Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Problemi u radu AMS  (Pročitano 151560 puta)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #400 poslato: 28. Decembar 2014. u 14:08 »
Ja uvek menjam baterije u oktobru/novembru pre nego što jače zahladi i onda su dovoljno jake da izdrže zimu ;)

Nikada ne čekam da se skroz isprazne, koristim ih posle za satove i slično ;D

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #401 poslato: 28. Decembar 2014. u 15:02 »
I ja tako radim za termo senzor i bazu stanice TFA Primus, dok su baterije u kisometru i anemometru punjive i pune se uz pomoc solarnih kolektora koji se nalaze na njima. U anemometru sam stavio kvalitetne Varta Ni-MH pre oko 2god, no sada cu probati da resetujem celu stanicu, nebi li se uspostavila komunikacija.



Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #402 poslato: 03. Januar 2015. u 22:26 »
POPRAVKA I REMONT ANEMOMETRA METEO STANICE TFA PRIMUS

Današnja temperatura od 7C doprinela je da se sneg otopi sa krova i ugrabio sam trenutak kako bih skinuo anemometar sa krova.

Kada sam ga otvorio, odmah sam konstatovao sta je u kvaru.
Napon punjivih baterija je bio odgovarajući i jedna i druga su imale po 1,34V, ali je usled vlage doslo do neznatnog oksidiranja jednog od limenih kontakata, pa je anemometar praktično ostao bez napona napajanja.

Kada sam već otvorio anemometar odradio sam i mali remont.

Sve kontakte sam očistio i nauljio ih, podmazao sam osovinu od vetrulje na mestima gde prolazi kroz kućište i na krajnjoj kuglici, sipao nekoliko kapi ulja u kuglični ležaj lopatica, očistio predajne diode kao i prijemnu diodu koja daje signal o smeru vetra i na kraju silikonom obezbedio bolje dihtovanje spojeva.

Ovako izgleda rastavljen anemometar meteo stanice TFA Primus




Mali kuglični ležaj lopatica se nalazi ispod zaštitnog čepa



Na sledeće dve slike je elektronska pločica sa solarnom ćelijom koja puni baterije kada je prisutna dnevna svetlost.
Limeni kontakti baterija su pravili problem.
Na ofarbanoj crnoj površini vide se četiri emiterske diode (u rupicama) i prijemna dioda koje detektuju smer vetra u zavisnosti od pozicije perforiranog bakelitnog diska koji je učvršćen na osovini vetrulje. 


Savijena žuta žica je predajna antena anemometra.


Perforirani disk vetrulje



Princip očitavanja brzine vetra zasniva se na odbrojavanju broja obrtaja lopatica u jedinici vremena.
To se postiže pomoću malog magneta zalivenog između dve lopatice i koji prilikom obrtanja naizmenično prolazi pored rid kontakta (ona stakllena cevčica na el. pločici) i na taj način se proizvode impulsi. Što vetar ima veću brzinu, to je i broj impulsa u jedinici vremena veći. Ovi impulsi se zatim uz pomoć elektronskog kola konvertuju u brzinu vetra.

Anemometar je od večeras ponovo u funkciji, doduše postavljen je na privremenu lokaciju u dvorištu, dok se ne steknu uslovi da ponovo ode na krov, gde mu je i mesto.
« Poslednja izmena: 03. Januar 2015. u 22:42 rade »



Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.194
  • Starost: 29
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #403 poslato: 05. Februar 2015. u 16:48 »
Pozdrav svima!  :-*
Treba mi mala pomoc,na AMS Pancevo neko vreme,tj nekih 2 meseca vec ne radi barometar,ne znam u cemu je problem,daje neke brojke koje nemaju veze sa trenutnim stanjem,svaki put kada resetujem stanicu drugi brojevi se pojave,ali nikad tacni,tipa 1109hPa,ili 1036hPa,1060hPa,i ti brojevi stoje sve dok ne resetujem stanicu ponovo,da li znate mozda u cemu je problem?

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #404 poslato: 05. Februar 2015. u 20:11 »
Ne znam koju stanicu imas, meni se slicno desavalo na TFA Nexus-u, dok sam ga imao (sada koristim TFA Primus).
Unutar stanice postoji jedan trimer potenciometar kojim se vrsi kalibrisanje vrednosti pritiska koji pokazuje stanica, mozda je do njega problem, barem tako je kod TFA Nexus-a. Pored toga nije lose proveriti napon napajanja stanice da li je u redu.



Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.194
  • Starost: 29
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #405 poslato: 05. Februar 2015. u 20:15 »
Stanica je Conrad TE831X

Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.194
  • Starost: 29
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #406 poslato: 05. Februar 2015. u 21:32 »
.
« Poslednja izmena: 05. Februar 2015. u 22:35 ra.stefan »

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #407 poslato: 06. Februar 2015. u 10:10 »
Tvoja stanica je slicna TFA Nexus-u i verovatno je slican ili isti hardver u njoj.
Kod mene se takodje javljao takav problem sa pokazivanjem vazdusnog pritiska kada se resetuje stanica ili izvade pa vrate baterije.
Unutar stanice postoji trimer potenciometar za korekciju (bazdarenje) pritiska i kada preko njega podesim tacnu vrednost pritiska, ona se kasnije ponovo poremeti ili kao sto sam rekao vadjenjem i vracanjem baterija takodje dodje do pogresnog pokazivanja.
Ranije sam negde procitao da taj tip stanica nema zadovoljavajucu preciznost za merenje vazdusnog pritiska.
Pored navedenog problema i drugih o kojima sam ranije pisao, odlucio sam da zamenim stanicu sa novom drugog tipa.



Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.194
  • Starost: 29
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #408 poslato: 01. April 2015. u 19:30 »
Samo da kažem da je razlog prestanka rada barometra bila niska temperatura u prostoriji gde se nalazi glavna baza.
Meteorološka stanica je još od Avgusta prošle godine premeštena u drugo dvorište gde daje mnogo kvalitetnije podatke,ali se temperatura tokom zime spuštala i na +2,3°C u toj sobici gde je stanica,sad od kako je "otoplilo" i temperatura u prostoriji otišla iznad +10°C barometar radi tačno,samo što mu treba malo duže nego ranije da reaguje na promenu pritiska.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #409 poslato: 24. Jul 2015. u 08:56 »
Danas od 08-20 h AMS Karaburma ne šalje podatke na server, iz razloga isključenja električne energije.



Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #410 poslato: 04. Septembar 2023. u 21:30 »
Na stranici AMSKaraburme
https://vreme.in.rs/karaburma/index.php?lang=sr
za prosek padavina za tekući mesec (septembar) prikazuje mi netačan podatak od 616,1mm, a stvaran je 46,7mm.
Ovo se desilo i u avgustu.
Odakle skripta povlači ovaj podatak i kako da ga ispravno podesim?




Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #411 poslato: 05. Septembar 2023. u 06:06 »
Mislim da ti podaci dolaze iz Weather display-a. Izgleda da su u njemu zapamćeni loši mesečni podaci o padavinama.

Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka



Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #412 poslato: 05. Septembar 2023. u 14:51 »
Da dolaze odnekud, ali u kartici padavina je sve u redu, prosek za septembar je 46,7mm, a u osnovno stranici stoji 616,1mm.  :(

https://vreme.in.rs/karaburma/wxrainsummary.php?r=wxrainsummary.php





Van mreže atari

  • *
  • Poruke: 14
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #413 poslato: 29. Novembar 2023. u 22:57 »
Imao sam dosta problema oko punjivih baterija i nestanka struje pa sam dodao dc/dc konvertore i za stanicu i senzore, mada jos uvek imam problem kada pada dosta kise pobrljavi mi eksterni senzor za vetar koji je kablom povezan.


Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #414 poslato: 30. Novembar 2023. u 22:06 »
Koja stanica je u pitanju?
Proizvođač, model...



Van mreže atari

  • *
  • Poruke: 14
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #415 poslato: 06. Decembar 2023. u 01:47 »
WS2300, radi samo bezicno u nekom trenutnu ne radi vise na kabl probao sam i sa drugim, proveravao kontakte ali sada radi samo bez kabla. kad je bovezan kabl ne radi bezicno i ne daje podatke


Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #416 poslato: 06. Decembar 2023. u 19:41 »
Stanica WS-2300 ima tri spoljašnja senzora.
Jedan je termo-hidro senzor i u njemu se nalaze dve baterije od 2XLR6 1,5V.
Drugi senzor je senzor brzine i smera vetra i treći senzor kiše.
Senzor vetra i kiše nemaju sopstveno napajanje i višežilnim kablovima su povezani sa termo-hidro senzorom sa kojeg se napajaju strujom i istovremeno mu žično šalju podatke.
Bežična komunikacija obavlja se samo između termo-hidro senzora i baze stanice (u kući) koja je vezana na računar.
Moja prva meteo stanica davne 2000. godine bila je La Crosse WS-2300 i sećam se da sam nakon nekoliko godina imao problema sa oksidiranjem kontakata na spoljašnjim senzorima.
Na krajevima kablova sa senzora za vetar i kišu su konektori RJ-11 (telefonski) koji su podložni oksidaciji usled vlage.
Mislim da stanica ne koristi punjive baterije koje su sa naponom od 1,2V (2x1,2V=2,4V), već alkalne, još bolje litijumske od 1,5V (2x1,5V=3V).



Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #417 poslato: 06. Decembar 2023. u 21:07 »
Tako je Rade. Imao iste probleme, postoji rešenje ali zahteva malo umeća. Zalemiti direktno kablove i spojeve izolovati tečnom izolacijom ili silikonom. Što se kablova tiĉe, izbegavati klasičan "flat" telefonski kabl, jer imaju malo bakra... Ukoliko uslovi dozvoljavaju, izbeći korišćenje baterija, već napajanje izvući direktno sa DC izvora. Punjive baterije baš zbog niskog napona nksu dobro rešenje i osetljive su na niske temperature...
Spoljno napajanje može slobodno da ide do 5-6V, šta više i preporučujem zbog pada napona na dužinu kabla, presek žice i sl.
Kad pogledam unazad, ranijih godina su takve i slične stanice bile jedino dostupne ovde pa smo doktorirali budženja i improvizacije   :)

Van mreže atari

  • *
  • Poruke: 14
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #418 poslato: 09. Decembar 2023. u 10:42 »
Da, probao sam sa raznim baterijama i na kraju nakacio sa mali akumulator od motora na stanocu kao i na spolni senzor sa 2 dc/dc knvertora, jedini problem koji sada imam je kad padne dosta kise prestane da radi a natopio sam je u wd, cudno je i sto vise nece da radi ako je kablom vezana nego samo preko bezicne komunikacije.

« Poslednja izmena: 09. Decembar 2023. u 10:59 atari »