Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1361954 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.196
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3320 poslato: 26. Decembar 2017. u 19:02 »
Tako je kako je. Po meni, najbitnije da mi imamo objašnjiv razlog zašto je to tako. Bilo bi zeznuto da na to nemamo odgovor.

Verovatno već svi znate o čemu je reč, ali evo i za laike što kraće i prostije.

Kao što sam i kačio karte EA (east Atlantic) indeksa, jasno se vidi kako stoje stvari u poslednjih 20-ak godina- dakle anomalija je pretežno pozitivna, što znači jaču ciklonsku aktivnost iznad ovog dela Atlantika (a pre svega se misli na Islandski minimum). Kako su to, kada se razviju, obično sistemi velikih prostornih razmera (naročito zimi), a mi smo u takvoj raspodeli u mnogo, mnogo situacija u toplom sektoru, onda generalno "kuburenje" zima ne čudi.

Druga stvar je vezana za Arktik. Čista logika- kako se ledena pokrivenost  iznad vodenih površinama arktičkog kruga smanjuje, sve manji deo mora/okeana biva zaleđen. Tako, izvorna masa prodora sa ZSZ/SZ/SSZ postaje sve više voda umesto led, a znamo da voda ima mnogo veći toplotni kapacitet u odnosu na zaleđenu površinu, što je i logično. :)



« Poslednja izmena: 26. Decembar 2017. u 19:51 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.995
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3321 poslato: 26. Decembar 2017. u 19:44 »
 ^^ Lepo je to @Kimi objasnio
Zaista su poslednjih nekoliko zima razocarale tj kako koga :) Prvo,tajming nece pa nece,zimske situacije se namestaju krajem Oktobra, u Novembru,sredinom Marta kada se "Dzabe namesti" jer tad nesto drugi fali. Dok preko "bare" obicno bude obrnuto.. Dokle god tamo budu duboki minusi i zima,Evropa ce biti u - Spring moodu :) I nema tu neke velike filozofije.. E sad ako vec mora da se bira u sred zime sta je bolje,svakako je bolje bar po meni ovih 10-15C od inverzije i zagadjenja koje vecina nas po gradovima oseti..
Ali idalje sam ubedjen iako je ova zima kilava za sad,da ce drugi deo biti snezniji i hladniji.. Dovoljno je setiti se ne tako davno 2012e. Sv.Jovan 20C a posle toga mesec ipo dana neprekidne zime.. Ne ocajavajte zimoljubci  :grin: Meni je jedino "krivo" sto vec duze vremena nemamo zimu Decembrom,i to je skoro pa postalao konstantno :hm:

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3322 poslato: 26. Decembar 2017. u 20:34 »
Ta 2012 se ponavlja 1 u zivotu,I taj prodor gde se bukvalno sve poklopilo sto se moglo poklopiti za zimu kod nas,jedino takav prodor moze da spasi ovu zimu a to se nece desiti,ja zelim zimu gde  imamo 2 do 3 snega 20+cm koji she zadrze 5 dana,ne mora biti ekstremnoo hladna Ali snezna da,to je idealna zima po meni,ovo sto imaju Ameri mi se ne svidja suvii led,slicno nasoj prosle godine samo jos ledenije

Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.319
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3323 poslato: 26. Decembar 2017. u 20:39 »
Hvala Kimi.

Pogledah beli Bozic sirom Amerike upravo na BBC i mogu reci da me i ono malo nade dosad sto sam imao napustilo  :cf:

http://www.bbc.com/news/av/world-us-canada-42486152/white-christmas-sweeps-us-states

Kad je bas ove zime pacificki severozapad dobio svoj tek cetvrti snezni Bozic jos od 1884, neka ide onda sve u...  :blush:
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3324 poslato: 26. Decembar 2017. u 20:57 »
Bravo Kimi na pojasnjenju, to se trazi, i sto vise takvih postova na forumu da bude. A ne da citamo svakodnevne gluposti od ovog balavca iz Novga Sada. Morao sam da kazem pa neka me slobodno banuju,

Na mreži Медо

  • ***
  • Poruke: 4.077
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3325 poslato: 26. Decembar 2017. u 21:29 »
Лепо објашњење...  :tu:

Стварно убија излив ове хладноће из Канаде у Атлантик, али надамо се да неће ни то довека, али док ми то говоримо, полагано клизимо већ ка другој половини зиме и дани само отпадају.

Дај Боже, али мислим да ћемо тешко добити зимску епизоду пре друге декаде јануара, јер се синоптичка ситуација сигурно неће променити у наредних 10 дана, а и кад се промени треба неколико дана нас поклопи хладноћа и падавине.

Изгледа ће и ови преко "баре" добити предах од хладноће за неких десетак дана, па да ако се заустави овај излив хладноће у Атлантик и мало опорави Азорски AC.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.457
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3326 poslato: 26. Decembar 2017. u 22:09 »
Bilo nekad sad se pripoveda...Na ovo sam slucajno naisao Joca ubacio nekad...


A evo kako to izgleda ove zime..Jeste ovo 192. sat ali slicno je u svim terminima po gfs 12z, cak cini mi se sto dalje to gore  :bye:

Izvor: http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=10

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3327 poslato: 26. Decembar 2017. u 23:28 »
Ne zna se to sigurno. Naime, ako pogledamo današnji dan, zagrijavanja ima. Već se završava maximum prvog prenosa toplote prema stratosferi. Sada se očekuje drugi napad, to je takva neka periodična pojava 5-6 sedmica. Znali bi šta nas čeka ubrzo nakon NG.
Karte prenosa topline izgledaju danas bolje, nakon hlađenja strato->troposfere, moguće je da troposfera odreaguje bolje, ali je ona dosta neorganizirana za neki ozbiljan otpor. AC nad Sibirom je loše postavljena, samim tim i toplotni tokovi su bez nekog uticaja.  Ta AC i nama pravi štete, nemamo dotoka hladnog zraka sa istoka, tako jedine puteve hladnoće dobijemo ovim prodorima koji su voženi sjevenrim dijelim Atlatnika, jako brzo prolaze i iza kojih dolazi samo porast temeratura, AC se odmah širi ali taman tako da nemamo ni inverzije, nekako smo na rubu, a pored nas lete fronte.
Što se tiče indexa, loše stojimo. PNA treba biti pozitivan (nekako se vrti oko neutralno), da bi se AC nad Atlantikom pomjerao sjevernije, AO negativan.... E, kako bi bilo dobro da se AC digne sjeverno, mirisalo bi na dobar napad PV - maštarije :(....
Kimi je postavio dobar segment onoga što se odražava u sadašnjosti. Taj EA index je drastično promjenjen od svih indexa telekonekcije (telekonekcije su odnosi između vremenskih prilika u međusobno udaljenim dijelovima svijeta), a znamo kako to utiče na nas. Ostale možete vidjeti na ovom linku:http://www.cpc.ncep.noaa.gov/data/teledoc/telecontents.shtml

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.457
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3328 poslato: 27. Decembar 2017. u 10:58 »
Nisam bas ja za ovo, ja sam vise za padavinske karte  :grin:
Uzalud zagrevanje i to nista posebno... PO je tu gde treba i cini mi se pre neki dan gledao AO i NAO u plusu...I kao sto kaze kolega Mile zonalka do daljeg pa mislim da je zato i usrana situacija sto se tice AC-a u Sibiru... Pre ce Merikance da opali jos neki hladni talas nego nas...Tako mi se cini... Da se razumemo ne zelim nesto kao prosle godine u januaru ali neki snegic od 20cm do -5C je meni odlican... Ali atmosfera ne prima zelje, cestitke i pozdrave  :laugh:, kako bude... Cekamo tamo oko 5.1. sledece prolazno vreme...

Lep vetric tamo oko Skotske
« Poslednja izmena: 27. Decembar 2017. u 11:14 Bart »

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3329 poslato: 27. Decembar 2017. u 18:02 »
.... zonalka do daljeg pa mislim da je zato i usrana situacija sto se tice AC-a u Sibiru...

Anomalija po istočnom Sibiru je stovrena prije novembra, traje gotovo cijelu ovu godinu.
Uz tu zonalku, ipak bih pripisao možda puno više uticaj nekih drugih  parametara tom postavljanju stvari. Trebamo se nadati da se može nešto desiti. Ovi prodori što nas čekaju u januaru, su isti, brzopotezni, nema tu nekog snijega ni u planinskim predjelima, iako će padati, kada južina poede iza toga, šteta je to za januar. Vidjet ćemo.
« Poslednja izmena: 27. Decembar 2017. u 18:15 Pulsar_ »

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3330 poslato: 28. Decembar 2017. u 17:50 »
Zima kod nas je postala kao fudbalski klub Liverpul... Sigurno ce deo clanstva razumeti  :grin:


Zima koda nas je više kao Lids Junajted - načisto propala  :rotf:

Šalim se. Prethodna je bila savršena ( bar ovde  :blush: ).

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.319
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3331 poslato: 28. Decembar 2017. u 20:23 »
Uvek treba gledati da li indijanci spremaju drva ;)

Citat
„Trenutno imamo na maksimalnom nivou otkriven ugalj, možda istorijski nivo otkrivenog uglja - više od 10 miliona, koji je spreman za eksploataciju i dostavu prema elektranama.Energetski sistem je spreman za hladni talas koji se, prema najavama meteorologa, očekuje u drugoj polovini januara i početkom februara..."
http://www.balkanmagazin.net/ugalj/cid197-174203/polje-g-kop-za-energetsku-bezbednost-srbije

Dakle, samo opusteno, zima samo sto nije!
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"


Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.786
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3332 poslato: 29. Decembar 2017. u 07:37 »
Bolje je da budu ove temperature nego suvo mrazica bez snega ili ona vikend bljuzgavica od snega.
Svi mi snego ljubci se zalimo na ovu zimu, ali slican decembar je bio i prosle godine, samo bio je hladniji i bez snega i ja sam se presle godine u decembru vec oprostio od snega, ali pravilo je da pravila nema. Čitam forum i mnogi već pišu da zima i sneg neće ni biti, jeste da smo spali na jedno mesečnu zimu ali ja se ipak nadam da će proraditi sibirski expres i stvoriti uslove ciklona iznad jadrana i doneti nam sneg.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.457
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3333 poslato: 29. Decembar 2017. u 09:41 »
I meni se vise svidja da je ovako toplije kad nema vec nekog snega ozbiljnijeg ali uzrok svega toga kaze da i nije dobro... Ovaj i prosli decembar se dosta razlikuju jedino slicno je da nisu doneli ozbiljan sneg ali je onaj prosli davao potencijal dobar ovaj bas ne... Zbog ovog zonalnog stujanja zbog kog se cikloni premestaju severnije o cemu smo pricali u prethodnim postovima mi nesto sto se moze nazvati zimom necemo imati ili bar veoma tesko...Iskreno ja sam skeptican da se  do 15.1.  moze nesto ozbiljnije desiti a za Sibirski anticiklon pa iskreno i za ceo januar sam skeptican ali ne znaci da ne moze da se promeni... A to sto panice da je zima gotova je malo preteruju ali to je zbog losih karata modela...

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.319
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3334 poslato: 29. Decembar 2017. u 10:26 »
Ovoga bi trebalo dovesti na par nedelja kod nas. Ne znam da li bi tad shvatio da ploca ima i "B" stranu :(

Tramp se sprda sa globalnim zagrevanjem

Citat
"Na istoku, mogao bi da bude NAJHLADNIJI doček Nove godine do sada. Možda bi nam valjalo malo dobrog, starog, globalnog zagrevanja, za zaštitu od koga će naša zemlja, ali ne i druge zemlje, platiti BILIONE DOLARA", poručio je Tramp na Tviteru.

AP navodi da predsednik Tramp ne pravi razliku izmedju vremenskih prilika i klime, precizirajući da se vreme odnosi na atmosferske uslove tokom kratkog perioda, dok je klima duži pogled vremenskih modela.

Tramp je večito skeptičan protiv klimatskih promena, koje naziva "prevarom" u režiji Kineza, navodi AP, podsećajući da je ove godine najavio želju da se povuče iz Pariskog klimatskog dogovora.

(izvor b92.net)

🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3335 poslato: 29. Decembar 2017. u 11:05 »
Donekle je i u pravu Tramp.Klima se mijenja od kad je postala planeta.Pa nekad je Sahara bila plodno zemljiste,a sad pustinja,eto samo ta jedna cinjenica govori kako se klima mijenja.Imali smo ledeno doba,ima li smo srednjovjekovni topli period,sta je sledece niko ne zna.Zadnjih godina  se spominje prica o mini  ledenom dobu.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.802
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3336 poslato: 29. Decembar 2017. u 11:20 »
Donekle je i u pravu Tramp.Klima se mijenja od kad je postala planeta.Pa nekad je Sahara bila plodno zemljiste,a sad pustinja,eto samo ta jedna cinjenica govori kako se klima mijenja.Imali smo ledeno doba,ima li smo srednjovjekovni topli period,sta je sledece niko ne zna.Zadnjih godina  se spominje prica o mini  ledenom dobu.

Tačno tako, klima se oduvek menjala, samo što je sada glavni uzročnik tome čovek a ne priroda a to je velika razlika.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.786
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3337 poslato: 29. Decembar 2017. u 11:45 »
Bart, meni je ovogodišnji decembar mnogo više obećavao od prošlogodišnjeg. Jeste da nije bio hladniji ali je bio sa više padavina i nadao sam se prodoru hladnog vazduha oko 25-tog i bilo bi kako treba. Ovako nada ostaje za iza 10.1.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3338 poslato: 29. Decembar 2017. u 12:50 »
Ne postoji ni jedan dokaz da je covjek krivac,globalno zagrijavanje je izmisljotina bjelosvjetskih lidera,koji zele izvuc korist iz toga.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.457
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3339 poslato: 29. Decembar 2017. u 13:06 »
Ne postoji ni jedan dokaz da je covjek krivac,globalno zagrijavanje je izmisljotina bjelosvjetskih lidera,koji zele izvuc korist iz toga.
Cekaj Niksic ti hoces da nije istina.. mislim na ovome svetu sto bi naglasio da propaganda sto vecina kazu da o ovome, nije istina...


Bart, meni je ovogodišnji decembar mnogo više obećavao od prošlogodišnjeg. Jeste da nije bio hladniji ali je bio sa više padavina i nadao sam se prodoru hladnog vazduha oko 25-tog i bilo bi kako treba. Ovako nada ostaje za iza 10.1.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
Jeste obecavao(cak se moze reci da je bio odlican sto se tice padavina ukupnih ovde rekordni i posle velike suse) ali svaki prodor se video da je brz i da iako padne sneg posle toga bi se odmah topio a da ne pricam da zbog zagrejane podloge taj sneg nije  onaj pravi kad je sve belo i sto bi svi voleli da je... Ima boljih stvari na kartama i to je nesto ono pre je bilo deprimirajuce...
Nama je blize Sredozemno more i Afrika nego Severni pol, nama Blizi Atlantik nego Sibir tj ima veci uticaj zapad istok se cikloni krecu to je preovladjujuce kretanje... A da ne pricam sto nas minira Golfska struja a Merikance ne...


970mb crta gfs za daleke sate i posle sneg neki  :)