Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembar 2017  (Pročitano 68417 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #60 poslato: 02. Decembar 2017. u 12:18 »
Čuda čini ova nulta izoterma... krene na jug/istok večeras, pa se posle ponoći povlači, pa u drugom delu noći i ujutru ponovo krene, pa se sredinom dana povlači. :D

Upravo će najjači deo padavinske zone biti istočni krak, odnosno onaj koji će pratiti samu nultu izotermu nakon ponoći, pa do jutarnjih časova.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #61 poslato: 02. Decembar 2017. u 15:05 »
Za svoj kraj se plašim da bi mogao imati problema sa temperaturom. Uz dovoljno jak intenzitet padavina, temperatura bi trebala da se zakuca na 0.0°C i to bi onda bila prava idila  :whistling:

Crnogorski WRF crta samo kišu  :O velika je verovatnoća da neće biti u pravu tako da je ovo veliko razočarenje  :confused:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Nicisy

  • *
  • Poruke: 189
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #62 poslato: 02. Decembar 2017. u 15:50 »

A gledajte New Now


Jel se sabiraju svi stubići?  :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #63 poslato: 02. Decembar 2017. u 16:11 »
Jel se sabiraju svi stubići?  :D
Valjda je svaki treci stubic ukupna kolicna za taj trosatni period, znaci ne svi vec treci koji je najviši... Mislim da je ovo oko 13 ili 14mm ukupno...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Decembar 2017
« Odgovor #64 poslato: 02. Decembar 2017. u 17:08 »
Večeras definitivno očekujem prvi sneg i formiranje snežnog pokrivača već do ujutru. Izgleda de će Vojvodina odlično proći. Sobzirom na prognozu za naredne dane, već u ponedeljak, utorak očekujem otapanje snežnog pokrivača.

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk


Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #65 poslato: 02. Decembar 2017. u 17:13 »
I mi u Bačkoj smo stavljeni sa najmanje padavina ali nam je temp već na nuli i ne bi trebala rasti..tako da se sneg ne bi trebao topiti.. videćemo šta će biti na kraju.. :)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #66 poslato: 02. Decembar 2017. u 19:10 »
Nakon što su se u nedelju uveče mokre pahulje, vrlo "stidljivo", pojavile u nekim delovima Beograda (u 23h je na stanici na Vračaru zabeležena susnežica pa eto postoji "zvaničan trag" o tome) čini se realnim (ali daleko od toga da je to nešto "sigurno") da tokom vikenda bude svih vrsta padavina u Beogradu (gde šanse za sneg rastu od subote ka nedelji tj. bilo bi mi čudno da sneg, bez "primese" kiše, ne pada makar povremeno u nedelju). Gledajući samo poslednja 2 run-a GFSa tu postoji samo čista kiša (a i količina je vrlo mala) ali gledajući "širu sliku" mislim da postoje dobri uslovi za makar mokar, "težak" sneg u Beogradu -dakle ne suv sneg koji raduje "snegoljupce" ali ipak i šansa za prvi sneg u Beogradu (ono u nedelju kasno uveče ne mogu da nazovem prvim snegom -zato sam napisao "pojava prvih pahulja") je nešto što zaslužuje pažnju i pretpostavljam da će u narednim danima biti dosta komentara o tome (naročito ako neki modeli blago promene situaciju i možda postave stvari tako da u prognozi ne pišemo samo o hladnoj kiši ili susnežici).
Videćemo kako će se situacija razvijati, numerički modeli će najverovatnije menjati situaciju u narednim izlazima -ja neću ponovo da pišem o šansama za sneg u BGu tokom vikenda jer sam procenu dao na osnovu analize 00z modela i automatske prognoze, a verujem da ima mladih članova koji će detaljno da analiziraju situaciju (ja ih u tome podržavam uz mali savet da se "snegoljupci" ne nerviraju  ;) ako naredni "izlazi" nekih modela ne budu davali ono što bi oni voleli da vide za svoj grad/mesto).

U prognozi koju sam napisao 29.11. sam naveo da neću pisati nove prognoze i ostajem pri tom stavu kao i napomeni koju sam tada napisao a to je da su za ovakve situacije često modeli "bajati" 4-5 dana bolji od "svežih"/novih. Nisam gledao šta su numerički modeli 00z "davali" ali jedan od članova me je pitao šta mislim o jutrošnjem "RHMZ-ovom WRFu i CG WRFu". Zaista ne pratim te modele tj. WRF na sajtu RHMZa retko kada pogledam a "CG WRF" uopšte ne pratim i jedva nađoh link za taj model.
OK, vidim da "RHMZ WRF" daje tokom noći prvo kišu na +4C a potom sutra ujutru sneg uz temp. od +3 do +2C i da za sutra ne spušta temp. ispod +2C uz dnevnu temp. +4C a da za danas "daje" +6C.
To samo potvrđuje moj prethodni stav da su nekada "najsvežiji" modeli, ovaj put tzv. "visokorezolucijski", lošiji od globalnih numeričkih modela od pre 4-5 dana. Naravno, ja ne mogu da tvrdim da će 100% sutra padati sneg u Beogradu ali šanse za to su sasvim realne tj. ne bih ništa bitno menjao u odnosu na ono što sam napisao još 29.11. (ovo pišem a da uopšte nisam gledao današnje 06 i/ili 12z numeričke modele -niti ću to da pratim). Vredi napomenuti da dve automatske prognoze (koje dugo pratim, nisu javno dostupne) već danima "drže" sneg za BG uz temp. u "uzanom" intervalu od -0.4 do +0.6C tokom "glavnine" padavina (spomenute autom. prognoze su za danas imale Tmax 2.5 tj. 2.7C za Beograd, dakle bile su odlične -svakako nisu imale +6C) za područje Beograda gde će postojati razlika između nižih i viših delova grada (a u ovakvim situacija "jedan stepen menja sve"  ;)). Jedino gde su obe automatske prognoze pogrešile su padavine za danas do 19h: obe prognoze su imale 2mm ali padavina ipak nije bilo do 19h (što ne znači da ih neće biti kasnije, neke slabe su moguće vrlo brzo).
Što se tiče modela koga uopšte ne pratim tj. "CG WRFa" tu vidim samo čistu kišu za Beograd (ako sam uopšte upotrebio pravi link) ali su temp. niže nego kod RHMZ-WRFa.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #67 poslato: 02. Decembar 2017. u 19:17 »
Vredi napomenuti da dve automatske prognoze koje dugo pratim

Jedna od njih je, pretpostavljam, "weather&radar", a druga? Ako nije tajna naravno ...   :D

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #68 poslato: 03. Decembar 2017. u 16:49 »
Naredne padavine u našim krajevima slede u utorak i sredu. One su u vezi sa toplim frontom.

Biće slabe, količinski male, zastupljene pre svega u središnjem delu zemlje. U utorak će biti u obliku snega gotovo svuda, a ovaj drugi deo, tokom srede, u severnoj polovini zemlje i u vidu kiše jer će vetar sa severozapada doneti topliji vazduh koji dospeva nad centralni deo Evrope. U južnoj polovini zemlje, zbog izostanka vetra bi to bio sneg/ledena zrnca i tokom srede.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #69 poslato: 03. Decembar 2017. u 17:34 »
Daleko jeste ali i sledeći vikend ima dosta zimskog potencijala..

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #70 poslato: 05. Decembar 2017. u 11:41 »
Za danas nas wrf bio dobar nadam se i za sutra pa da ocekujem oko 5cm snega  :snowball:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #71 poslato: 05. Decembar 2017. u 11:46 »
Što se tiče fronta koji se najavljivao za noć na nedelju, situacija nije više tako čista.
EC je jutros ublažio front a sa izlazom 06z priključio se i ICON.
Naravno GFS-u najsporije dolazi iz du*etu u glavu!


Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #72 poslato: 06. Decembar 2017. u 15:13 »
Svega i svacega prema trenutnim izlazima ECMWF do 16.12


Van mreže zeljko

  • *
  • Poruke: 195
  • Lokacija: Železnik

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #74 poslato: 06. Decembar 2017. u 17:16 »
GFS istoku Slavonije daje 13°C u petak sredinom dana uz južne vjetrove.


Okretanje vjetra na sjeverne smjerove uz zahlađenje nam stiže u subotu ujutro uz kišu koja bi sredinom dana, s probojem 0°C po visini, postupno prelazila u susnježicu i snijeg uz stvaranje tanjeg pokrivača.
GFS nam daje 2-3 cm do nedjelje ujutro.
« Poslednja izmena: 06. Decembar 2017. u 17:56 Josip »

Van mreže sabac

  • **
  • Poruke: 1.365
  • Starost: 34
  • Lokacija: Sabac
  • 2024
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #75 poslato: 06. Decembar 2017. u 18:47 »
Svega i svacega prema trenutnim izlazima ECMWF do 16.12




Onda ce na Maglicu da pade jedno 3 metra snega :D :D :D
Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #76 poslato: 06. Decembar 2017. u 20:04 »
 ^^ ^^to su akomulirane padavine za deset dana, ali kako je naznaceno na mapi pod znakom pitanja, dakle, ne treba previshe reci sta to znaci....elem.. izvesno jace zahladjenje I ponovna pojava pahulja za vikend I u nizinima, modeli su bash nestabilni sto se tice temperaturnih razlika. za period petak -nedelja,pa zatim ponovo od ponedeljka uz ceste padavine,ja bih licno sacekao 48-mi sat, ili cak 24-ti sat,pre promene vremena,da vidimo gde smo. :morning:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #77 poslato: 06. Decembar 2017. u 21:58 »
to su akomulirane padavine za deset dana, ali kako je naznaceno na mapi pod znakom pitanja, dakle, ne treba previshe reci sta to znaci....

Da, svakako si u pravu da su to akumulirane padavine (koje daje ECMWF model) za period od čak 240h i samim tim to nije nešto što možemo da uzmemo kao "veoma izvesno" ali znak pitanja koji postoji ispod slike predstavlja simbol za "pomoć" i klikom na njega se dobija kratko objašnjenje o mapi i modelu (dakle ? ne znači da se smatra da je reč o nečemu nepouzdanom, iako nema ničeg sigurnog u prognozi za 10 dana -ali generalno isti znak pitanja postoji pored svake karte pa i one za prognozu za T2m za sat vremena unapred a to je nešto što je dosta pouzdano).
Nekoliko globalnih modela "vidi" sinoptičku situaciju u kojoj bi pojedini delovi Balkana mogli da imaju veoma/izrazito obilne padavine u nastupajućem periodu (tokom više dana, ne samo u jednom "naletu") počev od noći petak/sub. i u subotu (za jugozapad Balkana) pa potom u pon, ut. i sredu ...


                                              Copyright: weather.us

Ljubazan gospodin Joerg Kachelmann je omogućio da podaci (tj. meteo-karte; bilo bi previše  ;) da je postavio raw model data a i 98% posetilaca sajta verovatno ne bi znalo kako to da "otvori" i koristi) veoma skupog modela budu dostupni svima (na raspolaganju su zaista brojni parametri i različiti nivoi) pa molim članove da ispod slikica koje preuzimaju sa sajtove njegove dve kompanije, navedu odakle je nešto preuzeto (npr. kachelmannwetter.com ili weather.us). Hvala!  ;)

Molim članove foruma da makar sa slikica koje postavljaju ne "iseku" deo na kojem se vidi o kojem sajtu ili firmi/kompaniji je reč (nebitno da li je to kachelmann.de ili RHMZ, Severe Weather Europe, wetterzentrale.de, Weather Underground, sat24.com, WetterOnline...), ukoliko ih mrzi  ;) da to napišu ispod slike/mape. Hvala.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #78 poslato: 06. Decembar 2017. u 22:47 »
Bogami na prostoru BIH i na severu CG moze bniti probelma sa izlivanjima :confused: :(, kako sada stvari stoje...velike su to kolicine padavina...to moze da se odrazi i na nas, ponajvise na sliv Ibra i Lima...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #79 poslato: 07. Decembar 2017. u 09:19 »
Lepa i topla izgleda bice sledeca nedelja odje juznije, severnije od srede neka kisica... Kad vec nema snega neka bude toplije, manje se greje kuca :)
Niš