Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: 25. jun 2014. u Beogradu  (Pročitano 3681 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
25. jun 2014. u Beogradu
« poslato: 27. Jun 2014. u 15:13 »
Ovu reportažu ću započeti malo drugačije od ostalih. Slikama iz vazduha. Nego, da bih došao do viših slojeva atmosfere moram prvo napraviti uvod.

Desetak dana dok sam bio u Baru se u Beogradu nije dešavalo ništa naročito zanimljivo u meteorološkom smislu, tek par nestabilnih dana, ali su oluje i pljuskovi zaobilazili sami Beograd.
Za utorak i srijedu (24. i 25. jun) su modeli danima unaprijed davali veoma jake nestabilnosti, nešto što se ne gleda tako često.
Ipak, moglo se po kartama vidjeti da će u utorak glavna akcija biti južnije od Beograda, a da bi u srijedu mogla cijela zemlja imati jaka nevremena.
Kako se srijeda primicala, postajalo je sve izvjesnije da su se poklopili svi parametri za savršene oluje, vrlo vjerovatno i najjače na teriotoriji Srbije u prethodnih nekoliko godina.

Trebalo je da putujem avionom u srijedu popodne, ali kad sam vidio šta se sve crta, pomjerio sam put za srijedu ujutru. Ispostavilo se kao pametan potez, jer je avion kojim je trebalo da putujem popodne vraćen oko 16h nakon polijetanja iz Podgorice zbog nevremena, i stigao je u Beograd tek oko 20h.

Tek po drugi put od kad postoji naš MeteoAlarm iskoristili smo tamno-crvenu boju (prvi put je to bilo prethodnog dana):



I ESTOFEX je po prvi put od kad postoji ovaj sajt stavio veći dio Srbije u najviši stepen upozorenja. Evo kako je izgledala njihova prognoza sa naknadno prijavljenim ekstremnim događajima:



Beograd je utorak uveče zahvatio pravi vozić Cb-ova sa zapada, bilo mi je žao što sam to propustio, ali sam znao da se u srijedu sprema nešto znatno ozbiljnije.

Uzletio sam iz Podgorice oko 7.30h. Nad Crnom Gorom bilo oblačno uz vrlo jake vjetrove na visini i puno turbulencije. U toj zoni sam ugledao jedan jako lijep lenticularis:



Negdje nad Vojvodinom su već kretali prvi razvoji:



A ovako je to izgledalo iz vazduha:



Nad Beogradom zato pretežno vedro, mirno slijetanje:





Dan je bio jako sparan, sunce je ugrijalo tek oko podneva, pa su i razvoji krenuli nešto kasnije nego što sam očekivao. Temperatura je oko 14h bila dostigla maksimalnih 27.0°C. Ovako je izgledala beogradska sondaža u to doba, koja je potvrdila da su ispunjeni svi uslovi za super-oluje. Vrlo visok CAPE, nizak LI, jako smicanje i jako zapadno strujanje:



Prvi talas, talas upozorenja, stiže do Beograda oko 15h. Oblak se formirao neposredno zapadnije od Beograda:



Preko Beograda prošlo relativno mirno, uz lagani pljusak sa nešto grmljavine, bez ikakvih posebnih formacija:





Palo je svega 1-2mm, a oblak je naglo ojačao tek kad je nastavio svoj put dalje ka jugoistoku:











Znao sam da je to bio samo uvodni talas i da ono glavno tek stiže. Jaka superćelija iz Bosne se velikom brzinom kretala ka Srbiji:



Grdosila polako ulazi u Srbiju i još jača:



Oblačnost se formira u linijsku nestabilnost. Na desnom krilu se nalazila strašna superćelija, na koju se dopunjavala ka sjeveru višećelijska oblačnost koja je iz minuta u minut jačala:



U Beogradu je naglo počinjalo da se smrkava u tim trenucima. Iako je pretežno strujanje po visini bilo zapadno, koje je više vuklo ka jugozapadnom, nevrijeme je stizalo sa sjeverozapada sa vrlo lijepim arcusnim formacijama.
Nažalost, nisam imao pogled na tu stranu, nevrijeme mi je stizalo sa leđa, pa sam slikao manje zanimljive dijelove oblaka:







Počinje da se zeleni:





Kreće da duva veoma jak vjetar i počinju prve kapi kiše:





Radar pred oluju, refleksija ~ 50-55dBz, vidjelo se da će biti vrlo jak pljusak, ali sam pretpostavljao da neće biti grada. Južnije od Beograda u okolini Lazarevca superćelija i crni odraz, ubrzo stižu i vijesti o tornadu koji je opustošio nekoliko sela:



Uskoro kreće pravi downburst, strahovit pljusak uz olujan vjetar i neprestanu grmljavinu. Grada nije bilo:



Gubi se crni odraz južnije, oblak se sjedinio u vrlo homogenu linijsku oblačnost:



Moji video-snimci oluje:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=fO8LAameWpA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=fO8LAameWpA</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=0ujkRnT7e7A" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=0ujkRnT7e7A</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=n4EBqNDECDA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=n4EBqNDECDA</a>

Bilo je žestoko, ali nije predugo trajalo, svega 10-15 minuta, tokom kojih je palo 15-ak mm kiše na Vračaru. Ubrzo poslije se ukazala duga:



Pogled na odlazeću oluju:



Od silnih grmljavina se Srbija nije razaznavala na mapi:



Žao mi je što nisam imao pogled ka zapadu i sjeverozapadu pred oluju. Evo kako su to ispratili forumaši skomimaster, Stefano i MljeveniDjetic:







Još nekoliko fotki iz raznih izvora:











Ni to nije bilo sve toga dana. Do kraja dana je bilo još povremene kiše i pljuskova. Jedan grmljavinski oblak se primicao sa zapada, al' je slabio:



Ipak, uspjela je da uleti jedna lijepa munja:



Rijetki su dani kada bukvalno cijelu zemlju poharaju tako jaka nevremena. Još jedan ništa slabiji superćelijski oblak se u kasnim večernjim satima formirao na jugozapadu i uslijedio jako sličan scenario popodnevnom:



U Beogradu je palo 20.9mm kiše toga dana, u utorak 20.7mm, ukupno 41.6mm za dva dana, što je bila prva ozbiljnija kiša nakon ciklona Tamara sredinom maja.

Nadam se da ste imali živaca da ispregledate ovu opširnu reportažu. :)
« Poslednja izmena: 27. Jun 2014. u 15:32 Milosh »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: 25. jun 2014. u Beogradu
« Odgovor #1 poslato: 27. Jun 2014. u 15:46 »
odlično!  :super:

evo par zanimljivih fotki na ovoj stanici iz bloka 61 https://www.facebook.com/vaspica/media_set?set=a.1402286583348556.1073741831.100007016821822&type=1

inače, kada smo već kod aviona, meni je zanimljivo da pratim na flightradar24.com kako avioni menjaju putanje i obilaze ćelije iznad Srbije, tako je bilo i ovih dana

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: 25. jun 2014. u Beogradu
« Odgovor #2 poslato: 27. Jun 2014. u 16:17 »
Detaljna i veoma dobra reportaža kakvu ove oluje i zaslužuju. Bravo! Sećaćemo se jako dugo ove reportaže i ovih oluja  :first:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: 25. jun 2014. u Beogradu
« Odgovor #3 poslato: 27. Jun 2014. u 16:29 »
Kolega,vrhunski ! :D
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: 25. jun 2014. u Beogradu
« Odgovor #4 poslato: 27. Jun 2014. u 16:51 »
Nadam se da ste imali živaca da ispregledate ovu opširnu reportažu. :)
Kada su ovakve stvari u pitanju, uvek imamo živaca. :D ;D Prava je uživancija gledati. :)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: 25. jun 2014. u Beogradu
« Odgovor #5 poslato: 27. Jun 2014. u 20:35 »
Detaljno, zanimljivo, iscrpno. Svaka čast Miloše na lepoj reportaži. :super:

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: 25. jun 2014. u Beogradu
« Odgovor #6 poslato: 27. Jun 2014. u 22:58 »
Detaljna i dobra reportaza sa puno slika , svaka cast.

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: 25. jun 2014. u Beogradu
« Odgovor #7 poslato: 27. Jun 2014. u 23:18 »
Bas detaljno si opisao.Svaka cast! :first:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: 25. jun 2014. u Beogradu
« Odgovor #8 poslato: 27. Jun 2014. u 23:23 »
@ Stefane

Kako ti neces imati zivaca da ispratis Miloshevu reporatzu, kad imas zivaca da one kilometarske iz Valjeva sam pravis! :D ;) :super:

@ Miloshe

Odlicno je! :selam: :super: :first:

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: 25. jun 2014. u Beogradu
« Odgovor #9 poslato: 05. Jul 2014. u 14:39 »
Formacije su  :P Radarske slike za pamćenje.