Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1372428 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1400 poslato: 08. Septembar 2015. u 11:13 »
Kad pravim statistiku za padavine, uzimam isključivo taj podatak za prethodna 24h koji se daje jednom dnevno, u 06UTC.

Inače, odličan klip timelapse blitzortung-a, vidjelo se koliko malo je aktivnosti bilo kod nas. Pitam se šta bi bilo da vidimo takav klip za prethodno ljeto, mislim da bi se kod nas konstantno šarenilo. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1401 poslato: 08. Septembar 2015. u 11:45 »
 ^^ ^^ Hvala Dejo na objasnjenju... :)  ^^Ja sam Milose uzimao zadnji mesec  dana u 7utc a pre su obracunate u 6utc... Promenicu to od sada i u potpisu cu uzimati u 6utc...

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1402 poslato: 08. Septembar 2015. u 16:21 »
а такође се овде за викенд одржава манифестација Купусијада, па баш нешто и нисам луд за овом кишом што се црта.
Pa za vikend bi trebalo da bude suncano,jedino ako mislis zbog eventulanog blata.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1403 poslato: 08. Septembar 2015. u 16:35 »
Pitam se šta bi bilo da vidimo takav klip za prethodno ljeto, mislim da bi se kod nas konstantno šarenilo. :)
Tako je na kraju i bilo, koliko samo akcije.. koliko različitih strujanja.. godina za pamćenje u svakom slučaju!

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=iioFmRm3tkA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=iioFmRm3tkA</a>

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1404 poslato: 08. Septembar 2015. u 16:40 »
Pa za vikend bi trebalo da bude suncano,jedino ako mislis zbog eventulanog blata.

Па да због блатишта, мада суша је, али остаје питање како ће земљиште прихватити толику количину кише за кратко време, мада сигурно ће то мало и утицати и на посету, мада против природе се свакако не може.  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1405 poslato: 08. Septembar 2015. u 16:45 »
 ^^ Kako se samo lepo vidi da je centar ciklona Tamara iznad nase drzave na ovom klipu sto izbacio Miki...  Kod nas doduse nije bilo gmljavine ali u susednim se kretala grmljavina u smeru suprotnom od kazaljki na satu...

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1406 poslato: 09. Septembar 2015. u 13:33 »
Moderatorima za "upozorenja i najave"  ;)


Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.694
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1407 poslato: 10. Septembar 2015. u 09:39 »
Pre 18 godina je napravio HAOS na celoj planeti. Sada se vraća

Klimatski fenomen El Ninjo, koji tinja u tropskom Pacifiku, na putu je da postane jedan od najsnažnijih toga tipa zabeleženih u istoriji, a možda i da nadmaši istorijski El Ninjo 1997-98 godine. Naučnici su napravili uporednu animaciju kako bi pokazali razvoj fenomena u oba slučaja i kažu da su “šokirani” zbog njihove međusobne sličnosti.

El Ninjo iz 1997. u poređenju s današnjim (FOTO: Ken Takahashi)

Aktuelni El Ninjo trebalo bi da doživi vrhunac između oktobra i januara. Video-animacija Mata Remea iz Laboratorije za vizualizaciju američkog Nacionalnog dentra za atmosferska istraživanja (NCAR) koristi najnovije podatke NCAR, a isti čovek je ranije napravio sličnu vizualizaciju klimatskog fenomena 1997-98. godine.

“Bio sam pomalo šokiran kada sam video koliko vizuelno podseća na fenomen iz 1997”, kaže Reme.



Poređenje anomalija na morskoj površini u julu 1997 i 2015. godine
“Mada je još prerano da se kaže da li će aktuelni El Ninjo doživeli vrhunac, nova vizualizacija, u kojoj su uporedno prikazane temperature površine okeana u tropskom Pacifiku 1997. i 2015. godine pruža uvid u sličnosti, ali i razlike između dva fenomena”, kažu naučnici.
 
“Temperatura vode na površini okeana ključna je za merenje jačine El Ninja, koji je karakterističan po temperaturi vode većoj od prosečne”, kažu naučnici. Čak i ako ovogodišnji El Ninjo zaista postane najjačiji ikada zabeležen, nema garancije da će imati isti uticaj na vremenske prilike širom sveta kao 1997-98, jer je svaki ovaj fenomen jedinstven.

Stručnjaci, međutim, razmatraju da li bi snažan El Ninjo mogao da ublaži posledice neumoljive suše u Kaliforniji, izazove talase vrućine u Australiji, smanji prinose kafe u Ugandi i odrazi se na ishranu peruanskih vikunja.
Klimatski modeli i stručnjaci ukazuju na to da će temperatura vode na površini istočnog i centralnog Pacifika verovatno biti za dva stepena viša od prosečne, što bi značilo da bi ovo bio jedan od najsnažnijih meteoroloških fenomena tog tipa.
Topao vazduh iznad istočnog Pacifika obično uzrokuje pojačane padavine na zapadnoj obali Južne Amerike i suvu klimu u Australiji, Indoneziji i regionu jugoistočne Azije, objašnjava Maks Dili, direktor ogranka za Klimatsko predviđanje i prilagođavanje Svetske meteorološke organizacije.
El Ninjo takođe može da donese obilnije padavine, a ponekad i poplave na Rogu Afrike, ali i da uzrokuje suvo vreme na jugu Afrike, dodaje Dili.
 
Klimatolozi još nikada nisu imali tako dobre modele za predviđanje, ali je uticaj El Ninja na severnoj Zemljinoj hemisferi teško predvideti zato što je tamo prisutan i uticaj otopljavanja Arktika na atlantske mlazne struje.
 
“Istina je da ne znamo šta će se desiti. Da li će ova dva modela ojačati jedan drugi? Da li će neutralisati jedan drugi? Ili će delovati jedan za drugim? Da li će biti reginalnog tipa? Zaista ne znamo”, kaže Dejvid Karlson, direktor programa Globalno klimatsko istraživanje”.


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1408 poslato: 14. Septembar 2015. u 00:10 »
Par puta sam napisao da je prognoza vremena pre svega PROGNOZA i da nekada nije lako dati ni prognozu za dan unapred a kamoli za 7 ili 10 dana a današnje popodne u New York-u je pokazalo da ni velike meteo-kompanije nekada nemaju dobru prognozu čak ni za 2 sata unapred. Dve izuzetno poznate kompanije su u 2pm po lokalnom vremenu najavile suvo vreme za 4pm kada je finale US Open-a trebalo da počne -a malo pre 4pm je počela kiša. Potom je izašla korigovana prognoza (u 4.10pm) u kojoj se najavljuje da će slabe padavine prestati do 4.50 ali kiša se oko 5h pojačala tako i sada (6pm EDT) nema nikakvih šansi za početak meča (čak i da je kiša stala potrebno je još sat vremena da se teren sasvim osuši i da se igrači zagreju).
Ko radi taj i greši ali ovako velika greška (uz "mali milion" radara, visokorezolucijskih modela ...) se zaista retko događa i pamti dugo (u pitanju nije samo veoma pogrešna najava u 2pm za vreme u narednih par sati nego i updated forecast u 4pm kada je situacija dosta jasna i kada se oipet pravi pogrešna procena i kiša se pojačava baš u terminu za koji se "garantuje" suvo vreme).
Napred Nole!!! (ma kada da počne meč, a ESPN neće dozvoliti početak meča kasnije od 8.30/9pm EDT -2.30am po "našem")

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1410 poslato: 17. Septembar 2015. u 20:36 »

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1411 poslato: 20. Septembar 2015. u 14:07 »
Interesantan izveštaj gustine električnih pražnjenja u Evropi u godini po kvadratnom kilometru. Podaci su uzeti od 2008 do 2012 godine.
http://www.nat-hazards-earth-syst-sci.net/14/815/2014/nhess-14-815-2014.pdf



Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1412 poslato: 20. Septembar 2015. u 16:34 »
 ^^ Tacno se vidi da su Nis i Metohija najslabiji, za sve baksuzi pa i za grmljavinu :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1413 poslato: 20. Septembar 2015. u 16:56 »
Podaci su baš uzeti za period kad je kod nas bilo dosta akcije. Da je uzet npr. period od 2011. do 2015. bila bi potpuno drugačija slika. Ovako potpuno nestvarno djeluje podatak da je u Srbiji bilježeno više grmljavina nego recimo u Francuskoj, Njemačkoj ili zemljama Beneluksa koje su pravi magnet za oluje u poređenju sa nama. Možda se takav utisak stiže i zbog toga što tamo gotovo svaka grmljavina predstavlja i ozbiljiju akciju i razvijene sisteme, dok kod nas mnogo grmljavina otpadne da neke sporpokretne razvoje, ili mezorazmjerne sisteme koji više podsjećaju na slojastu oblačnost. Sve u svemu, za mene pomalo iznenađujući podaci.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1414 poslato: 20. Septembar 2015. u 21:26 »
Pa zavisi to od godine do godine, u zavisnosti kakva sinoptička situacija dominira tokom godine.
Ali činjenica je da se tamo vreme više prati, fotografišu se, prijavljuju vremenske prilike, Balkan je i u tome zatucan, osim Jadrana, gde se sve isprati. Srbiju može da preleti 50 nevremena za dan, o 48 nećemo znati ništa šta se zbilo uživo.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1415 poslato: 20. Septembar 2015. u 22:21 »
Ljudi da pitam ovako zvanicno jel moze negde u Srbiji da se kupi neka kvalitetna a da bude i oko 100 evra meteoroloska stanica?Da pokazuje da kazem dobro temperaturu, padavine i da moze da se poveze na komp. Da znam dal da skupljam pa ako Bog da tamo na prolece uzmem jednu jer iskreno mnogo bih voleo da imam jednu...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1416 poslato: 20. Septembar 2015. u 22:23 »
Ali činjenica je da se tamo vreme više prati, fotografišu se, prijavljuju vremenske prilike, Balkan je i u tome zatucan, osim Jadrana, gde se sve isprati. Srbiju može da preleti 50 nevremena za dan, o 48 nećemo znati ništa šta se zbilo uživo.

I to je tačno, možda se i takav uticaj stiče zato što fejsbuk stranice koje prate ekstremne vremenske prilike jako puno pažnje posvećuju zapadnoj Evropi, a nas prilično ignorišu, ne samo zbog manjka izvještaja, već i zbog manjka kvalitetnih fotografija. Možda se i zato stiče utisak u poslednjih par godina, da se kod nas (pritom mislim na Srbiju i okolne zemlje izuzev Mađarske) manje akcije dešava nego na zapadu.

Oni imaju u svakoj zemlji barem nekoliko pravih stormčejsera. To nisu ljudi kao mi što čekamo da nam oluja dođe u naš grad, pa onda uslikamo ponešto ako nam obaveze dozvole. Oni se svega odreknu, ako se nešto dešava, sjednu u kola, prate radarske snimke i u juriš za olujom sa sve profesionalnim fotoaparatima i kamerama. Otud toliko fenomenalnih fotografija oluja ove godine iz npr. Njemačke ili Italije, a nijedna jedina iz Srbije. Da samo mi oformimo jedan takav stormčejserski tim, vjerujem da bi to promijenilo čak i utisak ove jako dosadne sezone. Jer nije da nije bilo nevremena, samo su uglavnom zaobilazila gradove koji su "pokriveni" članovima foruma koji su voljni da fotografišu. Otud možda i najmanji broj reportaža ove sezone, od kad je foruma. A o sezoni ću napraviti statistiku nekad u oktobru, kad definitivno bude gotova.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1417 poslato: 21. Septembar 2015. u 01:22 »

Uzgred, "Ogimet" (ma koliko koristan bio za većinu ljudi koji žele brzo dekodovane SYNOP podatke) je daleko od bilo kakvog zvaničnog i merodavnog mesta za pouzdane i verifikovane podatke a i samo "odricanje od odgovornosti" je vrlo korektno navedeno na dnu sajta:

DISCLAIMER: The information in these pages must be taken as merely informative. The authors are not responsible about errors, delays or failures in the data or when interpreting the data. No any critical mission should use this data.


Elem, dosta puta se na forumu može pročitati nešto tipa: "zvanični podaci", "zvanična izmerena Tmax", "zvanična količina padavina" itd.. Gde mogu da besplatno imam dobar pristup o meteo-podacima vezanim za grad Beograd a koji su meradovni? I kada se kaže Tmax za Bg, da li se to uzima kao Ogimet podatak ili se računa prosek svih AMS Stanica u Bg-u? Pošto ja koristim Radetovu AMS na Karaburmi kao svoj izvor meteo informacija.  :neznam:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1418 poslato: 21. Septembar 2015. u 23:23 »
Nadao sam se da ce modeli a pre svih EC umanjiti kolicinu padavina za Rodos koja bi trebala da padne nocas i sutra ali poslednji izlaz je to jos povecao i to bas dosta pa se po vecerasnjem EC ocekuje neverovatnih 90mm kise za sutrasnji dan.
Ne znam sta da mislim, nikada nisam doziveo da toliko kise padne u jednom danu, ma ni blizu.

Evo kako to izgleda.

« Poslednja izmena: 21. Septembar 2015. u 23:33 ciklon »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1419 poslato: 22. Septembar 2015. u 16:54 »
Nema od tog posla ništa. Sa olujama smo završili za ovu godinu. Pogotovo sam ubedjen za moj kraj da će se ponoviti scenario od 5-og i 20-og septembra. Navući će se stratus sa mediterana, zatvoriti nebo, dovući hladan vazduh u gornji sloj atmosfere i tako sprečiti razvoje. Očekujem samo natapaču, ako i nje uopšte bude. Priče i euforije o nekoj konvekciji i radovanja nekim olujama više ne piju vodu. Ipak je kraj septembra i takve stvari se uglavnom ne dogadjaju ili retko kad dogadjaju u ovo doba godine. Jedno je sigurno: "Sutra kalendarski, prekosutra i za vikend vremenski dolazi JESEN!!!!!!!!!!!!!!!!"

Ne možeš tako sa sigurnošću da pričaš. Vremenske prilike ponekad jednostavno ne slušaju kalendar. Sjetimo se samo sezone 2012. koja je po mnogim parametrima bila i najgora od kad je foruma. Jun, jul i avgust gotovo da nisu ni imali nijedan dan vrijedan pomena. Ali se zato sezona završila kasnije nego bilo koja druga, u velikom stilu 1. i 2. oktobra. Evo samo nekih radarskih snimaka od 2. oktobra koji mnogo govore. I tada smo u prognozama bili skeptični da može biti išta, jer ipak je počeo oktobar...







Možda nam baš i ova sezona sprema neko iznenađenje za kraj. Dokle god su temperature oko 20°C ili više, nade ima.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm