Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Informacije, pitanja i odgovori  (Pročitano 243607 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #100 poslato: 01. Mart 2010. u 11:12 »
Potpuno si u pravu kolega. Podatak koji stanice šalju za pritisak sveden na nivo mora je približno tačan iz razloga koji si pomenuo. Tačan podatak bi se dobio jedino preko izračunavanja formule za svođenje staničnog pritisak na pritisak na nivo mora. Slažem se i oko toga da budu obe vrednosti prikazane na AMS mreži. Mislim da neće biti problema da se realizuju predlozi.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #101 poslato: 01. Mart 2010. u 11:32 »
Čestitke Rade i od mene  :first:
Mreža se polako širi. . .super.  ;)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #102 poslato: 01. Mart 2010. u 15:41 »
Hvala svima na cestitkama.
Ne mogu jos neko vreme da budem 24h online iz tehnickih razloga, ali nadam se da cu to uskoro uspeti.

Pozdrav i zahvalnost Ptprincu i ako je raspolozen za neko vreme da uradimo jos jednu analizu rada moje AMS, jer sam otklonio neke nedostatke na istoj.

Otklonjena je greska u pokazivanju vazdusnog pritiska.
Naime skoro svakog dana u vremenskom periodu izmedju 7 i 8 casova ujutru, dolazilo je do naglog skoka u pokazivanju pritiska (od 2 do 4 hPa), pa smo mislili da je u pitanju startovanje centralnog grejanja u to vreme i blizina meteo stanice radijatoru.
Medjutim udaljavanjem stanice od radijatora, cak jednog dana sam je postavio u garazu gde nema grejanja, ista stvar se ponovila.
Tada sam utvrdio da je problem u samoj meteo stanici.
Meteo stanica poseduje automatski senzor koji ukljucuje ili iskljucuje pozadinsko osvetljenje. Tacno u vremenu izmedju 7 i 8 casova, kada svanjava, pojavljuje se dnevno svetlo koje utice na senzor-foto celiju u stanici, koja tada menja elektricne parametre, odnosno vrsi smanjenje intenziteta pozadinskog LED svetla i na kraju njegovo gasenje. Ova promena je uticala na navedenu gresku. Verovatno dolazi do generisanja elekticnog suma koji utice na elektronske komponente-mikroprocesor.
Iskljucenjem automatskog LED osvetljenja, greska se vise nije pojavila.
Drugi problem koji sam imao je u bezicnoj komunikaciji izmedju baze (meteo stanice) i spoljasnjih senzora. Kada bih prikljucio USB kabl za konekciju sa PC-om, komunikacija je prestajala.
Posle dosta lutanja i eksperimentisanja, problem je resen podesavanjem frekvencije na oscilatoru stanice (otvor na poledjini meteo stanice zapecacen voskom).
Sve ovo ukazuje da finalna kontrola u fabrici nije dobro odradjena, ali je sada sve u redu.
Da znam engleski ili nemacki jezik, poslao bih e-mail proizvodjacu (TFA).
Takodje od juce sam postavio anemometar na vrh krova (oko 10 m visine) i sada imam prave vrednosti za brzinu vetra.
Sa Ptprincom sam dogovarao i da merac padavina sa 0,7mm rezolucije smanjimo recimo na 0,3 mm ili mozda 0,1 mm, radi preciznijih vrednosti padavina.

Pozdrav svima.



Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #103 poslato: 01. Mart 2010. u 17:14 »
Po nacrtu sa crometeo sajta, deda mi je sklopio konstrukciju  :selam:, a danas sam ja malo majstorisao i trenutno ovako izgleda kućica :)





Treba da usledi farbanje. Video sam na drugim kućicama da postoje 2 krova i planiram da nadogradim još jedan zbog kiše, samo ne znam od kog materijala bi to bilo najbolje i najjednostavnije uraditi. Drugi problem je stalak ili postolje. Dolazi u obzir samo varijanta na 4 noge, jer je prilično teška kućica. :)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #104 poslato: 01. Mart 2010. u 17:21 »
Super Dejo.
I moja će biti gotova za nekoliko dana po istom nacrtu.Moja će biti na jednoj nozi, odnosno metalnoj cevi većeg profila.Biće sigurno stabilna jer će cev ići jedan metar u beton.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #105 poslato: 01. Mart 2010. u 17:31 »
Odlično izgleda Dejo :)
Sad sledi farbanje u belo. Krov možeš da pokriješ nekim materijalom koji će da zaštiti drvo od vlage.
Preporučujem ti nogare od metalne konstrukcije.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #106 poslato: 01. Mart 2010. u 18:23 »
Nadogradnju krova ja sam uradio od lexana, koji sam postavio na rastojanju od 6-7cm od krova.
Pokazao se dobrim i leti i zimi, otporan je na UV zrake, na udarce od grada, ima dobru mehanicku cvrstocu a i sam je napravljen iz dva sloja pa je dobra termicka zastita. Radi se kao transparentan i u beloj boji.

Na kucici, cini mi se nije u redu dno i da kazem "plafon", sto mislim da je bitno.

Dno je napravljeno od iverice sto je los materijal za spoljasnju upotrebu, a i nije omogucena cirkulacija vazduha sa donje strane jer ako dobro vidim dno je napravljeno iz cela.
Dok plafona nema osim daske koja nosi merac padavina.

Krov i dno po nacrtu crometeo sajta izgledaju ovako



Izvinjavam se, ako nisam dobro uocio nedostatke sa prilozenih slika.



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #107 poslato: 01. Mart 2010. u 18:28 »
Rade, primedbe potpuno na mestu  Ja nisam ni obratio pažnju na detalje. Moja kućica upravo ima takvo dno i plafon.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #108 poslato: 01. Mart 2010. u 18:54 »
alal vera deda :selam:
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #109 poslato: 01. Mart 2010. u 19:25 »
Da rade dno je iz jednog dela, ali ne verujem da će to biti veliki problem. Danas dok je malo duvao vetar se osetilo kako vazduh struji kroz kućicu. A za gornji deo mogu napraviti, to nije problem, mada nigde ne ulazi Sunce direktno u kućicu.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #110 poslato: 01. Mart 2010. u 19:44 »
Dejo kad ima otvora sa svih strana onda postoji potpuna cirkulacija, ovako ipak ne!

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #111 poslato: 01. Mart 2010. u 19:48 »
Onda ću da vidim da isečem neki deo sa dna, bolje sada nego kad se ofarba i postavi :) Uostalom zato sam i postavio sliku da ukažete na moguće probleme.


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #112 poslato: 01. Mart 2010. u 19:56 »
Isečeš delove i postaviš ih kao što je prikazano na slici koju je rade postavio.
Znači i dole i gore!

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #113 poslato: 01. Mart 2010. u 20:07 »
Nemam ja takvih dasaka, a i onda moram u potpunosti rastaviti konstrukciju. Videću sutra šta mogu da uradim.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #114 poslato: 01. Mart 2010. u 20:10 »
Super Dejo  :super:
Da ne dužim, mislim da je radetova primedba na mestu. A zanima me koliko to može da utiče na podatke :?:
Mislim da nema nekog specijalnog uticaja.  :neznam:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #115 poslato: 01. Mart 2010. u 20:16 »
Verovatno bi se svi iznenadili kada bi radili uporedna merenja, koliko može u pojedinim situacijama da se razlikuju podaci.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #116 poslato: 01. Mart 2010. u 20:40 »
Dejo, ako pravis otvore na dnu moras paziti da budu takvi da sprece ulazak ptica u kucicu.

Mozes nakon postavljanja otvora da preko njih postavis mrezicu, ali ako stavis metalnu, preko leta ce isijavati toplotu, dok ce plasticna vremenom istruliti.
Mozda ipak da probas napraviti originalnu verziju sa slike, jer dobijas idealno provetravanje.
Ovo ce ti biti vrlo vazno leti kod visokih temperatura, da bi imao sto tacnija merenja.
Izgleda beznacajno, ali svako odstupanje od propisanih pravila u izradi kucice, odnece po neki deseti deo stepena, pa kada se sve to sabere.
Misljenja sam da gresku koju daje senzor, moguce je korigovati softverom, dok spoljasnje negativne uticaje je teze ublaziti, pa zato treba punu paznju posvetiti kucici i mestu gde se nalazi.

Kod mene je recimo problem sto mi je malo dvoriste, pa neke faktore okoline ne mogu da izbegnem.  :neznam:



Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #117 poslato: 02. Mart 2010. u 14:01 »
Evo odgovora na kritike :D






Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #118 poslato: 02. Mart 2010. u 14:46 »
Bravo Dejo, to je sada prava stvar.  :super:

Postavi nam slike posle farbanja.



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #119 poslato: 02. Mart 2010. u 16:40 »
Bravo Dejo :)