se moj kraj ovajditi od ovog ciklona. Sutra prakticno i da nema padavina dok je jos strujanje povoljno, mozda bude nesto sitno iz stratusne oblacnosti. U sredu i cetvrtak strujanje na visini okrece na izrazeno istocno sto uopste nije povoljno za padavine. Ali ono sto je najbitnije da se temperatura vraca u normalu i bice malo ispod 10C sutra i u sredu. Najvise kise od ovog ciklona trebalo bi da dobije zapad i jugozapad zemlje.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #75 poslato: 13. Novembar 2017. u 15:27 »
Зависно од реализације, распореда и снаге предвиђених баричких система над Гренландом и Скандинавијом, за четири-пет дана креће први озбиљнији "контигент" хладног ваздуха са севера (северозапада). За значајније падавине, потребна је "сарадња" Средоземља.
Mislim da niko to nece smeti da komentarise do 2 dana pre glavnog udara, zbog ovog cikona...  :grin: Evo kako po jutrosnjem ec-u izgleda... Posto od ovog ciklona nema skoro nista da pratimo pomalo to...  :)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #76 poslato: 13. Novembar 2017. u 19:53 »
Zanimljiva situacija po EC-u se nudi za nedelju. Iz ovoga bi ponegde bilo snega i u nizim krajevima, ciklon bi bio na idealnom mestu iznad Bugarske. Sve bi se poklopilo kako treba i hladnoca i padavine, gde ces bolje, ali opet su to daleki sati.


Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #77 poslato: 15. Novembar 2017. u 08:32 »
Evo ga i jutrosnji izlaz EC bogatiji od sinocnog izlaza, lepo se to drzi
Samo da ne isprai I ostane samo na kartama :)
Poslednji post je bio Saletov EC od pre 2 dana i jos se to drzi cak I bolje...pratimo :grin:


« Poslednja izmena: 15. Novembar 2017. u 10:02 Darko-Surdulica »

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #78 poslato: 16. Novembar 2017. u 01:18 »
Na RTS prognozi rekli do utorka ovako!

A Bogami meni se cini da mi sunca i preko utorka videti necemo...

Kao da smo u Engleskoj i Irskoj zimi ovih dana..rosulja, pa slaba kisa, pa obalcno  satima, danima... tu oko 4,5,6,7 C...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2017
« Odgovor #79 poslato: 16. Novembar 2017. u 15:27 »
Prva tačka razdora je subota. EC daje 10-ak mm dok je GFS tek na par mm (južniji krajevi).

Šteta što nema više padavina od ovoga između nedelje i ponedeljka, jer se snežna granica crta prilično nisko (po EC-u lokalno svega 300-400m nv).

E ali ponedeljak u drugom delu dana je zanimljiv. Crtaju se konvektivne padavine, jer je hladna vazdušna masa u severnoj struji nestabilna, pa eto uslova i za pljuskove snega između ostalog. Ni EC nije daleko od toga.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*