Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Gljive  (Pročitano 200729 puta)

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 133
Odg: Gljive
« Odgovor #80 poslato: 26. Septembar 2016. u 13:48 »
Druga tura slika:







Ovo mi lici na lisicarke:







Ova je posle bas porasla ali ne mogu da nadjem sliku posle:



A ova pomalo lici na muharu ali nisam siguran:



Da li postoji neka dobra knjiga (na srpskom ili nekom od okolnih jezika i/ili engleskom)? Ja sam skupio nesto sto sam nasao online ali mi nedostaje neki malo jaci naslov. Posto sam izgleda fasovao neki zeznuti virus na bolovanju sam do daljeg pa imam vremena da citam koliko hocu  :-D
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #81 poslato: 26. Septembar 2016. u 19:12 »
Odlično, odlično!  :)

Evo da determinišem redom:

1) Puhare, bude ih često po Miljakovačkoj šumi isključivo dan-dva posle dobre kiše. Mareeram je pitao šta mislim o njima. Meni nisu među dražim gljivama, ove sitnije nikad ne berem, ali postoje veće vrste koje se isprati brati i za jelo kad su veće. To su Calvatia Gigantea i Calvatia Urtiformis. Ove sa slike što je okačio chmi su verovatno Lycoperdon perlatum.

2) Ovo nisu iste gljive iako liče. Ova skroz levo mutna i ova u prvom planu su kestenovi vrganji (Gyroporus castaneus). Njih sam baš često nalazio po Miljakovačkoj šumi. Jestivi su i ukusni, ali su obično sitni i teško ih se može nabrati, eventualno za dodatak jelu ili čorbu. Gljiva skroz desno je mladi primerak neke od Xerocomus sp (verovatno chrysenteron). One su po Miljakovačkoj šumi, makar ove godine, bile ekstremno česte.

3) Prelepe gljive! Sigurno su neki od šampinjona, ali ne mogu reći koji tačno, jer mi treba izgled drške. A nisam ih nalazio u šumi, makar ne u onom četinarskom delu, gde su ove očigledno uslikane.

4) Jesu bez dileme, a tačno znam i gde si ih našao. :)

5) Takođe

6) Grmača (Armillaria tabescens). Poslednje koje sam nalazio u šumi pre nekih desetak dana. Dobro prkose suši i vrućini. Smatraju ih za odlične jestive gljive, ja ih iz nekog razloga još nisam probao.

7) Teško da mogu išta reći na osnovu ove slike

8 ) Ne, ni govora o muhari. One rastu samo na planinama i nikad je nećeš naći u nizijama. Ove sa slike su neke od Russula (verovatno otrovna emetica). Kako god, za russule važi pravilo da su crvene uglavnom otrovne, zelene jestive, a za ostale boje ima svega. Russulama se retko kad iko otrovao. Imaju tu osobinu da su one otrovne odvratnog ukusa, dok su jestive prijatnog ukusa. Opasnost samo postoji ako neiskusni berači neku od zelenih Russula pomešaju sa nekom od Amanita (pogledati prethodnu stranicu :))


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 133
Odg: Gljive
« Odgovor #82 poslato: 28. Septembar 2016. u 20:34 »
Da li mozes neku knjigu  da mi savetujes? Nekako mi je ova godina pobegla pa se nisam vise posvetio gljivama, ali zelim to da ispravim. Da li znas za neko udruzenje ili tako nesto gde bih mogao da dodjem do jos informacija?

Ovih gljiva je bilo dosta na Tisi gde sam bio



Miljakovac-Rakovica

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #83 poslato: 28. Septembar 2016. u 20:50 »
Ima nekoliko dobrih knjiga, ja korisim pre svega Markus Flik - "Koja je ovo gljiva?"
Najbolja knjiga i najobimnija je "Gljive Srbije i zapadnog Balkana" od Branislava Uzelca. Za početak nisu loše ni "Gljivarska početnica" i "Drugi gljivarski korak" od Ibrahima Hadžića.
Što se tiče društva i grupa, ukoliko imaš fb, ova grupa je odlična za razmenu iskustava i upoznavanje sa drugim ljudima koji dele naš hobi: https://www.facebook.com/groups/sakupljanje.determinacija.gljiva/
Ukoliko hoćeš još ozbiljnije da pristupiš upoznavanju gljiva, ovo je najozbiljnija grupa: https://www.facebook.com/groups/1760424927508032/


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 133
Odg: Gljive
« Odgovor #84 poslato: 28. Septembar 2016. u 22:54 »
Hvala.
Knjige Gljive Srbije i Zapadnog Balkana vec duze merkam ali nikako da bude na nekom snizenju.
Da li si bio skoro do sume? Ima li sta interesantno?
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #85 poslato: 29. Septembar 2016. u 06:07 »
Pa upravo ta cena je i razlog što i dalje nemam tu knjigu, a imao sam nameru da je kupim. :)
Prošetao sam malo do šume za vikend. Nema ništa, suša je i hladne su noći previše. Gljivama treba vlažno i toplo vreme.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 133
Odg: Gljive
« Odgovor #86 poslato: 01. Oktobar 2016. u 20:24 »
Doibar deo slika je slikan pre tacno dve godine (suncanice i jos nesto). Danas me Google obavestio
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Saobraćajna Kamera

  • *
  • Poruke: 207
  • Lokacija: Beograd
    • Saobraćajna Kamera
Gljive
« Odgovor #87 poslato: 11. Oktobar 2016. u 18:18 »
Supruga danas fotografisala na Vidikovcu, kod policije:






Beograd

youtube.com/user/saobracajnakamera

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #88 poslato: 24. Oktobar 2016. u 16:53 »
Dugo nisam pisao ovdje, imali smo nešto dužu gljivarsku pauzu zbog hladnijeg i sušnijeg vremena, ali nakon obilnih kiša u prethodnih desetak dana, stvari polako dolaze na svoje. "Septembarsko - oktobarske" gljive gotovo da su izostale u okolini Beograda, ali su zato "novembarske" malo poranile, pa se moglo naći nekih lijepih jestivih vrsta. Između ostalih, to su bukovača (Pleurotus ostreatus) i martinčica (Clitocybe geotropa).

Iako je ime dobila po bukvi, može se naći na raznom drveću (trulom), kao i panjevima i otpalim granama. U okolini Beograda relativno česta. Ovog vikenda sam našao prelijepe primjerke. Gljiva je vrlo ukusna, mana joj je što zna da bude nešto žilavija:













Još jedna jesenja delikatesa - martinčica (Clitocybe geotropa):









Pored njih, od jestivih gljiva sam nalazio i sunčanice, puhare, kao i puze (Armillaria sp.). S obzirom na vremenske prilike koje dosta pogoduju gljivama, očekujem da i naredni vikend bude pravi gljivarski.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #89 poslato: 31. Oktobar 2016. u 22:44 »
Jedna od meni najdražih jesenjih gljiva se ovih dana može naći u lepom broju po beogradskim šumama - sunčanica (Macrolepiota procera):













padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 133
Odg: Gljive
« Odgovor #90 poslato: 06. Novembar 2016. u 20:24 »
Danas je palo lepo druzenje sa branjem gljiva po Miljakovackoj sumi. Prvi put sam ubrao i pojeo neku gljivu iz sume. Jedino mi zao sto se nisam fotkao sa gljivarskim vodicem tj Milosem. Evo i par slika

Suncanice (predivnog su ukusa)




Mala suncanica -NEJESTIVA



Sarena gnojistarka -Nejestiva






Bukovace



I jedna nepoznata



Za ovu nisam dovoljno pazio na casu ali mislim da je zdelicarka ili tako nesto



A ova ne znam koja je



« Poslednja izmena: 06. Novembar 2016. u 20:44 chmi »
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #91 poslato: 06. Novembar 2016. u 21:36 »
Super su ispale slike!  :tu: Do sledećeg gljivarenja.  :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm


Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 133
Odg: Gljive
« Odgovor #92 poslato: 06. Novembar 2016. u 21:40 »
Nesto mi nije islo da postavim slike na gljivarsku grupu na fejs. Da li jos nemam priveligije ili ne znam sta ali nisam uspeo. Inace gljive su bile bas ukusne (pohovao sam i jedne i druge)
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #93 poslato: 06. Novembar 2016. u 21:45 »
Ne znam šta te zezalo sa postavljanjem slika, ne bi trebalo da tu bude problema, nema privilegija.

Ja sam sunčanice pohovao, bukovače dinstao. Sunčanice lično više volim, ali bukovače se mogu spremati na više načina.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Gljive
« Odgovor #94 poslato: 02. Januar 2017. u 10:37 »
Iskreno, ne znam koja je ovo gljiva, a nisam je prepoznao ni u ranijim objavama. Ako neko zna neka napiše  :)

IMG_20161230_123403

Van mreže ElGatoNegro

  • *
  • Poruke: 140
  • Starost: 36
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Gljive
« Odgovor #95 poslato: 06. Januar 2017. u 10:13 »
Iskreno, ne znam koja je ovo gljiva, a nisam je prepoznao ni u ranijim objavama. Ako neko zna neka napiše  :)

IMG_20161230_123403
Meni se čini da je to Trud (Fomes fomentarius) drvenasta, nejestiva. Znam da su je moji brali na selu i sušili je, pa je koristili u dimilici za pčele. Mislim da je to ta

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Gljive
« Odgovor #96 poslato: 06. Januar 2017. u 10:26 »
Hvala Dare  :tu: Ovo sam slikao kod Jug Bogdanove kule, a baš me je zanimalo šta je na fotografiji.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #97 poslato: 06. Januar 2017. u 12:35 »
Ja ne bih rekao da je Trud, pre da je ostareli i osušeni Trametes versicolor (ćuranov rep).
Fomes fomentarius je veća i masivnija, raste uglavnom pojedinačno.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Gljive
« Odgovor #98 poslato: 06. Januar 2017. u 13:25 »
Hvala i tebi Miloše  :) Nisam nikakav stručnjak za gljive, ali kad sam pogledao po internetu i meni se čini da je Ćuranov rep.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #99 poslato: 17. Septembar 2017. u 16:08 »
Prvi ovogodnišnji :)



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm