Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: privatna udaljena meteoroloska stanica, možda 3g ili ?  (Pročitano 24454 puta)

Van mreže MladenF

  • Poruke: 4
privatna udaljena meteoroloska stanica, možda 3g ili ?
« poslato: 14. Decembar 2017. u 13:06 »
Poštovanje svim forumašima,
Iskreno, nisam kolega meteorolog, ali mi je potreban meteoroloska stanica i zelim da je nabavim. Pretražio sam malo forum ali nisam nasao odgovor za ono sto me zanima.

Naime, potrebna mi je meteoroloska stanica sa osnovnim podatcima tipa temperatura, pravac i brzina vetra, količina padavina...koja te podatke belezi da bih kasnije mogao da izvlacim godišnji pregled. Takođe potrobno mi je da mogu preko interneta da pristupam trenutnim podatcima, a možda i toj istoriji, a bilo bi dobro da dobijem i alarm za neku nisku temperaturu.

Planiram zasad oraha na površini 1ha, i mesto za koje mi trebaju podatci je van svake infrastrukture. Ja bih zbog stanice (ukoliko nije solarna) i zbog drugih stvari instalirao solarni/e panel/e i mogao bih da je napajam odatle. Našao sam razne modele 'ambient weather', 'acu-rite', 'la-crosse' koji ispunjavaju ono što meni treba po pitanju podataka, ali nisam siguran da ih mogu umrežiti na internet nekako sam. Pomišljam na 3g rutere koji se mogu kupiti kod operatera, ali i tu je pitanje koju količinu podataka one mesečno šalju ( da ne bude preskupo) i naravno da li je to uopšte sa tim stanicama tehnički izvodljivo.

Mislim da ste shvatili sta mi treba. Modeli koje sam video su od 80 do 150 eura bez poštarine, uvoznog poreza... i to mi je prihvatljivo. Međutim sve su predviđene da su dovoljno blizu da mogu kablom ili WIFI da se povežu na internet. Kako da ih povežem na internet tamo gde ga u tom obliku. Vidite li neko rešenje a da to nije neki 'Davis' od 1000 eura?

Hvala puno unapred na savetima i odgovorima.
« Poslednja izmena: 14. Decembar 2017. u 14:08 MladenF »

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: privatna udaljena meteoroloska stanica, možda 3g ili ?
« Odgovor #1 poslato: 14. Decembar 2017. u 15:00 »
Pozdrav Mladene,

u principu ti za svaku stanicu treba i neki računar i softver koji će primati, čuvati - obrađivati podatke i (eventualno) slati na internet.
- Što se tiče računara ja koristim Intel NUC (mini PC) ima ih danas i u drugim varijantama, sve je to veličine šake otprilike.
 (https://www.ambientweather.com/amweatherbridge.html ima po sličnoj ceni i ovakav uređaj namenjen samo za meteo stanicu)
- Softvera ima besplatnih i onih koji se plaćaju, sve zavisi od vrste stanice.
- Internet takođe nije problem, svi mobilni provajderi imaju male rutere koji primaju 3G/4G signal i šalju dalje u obliku Wi-Fi signala.

Svakako za svu ovu opremu treba obezbediti dovoljno struje ukoliko nema stalnog napajanja.

Sad na brzinu nisam našao, ali kao da sam video da ima stanica koje mogu direktno da šalju podatke na WU iz konzole, onda ne treba računar koji bi prikupljao podatke, ali bi mogao da se oslanjaš samo na podatke sa WU.


Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: privatna udaljena meteoroloska stanica, možda 3g ili ?
« Odgovor #2 poslato: 14. Decembar 2017. u 15:14 »
Sad sam našao nešto što bi bilo tebi interesantno, svakako treba sabrati troškove računara i stanice, a tu imaš sve zajedno + softver

https://www.ambientweather.com/amws1001wifiweatherbridgeproki.html

Send EMail and Twitter Alerts:
Send customized email and twitter alerts when specified user defined sensor conditions are met.

U ovom slučaju ti još treba samo internet od nekog provajdera koji sam pominjao u prethodnoj poruci.



Varijanta koja je jeftinija, ali i skromnijih mogućnosti, ali takođe kompletno rešenje.
https://www.ambientweather.com/amws1000wifi.html

Van mreže MladenF

  • Poruke: 4
Odg: privatna udaljena meteoroloska stanica, možda 3g ili ?
« Odgovor #3 poslato: 14. Decembar 2017. u 15:54 »
Hvala ti puno.
Razmislicu još i možda postaviti još neko pitanje. Ok mi je da je sve na WU.
Mnogo mi je 500e. Svakako sam mislio na usb 3g internet.Ne mogu da se pomirim sa činjenicom da ne mogu da prodjem jeftinije.

Možda kombinacija nekih 'Kineza' i usb 3g internet.

A može li ovo nekako da se uklopi, s tim da me ove indoor spravice ne interesuju.
https://www.amazon.com/Ambient-Weather-WS-0900-IP-Monitoring-Compatible/dp/B01HH4WZXG/ref=pd_ybh_a_6?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=CN72RG37VC3V60VWE8DM

ili

https://www.amazon.com/Ambient-Weather-WS-2902-Professional-Monitoring/dp/B01N5TEHLI/ref=pd_ybh_a_5?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=CN72RG37VC3V60VWE8DM

A sve + 3g usb internet i da se ovi uredjaju stave u hermeticki zatvorenu plasticnu kutiju, i obilaze sa vremena na vreme radi promene ili punjenja baterija. Ili da se povežu na napajanje nekako.
Nije da ja tamo neću nikad ići.

Možda su glupa pitanja, ali mi nije do kraja jasno kako ovaj sa drugog linka uploaduje podatke na WU.

Van mreže MladenF

  • Poruke: 4
Odg: privatna udaljena meteoroloska stanica, možda 3g ili ?
« Odgovor #4 poslato: 14. Decembar 2017. u 15:58 »
A sad nađoh i neku PINOVA stanicu.
Nigde nam cena. Posalo sam upit.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: privatna udaljena meteoroloska stanica, možda 3g ili ?
« Odgovor #5 poslato: 14. Decembar 2017. u 16:48 »
Nigde nam cena. Posalo sam upit.

Biće ti jasno zašto kad odgovore ;)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: privatna udaljena meteoroloska stanica, možda 3g ili ?
« Odgovor #6 poslato: 14. Decembar 2017. u 17:21 »
Da, definitivno je Ambient Weather WS serija ono što bi trebalo da gledaš, svakako da od cene zavisi kvalitet same stanice, ali i broj mogućnosti koje ona ima.

Na sajtu proizvođača je još niža cena, a tu su i sve specifikacije.
https://www.ambientweather.com/amws0900ip.html
Ova konkretno nema WiFi povezivanje, ali može preko LAN-a, a Telenor HOME je sa ruterom u koji može da se stavi LAN kabel.

Koliko vidim prva sa WiFi signalom po ceni je
https://www.ambientweather.com/amws2902.html

USB modem je u principu sad već prošlost, koriste se uređaji koji primaju 3G/4G signal a šalju WiFi.
« Poslednja izmena: 14. Decembar 2017. u 17:35 Dejo »

Van mreže MladenF

  • Poruke: 4
Odg: privatna udaljena meteoroloska stanica, možda 3g ili ?
« Odgovor #7 poslato: 15. Decembar 2017. u 08:32 »
Dejo, još jednom havala!

Znači u suštini, obe ove pomenute bi mogle da mi završe posao, a da podatke pratim na WU?

Videću još kako da ih nabavim u Srbiji, pošto AmbientWeather neće da šalje u Srbiju. Pa kad ih dobijem, verovatno se javljam sa još pitanja.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: privatna udaljena meteoroloska stanica, možda 3g ili ?
« Odgovor #8 poslato: 15. Decembar 2017. u 08:59 »
Znači u suštini, obe ove pomenute bi mogle da mi završe posao, a da podatke pratim na WU?

Tako piše u specifikacijama, nažalost još nemamo iskustva sa takvim stanicama.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: privatna udaljena meteoroloska stanica, možda 3g ili ?
« Odgovor #9 poslato: 15. Decembar 2017. u 13:19 »

Znači u suštini, obe ove pomenute bi mogle da mi završe posao, a da podatke pratim na WU?


Podatke ćeš moći da pratiš na razne načine, a svakako si dobrodošao i u našu mrežu na www.vreme.in.rs