Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nastanak galaksija i evolucija zvezda  (Pročitano 32202 puta)

Van mreže p.e.dj.a

  • *
  • Poruke: 63
  • Lokacija: Užice
    • Peđina beležnica
Odg: Nastanak galaksija i evolucija zvezda
« Odgovor #20 poslato: 17. Februar 2013. u 11:42 »
Svi znamo kako je kosmos nastao,tj nastao je velikim praskom.

Jesi li siguran?!?!?

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Nastanak galaksija i evolucija zvezda
« Odgovor #21 poslato: 17. Februar 2013. u 11:46 »
Slobodno iznesi svoje mišljenje.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Nastanak galaksija i evolucija zvezda
« Odgovor #22 poslato: 17. Februar 2013. u 12:15 »
Nekome veoma  glupo, nekom ne . . . ali nije lose pogledati.
Ovo smo gledali na sekciji iz  filozofije.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=MZrZdBvNIMo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=MZrZdBvNIMo</a>
Totalne nebuloze.Čovek kaže kao da Sunce nije centar galaksije.Pa ko je to i rekao?!
Srbin je lepo objasnio dejstvo gravitacije.Nema tu nikakvih spiralnih kretanja.Kada napunimo kadu sa vodom i otčepimo slivnik,kakvo je tada kretanje?Pa kružno,tada voda kreće kruži oko rupe.Isto tako je i u svemiru.Zbog toga se i same galaksije obruću,jer u njihovim centrima postoje ogromne crne rupe.

Teorija velikog praska je opšteprihvaćena.Proučavanjem spektra svetlosti udaljenih galaksija pokazalo je da su u njima spektralne linije pomerene ka većim talasnim dužinama,i to tim više što je galaksija udaljenija od nas.Što je posledica širenja vasione.
Na osnovu svega ovoga je i formulisan Hablov zakon,koji kaže da je brzina kojom se data galaksija udaljava od nas srazmerna njenoj trenutnoj udaljenosti.Recimo,dva puta dalja galaksija udaljava se dva puta brže,itd.E,pa prateći razvoj rastojanja medju galaksijama,nalazi se da su ta rastojanja nekada morala da budu manja.Vasiona se širi,dakle,u odredjenom trenutku svoje prošlosti to širenje je moralo i da počne,i to baš iz stanja u kojem je gustina materije bila izuzetno velika.A jednačine kretanja govore da je explozija bila  pre 15milijardi godina.Takodje,kada posmatramo neki objekat u vasioni na rastojanju R,mi ga vidimo u stanju u kojem se nalazio u trenutku koji je za interval t=R/c prethodio trenutku posmatranja.

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nastanak galaksija i evolucija zvezda
« Odgovor #23 poslato: 18. Februar 2013. u 07:51 »
Citat
To ustvari niko ne zna,nego je to samo pretpostavka,koja je za mene ne logicna i za koju ne postoji objasnjenje,pa do skoro su mislili da se svemir i dalje siri. . .

Pa i siri se.

Citat
E sad ako meni pocne da prica o nastanku svemira vrliki prasak i objasnjenje svega ja mu postavim samo jedno pitanje na koje on niti bilo koji naucnik nema odgovor :D a to je :
U svemiru ne postoji dovoljno vidljive materije kojoj bi se pripisala trenutna jacina gravitacione sile unutar i izmedju galaksija,pa su ti naucnici dosli do zakljucka da cak 90 % materije nije normalna barionska materija vec nevidljiva tamna materija   :neznam:   

Koje je tacno pitanje?

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nastanak galaksija i evolucija zvezda
« Odgovor #24 poslato: 18. Februar 2013. u 07:53 »
Nema tu nikakvih spiralnih kretanja.Kada napunimo kadu sa vodom i otčepimo slivnik,kakvo je tada kretanje?Pa kružno,tada voda

Uopste nije nebulozno - jednostavno, radi se o drugacijoj tacki posmatranja. Zemlja, posmatrana iz centra galaksija (na primer), ima takvu putanju. Kao sto Mesec posmatran sa Zemlje kruzi oko Zemlje, a posmatran sa Sunca obilazi oko Sunca oscilujuci oko Zemljine orbite.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Nastanak galaksija i evolucija zvezda
« Odgovor #25 poslato: 21. Februar 2013. u 21:13 »
^^

Ne razumem,možeš li da pojasniš?

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nastanak galaksija i evolucija zvezda
« Odgovor #26 poslato: 22. Februar 2013. u 00:27 »
Hocu da kazem da je bitan referentni sistem. Ako je to Sunce, kretanje jeste kruzno (nije bas kruzno, ali da kazemo da jeste). Ako je referentni sistem, na primer centar galaksije, onda se i Sunce krece, kao i sve sa njim i posmatracu koji bi to posmatrao putanju Zemlje ona ne bi bila kruzna.

Primer radi, Mesec posmatran sa Sunca, nema kruznu putanju nego ovakvu:



Nebulozno je to sto niko ne posmatra Suncev sistem iz centra Galaksije, nego se u okviru ovog sistema kao glavna tacka uglavnom uzima Sunce.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Nastanak galaksija i evolucija zvezda
« Odgovor #27 poslato: 22. Februar 2013. u 00:53 »
Čekaj malo,odakle ti to da Mesec ima takvu putanju?
Kako da iz centra galaksije posmatramo naš sistem,ne razumem?

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nastanak galaksija i evolucija zvezda
« Odgovor #28 poslato: 22. Februar 2013. u 01:01 »
Pa, to ces morati da zamislis :)
U stvari, pogledaj ovo: https://www.youtube.com/watch?v=CswzrzqmvOA

Radi se o tome da sistem nije statican i da oblik putanje zavisi od posmatraca. Kada ga gledamo sa Zemlje, izgleda nam kruzna.
Kada ga gledamo iz nekog stacionarnog sistema, kao na primer na tom videu, putanja vise nije kruzna, vec postaje slicna onoj slicici.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Nastanak galaksija i evolucija zvezda
« Odgovor #29 poslato: 22. Februar 2013. u 16:35 »
I galaksija se krece. Kretanje mjeseca oko zemlje, odnosno zemlje oko sunca je konstantno ako posmatramo to u ovom ref sistemu.
To nije nikakva topla voda, naravno da ce kretanje tijela biti drugacije ako promijenimo referentni sistem.
Gledam onaj video i pitam se zezaju li se ljudi. Kao da je to neka tajna skrivena.. haha, e joj.

P.S ne mislim da tvoj video zaraza, nego na neki video sto je onaj decko Stefo postavio.. kao neka istina znacajna. Mozda ako ti glava sluzi samo za sisanje. Vjerovali ili ne... 2 i 2 su 4.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Nastanak galaksija i evolucija zvezda
« Odgovor #30 poslato: 22. Februar 2013. u 22:39 »
Ne dam da me prevare. :D :D :D

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nastanak galaksija i evolucija zvezda
« Odgovor #31 poslato: 23. Februar 2013. u 01:23 »
Gledam onaj video i pitam se zezaju li se ljudi. Kao da je to neka tajna skrivena.. haha, e joj.

Nazalost, i kad ljudi postavljaju takve stvari, uvek se nadje neko ko ce tu pronaci neku teoriju zaver ili ne znam sta...

Dakle, da ponovim....video jeste tacan (bar ono sto sam ja gledao :) ), ali je besmislen.

Kada se racuna ogranicenje brzine na autoputu, niko ga ne racuna u odnosu na centa Galaksije, nego u odnosu na patos, to jest Zemlju :)


Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Nastanak galaksija i evolucija zvezda
« Odgovor #32 poslato: 23. Februar 2013. u 01:43 »
Krili su nam to naucnici  :deda: NASA i Vatikan  :kafa:

Inace samo da kazem da je tuga koliko samo mali budzet ima NASA u stvarnosti. Vojska USA je za 2012. godinu potrosila vise novca nego NASA otkad postoji. Kamo srece da je drugacije.

Kada se racuna ogranicenje brzine na autoputu, niko ga ne racuna u odnosu na centa Galaksije, nego u odnosu na patos, to jest Zemlju :)

 Pa upravo to, ne mozemo mi sa zemlje posmatrat putanju mjeseca u odnosu na nasu galaksiju ili Andromedu.. mislim mozemo, ali nema svrhe ni smisla.

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nastanak galaksija i evolucija zvezda
« Odgovor #33 poslato: 23. Februar 2013. u 02:00 »
Pa da.
Samo, ja ponekad sitnicarim...sta ja znam valjda mi je to i neka profesionalna deformacija, pa to unosim u 'obican' zivot.