Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jul 2014 - III dekada  (Pročitano 136769 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #80 poslato: 21. Jul 2014. u 19:54 »
^^ Ja uopšte ne bih bio toliko siguran. Kiše će biti, ali grmljavine teško.

@dzindzin, niko se ovdje ne raduje tuđoj nesreći, makar do sada nisam primijetio. Ako nađem neku poruku gdje se član našeg foruma otvoreno raduje što je grad ili olujan vjetar negdje napravio štetu, odmah ću je izbrisati.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #81 poslato: 21. Jul 2014. u 20:24 »
pardon ljudi .. ne cini li se meni da ovde skoro svi prizeljkuju neke cudesne oluje i prosto nestvarne vremenske nepogode,da bi imali cime da se odusevljavaju? .. rekoh pardon,a to je ako mozda gresim .. i onako nam je "prosto" stanovnistvo na granici da nema sta da jede,i jos treba da navijamo da se pokosi i to malo sto njima daje koliko toliko te samostalno napravljene hrane(gde opet treba uloziti nesto) .. pojedini komentari mi stvarno tako deluju .. nismo svi na drzavnim jaslama(ja jesam),pa da nam je ostalo da samo prizeljkujemo ekstreme i vizuelna cudesa iz oblaka .. izvinjenje i naklon ako sam stekao pogresan utisak ..

Miloš je lepo odgovorio, ali ja bih dodala par reči: ovo nije poljoprivedni forum (ima i takvih na internetu), ovo je forum gde ljudi sa uzbuđenjem prate vremenske prilike, komentarišu ih i pre nego što se dese, najavljuju i prijavljuju šta se kod njih dešava. Treba ih razumeti, ne objavljuju ovde momci samo ono što im se sviđa, nego ono što vide, bilo na nebu, bilo na prognostičkim kartama, satelitskim ili radarskim slikama. A to je opet podložno tumačenjima... Zato ovaj forum ne treba čitati bukvalno, nego između redova ;)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #82 poslato: 21. Jul 2014. u 20:33 »
Čisti se radar polako, kako od konvektivne oblačnosti, tako i pomalo neočekivano od slojaste kišne oblačnosti. Opadaju šanse da će ovo veče i naredna noć donijeti išta zanimljivije za praćenje.

U Beogradu je i zvanično ovo bio najtopliji dan od početka godine sa Tmax od 33.5°C. Najtoplije u zemlji je bilo u Leskovcu sa Tmax od 34.5°C.
Konkretnijih padavina je bilo u Loznici (18mm), Kragujevcu (15mm), Kruševcu (5mm) i Valjevu (3mm).


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #83 poslato: 21. Jul 2014. u 20:34 »
Crni se zapad i jugozapad sve češće seva iz tog pravca.

Van mreže Saobraćajna Kamera

  • *
  • Poruke: 207
  • Lokacija: Beograd
    • Saobraćajna Kamera
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #84 poslato: 21. Jul 2014. u 20:40 »
pardon ljudi .. ne cini li se meni da ovde skoro svi prizeljkuju neke cudesne oluje i prosto nestvarne vremenske nepogode,da bi imali cime da se odusevljavaju? .. rekoh pardon,a to je ako mozda gresim .. i onako nam je "prosto" stanovnistvo na granici da nema sta da jede,i jos treba da navijamo da se pokosi i to malo sto njima daje koliko toliko te samostalno napravljene hrane(gde opet treba uloziti nesto) .. pojedini komentari mi stvarno tako deluju .. nismo svi na drzavnim jaslama(ja jesam),pa da nam je ostalo da samo prizeljkujemo ekstreme i vizuelna cudesa iz oblaka .. izvinjenje i naklon ako sam stekao pogresan utisak ..
I ja, kao laik, da dodam odgovor:

Prva stvar koja se mora shvatiti je da je ljubav prema praćenju i pokušajima da se shvati mehanizam po kome nastaju nepogode ravna ljubavi koju neko oseti baveći se nekim hobijem.
Ovde se niko ne raduje uništenju koje nepogode neretko donose, naprotiv.
Ushićenje koje se oseti dok se čitaju postovi u danima velikih nestabilnosti je uzbuđenje zbog veličanstvenosti sila prirode.
Niko ne može prizvati lepo ili loše vreme (gde su "lepo" i "loše" subjektivna kategorija), može samo "navijati" da se ispune očekivanja koja su modeli izračunali.
Što su modeli tačniji to ćemo ranije moći da se pripremimo za dolazak nepogoda.
Ovi momci ovde su danima pre majskih poplava najavili moguće strašne posledice. Bolje da ih je neko pratio i na vreme shvatio šta bi moglo da se desi.
Tako da si u pravu: njima naklon.

Ovo sada može i na chat.. Samo neka mu neko pošalje poruku da ne pomisli da je obrisano.
Beograd

youtube.com/user/saobracajnakamera

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #85 poslato: 21. Jul 2014. u 20:42 »
Miloš je lepo odgovorio, ali ja bih dodala par reči: ovo nije poljoprivedni forum (ima i takvih na internetu), ovo je forum gde ljudi sa uzbuđenjem prate vremenske prilike, komentarišu ih i pre nego što se dese, najavljuju i prijavljuju šta se kod njih dešava. Treba ih razumeti, ne objavljuju ovde momci samo ono što im se sviđa, nego ono što vide, bilo na nebu, bilo na prognostičkim kartama, satelitskim ili radarskim slikama. A to je opet podložno tumačenjima... Zato ovaj forum ne treba čitati bukvalno, nego između redova ;)
bas tako, slazem se sa ovom izjavom...... ovde nista novo za sada,pratim radar i ocekujem neke konvektivnosti.... :popcorn:

Van mreže sabac

  • **
  • Poruke: 1.365
  • Starost: 34
  • Lokacija: Sabac
  • 2024
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #86 poslato: 21. Jul 2014. u 21:06 »
Danas par kapi, malo pre pokvasila beton, ali to je smesno, ispala veceras od kise a i za mene bolje da sam ja odradio posao zalivanja, nadao sam se kise i corak .... -_-
Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #87 poslato: 21. Jul 2014. u 21:12 »
Jedva se dovuče oblačnost, grmi seva i počinje slaba kiša.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #88 poslato: 21. Jul 2014. u 21:42 »
Samo polako, već sam rekao da od tog prvog naleta nikad ne očekujem previše.. ciklon se lepo zavrteo i u toku noći će biti kiiše sasvim sigurno e sad što nije bilo akcije bože moj biće je sutra popodne.. Sparno je i dokle god je takoo akciju ne treba otpisivati !

Van mreže ssoney

  • **
  • Poruke: 1.731
  • Starost: 44
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #89 poslato: 21. Jul 2014. u 21:51 »
Pada slaba kisa vec nekih pola sata, vetra gotovo da i nema, mirno je, tiho i dosta sparno jos uvek. 25 C.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #90 poslato: 21. Jul 2014. u 21:58 »
Daje mislim da ce proci konvektivni sistem, ali kasnije verovatno tokom zore u vecem delu Vojvodine.
Videcemo...sparno vece u Subotici

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #91 poslato: 21. Jul 2014. u 22:09 »
To sto neko prizeljkuje lose ili dobro vreme ne predstavlja nista, mi ne mozemo da kontrolisemo vreme nasim prizeljkivanjem, kad se vec desavaju lose vremenske prilike jedino sto mi mozemo da ucinimo je to da naucimo da im se divimo  :selam:

Uzasno vreme, nepodnosljivo.. nadam se da ce uskoro nekakvo osvezenje 25'C
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina


Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #92 poslato: 21. Jul 2014. u 22:15 »
iznenada buknula jedna crvena tačka kod Negotina

kod mene i dalje suvo i vrlo toplo, 25°C
subjektivni osećaj je veći

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #93 poslato: 21. Jul 2014. u 22:21 »
@ Milosh

Jel probilo danas na kraju ovogodisnji max za Bg, temeptarura, onaj od 11.06. - 33,4 C?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #94 poslato: 21. Jul 2014. u 22:35 »
^^ Pa jeste, napisah u svojoj prethodnoj poruci. :)

Umjerena kiša u Beogradu, konačno malo prijatniji vazduh ulazi kroz prozor. Grmljavinskih oblaka nema više na teritoriji Srbije. Inače, nije ovo prvi put ove godine da je GFS najjače parametre za razvoje i superćelije davao za Vojvodinu, a da ih je na kraju bilo samo u centralnom pojasu zemlje.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #95 poslato: 21. Jul 2014. u 22:49 »
Nisam primetio iako sam iscitao sve poruke.. :D hvala!

Evo i kod mene umerene kise..


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #96 poslato: 21. Jul 2014. u 23:03 »
Овде је тек малопре, пре неких 5 минута дошла струја, овде и није било толико страшно, али само километар северније од мене и у осталим местима северније, потпуни хаос, град је уништио све нажалост, сав труд људи, боље да је падао овде у самој варошици, где би било мање штете, него људима по усевима, кажу ко зна колико дрвећа ишчупаних је пало на далеководе.

Имам неке слике облака, има неких формација, окачићу мало касније слике.

Тренутно пада умерена киша, тренутна температура 20.3 C.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #97 poslato: 21. Jul 2014. u 23:15 »
Taj Supercell Composite Parametar je davao umerenu šansu za superćelije u Vojvodini i Slavoniji, jer je jedan od parametara koji ulazi u njegovu jednačinu MUCAPE. Danas je prognozirani MUCAPE u Vojvodini bio visok, pa je u kombinaciji sa nešto smicanja i relativne vrtložnosti model davao umerenu šansu za superćelije. Ko je pogledao smicanje (0-6 km), video je da ono nije bilo preterano izraženo u tim krajevima ( do 15 m/s). Dakle dovoljno za organizovane višećelijske oluje, a možda i superćelijske. S druge strane, na jugozapadu, a kasnije i u centralnoj Srbiji, prognozirano smicanje je išlo i do 25 m/s, ali je prognozirani MUCAPE bio niži, pa GFS nije davao tolike šanse za superćelije. 
Takođe ima situacija da GFS daje šanse za superćelije i kada smicanja nema nimalo. Ipak, ako se pogleda CAPE, videće se da je on vrlo visok, pa se zato javlja to brljanje. Nema superćelija bez smicanja. Naravno, model može da pogreši.
Supercell parametar jeste odličan, ali ja uvek pogledam i ove osnovne parametre.

Miloše, ispravi me ako grešim.

Ovde jak pljusak trenutno.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #98 poslato: 21. Jul 2014. u 23:51 »
Ovde je bilo umerene kiše do malopre,sada je ponovo suvo.

Šteta što nema pljuskova i grmljavine,priželjkivao sam ih kroz noć.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jul 2014 - III dekada
« Odgovor #99 poslato: 21. Jul 2014. u 23:56 »
Ево неких слика сликаних мобилних телефоном, баш не умем да потрефим да усликам лепо неку слику:









И на крају одлазак олује према Крагујевцу: