Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347620 puta)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2480 poslato: 24. Januar 2017. u 23:43 »
Pre dva meseca sam pisao o novom GOES-R satelitu:

NOAA’s GOES-R satellite heads to orbit, will improve weather forecasting

http://service.meltwaternews.com/mnews/redirect.html?docId=7996641&userId=407228&cId=114089&pId=11&agentId=447765&type=3&etype=USER_CREATED&t=NOAA%E2%80%99s+GOES-R+satellite+heads+to+orbit%2C+will+improve+weather+forecasting&cdt=1479821280000&sn=NOAA&cc=United+States&surl=&an=Clicked+from+Archive%2C+Newsfeed%2C+or+Newsletter&[email protected]&url=

U naslovu su malkice "požurili" sa najavom o poboljšanju/unapređenju prognoze vremena iako je satelit "lansiran" jer će on postati operativan tek krajem 2017. (nakon dugotrajne provere).

Prve slike su "stigle", deluju divno.

https://www.washingtonpost.com/news/capital-weather-gang/wp/2017/01/23/the-first-images-from-goes-r-have-come-in-and-theyre-absolutely-incredible/?utm_term=.2ef7e4281b87

O poboljšanju kvaliteta prognoze vremena zahvaljujući ovom satelitu će možda moći da se priča za bar godinu dana.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2481 poslato: 25. Januar 2017. u 10:27 »
Što se tiče Bartovog grafikona šta mislite da stavimo u podforum vremeplov? Zbog sličnih primedba da ti podaci nisu striktno vezani za klimu je ja mislim i otvoren podforum Vremeplov.
Sa druge strane, Srks je u pravu ipak je to obrada podataka i poređenje sa višegodišnjim prosekom što se može uvrstiti u klimatološka istraživanja. Tako da i ako stavimo u podforum Klima nećemo pogrešiti.

Inače mislio sam da to nikada neću reći, ali prijaće otopljenje koje je najavljeno za početak februara. Potreban je zaista mali predah od ove hladnoće. To ne znači da treba da završimo sa zimom u februaru već.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2482 poslato: 25. Januar 2017. u 12:59 »
Ok je i u vremeplovu sto se mene tice nesto da se napravi kao pregled godine. Moj predlog za ime teme Pregled znacajnijih meteoroloskih dogadjaja u 2017. godini  :).... I ja jedva cekam toplije vreme vidi se da nece biti nekog snega iz ove situacije ac uvek nad nama ili tu blizu... Dosta je od zime i ovo do sada a ako bude jos super a ako ne bla je ovo prava zima... A sve ide ka tome da bude zanimljiviji drugi deo februara ali kako ce se postaviti AC videcemo, sve je jos u magli  :)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2483 poslato: 25. Januar 2017. u 19:01 »


Granica pljuska  :grin:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2484 poslato: 25. Januar 2017. u 20:39 »
 ^^
"Kiša pada oko korner zastavice!"  ;)

Stariji će se setiti ovog komentara sa fudbalske utakmice  ;)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2485 poslato: 31. Januar 2017. u 20:00 »
Zaista se nadam da se prognoze modela za narednu nedelju nece ostvariti u ovoj meri. Pogotovo ne vecerasnjeg ECMWF-a.




Van mreže milandijana

  • milan
  • *
  • Poruke: 264
  • Starost: 47
  • Lokacija: crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2486 poslato: 31. Januar 2017. u 20:04 »
stvarno strasno to izgleda :worthy:

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2487 poslato: 31. Januar 2017. u 23:08 »
Da na karti sto je Mile postavio, Atlantik je skoro pa potpuno potisnut, AC na severu jak, azorski AC se spaja sa njim i hladnoca ne bi imala gde osim da nastavi ka Evropi. Po svoj logici to jezgro i taj dotok hladnoce ne bi mogao da na neki nacin nestane ako ova sinopticka situacija ostane, jer ne bi imalo sta da ga neutralise.

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2488 poslato: 01. Februar 2017. u 12:30 »
Uz duzno postovanje prema ljudima koji to rade i uz svu komplikovanost davanja dugorocnih prognoza moram da kazem da duzi niz godina pratim tu njihovu 30o dnevnu prognozu i da u vecini slucajeva ne da ne pogadjaju nego mase za medalju.

Bila je tačna mesečna prognoza za januar 2005. kada su davali sneg od 24. do kraja meseca što se i desilo.

Modeli se kolebaju i par dana unapred, i prava je sreća ako prognoza za tako dug period bude makar malo slična stvarnom raspletu.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2489 poslato: 01. Februar 2017. u 13:48 »
 ^^

Pa moraju nekad i da pogode, što ne znači da je i ta prognoza bila dobra. Možda je slučajno.  :grin:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2490 poslato: 03. Februar 2017. u 21:50 »
Nova sateltiska slika na sajtu rhmz-a... :) Samo mi logicnije da je uvecana, da se vidi lepo nasa zemlja, mozda ovo nesto prelazno...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2491 poslato: 04. Februar 2017. u 13:12 »
Evo dobre ideje za sezonske izmene izgleda sajta RHMZ-a :D













Slike preuzete sa https://www.behance.net/gallery/47468619/Jugoslav-All-Seasons-Nikolic


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2492 poslato: 06. Februar 2017. u 20:26 »
Na današnji dan pre 2 godine u Beogradu.

Nije to bila zima koja će ostati upamćena po nekom velikom snegu, naprotiv. Ali ovaj dan ću pamtiti po epskom intenzitetu snega u trajanju od par sati:



















padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2493 poslato: 06. Februar 2017. u 20:35 »
 ^^
Veoma dobro se secam ovih tvojih slika Milose. Uh kako to lepo izgleda...  :)

Ja imam osecaj da zima potraje jos godinu dana da sneg kod mene ne bi pao, mislim na lep i debeo snezni pokrivac od nekih 20cm.
To je verovatno frustracija jer bezmalo je proslo pet godina od poslednjeg obilnog i valjanog snega.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2494 poslato: 07. Februar 2017. u 18:48 »
Izasla mesecna analiza za januar 2017 na sajtu rhmz-a...Poucno stivo za procitati  :)
http://www.hidmet.gov.rs/podaci/meteorologija/ciril/Januar.pdf

Sta znaci rec subsidencija?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2495 poslato: 07. Februar 2017. u 19:42 »
U suštini - silazna kretanja (poniranje) vazduha u anticiklonu. Vazduh u anticiklonu u prizemlju divergira, na visini konvergira, a da bi se to održavalo, po zakonu održanja mase moraju da postoje silazna kretanja (poniranje vazduha) oko centra anticiklona.
Subsidencija je obično povezana sa inverzijom u anticiklonu. Topli vazduh odozgo takoreći pritiska hladni vazduh niže. Recimo, košavske anticiklonalne situacije kada smo pod uticajem grebena Sibirskog anticiklona nemaju tu karakteristiku.

PS. Analiza RHMZ-a veoma profesionalno urađena, svaka čast!  :tu:
« Poslednja izmena: 07. Februar 2017. u 20:04 Milosh »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Кембел

  • *
  • Poruke: 53
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2496 poslato: 07. Februar 2017. u 20:12 »
Барте брате  :grin: постоје ли овакве анализе за сваки месец у години, типа, ако бих да видим јул 2015, где могу да нађем?
Екстремни зимољубац.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2497 poslato: 07. Februar 2017. u 22:58 »
U suštini - silazna kretanja (poniranje) vazduha u anticiklonu. Vazduh u anticiklonu u prizemlju divergira, na visini konvergira, a da bi se to održavalo, po zakonu održanja mase moraju da postoje silazna kretanja (poniranje vazduha) oko centra anticiklona.
Subsidencija je obično povezana sa inverzijom u anticiklonu. Topli vazduh odozgo takoreći pritiska hladni vazduh niže. Recimo, košavske anticiklonalne situacije kada smo pod uticajem grebena Sibirskog anticiklona nemaju tu karakteristiku.
Hvala Losmi  :)  :tu:

Барте брате  :grin: постоје ли овакве анализе за сваки месец у години, типа, ако бих да видим јул 2015, где могу да нађем?
Ja znam da nadjem na sajtu samo za poslednjih 12 meseci ne znam dal ma neka arhiva sa mesecima pre toga... Ima sezonska za leto 2015. godine...Valjda ti pomogne  :)
http://www.hidmet.gov.rs/podaci/meteorologija/ciril/l2015.pdf

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2498 poslato: 08. Februar 2017. u 18:08 »
Imam jedno pitanje za nekog ko zna i ko se razume u ovo, ali ne smatram da je za temu prognoze. Gledao sam neke tabele, karte i statistiku i uocio da se predvidja MJO faza 8. Ranije kada se to desavalo to je uslovljavalo AC grebene na Grenlandu i Atlantiku, kao i nizak pritisak nad Skandinavijom. Da li je to mozda razlog zasto se ovako jak skandinavski AC blok (1050+) spusta relativno brzo juznije, iako nema nekih jakih ciklona na Atlantiku ili je to samo slucajnost?

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2499 poslato: 08. Februar 2017. u 20:00 »
 ^^ Svidja mi se u kom pravcu razmisljas, i to zaista jeste tema koja je vredna ozbiljnije analize.
Kasnije cu se upustiti vise u to, za sada mogu da ti kazem da MJO ima uticaja na jet stream, na formiranje polja povisenih vazdusnih pritisaka u srednjim geografskim sirinama, tako da sve ovo sto vidimo u prognozama, vezano za razne indekse je savrseno povezano u jednu celinu i vidimo kako je sve medjusobno uslovljeno i povezano.

Naime, MJO (Madden-Julian Oscillation), ako bismo uprostili, jeste polje nestabilnosti koje se krece duz ekvatora od zapada prema istoku, uglavnom od istocnih obala Afrike pa sve do istocnog Pacifika. Ponekad se dogodi da se to "produzi" i nad Atlantik. Te oscilacije se ponavljaju i obnavljaju uglavnom na svakih 30 do 60 dana.
E sada, kako to utice na vreme u srednjim geografskim sirinama je pitanje za sebe i zahteva opsirniji odgovor, ali, ukratko, kako se to polje nestabilnosti krece duz ekvatora ono stvara Rosbijeve talase, ono poznato "krivudanje" jet stream-a. Rosbijevi talasi u ovoj siuaciji nastaju usled adijabatskog zagrevanja i ispustanja toplote iz same konvekcije. To dalje pomaze nastanku polja povisenog vazdusnog pritiska uglavnom severozapadno od mesta maksimalne konvekcije, sto je rezultat desavanja poznat kao Matsuno-Gill model i u sta ne bih da se upustam jer trenutno nije toliko nama ni vazno.

Evo kako izgleda jedna tipicna MJO faza 8 pa mozete i sami zakljuciti gde i kakve se posledice osete, slicno onome sto je real madrid vec pomenuo:



I jos samo da postavim kartu na kojoj su prilicno dobro, okvirno prikazane MJO faze, tako da mogu lakse da se shvate nego na onim standarnim prikazima: