Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2017/2018  (Pročitano 109985 puta)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #240 poslato: 26. Januar 2018. u 21:15 »
Не знам чему толика негатива, слажем се да за онога ко воли снег и хладноћу ова зима за сад ужасна, али фебруар има шансу да се бар мало искупи.

EC просек за 192 сат показује да се север и исток Европе пуне хладноћом и да је она на на корак од нас и да је само потребна реакција Средоземља да коначно добијемо конкретнији снег.



За касније зависимо од понашања Атлантика, може се десити да хладноће буде одувана ако се не дај Боже успостави зонално струјање или да она остане над нашим подручјем знамо већ под којим условима.

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #241 poslato: 26. Januar 2018. u 21:22 »
Zato je GFS uveo +20C oko 4og februara...
Zaista smešnooo i neverovatno..

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.456
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #242 poslato: 26. Januar 2018. u 22:23 »
Prosek nije los za tako dalek period obecava, e sad sta ce biti ili nece to ne znamo


Edit: Vidim Medo vec ubacio taj termin...  :)

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #243 poslato: 28. Januar 2018. u 11:27 »
Očito da ove zime ne možemo bolje proći od 2 cm bljuzge i blata.



« Poslednja izmena: 28. Januar 2018. u 17:53 Mile94 »
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže zeljko

  • *
  • Poruke: 195
  • Lokacija: Železnik
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #244 poslato: 28. Januar 2018. u 12:02 »
Nije lose... za predele od Save i Dunava na jug. GFS 06z.  :zima

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #245 poslato: 28. Januar 2018. u 18:54 »
Ау какви брутални температурни енси GFS-a, нису били овако у "подруму" још од јануара прошле године и оне ледаре:



Видећемо шта ће рећи EC, његови енси у јутрошњем излазу су неупоредиво топлији.


Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #246 poslato: 28. Januar 2018. u 18:58 »
Volim kad kontrolni ode ovako ekstremno u odnosu na ostale. Takodje vecina ensa ga za sada prati a i nije tako dalek period. Mogao bi jednom i EC da se povinuje GEFS-u za divno cudo...

Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 103
  • Starost: 61
  • Lokacija: Beograd
Zima 2017/2018
« Odgovor #247 poslato: 28. Januar 2018. u 19:22 »
Zašto yr.no za taj period daje +12c?

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #248 poslato: 29. Januar 2018. u 00:07 »
Po mom skromnom mišljenju GFS 18z dosta realniji od predhodnika. Meni se čini da će ipak cikloni u severnom Atlantiku probiti blok i AC poslati ka nama.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #249 poslato: 01. Februar 2018. u 14:41 »
Ne bi bilo loše prekomentarisati poslednje izlaze GFS i ECMWF modela jer praktično vide jedno te isti scenario za duži period. S obzirom da su u pitanju dani prve dekade februara, prognozu treba isključivo orijentaciono uzeti u obzir kao jednu od mnogo mogućnosti. Najverovatnije se i neće ostvariti u potpunosti, međutim neka bude napisano čisto kako bi se stekao dojam važnosti troposferske visinske cirkulacije. Kako sam otvorio GFS i krenuo da vitlam sate,  duboka dolina se bukvalno ne miče iznad većeg dela Evrope. U isto vreme intenzivna ciklonska aktivnost na potezu od Kanade pa do Grenlanda, dok je iznad Skandinavije i severoistočno uglavnom stacioniran AC.



Polje strujanja u visokoj troposferi nam pokazuje jedan perzistentan režim kretanja, koji je i razlog navedene raspodele i kretanja baričkih sistema u prizemlju. U pitanju je "split flow blocking" odnosno na srpskom "podeljeno blokirajuće strujanje" koje se lako uoči ako se posmatra mlazna struja. Ona se deli na dva glavna izražena pravca, jedan prema severu a drugi prema jugu.





Roditeljski cikloni iz Kanade se kreću duž severne komponente mlazne struje ka severu Grenlanda. Na frontu roditelj ciklona, uglavnom u oblasti Velike Britanije, dolazi do formiranja dece ciklona (većinom otcepljeni visinski cikloni) koji se potom kreću duž južne komponente mlazne struje. Na taj način je formiran mehanizam stalnog obnavljanja doline levo od njene ose iznad Evrope. U oblasti grebena oko severne komponente mlazne struje dolazi do formiranja AC iznad Skandinavije, koji se u jednom trenutku odvaja od uniformne cirkulacije po visini. Ako se ostvari ovo, ostaje pitanje u kojoj meri će uticati na vreme kod nas. Od čestih toplih upada i kiše pa do mogućeg snega i premeštanja hladnoće sa zapada Evrope. Naravno time se treba baviti u temi februar, ovde pišemo grube procene mogućeg vremena.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #250 poslato: 01. Februar 2018. u 16:23 »
 ^^
Svaka cast Miki, jako lepo si ovo objasnio.  :tu:
Jeste da sam morao dva puta da procitam da bih bas sve shvatio.  :D

Ne mogu nesto da se setim da sam gledao na kartama polje ovako visokog vazdusnog pritiska iznad Skandinavija, na Severnom polu.
Ali koliko god karte da dosezu ova dolina se nikako ne spusta u pravcu koji nama odgovara a sa juga/jugoistoka nas konstantno pritiska toplota sa istocnog Sredozemlja i Egipta.
Ne mogu da verujem da nijedan izlaz ne daje mogucnost makar u kasnim satima povoljnog ciklona i dotoka hladnoce do nas.
Samo da se ne desi da nam u komsiluku bude sneg do kolena a kod nas kisetina, mislim da su januar ili februar 2013. bili bas takvi.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #251 poslato: 01. Februar 2018. u 17:54 »
Miki, još jednom čestitke i apel da češće pišeš.
Nisam pročitao onaj postavljen dokument o formiranju grebena/bloka kada je kanadska vrtložnost postavljena kao sada, pa ću možda u startu pogriješiti. Čitajući o PV, imam dojam da bi se i mogla formirati neka blok situacija, osa troposferskog PV mora biti povoljno postavljena, njegova snaga dovoljno slaba, da ne bi ludjeli zonski vjetrovi, te uticaj na subptropske AC koje imaju ENSO (El Nino, La nina ili neutralno), SST (temperatura Atlantika), MJO i GWO (globalna oscilacija vjetra).  Ukratko na http://www.weather.gov/media/grr/GLOM2015/Presentations/Marino_GWOSevereStorms.pdf
Još jednom, super analiza!  :tu:
 


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.456
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #252 poslato: 03. Februar 2018. u 21:14 »
Braco skauti i sestre skautkinje i ostalo pripadajuce clanstvo nesto se kuva u stratosferi deli se taj Pv... Ovo nam poslednja karta al realno ovo bi doslo posle 20. ako ne i 25....  Ne secam se al valjda treba bar 10ak dana da se to odrazi dole... E sad dal je kasno i dal ce uopste biti necega neka strucniji prokomentarisu ja vidim dobar potencijal al vidim i datum...





Izvor:http://www.atmos.albany.edu/student/hattard/realtime.php

Izvor:http://weatheriscool.com/

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #253 poslato: 04. Februar 2018. u 13:29 »
Dosta je razvijena diskusija o tome na crometeu, ali su ljudi razočarani sa dešavanjem do sada, tako da ima slabo uključenih.
Ne bih se sada ovdje ponavljao, možda su neke stvari sada i van konteksta sa obzirom na karte do tada kada je pisan post.
Ukratko na toj karti što je postavio Bart, Wave2 je razvijen po cijelum stupcu, to je dobro, vjerovanto bi imali bolje odražen atlatnski greben.
Možda se baš u ovoj temi nalazi onaj post o MJO fazama, AAM i ostalom... Neke stvari su krenule u našu korist, a te sam tamo bojao crveno.
Sredinom februara bi se trebale bolje uračunavati blok situacije u globalnim modelima zbog uticaja +AAM i MJO  7 faze visoke amplitude, tako da treba još pričekati na korekciju globalnih za daljnji period.
Praćenje ovih karata troposofere i stratosfere je super za učenje. Nemam vremena ovih dana, tako da bi bilo dobro da se još ljudi uključi u ovu temu.
Bart drži budnim forum, samo nastavi sa praćenjem!

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.456
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #254 poslato: 04. Februar 2018. u 14:26 »
Ja gledajuci karte na 10hpa i kod gfs-a  i kako zagrevanje potiskuje ka zapadu ovaj deo Pv-a imam utisak da bi se i Sibirac formirao i cikloni  u Sredozemlju...  Dobro okrece polarna na istok ali opet mi se ne svidja datum ali nije kasno jos uvek...Sa druge strane i po wave 2 imali bi blok na Atlantiku a cini mi se da bi i Kanadski vrtlog bio oteran zapadnije bar ja tako shvatam ovu plavu boju na 10hpa nad Severnom Amerikom... Definitivno najbolja i izuzetno zanimljiva situacija ove zime tamo gore a sta ce biti i gde i da li ce, ne znam mora prvo da dodjemo do tog datuma sto je na kartama...

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #255 poslato: 04. Februar 2018. u 14:42 »
Može se desiti svašta. Pisali smo na komšijskom forumu. Ipak, oprez, ne mora troposfera pratiti stanje stratosfere ni nakon SSW. Primjer, do sada smo imali česte napade PV na nivou troposfere gdje je bio i oslabljen,  ali je PV strato uglavnom bio jak sa produbljenom jezgrom i hladan, a konstantno nas je mučio NAO+. Ova dva zadnja spomenuta slučaja mogu praviti problem za zimske scenarije ne širem području sjeverne hemisfere, bar prema nekim tekstovima na tu temu. Zato trebamo biti oprezni i pored, vjerovatno, dobrog načina PV splita za nas.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #256 poslato: 04. Februar 2018. u 18:04 »
Pratim karte i od sutra se ukljucujem u diskusiju sigurno. Da me sada neko pita za misljenje ne bih imao ni jedan argument koji bih iskoristio u korist "dolasku proleca", jer zaista ne vidim nista sto bi naslutilo tako nesto. Druga polovina februara sve lepse i lepse izgleda za zimoljupce, naravno kroz razne parametre. Pisacu nesto vise mozda vec i veceras, ima dosta toga zanimljivog za komentarisanje.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.456
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #257 poslato: 04. Februar 2018. u 18:23 »
 ^^ Tako je Lemi prozbori koju da vidim da ne lutam u mraku  :)  Da li ce se kockice poklopiti ne znamo ali kao sto rece za prolece nema  argumenata, osim sto moze da se kaze da ako ga bude u ovom periodu da smo veliki baksuzi   ;)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Zima 2017/2018
« Odgovor #258 poslato: 04. Februar 2018. u 19:33 »
Ec deluje ok za sever i zapad opet,ali pitanje je hoce li -3,-4 po visini biti dovoljno za sneg :angry:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Zima 2017/2018
« Odgovor #259 poslato: 04. Februar 2018. u 19:59 »
Možemo mi da pričamo ovako ili onako, da kukamo, žalimo, da budemo pesimistični ili optimistični, ali realno, izlazi su jako daleko od proleća.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk