Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nevreme u Banatu 28. jul 1998.  (Pročitano 23497 puta)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Nevreme u Banatu 28. jul 1998.
« poslato: 25. Septembar 2014. u 10:20 »
Voleo bih da na ovom mestu sakupimo što je više moguće podataka o ovom danu! U naslovu sam napisao "Nevreme u Banatu" jer ne znam kako je bilo u ostalim delovima Srbije. Siguran sam da ovo nevreme nije bilo samo na teritoriji Banata, međutim, nadam se da ćete mi pomoći da sklopimo što više podataka u celinu.
Evo šta ja znam o tom danu ... nevreme je stiglo u poslepodnevnim satima (možda oko 15-16h), vetar je duvao neverovatnom jačinom uz jaku kišu. Moja procena da je sve to trajalo 20-30 minuta.

Evo šta kažu podaci opštinskog štaba za procenu štete na terenu posle ovog nevremena.
Oštećeno ...
102 200 crepa
4 000 kaplaje
68 000 cigle
315 objekata

Mnogi nisu prijavili štetu jer su je sanirali odmah nakon oluje. Otac i ja smo odmah (još nije ni prošlo sve) krenuli sa zamenom crepa koji je vetar skinuo sa kuće. Kod nas je vetar skinuo oko 50-ak crepova, polomio kapiju ... polovina kuće koja je bila na udaru vetra i kiše je bila mokra.
U selu su bili retki (ili ih nije bilo) oni koji su mogli da kažu da im bar nešto nije oštećeno.
Zaključak opštinskog štaba za procenu štete: Najviše su stradala mesta Hetin, Banatsko Karađorđevo i Čestereg. Štete je bilo i u ostalim mestima opštine, ali ne u ovoj meri.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Nevreme u Banatu 28. jul 1998.
« Odgovor #1 poslato: 25. Septembar 2014. u 11:08 »
Evo i prvih podataka koje sam dobio zahvaljujući našem počasnom članu ptprincu! :selam:
Pogrešio sam u proceni dolaska nevremena, sve se to događalo posle 17h.

Padavine tog dana:
56.2 Banatsko Karađorđevo
56.0 Jankov Most
56.0 Hetin
51.2 Zrenjanin
48.4 Neuzina
38.7 Ravni Topolovac
37.7 Lazarevo
33.0 Torda
27.4 Srpska Crnja
24.2 Toba
21.9 Melenci
20.3 Jaša Tomić
Zrenjanin je imao osmotren pljusak od 17:13 do 17:27, tokom kojeg je pala većina ove kiše. :!:  :P 15 minuta=50mm
Zanimljivo je da Kikinda nije imala neke padavine, svega 7.2mm.

Maksimalan udar vetra Zrenjanin, WSW, od 17:11 do 17:16, maksimalno 32.6 m/s. Ovde moram da dodam da je u Česteregu duže trajao taj "maksimalni udar" a po načinjenoj šteti, moglo bi se zaključiti da je bilo jačih udara.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Nevreme u Banatu 28. jul 1998.
« Odgovor #2 poslato: 25. Septembar 2014. u 12:09 »
Ovo je moj doprinos Ljubiša , nadam se da će biti od neke koristi   :)

Naišao sam na arhivu satelitskih snimaka pa sam uzeo jedan na kom se fino vidi jaka oblačnost na području severoistočne Srbije (Banat) , Mađarske , i Rumunije koja se valjda kretala jugozapadnom strujom.



U arhivi geopot. visine tj. geopotencijala , jasno se vidi da smo bili između "dve-vatre"  , anticiklon sa juga i dolazeći ciklon sa severozapada. (hladan front)



I karta sinoptičke situacije gde je ucrtan nadolazeći hladan front



Nadam se da sam dobro protumačio ove karte , jer nisam neki valjani ekspert , slobodno neka me neko ispravi ako ima grešaka.  ???
« Poslednja izmena: 25. Septembar 2014. u 12:59 Miki »

Van mreže zohaa

  • Poruke: 1
Odg: Nevreme u Banatu 28. jul 1998.
« Odgovor #3 poslato: 28. Oktobar 2014. u 13:52 »
Poštovani,
Mislim da je pravo vreme da se pokrene i ova tema. Na ovakav način (nadam se) da će se lakše dolaziti do klimatoloških podataka i da će članovi foruma dati pun doprinos tome.

Interesuje me da li neko ima Meteorološki godišnjak 1 za 1985. , Meteorološki godišnjak 1 za 1986. i Meteorološki godišnjak 1 za 1987. godinu na nivou bivše SFRJ u PDF - u ili nekom sličnom formatu, inače izdavač je nekadašnji Savezni Hidrometeorološki zavod, Beograd. Na site -u Republičkog hidrometeorološkog zavoda piše da nisu dostupni, a kada sam ih zvao oni su govorili prvo da ne postoje, pa onda kako je to u arhivi, da su deo arhive skladištili na više mesta, da je deo arhive završio u đubrištu, kao i to da su se pravili nenadležnim i neupućenim. Iz pouzdanih izvora sam dobio informaciju da ti godišnjaci postoje, pa ako neko u privatnoj kolekciji poseduje te godišnjake, neka ih postavi ili neka me kontaktira kako da ih preuzmem. Hitno su mi neophodni  :sos:
Enjoy the real success with 70-331 vce exam questions - braindumps.com exam and United States Naval Academy online training programs and latest RIVERBED.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Nevreme u Banatu 28. jul 1998.
« Odgovor #4 poslato: 28. Oktobar 2014. u 15:55 »
Ако сам те добро разумео, ти тражиш ово..?

http://www.hidmet.gov.rs/ciril/meteorologija/klimatologija_godisnjaci.php

Овде имаш за 1985, а 86 и 87 немају, не знам зашто немају те године и да ли то негде још можеш да пронађеш. Сачекај да ти одг неко ко зна нешто више о овоме.