Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.  (Pročitano 5289 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« poslato: 05. Jun 2009. u 21:28 »
Evo nama drugog šelfa ove godine  :D
Oko 19.25h,odlučio sam da proverim ima li šta zanimljivo za slikati,jer je oblačnost na radaru imala formu linije,pa sam pomislio da može biti šelfa,a i Miloš mi je rekao da oblak jača...

Ove crne štrafte na slikama su u stvari ptice,baš su se bile razmahale i raspištale...

Dobrodošli dragi gosti,rekoh kad sam ga video :D



Munja slučajno uletela i dobro se kamuflirala pored drveta...



Jugozapadni deo u formiranju...



....



Sve bliži,sve veći



Z-JZ deo u svoj svojoj lepoti









Welcome to Belgrade  :selam:



Opet mi munja uletela  :D



Širi se



Lagano se smračilo,slike su postajale sve mutnije,pa sam ovde završio foto sešn.

Dva videa:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=zJENGOsm6Lk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=zJENGOsm6Lk</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=j4Nsm61z88A" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=j4Nsm61z88A</a>

Jak pljusak,pojačan vetar,jednom rečju  :super: nevreme.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #1 poslato: 05. Jun 2009. u 21:46 »
Vrlo lepo Pavloviću :) ;) :D!!!!Čista 10-ka  :super: :super: :super:........
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #2 poslato: 05. Jun 2009. u 21:55 »
Svaka čast Pavloviću,jedna od najboljih reportaža ovde na forumu,naročito zbog videa.
Veliko hvala što si odlučio da svoj doživljaj podeliš sa nama  :)  ;) bilo je sjajno za gledati uživo sigurno.

Milosh      21:50     Posting in Shelf cloud-Beograd 5.6.2009..
Čekamo i Miloševe fotke  8)  ;)

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #3 poslato: 05. Jun 2009. u 21:56 »
Svaka čast pavloviču, močan shelf, čestitke na munjama :selam: :super:

Pogledao sam i video, ptice se uzmuvale kao da dolazi smak svijeta

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #4 poslato: 05. Jun 2009. u 21:58 »
Evo i mog doprinosa ovoj reportaži. Ovako je dolazak oblaka izgledao iz mog ugla...

Crnilo se u daljini, mada radar nije davao neki poseban odraz... Odjednom, primjećujem i na radaru, a i uživo da oblak počinje da jača.
Već je jasno bilo da se u daljini polako formira shelf.





Sve jači i sve bliži... Počinju da mi drhte ruke od uzbuđenja. :)





Samo što nije stigao, kreću prve kapi... Nisam smio više da slikam.



Zatim kreće jak pljusak bez grada koji je trajao nekih pola sata, uz učestalu i jaku grmljavinu. Bilo je i jakih do olujnih udara zapadnog vjetra.
U 20h je službeno izmjereno samo 1mm kiše, vidjećemo koliko će biti u 2h.

Na animaciji radarske slike se odlično vidi kako je oblak ojačao ispred Beograda:

« Poslednja izmena: 17. Jun 2017. u 12:14 Milosh »


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #5 poslato: 05. Jun 2009. u 22:00 »
Hvala društvo ;)
Oblak je stvarno bio prva liga!

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #6 poslato: 05. Jun 2009. u 22:01 »
Odlično Miloše i sa tvoje strane,super.
No comment  :o
Odličan shelf

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #7 poslato: 05. Jun 2009. u 22:13 »
bravo momci  :first:
odlična reportaža, za uživanje  :super:

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #8 poslato: 06. Jun 2009. u 00:19 »
Fantazija!!!Ipak, covek moze jako neprijatno da se oseti kada pored sve halabuke od olujine i kise vidi ovakav oblak, a pritom se nadje napolju.... Kao ja danas... :)

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #9 poslato: 06. Jun 2009. u 00:22 »
Izveštaj na sajtu RTS-a možete pogledati OVDE

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #10 poslato: 06. Jun 2009. u 08:27 »
Službeno je palo 15mm za kratko vrijeme, tako da je ovo i oluja koja je donijela najviše kiše do sada (ove godine).


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #11 poslato: 06. Jun 2009. u 10:00 »
Sjajna reportaža. Pravi lepotan od oblaka.  :o


Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #12 poslato: 06. Jun 2009. u 20:33 »
A pogledajte vertikalac oblaka koji je opustošio okolinu Valjeva  :o .
Ako je slika na mestu,onda je ovo polje slabe refleksivnosti okruženo jačom refleksivnošću u stvari BWER,koji se dovodi u vezu sa jakim uzlaznim strujanjima u oblaku.Zrna su se penjala,pa padala unutar oblaka,pa ih je opet jaku strujanje penjalo,pa su rasla pa padala i tako u krug,unutra je bilo slično ko u bubnju za loto (ako sam se nalupetao ispravljajte ;) ).Nije ni čudo što je padao grad ko kokošija jaja i orasi...

« Poslednja izmena: 06. Jun 2009. u 20:55 pavlovic »

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #13 poslato: 06. Jun 2009. u 22:23 »
Pavlovicu ja se u potpunosti slazem sa tebe.Ovo mi lici kao na skolski primer sa sve ovim kukastim odrazom...Ovako se meni cini da izgleda supercelija...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #14 poslato: 09. Jun 2009. u 18:41 »
Evo video snimak TV Valjevo štete i izjava šefa RC Valjevo:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=9qHOIZxjTww" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=9qHOIZxjTww</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=i_TSkymyVnE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=i_TSkymyVnE</a>




Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #15 poslato: 10. Jun 2009. u 09:53 »
To popodne sam izašao sa ženom i decom do Meka na Vidikovcu. Prozori su mi ostali poluotvoreni, ali sam se nadao da ćemo završiti pre oluje koja je najavljivala svoj dolazak jednim lepim nakovnjem. Kada smo izašli iz Meka, već se lepo crnilo. Naravno, busa nema baš onda kad ti najviše treba. Oblaci su se crneli tako da sam očekivao neku surlu da se spusti i da mi rasturi gajbu (takve sam sreće). Srećom, toga nije bilo (bar nisam video i da je bilo).
Kod pumpe na Skojevskom je počelo da pada. Pardon, da lije. Nije bilo nikakve najave padavina tipa nekoliko kapi k'o dukat, već je odmah grunulo iz sve snage. Dok smo prošli semafor, iz oluka je lilo u punom mlazu. Naravno, ja sam samo video u svojim mislim akako se moja gajba nemilice opuni vodom i sve šta sledi kao posledica. Najzad, bus je prošao te dve beskrajno duge stanice i izleteli smo do zgrade koja je služila kao sklonište za moje PtPrinčeve i PtPrinceze. Potrčah kući da spasim šta se spasiti da. Trčao sam bez daha i ušao dok šteta u gajbi još nije postala bitna. Kapalo je svuda oko prozora, ali se sve to osušilo za relativno kratko vreme. Brisao sam sve mokro i dok sam to završio, stade pljusak.
Što se samog pljuska tiče, bio je iz dva naleta. Oba su bila jednako žestoka, a pauza je trajala nekih pola minuta. Krajem prvog naleta je bilo i par zrna sugradice, ali jedva da je prsnulo. Nekog bitnog vetra nije bilo. Tek kada je sve minulo, pregledao sam intenzitete padavina koje je beležilo moje sokoćalo. U 23 minuta pljuska palo je 19.3 mm. Baš dugo nije bilo tako intenzivnog pljuska.
Pregledavši dostupne mi podatke, video sam da je kod mene palo najviše. Trošarina, Košutnjak, Vračar, imali su oko 15 mm, Pančevo 10 mm. Detaljan pregled padavina po gradu će biti sutra ili prekosutra (ako ne zaboravim).

Lilčno, više mi se dopadaju priče kako je ko doživeo neko nevreme nego 'gađanje' pojmovima. Malo sam pogledao u literaturu i video nešto na šta bih voleo dobronamerno da skrenem pažnju:
Shelf cloud je jedan od oblaka pratilaca Cb-a. Dakle, sam shelf nije ovo prouzrokovao, već Cb. Pogledajte http://en.wikipedia.org/wiki/Shelf_cloud. Tu lepo piše da je shelf cloud zakačen za matični (obično olujni) oblak. Sam po sebi, shelf cloud nije bogznašta, osim jasne naznake turbulentne aktivnosti na čelu Cb-a.

A evo šta kaže kolega sa prve godine studija:
Pavlovicu ja se u potpunosti slazem sa tebe.Ovo mi lici kao na skolski primer sa sve ovim kukastim odrazom...Ovako se meni cini da izgleda supercelija...
Odlično zapažanje, kolega. Mada, ni Pavlović nije loš, uopšte. Vrlo slikovit opis mehanizma stvaranja grada.

A pogledajte vertikalac oblaka koji je opustošio okolinu Valjeva  :o .
Ako je slika na mestu,onda je ovo polje slabe refleksivnosti okruženo jačom refleksivnošću u stvari BWER,koji se dovodi u vezu sa jakim uzlaznim strujanjima u oblaku.Zrna su se penjala,pa padala unutar oblaka,pa ih je opet jaku strujanje penjalo,pa su rasla pa padala i tako u krug,unutra je bilo slično ko u bubnju za loto (ako sam se nalupetao ispravljajte ;) ).Nije ni čudo što je padao grad ko kokošija jaja i orasi...

Eto, kao i uvek, volim da jasno označim šta je šta, kako ne bi ubuduće primali nova saznanja olako i neoprezno. Iz čiste dobre namere.
« Poslednja izmena: 10. Jun 2009. u 11:09 ptprince »
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #16 poslato: 10. Jun 2009. u 10:54 »
Odličan opis Ptprince... Svako je oluju doživio na drugačiji način. Neko je mirno sjedio kući i oduševljeno fotkao, neko je trčao da spasi i sebe i stan... :)

Lilčno, više mi se dopadaju priče kako je ko doživeo neko nevreme nego 'gađanje' pojmovima. Malo sam pogledao u literaturu i video nešto na šta bih voleo dobronamerno da skrenem pažnju:
Shelf cloud je jedan od oblaka pratilaca Cb-a. Dakle, sam shelf nije ovo prouzrokovao, već Cb. Pogledajte http://en.wikipedia.org/wiki/Shelf_cloud. Tu lepo piše da je shelf cloud zakačen za matični (obično olujni) oblak. Sam po sebi, shelf cloud nije bogznašta, osim jasne naznake turbulentne aktivnosti na čelu Cb-a.

Priznajem da sam toga dana milion puta pomenuo shelf, ali to ne znači da mislim da nam je sami shelf cloud donio nevrijeme. Evo, baš sam nedavno učio iz opšte meteorologije o tome:
Citat
arcus: Gust oblačni valjak u horizontalnoj ravni, manje ili više iskrzanih ivica, smješten na donjem, prednjem dijelu nekih oblaka. Kada je većih razmjera ima izgled tamnog prijetećeg luka.
Zato smo i na portalu napisali da je puno ime oblaka Cumulonimbus capillatus arcus, gdje je capillilatus vrsta oblaka, (Cb ne može imati podvrstu), a arcus je dopunska odlika, odnosno oblak pratilac Cb-a. :)
Naravno, to mi je najdraži oblak pratilac cumulonimbusa. Osim njega, uz Cumulonimbus mogu da idu i praecipitatio, virga, tuba, pileus, vellum, pannus, incus i mamma...


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #17 poslato: 10. Jun 2009. u 11:07 »
Odlično si savladao Cb i njegove varijante! Svaka čast, kolega.
Samo, dodao bih da su shelf cloud i roll cloud oblaci pratioci koji se zvanično vode kao arcus. Tu je negde i wall cloud...
Da, neobičnim nazivima oblaka bih priključio i onaj vrlo simpatični lapsus Cumulonimbus capitalus. Baš mi se dopada! ;D
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.454
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: Shelf cloud-Beograd 5.6.2009.
« Odgovor #18 poslato: 10. Jun 2009. u 11:08 »
super reportaža!

ja sam na prvom spratu tako da uopšte nisam prepoznao shelf sa mog prozora :(

trebalo je upravo u to vreme da se nađem sa drugarom na slaviji,ali kada sam ugledao šta nam stiže odmah sam mu javio da produži do mene jer sam ionako sav pokisao dan,dva pre ove oluje :D

grmelo je jako i čini mi se da je 2,3 puta negde u mojoj bližoj okolini udario grom što ne bi bilo čudno jer je sevalo k'o ludo :D