Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Protivgradna zaštita  (Pročitano 177264 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #40 poslato: 04. Decembar 2007. u 14:04 »
Bilogora ne dobacuje nažalost do Beograda...Gledam Frušku goru,Samoš,Bukulju,Valjevo...

Može onda jedno konkretnije pitanje:visina i max odraz Cb-a koji je 11.8.2007. oko 19h prosao preko nekih delova Beograda i uslovio zanimljive formacije oblaka i grad?

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #41 poslato: 04. Decembar 2007. u 14:04 »
tako je COJA Bilogora pravi sliku iz zapreminskog scana
tj. radar skenira kopletnu kupu oko sebe
zatim operater bira nivo(visinu) na kojoj zeli sliku to je obicno visina na kojoj se najbolje nesto vidi odnosno pravi kompromis da se vidi sto vise
max odraz nemora biti na toj visini na kojoj operater pusta sliku ali uglavnom to je to
Refleksivnost se najbolje vidi iz vertikalnog preseka Cb kao i njegava prostorna raspodela

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #42 poslato: 04. Decembar 2007. u 15:21 »
za pavlovic
nazalost nema ovde podatke koji te interesuju a pravo da ti kazem nemogu ni da se setim tog datuma
i da je nesto posebno bio znacajan
ako nesto saznam javicu ti

Inace Bgd je veoma karkteristican po pitanju grada obzirom da je veliki naseljeni grad odbrana od grada je mnogo teza
tu je naravno i aerodrom Surcin koji dodatno otezava odbranu
tako da se odbrana od grada dramaticno komplikuje oko Beograda

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #43 poslato: 05. Decembar 2007. u 09:54 »
i kakve veze imaju te sine koje se inace zovu vodjice sa duzinom rakete
Evo jednog komentara, što se vođica (je l' tako?) tiče. Koliko se ja sećam iz vojske, odnos dužine cevi i kalibra određuje preciznost naoružanja. Ne znam tačno koje vrednosti se koriste, ali razmisli samo. Puška kalibra 7.62 mm ima cev od par desetina centimetara (nebitno koliko, recimo 30 cm). A vođice, šine, kako li već, po mojoj proceni iz COJINIH fotki nisu duže od recimo 2, 2.5 metara. Mislim da je i raketa recimo negde 20 cm širine (procenjujem prema fotkama). Sada računaj: puška ima odnos 7.62/300, a protivgradna raketa se ispaljuje iz uređaja odnosa kalibar/dužina 20/250. Manji odnos, po logici, daje veću preciznost, jer je projektil duže usmeren na svom putu.
Dobro, taj efekat uvlačenja u oblak mi nije jasan, jer koja to struja u oblaku može da uvuče raketu u sebe na taj način? Recimo da su strujanja u oblaku čak i 50 m/s (prema literaturi), a početna brzina rakete je negde reda veličine 300 m/s (po jednačini kosog hica pri elevaciji od 45 stepeni da dostigne nekih 7-8 km, da ne izvodim sada računicu u detalje - bitan jhe red veličine). Kolika je masa te rakete? 2-3 kg? Više? Manje? Izračunaj kinetičku energiju rakete pri ovim uslovima, količinu kretanja (impuls, to ti je masa x brzina) i reci mi kojom silom treba delovati na raketu da bi je skrenuo sa puta za recimo 2 km?
Uh, možda je ovo mnogo fizike, ali razmišljao sam na ovu temu juče u dobrom delu dana, pokušavajući sebi da razjasnim neke stvari.
A šta kažu Maratonci? Nešto otprilike ovako:
Milutin: Jesi li ti pucao iz pištolja?
Laki: Jesam.
Milutin: A gde si pucao?
Laki: Na svadbama.
Milutin: A u šta si pucao?
Laki: U vazduh.
Milutin: A jesi li pogodin vazduh?
 :lmao: :lmao: :lmao:
(Aksentije: Ubiće ga Bili k'o zeca  :lmao: :lmao: :lmao:)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #44 poslato: 05. Decembar 2007. u 13:10 »
Ok posto si lepo rekao da ti ova tema nije poznata(PGZ) onda mogu da shvatim tvoja dvoumljenja iz ove oblasti
Probacu da ti razjasnim neke od njih koliko mogu.

1. Sto se tice vodjica i duzine rakete to i netreba da te brine za to postoje balisticari i konstruktori.
Oni razmisljaju o tome i tvoje je samo da kada proizvodjac napravi raketu lepo odes na testiranje, ispali se par komada balisticari nacrtaju balisticku krivu i ako ona odgovara tvojim standardima ti je kupis ako ne onda dovidjenja.
Takodje se u laboratoriji zavoda proverava aktivnost reagensa koja takodje mora da ispuni tvoje standarde
2. Sto se tice preciznosti naravno da nemozes ovo da meris sa puskom 7.62 mm pa ona sluzi da nekog pogodis u srce, glavu ... velicna srca nije veca od sake coveka. Deo oblaka koji se gadja nije ni priblizno tako mali.
3. Sto se tice koja to struja moze da uvuce raketu u oblak. Pa nisi me bas razumeo. Oblak i netreba da povuce raketu vec AgJ koji raketa sagoreva iz kontejnera koji se nalazi na vrhu rakete. To je dim da budem prost.
Deo oblaka koji se zasejava je obicno u prednjem desnom delu ili nesto malo ispred oblaka jer se smatra da je tu njegova uzlazna struja dakle taj deo uopste nije mali recimo da je sirina oblaka 10km zona pojacane radarske refleksivnosti 5km  dobije da ti tu raketu treba da ubacis u neki prostor sirine 2,5x2,5 km naravno ovo sam odokativno rcunao to neide bas tako ali cisto da mozes da predpostavis. tako da to i nije bas tesko pogoditi
e sada zasto taj deo pa jedino ta uzlazna struja kojom se oblak da kazemo hrani moze da odvede reagens gde treba. Ta struja nije tacka koju gadjas vec prostor oblak uvuce gotovo sav reagens. Nazalost niskoristi ga uvek 100% rasipanja ima. Cak i kad se gadja nesto ispred oblaka znaci ispred granice samog oblaka nije greska ako oblak nailazi na taj deo takodje ce pokupiti reagens. To se recimo radi kod jako brzih prodora.

gadja se zuti deo
« Poslednja izmena: 05. Decembar 2007. u 13:36 petar_pan »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #45 poslato: 05. Decembar 2007. u 13:31 »
Mhm, aha, o je, da da.
Sada je malo jasnije  :idea: . Dakle, znao sam da ispaljivanje rakete nije ni nalik snajperu. Čak taj uređaj nema ni nišan. Mogao sam da pretpostavim.
Što se balističkih krivi tiče, je l' to ima veze sa jednačinom kosog hica? + otpor zazduha pri nekim default vrednostima za vazduh (pošto gustina vazduha nije baš toliko promenljiva, te se za ovakve potrebe može parametrisati)?
Objašnjenje je OK. Ali, budi jednostavan, a ne prost! Mislim, nisam ni mislio da si nepristojan, nemoj da me pogrešno shvatiš.
Računam da ćeš mi odgovoriti (ili COJA) ako budem imao još pitanja. Hvala ti i na ovome!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #46 poslato: 05. Decembar 2007. u 13:53 »
Imam ja jedno pitanje. Jel istina da radarski centar Samoš, možda i ostali imaju angažovane poljoprivrednike kojima RHMZ daje rakete i kada im iz radarskog centra narede oni ih ispaljuju???  :-\

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #47 poslato: 05. Decembar 2007. u 18:15 »
Tacno ti ljudi se zovu strelci rade honorarno za RHMZ
U Srbiji ih iima oko 3000  po 2 na jednu stanicu
Zasto oni jednostavno
obicno su stanice na njihovom zemljistu i na takvim mestima gde su one potrebne obicno nema nista drugo nego selo.
Ako mislis da je to mana varas se
Oni se ljudi toliko boje grada da su vrlo revnosni i prvenstveno razmisljaju da zastite svoju letinu tako da to uopste nie problem
Neces verovati da se javljaju kad im je nesto sumnjivo u po noci a da sistem PGZ jos nije podigao nivo pripravnosti
Oni su naravno obuceni od zvoda i obicno to rade jako dugi niz god.
RC Samos je mlad centar tako da tamo relativno krace rade

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #48 poslato: 05. Decembar 2007. u 18:54 »
Samo da nebude zabune ptprince
lanseri nemaju nisan ali imaju podesavanje po azimutu i elevaciji
Azimt i elevaciju odredjuje ekipa koja komanduje dejstvom tako da se ne senluci tek tako i puca bilo gde.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #49 poslato: 05. Decembar 2007. u 20:28 »
Inace Bgd je veoma karkteristican po pitanju grada obzirom da je veliki naseljeni grad odbrana od grada je mnogo teza
tu je naravno i aerodrom Surcin koji dodatno otezava odbranu
tako da se odbrana od grada dramaticno komplikuje oko Beograda

e da, čula sam to odavno, tj. pročitala negde, da je Surčin zabranio protivgradna dejstva... ali to mi nešto nije jasno: svaka metropola, kao i mnogi veći gradovi u svetu - imaju u svojoj blizini aerodrom! i šta? svi oni zabranjuju to gađanje u oblake?! ili je problem u ovdašnjoj slaboj tehnologiji...?!?

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #50 poslato: 05. Decembar 2007. u 20:50 »
Mhm, aha, o je, da da.
Sada je malo jasnije  :idea: . Dakle, znao sam da ispaljivanje rakete nije ni nalik snajperu. Čak taj uređaj nema ni nišan.

Gdje si ti pročitao da nema nišan ?

RC - prate oblak i daju upute ostalim raketarima kad da ispale i u kojem smjeru. npr. elevacija 60, azimut 240


Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #51 poslato: 05. Decembar 2007. u 20:51 »
Tacno ti ljudi se zovu strelci rade honorarno za RHMZ
U Srbiji ih iima oko 3000  po 2 na jednu stanicu
Zasto oni jednostavno
obicno su stanice na njihovom zemljistu i na takvim mestima gde su one potrebne obicno nema nista drugo nego selo.
Ako mislis da je to mana varas se
Oni se ljudi toliko boje grada da su vrlo revnosni i prvenstveno razmisljaju da zastite svoju letinu tako da to uopste nie problem
Neces verovati da se javljaju kad im je nesto sumnjivo u po noci a da sistem PGZ jos nije podigao nivo pripravnosti
Oni su naravno obuceni od zvoda i obicno to rade jako dugi niz god.
RC Samos je mlad centar tako da tamo relativno krace rade

tako slično je i u Hrvatskoj


Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #52 poslato: 05. Decembar 2007. u 20:52 »
pa ovako
Celokupni vazdusni saobracaj obavlja se po nekim kvadratima cela Evropa je izdeljena u okviru tih kvadrata postoje i standardne rute letenja
Mada postoji zabrana da avion pridje Cb Kontrola letenja zabranjuje dejstva u kvadratima koje bi eventualno mogle da zasmetaju avionu.
Da nekim slucajem nebi raketa pogodila avion
E kod aerodroma se stvar jos vise zakomplikuje zbog poletanja i sletanja aviona
Zakljucak je
Bez dozvole kontrole letenja nema dejstva na Cb
Da se ne ogresim o njih cesto oni razumeju probleme PGZ i ponekad su spremni skroz da skrenu neki avion zbog potreba PGZ-a
ponekad tog razumevanja i nema
a ponekad realno nemogu da urade nista jer jedino gde mogu da provuku avion (recimo izmedju dva Cb) je bas kvadrat koji je neophodan PGZ-u
Naravno sigurnost leta je bitnija i oni imaju prednost
Inace ove godine kada sam se vracao sa mora kruzili smo upravo zbog Cb koji je bio u blizini aerodroma, bila je noc i verujte mi extra izgleda kada iz aviona gledas Cb.(mogu misliti tek kako je danju)
« Poslednja izmena: 06. Decembar 2007. u 03:02 Stefano »

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #53 poslato: 05. Decembar 2007. u 21:46 »
pa ovako
Celokupni vazdusni saobracaj obavlja se po nekim kvadratima cela Evropa je izdeljena u okviru tih kvadrata postoje i standardne rute letenja
Mada postoji zabrana da avion pridje Cb Kontrola letenja zabranjuje dejstva u kvadratima koje bi eventualno mogle da zasmetaju avionu.
Da nekim slucajem nebi raketa pogodila avion
E kod aerodroma se stvar jos vise zakomplikuje zbog poletanja i sletanja aviona
Zakljucak je
Bez dozvole kontrole letenja nema dejstva na Cb
Da se ne ogresim o njih cesto oni razumeju probleme PGZ i ponekad su spremni skroz da skrenu neki avion zbog potreba PGZ-a
ponekad tog razumevanja i nema
a ponekad realno nemogu da urade nista jer jedino gde mogu da provuku avion (recimo izmedju dva Cb) je bas kvadrat koji je neophodan PGZ-u
Naravno sigurnost leta je bitnija i oni imaju prednost
Inace ove godine kada sam se vracao sa mora kruzili smo upravo zbog Cb koji je bio u blizini aerodroma, bila je noc i verujte mi extra izgleda kada iz aviona gledas Cb.(mogu misliti tek kako je danju)


ista situacija i kods nas, sve je podjeljeno u kvadrantima, kad kontrola leta dopusti pucanje onda se ispaljuje

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #54 poslato: 06. Decembar 2007. u 03:05 »
Citat
kruzili smo upravo zbog Cb koji je bio u blizini aerodroma, bila je noc i verujte mi extra izgleda kada iz aviona gledas Cb.(mogu misliti tek kako je danju)

Evo kako izgleda danju... let Beograd-Milano 12.8.2006







PS. @PetarPan... slucajno sam umesto da citiram tvoj post kliknuo na izmeni, pa zato ispod tvog posta pise "Poslednja izmena: danas u 03:02 Stefano", ali ne brini, nista nisam dirao...

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #55 poslato: 06. Decembar 2007. u 13:13 »
Evo jednog linka sa malo drugacijom metodom
http://www.weathermod.com/index.php

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #56 poslato: 06. Decembar 2007. u 13:16 »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #57 poslato: 06. Decembar 2007. u 13:53 »
Tacno ti ljudi se zovu strelci rade honorarno za RHMZ
U Srbiji ih iima oko 3000  po 2 na jednu stanicu
Zasto oni jednostavno
obicno su stanice na njihovom zemljistu i na takvim mestima gde su one potrebne obicno nema nista drugo nego selo.
Ako mislis da je to mana varas se
Oni se ljudi toliko boje grada da su vrlo revnosni i prvenstveno razmisljaju da zastite svoju letinu tako da to uopste nie problem
Neces verovati da se javljaju kad im je nesto sumnjivo u po noci a da sistem PGZ jos nije podigao nivo pripravnosti
Oni su naravno obuceni od zvoda i obicno to rade jako dugi niz god.
RC Samos je mlad centar tako da tamo relativno krace rade


Nisam mislio da je mana ali mi je bilo veoma zanimljivo. Čak im i zavidim. I verujem da dobro obavljaju svoj posao. Uvek ljudi najbolje rade posao ako imaju duplu korist,a najbolje kada to vole i zanima ih. Zato im i zavidim. Mogu ja honorarno da ispaljujem rakete sa krova moje zgrade?  ???

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #58 poslato: 06. Decembar 2007. u 13:56 »
:)
slusaj obzirom da sam nov ovde
i da vas uglavnom malo poznajem stekao sam utisak da bi vrlo lepo radili poslove u hmz
tako da ste ukrali moje simpatije
a sto se ispaljivanja raketa tice polako ko zna mozda se jednog dana i nadjes i hmz pa radis i neke malo ozbiljnije poslove od ispaljivanja raketa

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #59 poslato: 11. Maj 2009. u 21:15 »
Citiram PTPrince-a
Citat
Sa tranzicijom je odumiralo i to, tako da smo još mi u Srbiji poslednji koji su zadržali ovaj vid 'veštačkog uticaja na vreme'. Mnogo se više isplati širiti mreže za zaštitu kultura koje se gaje (kao na zapadu), ali PGZ je jedan užasno glomazan sistem koji se ne da tek tako izvaliti (ima i između redova).
Kazes da smo poslednji koji smo zadrzali ovaj vid "vestackog uticaja na vreme". Koji su trendovi sada na zapadu sto se toga tice, verujem da si ti (a verovatno i ostali u struci) upuceni u to?