Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Avgust 2017  (Pročitano 62768 puta)

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #140 poslato: 11. Avgust 2017. u 10:51 »
Prognoza vremena gubi smisao. Toliko modela, a svaki svoju priču.

Kao što rekoh ranije, potpuno van smisla sve. Kao laik zapitam se svaki put koja je svrha modela i kako je uopšte moguće da od toliko modela svaki ima svoji priču i da mogu da budu dijametralno suprotni. Kao npr. razlika od 100 mm padavina ... Svaki naši komentari i postovi se na kraju završe sa "ko zna, videćemo, radar će pokazati i sl." :confused:

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #141 poslato: 11. Avgust 2017. u 10:57 »
Istok zemlje je u najboljoj poziciji za obilne padavine, pored istoka trebalo bi da profitira i dolina Velike Morave gde je stanje sa susom alarmantno, kao i jug Banata, podrucje oko Vrsca. Sto se tice ostalih krajeva bice povuci potegni.

EC je bas izdasan za moje mesto daje skoro 40mm, GFS nesto manje ali i kod njega je preko 20mm, WRF-NMM takodje dobar. Trebalo bi da nakon vise od dva meseca padne kisa veca od 20mm.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #142 poslato: 11. Avgust 2017. u 11:41 »
GFS 06Z najbolji do sada ..

Luda kuca definitivno. Ponovo je spustio visinski ciklon u juzni Jadran.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #143 poslato: 11. Avgust 2017. u 11:44 »
 ^^ Gubi smisao zato sto vrte 3,4 moguca scenaria, polozaj ciklona itd.. Pa tako cu i ja amater da pogadjam svaki put  :D Bice od 0 do 80mm u Srbiji  :grin: Ali stvarno, ogromne razlike izmedju modela, pa menjanje price iz izlaza u izlaz. Zatrpasmo temu skorz  :)
Inace Ec daje 15mm, Gfs 20mm za moje mesto koje ce biti na granici.. Videcemo vec uz radar.


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #144 poslato: 11. Avgust 2017. u 11:50 »
Stvarno luda kuca, sad je GFS najbolji za veci deo zemlje crta vrlo obilne padavine:


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #145 poslato: 11. Avgust 2017. u 11:58 »
EC kao da je zimski ciklon u pitanju pa mi daje 0,6mm za ova dva dana, povecaj slobodno nece ti nista faliti.  :ranting:

Nisam uopste pratio modele ovih dana, sve mi se svelo na gledanje prognoze sa yr.no iz razloga brojnih ispala u prethodnih par meseci.
Medjutim kad sam primetio da EC te padavine smanjuje polako i sa nekih 20-30mm svodi na statisticku gresku znao sam da je ovo samo jos jedan dogadjaj u kojem nece biti padavina za moje krajeve.

Ali nije samo to u pitanju jer je i zahladjenje ublazeno, sutra letnjih 28C uz pojacan vetar a nedelja nesto svezija Bogu hvala.

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 142
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #146 poslato: 11. Avgust 2017. u 12:45 »
GFS 6z vratio padvinsku bombu u centralnu Srbiju na isto mesto na kome je crtana pre 3-4dana.Valjda nece biti dalje promene.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #147 poslato: 11. Avgust 2017. u 13:01 »
Варирају модели и даље само тако, ево сад ICOM пресушио, док GFS оно са истока Србије и Баната у Румунији смешта по сред земље.

Дај Боже, али некако највише верујем EC-у.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #148 poslato: 11. Avgust 2017. u 13:56 »
A gle tek ense... ja rekao ovo usamljeni siljak glavnog izlaza, kad ono:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #149 poslato: 11. Avgust 2017. u 14:22 »
Za Paracin po poslednjem izlazu skoro 80mm kise:


Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #150 poslato: 11. Avgust 2017. u 14:58 »
Beograd nekih 20+ litara kiše po ovom izlazu, ja sam prezadovoljan.
Sad kad sledeći izlaz sve pomeri opet istočno, a tačno ne bih pratio GFS više nikad.  :grin:
Neću se previše radovati unapred jer dobro znam šta GFS sokoćalo može opet da uradi.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #151 poslato: 11. Avgust 2017. u 17:46 »
Obrni okreni Niš bi trebalo bar po kartama solidno da prođe, čeka se subota popodne.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #152 poslato: 11. Avgust 2017. u 17:47 »
Dap kisa za sve... A i nedelje nije losa za Bkr verovatno obicna kisa ce se spustiti sa SI... Rekao bih od Kragujevca do Majdanpeka najaci udar..
Cekamo ec

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #153 poslato: 11. Avgust 2017. u 17:50 »
Још један сасвим коректан излаз GFS-а, има ту око 30-ак литара, сасвим довољно.

Иначе енергија се поново повећала, тако да ћемо имати баш нестабилну атмосферу и врло вероватно непогоде због смицања.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #154 poslato: 11. Avgust 2017. u 18:15 »
Ne znam dal sam do sada neku promenu ovoliko pratio kao ovu, za retko koji izlaz nisam ubaco neku kartu a najcesce ukupne padavine...To pokazuje koliko neka prava kisa ovde nije pala...
Inace gfs za nedelju za Nis daje 15C  :comeon:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #155 poslato: 11. Avgust 2017. u 18:27 »
^^ Situacija podseća na neke zimske, kada prvi sneg čekamo npr. negde u drugoj polovini januara. Ali tada su manja šetanja, jer konvekcija ne igra značajnu ulogu.
Kada se konvekcija uključi u igru, sve dobija neku lančanu reakciju. Pa je npr. GFS uz gotovo identičnu sinoptičku situaciju u poslednjem izlazu utrostručio količinu padavina za veći deo Srbije. Šta se dešava? GFS najviše šeta tačku rose u periodu koji prethodi padavinama, ni sam ne zna šta će sa njom, pa već u narednih 24h ona nemilosrdno oscilira između 10°C i 17°C. Šta ga tu muči, ne znam. Uz tačku rose od 15°C i više, LCL je dovoljno nisko da bude atmosfera nestabilna i eto tu CAPE-ova od preko 500J/kg. Uz tačku rose od ispod 15°C, ode LCL više i atmosfera odmah postaje prilično stabilnija. S obzirom da će sve padavine sutra popodne i uveče biti poreklom termičke konvekcije, mislim da je to jedini razlog ovolikih oscilacija u količini padavina. Padavine koje bi padale kasnije u toku noći i u nedelju ujutru bi bile iz slojaste oblačnosti, ali i njihova količina je direktno povezana sa konvektivnim padavinama koje prethode.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #156 poslato: 11. Avgust 2017. u 19:15 »
Bukvalno je ovaj 12Z GFS kopija onih sjajnih izlaza od pre 4, 5 dana.

Energija opet leti preko 1000J/Kg u ovom izlazu, to je uz jako smicanje i vise nego dovoljno za jake oluje. Konvektivna bomba nastaje na jugu Sumadije i nastavlja Pomoravljem ka Stigu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

mirec88

  • Gost
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #157 poslato: 11. Avgust 2017. u 19:21 »
Znaci estofex i level 2 sutra za Srbiju?

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #158 poslato: 11. Avgust 2017. u 20:16 »
EC за централне крајеве бомбастичан, Ниш би могао мало боље да прође ( вероватно падавинска рупа услед непољовног струјања, али ваљда то неће бити проблем ).

То би било то по мени, обилна киша скоро извесна.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #159 poslato: 11. Avgust 2017. u 20:48 »
Što se tiče 12Z izlaza, među globalnim modelima koje sam pogledao, situacija je i dalje prilično neizvesna.
GFS, GEM i ARPEGE daju lepe padavine u celoj zemlji praktično i za Beograd su se složili oko 30-50mm čak.
Sa druge strane EC i ICON su za pola zemlje praktično suvi, po njima su i merljive padavine pod znakom pitanja u Beogradu i zapadnije od Beograda.
Ovakvu neizvesnost ne pamtim. Manje od 24h pred promenu jednake su šanse za ispod 5mm i preko 50mm. Ovo mučenje sa modelima me baš iscrpelo, izgubio sam i volju za dugo čekanom kišom.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm