Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica  (Pročitano 40902 puta)

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #20 poslato: 08. Decembar 2010. u 13:08 »
Mislio sam na onu sa solarnim panelima...
Ili si mislio, kao imao sam sliku, ali ne moju :)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #21 poslato: 08. Decembar 2010. u 13:57 »
Mislio sam na onu sa solarnim panelima...
Ili si mislio, kao imao sam sliku, ali ne moju :)
Da, to vidiš nisam napomenuo, moja greška!  :redface:
Sliku je naparavio jedan moj prijatelj, ali ne znam kako. Znam samo da mi je rekao da su uslovi za slikanje bili idealni i da je bio sumrak (ako se dobro sećam). Šta je sve koristio za slikanje zaista ne znam!  :(

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #22 poslato: 08. Decembar 2010. u 19:54 »
Ok. Pitam zato sto je za to potrebna Oprema (sa velikim O), a i nije bas jednostavno, pa da se malo informisem...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #23 poslato: 10. Mart 2011. u 16:38 »
Sinoć su Mesec i ISS imali "bliski susret". Mislim da je bilo oko 18h ... baš mi je žao što nisam nosio aparat sa sobom. Večeras će se ISS videti kao svetla tačkica oko pola sedam, pa ko voli ...  ;)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #24 poslato: 11. Mart 2011. u 10:53 »
Sinoć su Mesec i ISS imali "bliski susret". Mislim da je bilo oko 18h ... baš mi je žao što nisam nosio aparat sa sobom. Večeras će se ISS videti kao svetla tačkica oko pola sedam, pa ko voli ...  ;)

Lajk! ;D
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #25 poslato: 11. Mart 2011. u 15:52 »
Ok. Pitam zato sto je za to potrebna Oprema (sa velikim O), a i nije bas jednostavno, pa da se malo informisem...
kad smo kod opreme, jedan obican Canon EOS 40D uspeva da uslika 400km udaljenu stanicu. Uz pomoc teleskopa :cheers:



On Approach

After a very cloudy day at Forest of Dean, Gloucestershire, England, the skies cleared to allow a view of this stunning pass of the ISS and Discovery on Feb. 26, 2011. Photographer Rob Bullen, who captured this breath-taking view of the shuttle Discovery and the space station, said, "I could not believe the timing was so fortuitous to show the shuttle closing in on the station. I captured this, what I guess could potentially be, a once in a lifetime image of these two spaceships traveling as separate craft using Canon EOS 40D using eyepiece projection through a hand guided 8.5 inch Newton."

Image Credit: Rob Bullen (Used by permission)


Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #26 poslato: 11. Mart 2011. u 15:59 »
 :o

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #27 poslato: 12. Mart 2011. u 14:07 »
Koliko se secam pre nekoliko godina je iz Srbije bilo vidljivo lansiranje, tj. neka poodmakla faza, tako da to nije nista cudno.
Na ovoj fotki je jedino cudan trag koji se nakon 20-30 min ne bi video...bar ne ovako.

@Boda
Ostavlja trag i pri sletanju, ali tada ne potice od izduvih gasova nego od usijane plazme.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #28 poslato: 12. Mart 2011. u 17:48 »
Citat
Koliko se secam pre nekoliko godina je iz Srbije bilo vidljivo lansiranje, tj. neka poodmakla faza
Toga se i ja secam i fotku sam jos tada skinuo sa DizajnZone, gde je neko okacio da ga je slikao, e sad ponovo, ako je covek lagao, onda i ja lazem vas :)

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #29 poslato: 12. Mart 2011. u 21:31 »
Ovaj trag i jeste problem. Znajuci kako izgleda trag aviona na visini od 10 km, kako bi trebao da izgleda trag koji ostavlja space shuttle koji je nad Evropom vec na 150-200km visine. Po mom shvatanju, tada eventualno moze da se vidi kao tacka (ako je tako osvetljen). Neka me neko ispravi ako gresim.

Toga se i ja secam i fotku sam jos tada skinuo sa DizajnZone, gde je neko okacio da ga je slikao, e sad ponovo, ako je covek lagao, onda i ja lazem vas :)
mozda je covek tada letovao na Bahamima ;D

@Boda
Ostavlja trag i pri sletanju, ali tada ne potice od izduvih gasova nego od usijane plazme.
Jel moze pojasnjenje u par recenica sta je plazmin trag? Nisam imao pojma o tome, a kad sam pokusao da izguglam nisam nasao nista dovoljno sazeto da shvatim, a da ne potrosim pola dana na citanje -)
« Poslednja izmena: 12. Mart 2011. u 21:41 Boda Tajson »
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #30 poslato: 12. Mart 2011. u 23:22 »
PLazma je agregatno stanje, a bez nekog detaljisanja mislim da je ovo sasvim solidno objasnjenje (Wikipedija)

"Plazma obično ima oblik neutralnog oblaka ili naelektrisanog jonskog mlaza ali može isto da sadrži zrnca prašine i nanočestica kada se naziva 'prašnjava plazma'. Nastaje zagrevanjem i jonizacijom gasa kada dolazi od odvajanja elektrona od atoma a nastala naelektrisanja se slobodno kreću."

Na Zemlji je najcesce vidimo u obliku munje, ili u sobnoj varijanti u obliku Tesline lampe :)

U svakom slucaju, tesko da bi se ovo pomesalo sa contrailsima :)


Citat
Ovaj trag i jeste problem. Znajuci kako izgleda trag aviona na visini od 10 km, kako bi trebao da izgleda trag koji ostavlja space shuttle koji je nad Evropom vec na 150-200km visine. Po mom shvatanju, tada eventualno moze da se vidi kao tacka (ako je tako osvetljen). Neka me neko ispravi ako gresim.

Taman tako, tada je vec u Svemiru i ne bi trebalo da bude nikakvih tragova...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #31 poslato: 12. Jun 2011. u 14:20 »


Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #32 poslato: 21. Jun 2011. u 11:27 »
wooooooow, fantasticno! znas li kako je fotkano, neka sonda ili sta?

novi desktop  :cheers:

Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #33 poslato: 21. Jun 2011. u 15:50 »
wooooooow, fantasticno! znas li kako je fotkano, neka sonda ili sta?
Iz Sojuza, prilikom odvajanja sa ISS i spuštanja posade na Zemlju!
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=7taTN_IGufM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=7taTN_IGufM</a>
« Poslednja izmena: 21. Jun 2011. u 17:20 Ljubiša »

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #34 poslato: 13. Septembar 2011. u 17:32 »
Da malo osvežim i ovu temu s obzirom da već nedeljama nemamo ništa meteorološki zanimljivo!

Izvor: http://www.nasa.gov/
Slika napravljena maja ove godine na stanici. Vidi se deo stanice, Zemljin horizont i Sunce.

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #35 poslato: 18. Septembar 2011. u 05:34 »
NASA astronaut DOUGLAS WHEELOCK, koji se sada nalazi na Internacionalnoj stanici (IC) iznad Zemlje, kao i mnogi kosmonauti pre njega, napravio je mnostvo slika nase planete, ali, za razliku od drugih, on redovno objavljuje one najuspesnije preko Twittera trudeci se da uvek doda mali komentar.

Daglas je poznat pod imenom ASTRO WHEELS i ima oko 70.000 sledbenika na toj mrezi. Wheelock objavljuje fotografije redosledom kojim su nastale, ali sa POLA GODINE zakasnjenja -  posto mu je pristup internet omogućen tek početkom ove 2011. godine.
Pogledajte impresivan izbor njegovih fotografija Zemlje i pročitajte kratke komentare iz perioda juli-novembar 2010.

http://twitpic.com/photos/Astro_Wheels
storm spotter/chaser

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #36 poslato: 18. Septembar 2011. u 08:13 »
Ima jako lepih i zanimljivih slika!  :super:

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #37 poslato: 18. Septembar 2011. u 15:43 »
Ovu sliku sam davno video, ali bez obzira....

U pitanju je MIR i njegovni solarni paneli. Da li je u pitanju starost i izlozenost mikrometeoritima ili nemar, ne znam...


Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #38 poslato: 18. Septembar 2011. u 21:56 »
 ^^ Eh koliko toga još ima gore.. :-\

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: ISS - Međunarodna Svemirska Stanica
« Odgovor #39 poslato: 19. Septembar 2011. u 11:04 »
MIR-a odavno vise nema :), ali ima dosta djubreta.