Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Sendai zemljotres i cunami  (Pročitano 59257 puta)


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #61 poslato: 15. Mart 2011. u 15:19 »
vidim topix ide lagano dole... :( videcemo koliko ce taj pad povuci i berze zemalja koje imaju najvecu saradnju sa Japanom...

http://quote.tse.or.jp/tse/quote.cgi?F=histidx/EHistIndex&basequote=221&mode=D


Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #62 poslato: 15. Mart 2011. u 15:37 »

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #63 poslato: 16. Mart 2011. u 11:24 »
ne samo da nam preti radijacija, nego i zemljotres kao u Japanu i cunami i ako nemamo more!!!  :zzz:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #64 poslato: 16. Mart 2011. u 12:03 »
Eto pocinju mediji kao i uvek  :nelupaj:
http://www.alo.rs/vesti/36574/Radijacija_preti_Srbija_bez_plana

To nisu novine kada tako lupaju. To nije ni za brisanje g***, prljavo je, može čovek da zakači razne boleštine.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #65 poslato: 16. Mart 2011. u 16:13 »
...nego i zemljotres kao u Japanu i cunami i ako nemamo more!!!
Ma šta nemamo ... kad se podigne talas na Dunavu ... kukala nam majka ... gotovi smo!  :lmao:
Jel' postoji negde podatak koliko je poginulih baš od zemljotresa? Uglavnom se spominju poginuli od cunamija!

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #66 poslato: 17. Mart 2011. u 00:33 »
Potvrdjeno je da ima oko ~3500 poginulih i preko 7500 nestalih.
Vec je 5. dan od nesrece i sanse za prezivelima sve vise opadaju.

U onom haosu ne znam kako bi razlikovao poginule od zemljotresa?

Kolko pratim zvanicne izvestaje (ne od stampe i medija) jos uvek situacija u Fukusimi nije pod kontrolom.
:(

do sad potvrdjeno preko 290 potresa
storm spotter/chaser

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #67 poslato: 17. Mart 2011. u 17:08 »
Potvrdjeno je da ima oko ~3500 poginulih i preko 7500 nestalih.
Vec je 5. dan od nesrece i sanse za prezivelima sve vise opadaju.

U onom haosu ne znam kako bi razlikovao poginule od zemljotresa?

Ni ja. Jedni nisu mrtviji od drugih.
Najzad, sve je počelo zemljotresom, koji je pokrenuo cunami, koji je opet zbrisao Fukušimu. Zar nije sve povezano?

Podseti me na vic o M i H i značaju vezivanja pojaseva u automobilu.
- Vidiš - kaže instruktor - M se nije vezao i sve se rasturio, sav je iskidan. A H se vezao, pa izgleda kao da je živ.

Crnjak!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #68 poslato: 17. Mart 2011. u 17:27 »
Sad su rekli da je za sad preko 14 000 poginulih usled zemljotresa i pratecih pojava...  Inache ako sam dobro zapamtio 20 ljudi je ozracheno u nuklearki,rekli su da ce oni sigurno da umru da im je ostalo mozda josh 2,3 sedmice zivota i da su se oni  zrtvovali za opshti intres...

Kakva tragedija u Japanu iz dana u dan postaje sve veca i veca i neposredno posle zemljotresa niko nije mislio da ce biti ovako,to je samo dokaz da pred prirodom ni jedna svestska sila ma koliko bila pripremljena i tehnoloshki razvijena nema nikakve shanse,sve shto moze jeste da se umanji ali tragedija je neminovna...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #69 poslato: 17. Mart 2011. u 17:33 »
Jel prati neko sta se tacno desava oko elektrane? Koliko vidim ne uspevaju da rese problem hladjenja. Ako dodje do velikog emitovanja radijacije, kako vremenske prilike uticu rasprostiranje radioaktivnih cestica i kakvi su uslovi trenutno tamo? Citao sam kako je posle Cernobilske katastrofe najgore prosle oblasti severno od elektrane, a da smo mi poprilicno dobro prosli. Stariji ce vise reci :)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #70 poslato: 17. Mart 2011. u 17:40 »
ne dao bog da dodje to topljenja jezgra i do eksplozije....

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #71 poslato: 17. Mart 2011. u 18:04 »
Kako god da bude, Japan je jako daleko od nas i trebalo bi čudo da se desi da išta od tih radioaktivnih supstanci dođe do nas, na koju god stranu da krenu.
Mada, mi nismo toliko ni bitni u cijeloj priči, meni je žao Japanaca što nikako ne uspijevaju da se izbore sa tim problemom. Stvarno bi bio užas da se ponovi nešto nalik Černobilu. :(

U pravu si Bodo za Černobilsku katastrofu. Pričao nam je profesor na fakultetu da su tada strujanja u atmosferi bila takva da je sve otišlo sjeverno i istočno, a ne prema nama. Eto, tako se zadesilo. I tada je bilo razloga za brigu kod nas, jer se havarija desila relativno blizu, dok je Japan na drugom kraju svijeta.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #72 poslato: 17. Mart 2011. u 18:06 »
Potvrdjeno je da ima oko ~3500 poginulih i preko 7500 nestalih.
Vec je 5. dan od nesrece i sanse za prezivelima sve vise opadaju.
U onom haosu ne znam kako bi razlikovao poginule od zemljotresa?
Ni ja. Jedni nisu mrtviji od drugih.
Najzad, sve je počelo zemljotresom, koji je pokrenuo cunami, koji je opet zbrisao Fukušimu. Zar nije sve povezano?
Vidim da je na neki način moje pitanje pogrešno protumačeno. Samo me je interesovalo da li se zna približan broj žrtava konkretno od zemljotresa jer je potres bio izrazito jak, a poznato je da Japanci posebnu pažnju posvećuju načinu izgradnje! E to me je interesovalo .. ako ne postoji takav podatak onda recite, a ne ovako ... "Jedni nisu mrtviji od drugih"  :nelupaj:

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #73 poslato: 17. Mart 2011. u 19:12 »
Гледајући оне снимке рекао бих да је већина кућа и зграда издржала потрес а да их је тек цунами срушио. Према томе највероватније је велику већину страдалих убио цунами.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #74 poslato: 17. Mart 2011. u 21:40 »
Kako god da bude, Japan je jako daleko od nas i trebalo bi čudo da se desi da išta od tih radioaktivnih supstanci dođe do nas, na koju god stranu da krenu.
Mada, mi nismo toliko ni bitni u cijeloj priči, meni je žao Japanaca što nikako ne uspijevaju da se izbore sa tim problemom. Stvarno bi bio užas da se ponovi nešto nalik Černobilu. :(

U pravu si Bodo za Černobilsku katastrofu. Pričao nam je profesor na fakultetu da su tada strujanja u atmosferi bila takva da je sve otišlo sjeverno i istočno, a ne prema nama. Eto, tako se zadesilo. I tada je bilo razloga za brigu kod nas, jer se havarija desila relativno blizu, dok je Japan na drugom kraju svijeta.

Ne brinem se ja Milose za nas, nego generalno pitam :) Japanci su u vrhu nacija donatora, a verovatno i prvi ako se izbace "donatori" po principu stapa i sargarepe. Samo je BG dobio oko 200 gradskih autobusa pre vise godina, Banjaluka slicno, stiglo je beskonacno donacija zdravstvenim centrima, mamografi, ambulatna vozila, pomazu obrazovanje, finansiraju izgradnje skola po nekim zabitima... i ko zna koliko toga samo u Srbiji. Da ne govorimo da oni tako globalno nastupaju. Zato se ja brinem za njih. Od najcrnjih fanatika i osvajaca pre 70-80 godina su postali najveci dobrotvori i tehnoloski najnaprednija nacija. Mada sam cuo da u glavi bas nisu cisti (po nasem poimanju drustvenih odnosa) al ajde ;)

Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #75 poslato: 17. Mart 2011. u 21:59 »
Ima sad u 21h na prvoj tv(bivshi fox) emisija o mogucoj nuklearnoj katastrofi u Japanu pa koga zanima moze da pogleda...

Emisija je pod nazivom: Nuklearna katastrofa
                                Pretnja chovechanstvu? 

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #76 poslato: 17. Mart 2011. u 22:00 »
Engineers at Japan's stricken Fukushima nuclear power plant have successfully connected a power line to reactor 2, the UN's nuclear watchdog reports.

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-12779512
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #77 poslato: 17. Mart 2011. u 23:35 »
super, valjda će sada uspeti da osposobe sistem za hlađenje i da ohlade reaktor

inače, meni je brat pričao kako je nekoliko dana nakon incidenta u černobilju osetio neki čudan smrad, ali se npr. roditelji ne sećaju toga.. nije jedini od koga sam to čuo, ali je moguće da im se učinilo zbog situacije

sva sreća što su u kozloduju ugasili 4 od 6 reaktora, koliko znam on je bio među 10 najopasnijih elektrana u svetu dok su mu svi reaktori bili u funkciji
ovo pominjem jer je to najbliža nuklearka u okolini (115km od zaječara), a čini mi se da je i mađarski paks blizu vojvodine

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #78 poslato: 18. Mart 2011. u 10:30 »
Vidim da je na neki način moje pitanje pogrešno protumačeno. Samo me je interesovalo da li se zna približan broj žrtava konkretno od zemljotresa jer je potres bio izrazito jak, a poznato je da Japanci posebnu pažnju posvećuju načinu izgradnje! E to me je interesovalo .. ako ne postoji takav podatak onda recite, a ne ovako ... "Jedni nisu mrtviji od drugih"  :nelupaj:

Ja sam samo reagovao na 'duhovit' način na post Mili-CQa. Nemoj da se ljutiš.
Mislim da je tako nešto teško razlikovati, jer sve se prebrzo desilo (i nije moglo biti drugačije). Ipak, lično smatram da je broj neposrednih žrtava od zemljotresa dvocifren ili eventualno trocifren. S druge strane, bojim se da će ove katastrofe doneti visok petocifren broj žrtava.

Čitam u jutrošnjim novinama (čitanje samo prvih strana) kako se već puštaju alarmi za radioaktivnost u Kalifoniji. Kakav transgranični prenos, da ne veruješ! Imajući medijska iskustva sa oblakom vulkanske erupcije na Islandu aprila prošle godine, mislim da će sve to biti dosta razblaženo dok dođe do Amerike, a da Evropu ine pominjemo. Suludo je očekivati ikakvu opasnost od radioaktivnog oblaka koji je nastao u Japanu da će svojim dolaskom u Srbiju (u, zamislite, 'nerazblaženom obliku' - e, to je vrhunska lupetaja!) napraviti haos. Vidim, RTS 1 će večeras u popularnoj emisiji tipa okrugli sto debatovati o tim opsanostima. Ako se i tu bude zvanično govorilo o nekakvoj opasnosti od japanske nuklearne katastofe, isključujem i TV tuner iz računara i stavljam ga u podrum, pored televizora!
Prosto i jednostavno: Ako Japanci nisu pocrkali od radijacije, zašto bismo se mi ovde plašili? S druge strane, ako iko zna šta znači radiacija oslobođena bez kontrole, onda Japanci imaju iskustva od 1945. godine.

Ipak, sve što se tamo dešava ovde treba prihvatiti kao dobronamerno upozorenje, a ne kao razlog za paniku.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Sendai zemljotres i cunami
« Odgovor #79 poslato: 18. Mart 2011. u 13:23 »
Гледајући оне снимке рекао бих да је већина кућа и зграда издржала потрес а да их је тек цунами срушио. Према томе највероватније је велику већину страдалих убио цунами.

Bas tako.
Nasao sam  fajl za Google Earth koji prikazuje pre i posle na velikom podrucju. U samom gradu Sendai. Skoro da nema ostecene kuce - bar tako izgleda odozgo. A, cak i da su ostecene, nisu srusene, sto je najvaznije.
Za razliku od tog dela, priobalje izgleda kao da je neko uzeo gumicu i obrisao sve geografske karakteristike....

http://google-latlong.blogspot.com/2011/03/post-earthquake-images-of-japan.html