Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)  (Pročitano 124625 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
ljudi koja konfuzija sa modelima  :-\
kao da GFS žuri ceo jedan dan ispred EC
« Poslednja izmena: 08. Januar 2009. u 20:46 Milosh »

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #1 poslato: 06. Januar 2009. u 21:50 »
Ja cu jos da razmislim dal da saljem prognozu!  :o  ::)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #2 poslato: 06. Januar 2009. u 21:52 »
Sad ćemo bar da vidimo ko se od takmičara oslanja na koji model.
Živo me zanima! Čak me više zanimaju prognoze ostalih takmičara nego samo ostvarenje.

Inače, ja sam poslao prognozu, jer sam se opredelio za jednu ponuđenu varijantu. Pa da vidimo.
Što bi Stradivari rekao, ovde je već faktor sreće jako bitan.

Srećno, kolege takmičari!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #3 poslato: 06. Januar 2009. u 22:21 »
Meteogrami sa GFS ulaznim podacima na sajtu HMZCG izmenili grešku i pomerili se za jedan dan kao što sam i pretpostavljao

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #4 poslato: 06. Januar 2009. u 22:36 »
sad vidim mail od Stradivarija koji preporučuje da ne koristimo meteograme na sajtu HMZCG zbog problema sa ulaznim podacima!!!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #5 poslato: 06. Januar 2009. u 22:51 »
U Ulcinju se već danima ne vrše satna mjerenja, kao ni brzina vjetra... Znači li to da se neće bodovati ni Tmax u Ulcinju, ni vjetar ? Šteta...
Ja još nisam sastavio prognozu, sad ću... Modeli su dosta približni kada su padavine u pitanju, ali ne i sa temperaturama...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #6 poslato: 06. Januar 2009. u 23:00 »
Satnja mjerenja se vrse, samo sto nisu skroz redovna...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #7 poslato: 06. Januar 2009. u 23:14 »
Satnja mjerenja se vrse, samo sto nisu skroz redovna...

Vrše se svaka tri sata (u 06,09,12,15 i 18UTC)... Šta ćemo ako Tmax bude baš u 14h ili 15h ? :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #8 poslato: 06. Januar 2009. u 23:16 »
a najprije ce bitti u 10h ili 11h ;)

Van mreže Stradivari

  • *
  • Poruke: 366
  • Lokacija: Podgorica
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #9 poslato: 06. Januar 2009. u 23:38 »
Vrsice se satna mjerenja, a vjetar kao parametar najvjerovatnije nece biti bodovan. Vi za svaki slucaj posaljite i prognozu ya vjetar.
Iskljucena je struja Solani, a stanica HMZ se napaja preko njihove trafo stanice.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #10 poslato: 06. Januar 2009. u 23:42 »
Hvala na informacijama, Stradivari. :) Ja još nisam poslao prognozu, ne da mi se nikako da je privedem kraju...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #11 poslato: 07. Januar 2009. u 00:13 »
ULC 7.2 / 1
BAR 10.7 / 2
KOL 0.8 / 2
Vje (U-B-K) 10
Tmin -4.5
SnZ 44


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm


Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #12 poslato: 07. Januar 2009. u 00:16 »
ULC 8.5 / 1
BAR 9.5 / 2
KOL 0.0 / 2
Vje (U-B-K) 9
Tmin -4.0
SnZ 46

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #13 poslato: 07. Januar 2009. u 00:18 »
ULC  8.5 / 1
BAR 11.5  / 1
KOL 1      / 1
Vje (U-B-K) 9
Tmin -6.5
SnZ 45

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #14 poslato: 07. Januar 2009. u 00:27 »
Evo, objavljene su prognoze... Po svim parametrima sam vrlo blizu prosjeka, osim kod Tmax za Ulcinj. Ja sam jedini tu stavio ispod 8C... Ljudi kao da uopšte nisu pratili kako se temperatura kretala u Ulcinju u zadnjih 10-ak dana... Obratite pažnju, današnja Tmax u Ulcinju je bila 6.9C, a u Baru 12.4C. Samo par takmičara je na taj detalj obratilo pažnju. Primijetio sam da su i Transmat, Ptprince i Anita išli po mojoj logici... Zvone, koji je pobijedio u prethodnom ciklusu, očekuje da će Ulcinj biti topliji od Bara... Mislim da još od septembra ili oktobra nije bilo dana u kom je Ulcinj topliji od Bara...
Vidjećemo kako će biti na kraju... Kakav sam baksuz, probiće neki fen sa Skadarskog jezera... :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #15 poslato: 07. Januar 2009. u 00:28 »
Ul 10.6  /  1
Ba 9.9   /  1
Ko -0.9  /  2
Vje.( ul+ba+ko)  8
Tmin. -3.1
SnZ  48

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #16 poslato: 07. Januar 2009. u 00:43 »
Jeste Milose, bice uspona i padova u ovom kolu... 

Ja sam dosta rizikovao (odudaram od drugih) ali i dalje stojim pri svojoj prognozi.
opet sam prognozirao manje padavina nego vecina...  samo se toga plasim.. 
Sto se tice Ulcinja, htio sam jos manje da stavim, ali sam racunao na vjetar koji moze da digne temperaturu...  Nevjerovatno koliko je hladan ovih dana ulcinj... cak je i snijeg padao... i bio je hladniji od Pg.

Zao mi je sto je Magician propustio kolo. Moj veliki rival! Odlicno je krenuo bio ove godine.  (mozda ce da padaju minusi, pa cak mozda i on profitira :) 

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #17 poslato: 07. Januar 2009. u 01:37 »
Evo, da se objavim i ja, u ovoj Božićnoj noći.

ULC 8.0 / 1
BAR 11.5 / 1
KOL -2.5 / 1
Vje (U-B-K) 8
Tmin -7.5
SnZ 42

Namerno sam zadržao svoje mišljenje pre ponoći o tome šta sam radio i zašto sam sastavio prognozu kakvu sam poslao.
Elem, svi modeli su bili naklonjeni jednoj priči, osim GFSa, koji je poznat po lupetaji. Dakle, odlučio sam se za scenario prodora sa padavinama 8-og u toku dana, a ne 7og tokom druge polovine dana. Ne tvrdim da će tako i biti. Videćemo u četvrtak. Samo sam više poverovao WRFu, ETA i UKMO modelu, pre nego GFSu.
S tim u vezi, snežni pokrivač ne bi trebalo da se poveća sa sadašnjih 44 cm. Malo sleganja, i eto ga na 42 cm. Po 1 cm na dan. Dovoljno. Tako se i dešavalo ovih dana.
Moram da priznam da me je najviše namučila Tmin. Jedan od mojih omiljenih parametara. Razlike u izlazima iz modela su stravične. Dok jedan scenario daje otopljenje skoro do nule na 850 mb, drugi daje oštar prodor hladnog vazduha i nenormalno niske temperature ispod -15 stepeni. Odlučio sam se za -7.5 i tipujem da će se to desiti u Pljevljima. Očekujem naoblačenje tek pred jutro, a inverzija će već biti formirana i teško rasturiva. U nekim ranijim varijantama sastavljanja prognoze razmišljao sam o višoj Tmin, ali Pljevlja umeju da iznenade sa ovakvim razvojem situacije. Dakle, idem na iznenađenje. Malo takmičara ima nižu Tmin od mene, tako da odudaram od proseka. Ali neću zaboraviti ono poslednje kolo u novembru kada su se skoro svi ispalili na Tmin.
Padavine? Eh, tu nije bilo mnogo dileme pošto sam se odlučio na scenario WRF-UKMO. Istina, mislio sam da sam poslao Kolašin na šifru 2, ali neka je ovako.
Što se tiče Tmax, i tu sam imao nedoumice, čak i kada sam konačno odabrao po meni verovatniji scenario. Bar mora biti topliji od Ulcinja, samo je pitanje koliko. Tu me je, verovali ili ne, namučio prodor u toku dana, koji treba da okrene vetar na sever i severoistok. Ti pravci vetra umeju da isforsiraju Bar sa Tmax, ali poslednji izlazi su davali prodor posle 12 UTC. Zato, odlučio sam se na gol-razliku od 3 i po stepena u korist Bara. Poslednjih dana je bilo i više, ali imamo toleranciju od po stepen i po sa svake strane (dakle, opseg od 3 stepena). Cenim da će Tmax biti pre 12 UTC, recimo oko 09-11 UTC. A onda, severac, zahlađenje itd.
Najviše me je iznenadilo to što su svi takmičari dali višu Tmax u Kolašinu od mene. Nekako cenim oblačno vreme, dakle, nema Sunca da podiže Tmax. Dalje, taj prodor treba da obori temperaturu, ali posle 12 UTC. Međutim, računam na ostatke inverzije iz noći prema kojoj sam dao i Tmin (gde samo Darkos i Cervantes imaju niže vrednosti od mene) i njeno teško razbijanje pre fronta. Najzad, ovde je toliko hladno da prosto ne verujem da će prekosutra na skoro 1000 metara biti iznad nule u nekom delu dana, pa makar to bilo i u Crnoj Gori.
Najzad, videćemo, kažem, šta će se desiti.

Što se drugih takmičara tiče, kod nekih se lepo vidi 'kom su se carstvu priklonili'. Joe je prema ovome fan GFSa, jer se odriče padavina (osim u Kolašinu), a i Tmin mu je dosta visoka za moj ukus. Prava GFSovska. I visina snega mu je takva da računa na snežne padavine, baš kao u GFSu.
Demijanova prognoza mi je interesantna, jer daje nešto slično kao i ja. Međutim, veliki Transmat daje meni najsličnije vrednosti. E, to je već utešno. I Miloš je tu negde (ha, ugledam se na bolje od sebe), samo Tmin mu je kao iz moje prve varijante.
Iznenađuje me prognoza koju je dao Tom, jer mu je Ulcinj topliji od Bara. Ostali iz HMZ CG su dosta rezervisani, mada priznaju prednost Bara nad Ulcinjom. Minornu, doduše, ali ipak postoji.
Ispade da sam dosta rizikovao ovakvom prognozom, jer malo ko je dao ovakav razvoj situacije kao ja. To me pomalo brine. Ipak, igramo se. Ja sam za otvorene karte, jer otvoreno kažem šta sam zbog čega dao u prognozi. Možda i pogodim, ko zna!

Transmat, sviđa mi se to što si nepokolebljiv. Samo, odaj mi jednu tajnu. Kako to da si bolje plasiran od mene, kad već dugo imamo slične prognoze?
Miloše, ako smo ti, ja, Transmat i Anita išli sličnom logikom, to je meni samo kompliment. Dakle, možda sam i pokupio neke fazone od vremena i klime u Crnoj Gori. Ili se samo nadam?
Fen sa Skadarskog jezera? Zanima me kako to izgleda, jer za fen ti treba planina, a niz Bojanu je ravnica. Topli vazduh možda, ali ne zbog fena. Rumija, vidim, ume da mu ga da po fenu.

Izvinite, malo se raspisah. Čekamo četvrtak.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #18 poslato: 07. Januar 2009. u 11:35 »
Sve si odlično opisao!

Isto mislim da su dosta hrabro odigrali onako visoke T-min. Znajući Pljevlja siguran sam da ce temperatura ići niže.
Da ti odam tajnu ? :)
Mislim da I pored toga sto imas ogromno znanje o meteorologiji, i sto odlično procijenis kako ce se stanje razvijati, cesto ides na "svoju ruku" i kao da po nekad hoces da kontriras sebi. I na taj način  previse rizikujes.. Prošle godine si bio odličan, sto je i pokazala ona tvoja statistika na kraju. Ove godine si imao par kikseva na početku... i to te je zeznulo. Sad si usao u bolji ritam, kao i ja takodje.
Ipak ce to biti dobro na kraju!
Kad sam sinoc izvlačio prosjecne vrijednosti odigranih prognoza, ubrojao sam samo 20 takmičara, među koje sam stavio i tebe. Po tom prosjeku, Boce bi imao 9 , delibal i MKDŠ 8.
Vidjecemo sjutra!

V.Popovic Kaze za sjutra -4 minimalna.... We shall see...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena (treći ciklus)
« Odgovor #19 poslato: 07. Januar 2009. u 11:39 »
Ja mislim da Tmin neće biti preko -8C (u Pljevljima)... Žabljak i Kolašin će biti blizu 0C...
Bojim se da sam stavio previsoku temperaturu za Ulcinj. Mogao bi vrlo lako ostati ispod 5C sutra... Zaista ne znam o čemu su razmišljali oni koji su tu stavili preko 12C... Uostalom, vidjećemo... :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm