Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Opsta meteorologija  (Pročitano 29845 puta)

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Opsta meteorologija
« poslato: 30. Januar 2009. u 10:21 »
Imam jedno pitanje, na koje ne mogu nigde da nadjem odgovor, pa reko ko pita ne skita:

Koje od velicina ostaju ocuvane prilikom suvoadijabatskog uzdizanja?
pa sad su ponudjene: potencijalna temp , ekvivalentna potencijalna, odnos smese vodene pare, odnos smese zasicene vodene pare.
Jedino sto znam je da su upravo suve adijabate linije konstantne potencijalne temperature na emagramima, ali za ostale jednostavno ne znam koji rezon da primenim.
Isto takvo pitanje ima i za vlaznoadijabatske procese...
Molim za pomoc

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Opsta meteorologija
« Odgovor #1 poslato: 30. Januar 2009. u 11:28 »
Odogvor je bez dileme: Potencijalna temperatura!

Potencijalna temperatura je veličina koja pokazuje do koje vrednosti će se temperatura vazduha promeniti prilikom supštanja (ili eventualno podizanja) deliča vazduha na izobaru od 1000 mb. Dakle, vlaga se ne dovodi u razmatranje, jer mu samo ime kaže 'suvoadijabatsko uzdizanje'
Suve adijabate su predstavljene kao blago zakrivljenje kose linije koje idu odozdo sa desne strane uvis na levu stranu, i seku izoterme pod uglom bliskom normali.

Da razjasnim i ostale pojmove, biće od koristi svima:
- Ekvivalentna potencijalna temperatura je nešto slično, samo uključuje fazne prelaze vodene pare (kondenzaciju i promenu bilansa toplote zbog toga). Na emagramu su to vlažne adijabate, krive zelene linije koje idu odozdo sa desne strane uvis na levu stranu.
- Odnos smese vodene pare je odnos između udela stvarne količine vodene pare u vazduhu i samog vazduha. Prema Daltonovom zakonu, može se videti da je odnos smese proporcionalan parcijalnom pritisku vodene pare i ukupnog vazdušnog pritiska. Pri tački rose od recimo 0°C, parcijalni pritisak vodene pare (na mnogim mestima pogrešno nazvan naponom vodene pare) je 6.11 mb. Pri recimo tački rose od 7°C, taj parcijalni pritisak je 10 mb. Parcijalni pritisak tipski ima vrednosti od 2-3 mb pri veoma hladnom vremenu do 20-25, pa i na momente preko 30 mb u sparnim letnjim danima. Vazdušni pritisak vidimo i sami, ali da podsetim da su mu vrednosti oko 1000 mb. Odnos smese je tako 0.3 do 3 %.
- Odnos smese zasićene vodene pare je isto to, ali za maksimalnu moguću vrednost sadržaja vlage na nekoj temperaturi. Dakle, razlika od prethodnog je u tome što se sada ne gleda tačka rose, već temperatura vazduha.

Da dodam i ovo. Relativna vlažnost vazduha (jedan poznat pojam) je ustvari odnos maksimalnog i stvarnog parcijalnog pritiska vodene pare, izražen u procentima. Kada su T i Td jednake, relativna vlažnost je po definiciji 100%.
Funkcija zavisnosti maksimalnog parcijalnog pritiska vodene pare od temperature vazduha je ista kao i funkcija stvarnog parcijalnog pritiska vodene pare od temperature tačke rose. Kad okačim i tu funkciju, svi će moći sami iz SYNOPa da računaju relativnu vlažnost vazduha i sami, ne oslanjajući se na bofl dekodere od kojih Internet vrvi samo tako.

Genčiću, slobodno pitaj šta te zanima. Starije kolege će ti pomoći. Bar ja. A znam da nisam jedini.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Opsta meteorologija
« Odgovor #2 poslato: 30. Januar 2009. u 15:09 »
Evo, da se i ja zahvalim na detaljnom odgovoru, jer je i mene zanimalo upravo ovo pitanje. ;)
Malo me buni i to što u našoj skripti iz opšte meteorologije piše ovako: "Uočimo, i potencijalna temperatura mokrog termometra, i ekvivalenta potencijalna temperatura, ne menjaju se kako pri zasićeno-adijabatskim tako i pri suvoadijabatskim procesima. Ovo su, drugim rečima, konzervativne veličine pri tim procesima..."
Dakle, za potencijalnu temperaturu nemam nedoumica, ali šta ćemo sa ekvivalentnom ? :)

Imaću ja još neka pitanja da postavim u ovoj temi, ali ću sačekati da razjasnimo ovo prvo. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Opsta meteorologija
« Odgovor #3 poslato: 30. Januar 2009. u 15:15 »
Imam ideju! Pošto je skripta rađena 90% kao prevod Wallace & Hobbs (kopiju te knjige iz meteorologije imam, ljubaznošću Instituta), pogledaću šta tamo piše, pa ću se javiti iza vikenda.

Ustvari, mislim da su u ovoj nespretnoj rečenici povezuju sledeći parovi:
- potencijalna temperatura mokrog termometra - zasićeno-adijabatski procesi
- ekvivalentna potencijalna temperatura - suvoadijabatski procesi
Izraz za ovo drugo, čini mi se, ekvivalentan je istom izrazu bez prve reči.

Svakako ću pogledati.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Opsta meteorologija
« Odgovor #4 poslato: 30. Januar 2009. u 18:59 »
Još uvijek nisam uspio da provalim kako se mijenjaju apsoultna, relativna i specifična vlažnost, kao i odnos smješe kod suvoadijabatskih procesa ?
 :-\


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Opsta meteorologija
« Odgovor #5 poslato: 30. Januar 2009. u 19:35 »
Hvala vi na odgovorima...cekamo Valasa i Hobsa koji su brutalno iskopirani u nasoj skripti.... :D

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Opsta meteorologija
« Odgovor #6 poslato: 01. Februar 2009. u 08:34 »
Miloše, za neke od odgovora na ovo pitanje treba da pratiš linije na emagramu. Tu je sve nacrtano. A ako se ne snalaziš baš najbolje, eto mene sutra u pomoći!

Genčiću, jeste iskopiran, ali sudeći po sadržaju obe knjige, to nije brutalnost, već dobar izbor. Wallace and Hobbs su zaista odlični.
Slažem se, može to možda i bolje, ali čeka se junak koji će to da obavi. No, no, not me...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Opsta meteorologija
« Odgovor #7 poslato: 02. Februar 2009. u 15:46 »
Ustvari, mislim da su u ovoj nespretnoj rečenici povezuju sledeći parovi:
- potencijalna temperatura mokrog termometra - zasićeno-adijabatski procesi
- ekvivalentna potencijalna temperatura - suvoadijabatski procesi
Izraz za ovo drugo, čini mi se, ekvivalentan je istom izrazu bez prve reči.

Evo, pogledao sam i mislim da sam lepo rastumačio u citiranom postu.
Ako ima još nedoumica, javite se.
« Poslednja izmena: 02. Februar 2009. u 15:57 ptprince »
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Opsta meteorologija
« Odgovor #8 poslato: 02. Februar 2009. u 15:55 »
Ako je tako, onda super... I hvala puno. ;)
Ima još nedoumica, naravno:

Još uvijek nisam uspio da provalim kako se mijenjaju apsoultna, relativna i specifična vlažnost, kao i odnos smješe kod suvoadijabatskih procesa ?
 :-\


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm