Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: ATLAS OBLAKA  (Pročitano 48073 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: ATLAS OBLAKA
« Odgovor #40 poslato: 09. Maj 2008. u 17:51 »
Evo sada sam se setio da je u vezi njih pokrenuta tema dok ni ja još nisam znao šta su. Evo linka:

http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,109.0.html

Van mreže off_martin

  • *
  • Poruke: 11
  • Lokacija: Knjazevac
  • Aero Club LINDBERGH : http://aeroclub-lindbergh.sp
    • Paraglajding klub Babin Zub
Odg: ATLAS OBLAKA
« Odgovor #41 poslato: 10. Maj 2008. u 00:56 »
Ovo je prelepo. Smrt za nedaj boze nekog ko jedri ispod nijh jer koliko sam pronasao ispod njih postoji velika vertikalna brzina - uspono stujanje, citiram: " ako ste u vazduhu i primetite ovakve tvorevine zvane mamtus za vas je verovatno vec kasno" !!!!!
Ali prelepo izgledaju.

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: ATLAS OBLAKA
« Odgovor #42 poslato: 15. Maj 2008. u 21:07 »
Ukratko za sada. Mamatusi vise sa nakovanja cumulonimbusa. Kada se pojave iznad nas često najavljuju oluju.

najčešće se pojavljuju u cb-ovima ali nekad zna biti:
Altocumulus mammatus, Altostratus mammatus, Stratocumulus mammatus.

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Re: ATLAS OBLAKA
« Odgovor #43 poslato: 23. Septembar 2008. u 12:26 »
Ako se ne varam, sad kada je kroz Ameriku profurao uragan IKE, ovi mamatusi su 1 dan pre pocetka nevremena prekrivali oko 150 kilometara povrsine ispred pocetka uragana... Nisam siguran ali ucinilo mi se da su bas ovakvi oblaci bili na svakom klipu koji sam video kad su se ljudi evakuisali i spremali za oluju!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: ATLAS OBLAKA
« Odgovor #44 poslato: 23. Septembar 2008. u 13:37 »
Da, Sic. Ovaj oblik, mammatus, javlja se usled turbulencije u jednom sloju vazduha. Ta turbulencija je prilično simbolična u tim oblacima. Iako je predznak oluje, nije uvek. Čak vrlo retko. Ali oluja bez mammatus-a je baš retkost.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 58
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: ATLAS OBLAKA
« Odgovor #45 poslato: 16. Oktobar 2017. u 12:53 »
Naleteh na ovo, pa pošto već postoji tema, prenosim informacije za download sa Hrvatskog sajta:

Kako raspoznavati oblake?

Novi Međunarodni atlas oblaka sigurno će motivirati mnoge da požele naučiti raspoznavati rodove oblaka. Svjetska meteorološka organizacija (WMO) je temeljem dijagrama toka iz atlasa izradila postere za pomoć u prepoznavanju i klasifikaciji oblaka.

Postere prevedene na hrvatski jezik možete preuzeti ovdje:

Preuzmite Vodič za klasifikaciju oblaka

Preuzmite Pomoć u klasifikaciji niskih oblaka

Preuzmite Pomoć u klasifikaciji srednjih oblaka

Preuzmite Pomoć u klasifikaciji visokih oblaka


Gore pomenuti međunarodni link, još jednom:
International Cloud Atlas, Manual on the Observation of Clouds and Other Meteors (WMO-No. 407)