Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2018  (Pročitano 91677 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #100 poslato: 06. Februar 2018. u 20:12 »
Neobično mi  što pišem sam sa sobom ovde, obično je tu neko od kolega iz Paraćina ili Niša da se priključi... ali, kad sam malo bolje pogledao karte (a posebno nakon večerašnjeg EC-a), onda shvatam zašto ih nema. :grin:

Situacija koja obično bude bar jednom u toku zimske sezone, pa tako i ova godina nastavlja tradiciju. Dakle ciklon je na jugu Balkana, a greben anticiklona "stiska" i iz Panonske nizije i iz Vlaške nizije istovremeno.
U takvoj situaciji, karakteristična je padavinska rupa, posebno u oblasti oko doline Velike Morave, te donjeg toka južne Morave.
Padavine idu u nekoj južnoj, jugoistočnoj struji i na jugu najviše se "lepe" za istočne obronke Kopaonika i dalje dijagonalom ka severozapadu.

Rezultat, vetar u prizemlju:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2018
« Odgovor #101 poslato: 06. Februar 2018. u 20:19 »
Vidi tako nesto ec mada je ovo gruba karta...Pahulja ce verovatno biti ali bar danas mi ne izgleda da bi doslo do nekog sneznog pokrivaca... Ali ne brinite gfs u dalekim satima daje samo takvu Skandinavčinu...  :tu:


Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2018
« Odgovor #102 poslato: 06. Februar 2018. u 21:27 »
Em će biti temperatura u blagoj pozitivi, em će padavine biti slabe zbog pojačanog istočnog vetra.
Tako da će šanse za neki konkretniji sneg imati baš ti delovi koje je Kimi naveo.
Obično u ovakvim situacijama severna polovina Timočke krajine ima lep sneg, ali mislim da će ovog puta tamo biti problem temperatura.
Naravno planinski predeli neće imati taj problem, tako da će od Tupižnice preko Rtnja do Homolja lepo zabeleti.
Što se tiče Knjaževca, trte-mrte više trte nego mrte ...  :grin:



Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2018
« Odgovor #103 poslato: 06. Februar 2018. u 21:55 »
Što se tiče Knjaževca, trte-mrte više trte nego mrte ...  :grin:
Isto i za Paracin :laught: :rofl:

I nije mi tako krivo sto ce biti manje padavina. Da je u pitanju bila situacija u kojoj bi padao suv sneg na minusu, e onda bi vec kidao zivce, ovako mozemo da ostanemo suvi sto se mene tice, bolje bi bilo, nego vlazan sneg i bljuzga, nju sam vec gledao par puta ove zime i iskreno dojadila mi.

Od vikenda bi neko vreme temperature trebale biti u skladu sa kalendarom i oko prosecnih vrednosti, to je ono sto me raduje. A bilo bi dobro i zbog vegetacije i prirode da se ne probudi tako rano.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Februar 2018
« Odgovor #104 poslato: 06. Februar 2018. u 23:10 »
Svidja mi se tendencija pomeranja ciklona za vikend zapadno odnosno severno,pa je sada granica jakih padavina po Ecu do juga Beograda,a po Gfs cak do Novog Sada,pa bi I VSR makar video sneg,nadajmo se daljim poboljsanjima..
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #105 poslato: 07. Februar 2018. u 14:26 »
Splasnuo je  EC sa padavinama, i GFS ih malo južnije daje sada pa su se oba modela za moj kraj našla na oko 30mm. Moj kraj i jeste kandidat za najveće količine u ovakvim situacijama.

Onaj "efekat" pojačanog istočnog vetra koji bi isušivao dolinu Velike Morave i donji tok Južne Morave se malo ublažava reklo bi se.

Deo padavina svakako će otpasti na kišu koja bi obarala temperaturu, ali kasnije sa glavnicom padavina ide i advekcija hladnijeg vazduha na oko 700m nv pa onda više uz jake padavine ne bi trebalo biti problema:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #106 poslato: 07. Februar 2018. u 19:48 »
Nastavljaju sa smanjivanjem padavina i GFS i EC.... iako je ciklon sve jači i jači, u subotu po EC-u centar kod "čizme" 992Hpa.

Ko je tu lud a ko blesav...ili je prosto ova sezona takva da sve živo i neživo mora da se ublažava.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Februar 2018
« Odgovor #107 poslato: 07. Februar 2018. u 19:56 »
Sto je najgore sad crtaju i neki ciklon sledece nedelje koji bi i svaki pokusaj kontinentalne Ac da se suprotstavi Atlantiku bacio u vodu :D
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2018
« Odgovor #108 poslato: 08. Februar 2018. u 09:39 »
Sve u svemu čeka nas period od jedno nedelju dana sa tkaoreći graničnom situacijom što se tiče snežnih padavina.
Prvo za vikend, a izgleda da će i u toku sledeće nedelje biti prolaznih padavina na par stepeni iznad 0°C.
Biće tu verovatno uslova za manji snežni pokrivač i u nižim predelima.
Biće zanimljivo pratiti ali nema razloga za neka velika očekivanja što se tiče snega i zime.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #109 poslato: 08. Februar 2018. u 09:46 »
Upravo tako Boce.

A što se vikenda tiče, EC nastavlja nemilosrdno da devastira padavine. Sa nekih 40-ak mm smo spali jedva na 10-ak po jutrošnjem izlazu. GFS je još kudikamo bolji, daje oko 20mm.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #110 poslato: 08. Februar 2018. u 09:46 »
Mene fascinira GFS koji daje još 4 ciklona, nakon ovog koji će uticati na vreme kod nas.
EC vidi proleće u dalekim satima.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #111 poslato: 08. Februar 2018. u 17:03 »
GFS nastavlja da ublažava, sada je otprilike sličan EC-u. ::)

Nemamo sreću, ciklon koji se penje iz Afrike jeste odlično razvijen, ali kako se termin bliži ciklon sa Atlantika, kod Britanije, je sve bliži kopnu Evrope i svojim poljem strujanja nama remeti dotok vlage sa juga, te "prisiljava" spomenuti ciklon u Sredozemlju da se brže kreće dalje na istok...

Na kraju ozbiljnije padavine samo u podkopaoničkom kraju:

P.S za one koji priželjkuju sneg i u nižim predelima, na uštrp smanjenju padavina hladnije je na visini, pa će istog ipak biti, ali pre svega u spomenutoj oblasti koja će i imati najviše padavina.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #112 poslato: 09. Februar 2018. u 08:52 »
Vredi spomenuti 13. i 14. februar kada ima velikog potencijala da sledeći ciklon ipak donese malo snega i severu Srbije. Nije to bas nesto ni dalek termin.

« Poslednja izmena: 09. Februar 2018. u 09:05 Joe »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #113 poslato: 09. Februar 2018. u 12:12 »
GFS je forsirao, forsirao više padavina, u trenutku kada je sinoćnji EC sve sveo na svega 4-5mm (govoreći za moj kraj).

I evo, naterao je EC da pođe u njegovom smeru, odnosno da poveća padavine na 11-12mm.

GFS je čak blago nastavio da povećava padavine, naravno glavnina svakako ostaje za pokopaonički kraj:

Videćemo sada kako će to ići za niže predele, ali ako odmah krenu konkretnije padavine i brzo obore temperaturu mogao bi sasvim pristojan pokrivač da bude, jer je i glavnica padavina kroz veče/noć, kada je najlakša akumulacija. Takođe, valjalo bi i što manje vetra u prizemlju, da ne "meša" slojeve i omogući što izraženiju izotermiju.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #114 poslato: 09. Februar 2018. u 12:38 »
^^ Pretera ga GFS sa padavinama u poslednjem izlazu. On daje i za Beograd 10-ak mm, dok EC i gotovo svi drugi modeli ne daju ni merljive padavine. Sa druge strane, EC je relativno optimističan po pitanju snega u utorak i sredu već drugi izlaz za redom, dok GFS tu vidi tek nešto malo kišice. ICON je bliži EC-u, GEM GFS-u. Ono što mi bode oči je to da svi modeli i pored oblačnosti i padavina daju vrlo izražen dnevni hod temperature, npr. od 0°C ujutru do 6°C sredinom dana, pa opet 0°C uveče. Jeste da sunce već ima nekog uticaja na temperaturu i u oblačnim danima, ali baš tolikog... Evo primer da greše je jučerašnji dan koji je imao zacementiranih +3°C juče tokom celog dana, koji su uveče jedva skliznuli na +2°C.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #115 poslato: 09. Februar 2018. u 12:52 »
 ^^ ^^
Verovatno jeste preterao sa severnom granicom padavina, ali gledano za južnije od Kragujevca je definitivno istrajao GFS sa svojom količinom padavina, pa bi lako mogao da povuče ostatak ekipe za sobom da mu se još više priklone. I ensi EC-a takođe imaju opcije sa 20+ mm, ali i sa jedva 5-6mm, nekako se kod njega najviše lome koplja.

To sam i ja primetio Miloše. Sve to stoji da kalendar "odmiče", ali modeli baš pridodaju izgleda tome značaj. U redu u danima kada je vedro, odnosno sunčano.... ali u situacijama sa debelom oblačnošću, te padavinama, još uvek je rano za takve gradijente.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Februar 2018
« Odgovor #116 poslato: 09. Februar 2018. u 13:04 »
Видећемо шта ће бити, бар је занимљиво, требало би вечерас да се то реши, тако да не би требали да имамо неких недоумица.

И мени GFS даје у последњем излазу читава 22 mm, остали модели нису тако расположени, напротив.

Мада су скочили и енси GFS-а и вратили се на старо, говорим о падавинсим енсима.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #117 poslato: 09. Februar 2018. u 13:07 »
GFS crta dosta obilne padavine za utorak i sredu u Vojvodini. Siguran sam da nije februar da bi ovo bio čist sneg, ovako će biti povuci potegni sa temperaturom na 2m jer sunce već ima dosta veliku uticaj to je nesumljivo. Rekao bih da Slavonija može dobiti baš dobar snežni pokrivač, ali biće tu još sitnih pomeranja.

Naravno na ovo obraćam više pažnje jer mi se čini kao dosta ozbiljnije od ovoga za vikend za moj kraj, ali naravno ako bude padavina u Novom Sadu za vikend, a sada još ispada i da hoće, to će biti čist sneg.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #118 poslato: 09. Februar 2018. u 13:51 »
Bacio sam malo pogled i na ECMWF i GFS ensemble. Recimo, za ovaj prvi ciklon su ensembli GFS-a i EC-a slični i tu je u proseku nekih 1-2mm padavina za Beograd, dok nekih 70% varijanti daje uopšte merljive padavine. Jedino što kod GFS-a operativni izlaz odudara po pitanju padavina u pozitivnom smislu, dok kod EC-a odudara u negativnom smislu. Realnost je da se može očekivati nešto padavina u Beogradu u nedelju ujutru, ali teško više od 1-2mm. S obzirom na temperaturu od 0-1°C koju modeli daju u tim terminima, to će verovatno biti pahulje, ali intenzitet i temperatura nedovoljni da bi se zabelelo. Naravno, preokreti u modelima su mogući u naredna 24h, ali šanse da se Beograd zabeli u nedelju su svedene na teoriju. Dakle, i treći ciklon u nizu je otpisan kad je sneg u pitanju.
Kad je već sledeći (četvrti u nizu) ciklon u pitanju, tu je i dalje sve u igri (mada je jasno da neće pasti sneg na kraju, ali makar imamo šta da pratimo). Što se tiče ensambla, glavni izlaz EC-a je znatno bolji od proseka, pre svega po pitanju padavina, i nažalost nijedna od 50 varijanti ne daje snega koliko glavni izlaz. Što se tiče GFS-a, prosek je i padavinski i temperaturno povoljniji za evenutalni sneg od glavnog izlaza. Neke minimalne šanse i dalje postoje, ali s obzirom na dosadašnja dešavanja, nema mnogo razloga za optimizam. Da ne dužim više, jer sve što bih dalje napisao bi više bilo za temu Chat, nego prognoze. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #119 poslato: 09. Februar 2018. u 14:06 »
Lep presek Miloše.  :tu:


И мени GFS даје у последњем излазу читава 22 mm, остали модели нису тако расположени, напротив.



E živo me zanima hoće li ponovo biti padavinske rupe u tvom kraju, jer se u ovakvoj situaciji prošla dva puta ostvarivala. :grin: Dakle, strujanje okreće sa južnog na jugoistočno (kada je glavnica padavina), a zatim i istočno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*