Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nenormalan položaj duge  (Pročitano 37406 puta)

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Nenormalan položaj duge
« poslato: 04. Septembar 2010. u 23:21 »
Pamtim jedan neobičan fenomen koji nikada ne mogu da zaboravim, stoji mi ispred oči kao da ga upravo gledam ovog trenutka a prošlo je 11 godina, taj momenat mi je snažno urezao u pamćenje kao nikad ostale iz svakodnevica.


Za vreme NATO bombardovanja, 17.05. 1999. godine, oko 15h,u dvorištu, moj bratanac tada je bio mali dečak, i videla sam da on gleda u nebo i onda meni kaže da na nebu neobično događa, pojavila se neobična duga pored Sunca. Vreme je bilo idealno, nije bilo kiše ni oblaka u blizini, ustvari videle se kumulusi ali daleko, dakle nebo je potpuno plavo. Nisam mu verovala u ono što priča. Onda mi je još rekao da pogledam staklo na vetrobanu automobila koji je u dvorištu, taj odraz na staklu je odavao boju sa neba - dugu. Ja sam onda pogledala gore, Sunce mi je bio u očima, dakle oko zenita, pa sam rukom zaklonila Sunčev sjaj, i ispod Sunca se nalazila duga u horizontalnom položaju! Obe krajevi duge ni sa čim u dodiru! Kao da lebdi u vazduhu! Zanemela sam, pozvala roditelje, oni to videli, ostali su bez daha. Do dan danas znamo da to nema neko logično objašnjenje, a tokom bombardovanja nebo je bilo jako čudno. Meni jedino ostaje činjenica da je NATO eksperimentisao i sa specijalnim efektima kako bi nas dočarao i obmanuo čula.

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #1 poslato: 05. Septembar 2010. u 01:34 »
Duge mogu da se jave na milion razlicitih nacina, a sve zavisi od kolicine vode i vlage u atmosferi...
Znaci, videli ste nesto sasvim normalno...al u ljudskoj prirodi je izmislja razne zavere, CIA i KGB ekperimente i slicno...Sve sto je trbealo da uradis je da na Googleu otkucas "rainbow types" ili nesto slicno i da stvar postane jasna.
Ali, kao sto rekoh...lepse i romanticnije je izmisljati stvari...

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #2 poslato: 05. Septembar 2010. u 09:52 »
Hmmm....normalno? Naučeni smo da duga se pojavljuje kada se nalaze oblaci i Sunce u isto vreme i to je pravilo, zar ne? Pogledala sam rainbow types, horizontalne duge su bile u vezi sa oblacima, ali kao što vidiš u mom slučaju nije bilo oblaka i nebo je bilo plavo i vedro, duga kao od sam sebe postaje. I to se desilo samo u vreme bombardovanja, znači nije bilo pre i posle. Zaraza, CIA i KGB ne eksperimentišu takve pojave, ovako se time ne bave, oni su više skloni politici i manipulacijama međunarodnih zavrzlama. Eksperimentisanje razne pojave je za više vojne i naučne svrhe poput NATO, druge organizacije i intitucije da ne pominjem.

Čovek u prirodi zna šta je to normalno okruženje ono što mu je sasvim prihvatljivo od rođenja pa sve do smrti i svesno razlikuje neobično od običnog, instinktivno zna da ono što nije viđeno do tad, znači da se događa nešto strano van čovekovog domašaja. I ja volim da bude objašnjivo, ali znam da to nije u skladu sa prirodom, gravitacijom, zakonom fizike...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #3 poslato: 05. Septembar 2010. u 09:59 »
Zanimljivo je da spominjete ovo, pošto sam hteo da ubacim neke fote duge koju sam snimio skoro, ali nikako da pronađem nešto viška vremena.
Naime, ova je bila sferična. Nisam stgao ni da pogledam (kako zaraza predloži) u "rainbow types", možda je objašnjeno, ali je svakako bilo prvi put u životu da sam video tako nešto. Pokušaću da pronađem fotku i ubacim. Vidi se da je duga, ali nije ravna nego sferična... videli smo je prijatelj i ja dok smo se vraćali sa puta, na auto-putu BG-NS...


Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #4 poslato: 05. Septembar 2010. u 16:27 »
Eksperimentisanje razne pojave je za više vojne i naučne svrhe poput NATO, druge organizacije i intitucije da ne pominjem.

Ok, u pravu si, to je NATO manipulacija nasim nesvesnim.
U stvari, duge nije ni bilo, to je bila halucinacija.

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #5 poslato: 05. Septembar 2010. u 16:36 »
U stvari, duge nije ni bilo, to je bila halucinacija.

Znaš li ti valjda šta je to halucinacija?

Znaš li koliko vremena prošlo  počev od malog pa do mojih ukućana posmatrajući ovaj fenomen. Pola sata, a još da ti ne pričam kakvog smo mi zdravlja.

Kao da nisi čuo da postoji tajni projekti, a? Ako ne znaš, bolje da nisi pisao.

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #6 poslato: 05. Septembar 2010. u 16:39 »
Znaš li koliko vremena prošlo  počev od malog pa do mojih ukućana posmatrajući ovaj fenomen. Pola sata, a još da ti ne pričam kakvog smo mi zdravlja.

Oni samo hoce da vi mislite da ste dobrog zdravlja, pa onda iz aviona bacaju drogu (pogledaj temu o hemijskim tragovima), i onda vi istripujete drugu.

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #7 poslato: 05. Septembar 2010. u 16:45 »
Zaraza, stavljaš me u iskušenje i ne znam kako da te protumačim.

Nisi dao nikakvo naučno objašnjenje i nema šta da me ubediš, i svi tvoji odgovori su off. Ako moja porodica i ja smo drogirani, onda ceo Niš.

Drogirani smo, a? 'fala lepo, molim.

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #8 poslato: 05. Septembar 2010. u 16:55 »
Pazi, uopste ne moras da vidis oblake, da bi oni bili tu :)
Znaci, dovoljno je da atmosfera ima samo malo drugaciji sastav i da se jave razni efekti - pa i ovakvi.
Znaci to sto ste videli definitivno jeste neobicno, ali nije nemoguce ni neprirodno.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #9 poslato: 06. Septembar 2010. u 10:45 »
Alo, ljudi, polako!!!

Meni je apsolutno jasno šta je to viđeno na nebu. I počeću sa objašnjenjem na malo neuobičajen način, ali najbolji u ovoj (ničim izazvanoj) zategnutoj situaciji.

Jako se dobro sećam NATO bomradovanja 1999. godine. Ni tada nisam bio mali. Sećam se koja količina psihoze je u Srbiji (i čitavoj SR Jugoslaviji) kolala svim sferama naših života. Loša prošlost, hiperinflacija, izopštenost od sveta... ko da ostane normalan? A mi smo trvdili da smo jedini normalni na svetu. Bilo je da smo Sami Protiv Sveta. Sve se tumačilo sa po tri slova: RTS, CIA, KGB, FBI, RSK, OVK, SPS, DSS... i svi ovi su bili 'igrači' u 'predstavi' psihoza kojih smo bili prepuni.

Po meni, vrhunac te psihoze je bilo potpuno pomračenje Sunca, 11. avgusta 1999. godine. Dok je čitava Evropa uživala u neobično dugom potpunom pomračenju Sunca, dok su u gradovima Evrope koji su bili u pojasu totaliteta bili na ulicama, gledajući ovaj apsolutno prirodan fenomen, naši medijski isprani mozgovi su od toga pravili takvu famu da su ljudi zamračivali kuće, da nešto zlo ne uđe sa Sunca. Čak se na nekim prozorima u RHMZ mogli videti debeli zastori. Kakva je sramota bila videti takav izveštaj u Dnevniku, bez komentara!

Srbija je bila okrznuta pojasom totaliteta, zahvatajući samo Suboticu i Kikindu (od većih mesta), te je ta oblast bila samo za ljubitelje prirodnih fenomena. Svako ko je išao tamo (uključujući i mene) bio je prozvan u najmanju ruku nenormalnim, ludim, samoubicom.

Čak i najobičnije stvari su bile pogrešno tumačene. U NATO akcijama ljudi su psovali zvezde, prozivajući ih NATO avionima. Kada čovek pokuša da im kaže da nisu u pravu, oni bi branili svoje sulude argumente time što se te svetle tačke kreću, jer lepo se vidi da se pomeraju prema oblacima. Pri tome se potpuno zaboravlja da se i oblaci kreću, i to najbrže od svega na noćnom nebu.

Zaista, u takvoj situaciji, zabeležene su n'nenormalne' pojave. Istina, sećam se grafitnih bombi koje su padale početkom maja po Srbiji, ostavljajući nas sve u mraku. Varničenje od tih palih bombi se pomešalo sa prirodnom elektrikom, te su se grmljavine čule kao da su produžene, potmulije, izmenjene i nekako više preteće (da li je zaista bilo tako ili je to bila psihoza - razmislimo malo i sami). Odlično se sećam izveštaja iz Beograda, a takođe baš iz Niša kako su se začule takve grmljavine. Dakle, maj 1999. godine je bio u potpunom opštem ludilu.

Sada, kad je prošlo 11 godina od tada i vratilo se u normalu, te ima ko da normalno svhati ove reči, izdaću 'zvanično saopštenje' sa 11 godina zakašnjenja (Pažnja, pažnja!):

cTrL_AlT_DeleTTe, ti i tvoji niste videli dugu. Vi ste videli pojavu koja je krajnje poznata u meteorologiji, a naziva se halo. Srpski rečeno (pošto imate i link u nazivu ove pojave), halo je optička pojava prelamanja svetlosti na kristalićima leda od kojih su napravljeni oblaci na kojima se ova pojava javila (oblaci roda Cirrus - tanki, paperjasti oblaci, na visinama od 5-9 km iznad tla). Pojava haloa je najčešće u vidu lažnih sunaca (sundog) koji se nalaze na čvorištima lukova duginih poja, na 22 ugaona stepena oko položaja Sunca (manje više u pravcu Sunca). Još češće se vide ti lukovi, te se čine sličnim dugi, što zbog lukova, što zbog rasporeda boja od svetlosti koje se prelama. Uistinu je slična pojava, samo što se duga vidi niz Sunce, u suprotnom pravcu od Sunca, na kišnim kapima.
Halo ej prilično složena pojava po svom izgledu, jer ima čitav set različitih oblika i varijacija na opisanu šemu, što opet zavisi od broja prelamanja svetlosti i oblačnog zastora od Cirrusa ili Cirrostratusa na kojem se Sunčeva svetlost prelama.

Nadam se da sada možete da zakopate svoje ratne sekire i da budete srećni što ste naučili nešto novo. Ako je tako, ja ću biti najsrećniji meteo moderator na svetu, a vi najsrećniji meteo forumaši.

I izvinite što sam odužio. Bilo mi slatko, šta ću... :D
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #10 poslato: 06. Septembar 2010. u 11:07 »
Ja sam stekao da se radi o necemu ovakvom:



Samo bez vidljivih oblaka, pa sam zato halo i otpisao.

Citat
Nadam se da sada možete da zakopate svoje ratne sekire i da budete srećni što ste naučili nešto novo. Ako je tako, ja ću biti najsrećniji meteo moderator na svetu, a vi najsrećniji meteo forumaši.

Sto ratne sekire, pa ne ratujemo :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #11 poslato: 06. Septembar 2010. u 11:13 »
Uh, zaraza, fali ti slika, pa ne znam na šta misliš.

Što se ratnih sekira tiče, za ove tri godine na ovom forumu video sam svakojaka ratovanja, a u nekima sam i učestvovao. Daleko im lepa kuća, neka ih i ne bude više, već kad ih nema oko godinu dana. Moram da budem oprezan, nikad ne znam kada ću neki pičvajz da izazovem svojim ponašanjem :P
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #12 poslato: 06. Septembar 2010. u 11:15 »
Hm, ja sliku normalno vidim.
Evo direktnog linka
http://image.linkinn.com/userfile/pictures_0812/image/Rainbow/Image1.jpg

U stvari, da li se to moze podvesti pod halo efekat?

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #13 poslato: 06. Septembar 2010. u 11:21 »
Ni ja ne vidim sliku, valjda ja i Ptprinče imamo Mozzilu Firefox a ti IE Explorer ili nešto drugo? Probaj sa svog računara.


Ptprinče, ko ovde ratuje?  ;) Nisam znala da je ovde bilo i prepucavanje. Ah!


Kasnije ću da komentarišem, samo da nešto završim.... :D

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #14 poslato: 06. Septembar 2010. u 11:24 »
Evo, okacio sam je na fotobuket, sad bi trebalo da je ok:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #15 poslato: 06. Septembar 2010. u 11:26 »
Ne, ja imam IE8.

A ratovanje? Ovaj post me je podsetio na neke neslavne dane foruma.

Zaraza, stavljaš me u iskušenje i ne znam kako da te protumačim.

Nisi dao nikakvo naučno objašnjenje i nema šta da me ubediš, i svi tvoji odgovori su off. Ako moja porodica i ja smo drogirani, onda ceo Niš.

Drogirani smo, a? 'fala lepo, molim.

A možda sam i ja istripovao, ne znam. Nisam pametan.

Inače, spreman sam na sve moguće komentare. Što kaže neko: Pucaj, ja i dalje držim čas! :lmao:

Ah, evo sličice iz fotokofice. Stvarno je šašava. Daj mi malčice vremena da je proučim.
Uh, kako se vidi Amerika na fotki, kao da je iz nekog filma (pa ne zna gde mu je kraj... a zašto?)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #16 poslato: 06. Septembar 2010. u 11:35 »
Posle kraćih konsultacija, zaključiću da je na ovoj fotki najverovatnije donji krak halo pojave, ali većeg luka (luk od 46 stepeni). Visoki oblaci jesu gušći, pa je prelamanje svetlosti omogućeno u znatnoj meri. Čak mi se čini da je 'lažno Sunce' (sundog) sakriveno iza vrha niskog oblaka (kumulusa), što odgovara njegovoj poziciji u halo pojavi.

Jedno je, ipak, gledati fotku, a drugo je videti to svojim očima.

Najzad, za sve fotografije postoji i trivijalno rešenje - Photoshop. Ipak, tom rešenju ovde ne bih pribegao.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #17 poslato: 06. Septembar 2010. u 16:22 »
Po meni, vrhunac te psihoze je bilo potpuno pomračenje Sunca, 11. avgusta 1999. godine. Dok je čitava Evropa uživala u neobično dugom potpunom pomračenju Sunca, dok su u gradovima Evrope koji su bili u pojasu totaliteta bili na ulicama, gledajući ovaj apsolutno prirodan fenomen, naši medijski isprani mozgovi su od toga pravili takvu famu da su ljudi zamračivali kuće, da nešto zlo ne uđe sa Sunca. Čak se na nekim prozorima u RHMZ mogli videti debeli zastori. Kakva je sramota bila videti takav izveštaj u Dnevniku, bez komentara!


Ala me nasmeja   :lmao:  i toga se sećam, ovi novinari sa RTS-a i štampe tobožnje nas upozoravali da pomračenje izaziva oštećenje vida i da je neophodno svi sedeti u zamračenim sobama, ali pojedinim firmama bio proglašen neradan dan!


Istina, sećam se grafitnih bombi koje su padale početkom maja po Srbiji, ostavljajući nas sve u mraku. Varničenje od tih palih bombi se pomešalo sa prirodnom elektrikom, te su se grmljavine čule kao da su produžene, potmulije, izmenjene i nekako više preteće (da li je zaista bilo tako ili je to bila psihoza - razmislimo malo i sami). Odlično se sećam izveštaja iz Beograda, a takođe baš iz Niša kako su se začule takve grmljavine. Dakle, maj 1999. godine je bio u potpunom opštem ludilu.

To su bačene karbonske vlakne po dalekovodima u jednoj ogromnoj centrali i izazvale efekat grmljavine i ogroman bljesak a potom nestane struja u regionalnom okruženju, u Nišu je to bilo dva puta. To što ste čuli je bio kratak spoj na dalekovodima pri dodiru sa karbonskim vlaknima. U maju meseca je bilo najžešćih napada. Sećam se da sam beležila dolaske NATO aviona, vodila njihovo radno vreme, smene i sati pa sam unapred predvidela i očekivala bez greške. ???


cTrL_AlT_DeleTTe, ti i tvoji niste videli dugu. Vi ste videli pojavu koja je krajnje poznata u meteorologiji, a naziva se halo. Srpski rečeno (pošto imate i link u nazivu ove pojave), halo je optička pojava prelamanja svetlosti na kristalićima leda od kojih su napravljeni oblaci na kojima se ova pojava javila (oblaci roda Cirrus - tanki, paperjasti oblaci, na visinama od 5-9 km iznad tla). Pojava haloa je najčešće u vidu lažnih sunaca (sundog) koji se nalaze na čvorištima lukova duginih poja, na 22 ugaona stepena oko položaja Sunca (manje više u pravcu Sunca). Još češće se vide ti lukovi, te se čine sličnim dugi, što zbog lukova, što zbog rasporeda boja od svetlosti koje se prelama. Uistinu je slična pojava, samo što se duga vidi niz Sunce, u suprotnom pravcu od Sunca, na kišnim kapima.
Halo ej prilično složena pojava po svom izgledu, jer ima čitav set različitih oblika i varijacija na opisanu šemu, što opet zavisi od broja prelamanja svetlosti i oblačnog zastora od Cirrusa ili Cirrostratusa na kojem se Sunčeva svetlost prelama.

Eto željenog odgovora! Čula sam za taj halo efekat, ali nisam bila u prilici da saznam nešto više o tome. Pretpostavljam da je taj optički fenomen ređi. Je li u maju mesecu na prostorima SRJ u uslovima bombardovanja bilo je toplije ali na nebu bilo formirano kristalići leda pre nego što su se pojavili oblaci, pa je došlo do halo efekta?



I izvinite što sam odužio. Bilo mi slatko, šta ću... :D

Ako ti je bilo slatko, mogao si još malo da produžiš.... :)
« Poslednja izmena: 06. Septembar 2010. u 16:36 cTrL_AlT_DeleTTe »

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #18 poslato: 06. Septembar 2010. u 16:33 »
A ratovanje? Ovaj post me je podsetio na neke neslavne dane foruma.

A možda sam i ja istripovao, ne znam. Nisam pametan.

Inače, spreman sam na sve moguće komentare. Što kaže neko: Pucaj, ja i dalje držim čas! :lmao:

Različiti smo ljudi, neko pretera, ili drugačije to gleda, ili imao crni dan ili ustao na levu nogu pa i još neko zaljubio/zaljubila....ali sve to treba preskočiti!  ;)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Nenormalan položaj duge
« Odgovor #19 poslato: 06. Septembar 2010. u 18:34 »
evo jedan mali doprinos da sve što liči na dugu ne mora i biti ;)
snimljeno danas u Knjaževcu
pozdrav i čujemo se iz Grčke :)